Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Маската на/Легендата за/ Жоро" или що е то "лош филм".

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Маската на/Легендата за/ Жоро" или що е то "лош филм".

    Искам да изразя възмущението си от този филм. Ако бях някой кино критик, бих използвал изрази като "претоплени остатъци, хвърлени в микровълновата печка", "политическа коректност", "блудкав до повръщане" и т.н.
    Сериозно, филма е пълна боза. Успях да преглътна абсолютно изтъркания сценарий (европейски злодей има пъклен план да завладее света), слабата актьорската игра (вижда се когато и самите актьори не вземат филма на сериозно) и клишетата, с които е пълен филма и сякаш сме виждали в десетки други филми (екзотичния/плешив/едноок прислужник/убиец на злодея, служещ си с разни екзотични/закривени/неприятни на вид оръжия). Успях да понеса и смесицата от псевдо-исторически, приключенско-детски филм и семейна драма, която представлява "Легендата за Зоро"... но когато от екрана започна да се излива смляна на едро проамериканска пропаганда, не можах да не направя гримаса. Така или иначе не очаквах нищо особено от този филм, но това мина всякакви граници - няколко от "бисерите":

    1. В началната сцена Зоро защитава - какво? - гласуването за референдума в Калифорния! Някак си от мексикански герой, Зоро се превърна в защитник на демократичните ценности в САЩ!

    2. Количеството американски флагчета във филма е невероятно. Интересно какво ли си мислят мексиканците, гледащи Зоро гордо изправен между две червено-синьо-бели знамена на покрива на кметството?

    3. В средата на 19-и век рапирата явно е била все още широко разпространена, след като войниците на Конфедерацията(!) бяха въоръжени с рапири...

    4. Злодеят възнамерява да предизвика гражданската война няколко години по-рано, защото "Америка скоро ще ни засенчи(Европа)". Да напомня че става дума за 1850 г. :stupid:

    5. Един от европейските благородници-съзаклятници произнася фразата "ако не успеем, ще събудим един спящ гигант" - без коментар

    6. Към края на филма прашните и кални селяни привестват "освобождението на Калифорния и правото да се нарекат АМЕРИКАНЦИ", размахвайки като луди малки флагчета и скачайки от радост...
    Attached Files
    Last edited by Dinain; 09-02-2006, 13:29.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    #2
    Абе, така ли ми се струва или тея знамена са с по 50( :sm186: ) звезди :lol: .
    Филмът не съм го гледал, за радост. Брат ми ми каза, да не правя тази грешка !
    Last edited by neHCuoHEpa; 09-02-2006, 03:54.
    "...времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме." В. Левски


    Приемайте промените, но не изменяйте на ценностите си.

    Comment


      #3
      ми щото филма си е боза
      бтв звездите на знамето не са ли по 1 за всеки 1 щат или се бъркам ? :sm186:
      No job
      No money
      No girl
      No problem

      Comment


        #4
        fichev написа
        звездите на знамето не са ли по 1 за всеки 1 щат или се бъркам ? :sm186:
        Така е, но тогава броя на щатите е бил доста по-малък (преди САЩ да награби половината територия на Мексико, като този филм очевидно се явява оправдание за този акт). Ама нали все пак трябва да се хареса на американската публика, ако не се развяват именно американски знаменца и не им се говори за тяхната кауза, каквато непрестанно им набиват в главите, те въобще няма да схванат за какво става въпрос.
        Абе кво да си говорим, то има и по-тежки случаи, например - последния самурай естествено е американец, Орфей е негър... ей такива неща.
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          #5
          Хехехе, Последния Самурай май беше по някаква (макар и смътно) истинска история - за американски капитан, който се биел на страна на самураите. Не знам да е ставал първи приятел с вожда, ама историята по принцип е истинска...
          Това пък за Орфей - негър откъде е?

          преди САЩ да награби половината територия на Мексико, като този филм очевидно се явява оправдание за този акт
          Мммм, мен не ми се вярва че на този етап САЩ е имал силите да заграби каквото и да е. Калифорния наистина е присъединена с референдум, а Тексас възстава и се отцепва от Мексико. За Ню Мексико не знам точно. А звездите ми се струва че бяха по-малко от 50, ама колко по-малко ще са - в 1850 г. са се обособили основните щати, трябва да са 45 някъде.

          На първата снимка се вижда че са или 6х5 реда или 6х6, значи 30 или 36 щата. Ба, откъде още 14-20 щата са се взели??? Я някой историк да каже, да не са се нацепили на по-малки щатчета?
          Last edited by Dinain; 09-02-2006, 09:46. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #6
            Dinain написа
            Хехехе, Последния Самурай май беше по някаква (макар и смътно) истинска история - за американски капитан, който се биел на страна на самураите. Не знам да е ставал първи приятел с вожда, ама историята по принцип е истинска...
            И все пак това, което показва филма е прекалено, той остана единствения жив след сблъсъка между самураите и редовната японска армия. Та след като ги избиха като кучета, малко преди да гръмнат и американеца, на генерала изведнъж му стана жал за самураите, разстрои се и нареди огъня да спре, а след това всички войници паднаха на колене, а срещу тях стоеше гордо един американец. Е такава сценка ако не те разчувства.

            Dinain написа
            Това пък за Орфей - негър откъде е?
            От Холмарк, но за нищо на света недей да го гледаш!

            Иначе за звездите на знамето не ме вълнува особено дали са били по-малко, щатите действително са били към 45, тогава. А Калифорния е присъединена още през 1848 г., две години преди събитията в този филм, доколкото разбирам. Ню Мексико и Аризона са купени от САЩ през 1854 - т.нар. "Гадсденова покупка". Иначе незнам подробности около това как точно е станало - дали само с референдум сред населението?
            (\_/)
            (°_°)
            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

            Comment


              #7
              Тая тема май се очертава като "Филми, които е по добре да не гледате". Та по тая прични ще споделя филма, който помня като най-неприятното си кино преживяване - "The Patriot". Вече пет годнини не мога да се отърся от неприятното усещане. Тъй като нямам време за писане на книги няма да се спирам подробно на слабите страни на филма, ще спомена, че в него може да се открие злодей, по качества надминаващ всеки приказен такъв. Да се коментират положителните страни е също невъзможно по простата прични, че подобни отсъстват...
              Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

              Comment


                #8
                М`да, напълно съм съгласен с теб, Делбрук, "Патриотът" е един от най-непирятните филми, на които съм попадал в последно време.
                "Маската на зоро" (за радост случайно попаднах на него по телевизията преди време) е просто слаб и блудкав, незаслужаващ внимание, според мен.
                Впрочем, споменахте "Последният самурай" (също по-скоро в графата филми, които не си струват) - та в него имаше един момент, който определено ме разсмя - не го помня дословно, но се обсъждаше защо японското правителство наема именно военни специалисти от САЩ да създадат съвременната му армия и отговорът на японецът бе, че армията на САЩ била най-добрата и подготвена, та затова. Което си заслужава усмивката най-малкото.

                Comment


                  #9
                  Филми за Зоро а.к.а. Жоро

                  Впрочем Динлин, неприязантта ти към филма достига до там, че да му смениш заглавието. "The Legend of Zorro", а не "The Mask of Zorro". Не че това променя нещо, но лично аз гледам на подобни филми(по скора гледам самите филми) с леко снизхождение и ирония, от тях се получават превъзходни комедии стига да имаш правилната нагласа.
                  Виж "Последният самурай" не съм го гледал, не мисля, че нервната ми система ще изържи на напрежението да гледам как американец учи самураи на чест.
                  Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                  Comment


                    #10
                    Впрочем Динлин, неприязантта ти към филма достига до там, че да му смениш заглавието. "The Legend of Zorro", а не "The Mask of Zorro".
                    Ханс, Динайн съм, не Динлин
                    Освен това вземете се оправете малко с имената на филмите, и ти и Голъм сте се объркали. Говоря именно за "Маската на Зоро", който излезе преди няколко месеца по кината, така че Ам-гъл няма как да го е гледал по телевизията. Гледал е именно "Легендата за Зоро" от 1998 г.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #11
                      "Легендата" не беше ли с Антонио Бандерас и Катрин Зита Джоунс. Тоя филм всъщност стана известен само заради популярността на актьорите и това с което го запомниха самите американци и единственото, което се обсъжда от целия филм е една страстна целувка между двамата докато се дуелират. :lol:
                      (\_/)
                      (°_°)
                      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                      Comment


                        #12
                        Ъъъ, не бяха ли точно обратното бре? И мен ми се върти, че стария се казваше Маската, там с катито зита джоунс, грррр, кхъм, кхъм, така де....
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          #13
                          Dinain написа
                          Ханс, Динайн съм, не Динлин
                          Освен това вземете се оправете малко с имената на филмите, и ти и Голъм сте се объркали. Говоря именно за "Маската на Зоро", който излезе преди няколко месеца по кината, така че Ам-гъл няма как да го е гледал по телевизията. Гледал е именно "Легендата за Зоро" от 1998 г.
                          Съжалявам за грешката с името ти, нещо съм се отплеснал.
                          Иначе грешката с филмите е твоя, а по нея се е подвел и Голъм(в смисъл той е прав, но не и в контекста на темата). :nut: След като наговорих толкова глупости нека ударя един цитат:
                          1. The Mask of Zorro (1998)
                          aka "Mark of Zorro" - USA (working title)
                          2. The Legend of Zorro (2005)
                          aka "Zorro 2" - USA (working title)
                          aka "Zorro Unmasked" - USA (working title)


                          Sir Gray написа
                          Ъъъ, не бяха ли точно обратното бре? И мен ми се върти, че стария се казваше Маската, там с катито зита джоунс, грррр, кхъм, кхъм, така де....
                          Бе за нея съм чувал, че не е германка, така че внимавай да не разсърдиш Дядо Коледа и неговият пророк вон Ханщайн.
                          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                          Comment


                            #14
                            В "Последния самурай" всъщност самурайте плениха Том Круз и го научиха на чест и слава, а пък той взе че надмина учителите си и накрая на филма се закле във вярност пред императора и каза че ще си направи харакири, ако му заповяда :lol:
                            Гледах някакво историческо филмче, където се казваше че имало някакъв американски капитан, който отишъл да се бие на страната на самураите. Толкова е известно. Всичко останало е художествена измислица. А в едно ревю много точно бяха казали - "тоя филм вече сме го гледали - Танцуващият с вълци"

                            Като говорите за Патриотът, предполагам че става дума за филма с Мел Гибсън, защото има и един "Патриот" със Стивън Сегал
                            На мен филма ми хареса общо взето, нали е за войната за независимост от лошите англичани - как да няма гордо развети знамена За историческата достоверност не мога да кажа нищо, защото не знам много за тази война (не е ли имало и втора 1812-1815 г.?). Може и да съм пристрастен, защото бях в една ситуация да имам мноооого свободно време, едно видео, касета на "Патриотът", "Всяка една неделя"(много хубав филм, препоръвам го) и един куп екшъни от 80-те. Така че гледах "Патриотът" сигурно десетина пъти
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #15
                              Ами Грей незнам точно, но този с Бандерас със сигурност не е излязъл преди няколко месеца, а преди няколко години.
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment

                              Working...
                              X