Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Априлското въстание в Севлиевско и Троянския балкан

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Априлското въстание в Севлиевско и Троянския балкан

    В момента пиша реферат и ми трябват материали. Ако някой има информация за Априлското въстание в Севлиевско и Троянския балкан, моля да ми пише! Моля ви!

    #2
    ООФФФФФ Тва не е форум за заявки за рефарати, бре......лелееееее М4исля, че в такива сайтове прекалено често се дава линк към Бойна Слава......все пак преди да са изтрили темата да взема поне да те ориентирам малко- отиди на http://bg-science.info/ във форума там има материали, които сигурно биха ти послужили....ако искаш нещо от Бойна слава, най-добре ползвай търсачка и търси конкретно квото ти трябва.....оффффффф

    THE LABARUM


    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
    ,sevogorob eht erew ysmim llA
    .ebargtuo shtar emom eht dnA

    Бе сгладне и честлинните комбурси
    тарляха се и сврецваха във плите;
    съвсем окласни бяха тук щурпите
    и отма равапсатваха прасурси.

    Comment


      #3
      Априлското въстание в Севлиевско и Троянския балкан
      От сега ти казвам, че такова животну нема.Точно Севлиево и Троян са си мълчали като бити задници.Прочети "Записки по Българските въстания" и ще видииш къде е бил големият кютек.А ако ти трябва рефератче-отиваш в библиотеката и вземаш тритомната История на Априлското въстание и там се ровиш.
      Този форум тук е за дискусии, а не за писане на теми и реферати в помощ на ученика,студента и прочие.
      Навремето когато ние сме били ученици и студенти сме висяли по библиотеките за да си напишем рефератите!
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #4
        В един град наречен Априлци за сведение на някакви познавачи на историята наричащи се byzantiner т.е. вероятно византиец на български(много готини хора от нашата история) и готвещ се за война искащ мир -войводата е имало седемдневна република по време на Априлското въстание в Северна България. Има там музей костница в девическия манастир в който както и в Батак са били изклани всички калугеркии и хора от тогавашното Ново село. Тамошното въстание е Новоселско и е организирано от рволюционен окрък в който е било и Севлиево. За този който не знам защо с такава злоба отрича че е имало въстание Априлско в тези райони ще посъветвам да посети Дряновския манастир, Новоселския манастир и да се пообразова кой е Бачо Киро чието име носи една пещера до Дряново. Кой е Пачниковия, Витановия и други родове от Ново село.
        Смятам че ей за това е така в България, всеки е най - важен най - знайко и обижда и не зачита стремежа на ближния си и той нещо да знай и той нещо да иска да научи.
        Ако някой иска нещо по - подробно от казаното от мен нека се обозначи в личната ми поща или в този сайт с удоволствие ще му кажа без да се правя на велик познавач като някой, който с дни може да си говори за скъсан каиш, от нещо намерено някъде от някого, а се изхвърля неподготвен за неща които не знае.
        По принцип не съм агресивен но осъждам надменността и грандоманщтината защото те ще затрият нацията ни. Благодаря.
        Last edited by miraco; 02-02-2006, 19:17.

        Comment


          #5
          Ако питаш за Дряновския манастир е друга работа. За това обаче мисля че имаше някаква тема на форума, там слагах цитат от стихотволението на Бачо Киро пред съда ( на български и турски). Май сложих и цитат от спомените на игумена на манастира за събитията станали там. Тъй че първо прегледай какво вече е написано на форума (това го пише и най-отгоре на началната страница).

          Пък поне аз не съм фондация, която изпраща готов реферат на всеки желаещ. А и се опасявам също, че не знам всеки един род във всяко едно село.

          Comment


            #6
            Не можах да разбера какво точно изразява мисълта ти. ако мислиш че Бачо Киро е поет няма за какво да си говорим с ваше височество което не е длъжно разбира се да познава всички селски родове в България.
            Ако поне нещо си чувал за тези времена би знаел малко повече.Благодаря но ти от името на византиеца ли говориш или от свое.

            Comment


              #7
              Казах ти, че за Бачо Киро и Дряновския манастир вече писахме на форума. Тъй че си го потърси.
              Доколкото забелязвам няма кандидат да ти напише реферата. Стига хитрува.

              Comment


                #8
                Подгонените от севлиево възстанници бягат към Априлци това е причената да цитирам Дряновския манастир човече. Там са дали последен отпор на турците изпратени да потушат въстанието.
                Може би не си разбрал но не аз пиша реферата просто знам някои неща за това време и ги споделих и не ти противореча че си писал нещо за Дряновския манастир .

                Comment


                  #9
                  Хайде и ние малко от малко да сме запознати с туй-онуй байно!Човека питаше за Севлиево и Троян а не за Първи Революционен Окръг с център Горна Оряховица!Много добре съм запознат с четите на Цанко Дюстабанов, Бачо Киро Петров, Поп Харитон Халачев,Петър Пармаков-да изброявам ли още?
                  Доколкото съм запознат с географията на България - Дряново-където се водят активните действия се намира в противополжна посока от Троян.Също така доколкото съм запознат с книгата на Захарий Стоянов, точно в Троян той е хванат и от разговорите му с местните хора в затвора научава ,че Троян не се е вдигнал изобщо.
                  И накрая Байно ще ти кажа, че е много лесно да се обиждат непознати хора и да бъдат обвинявани, че не правят нищо за съхраняване на родовата памет или че били"всезнайковци".
                  Я ми кажи Ти като си толкова голям родолюбец какво си направил за Отечеството?
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Исках да отговоря лично на парабелум в неговия сайт, но нека да е тук. Роден съм в гр. Априлци. Половината ни род е затрит във въпросното въстание за което Вие родолюбецо казвате цитирам "такова животну няма".
                    Цитираното от мен родно място се намира по средата между Троян и Севлиево, но в границите на Троянския балкан под връх Ботев за което пита поставилия темата и където според Вас цитирам "са си мълчали като бити задници".
                    Моя пра пра дядо е бил двайстина години на каторга заради това "мълчание" в анадола , а роднините ми са останали без дом и имоти и оживели само малцина от тях.
                    Написах гневно "всезнайковци" и другите там заради тези Ваши цитирани от мен изрази.
                    За да Ви докажа с факти че на това място е имало клане подобно на Баташкото Ви каня на мои разноски да ви заведа в мавзолея костница в девическия манастир на Ново село ,че да видя родолюбивата Ви душица дали пак ще цитира книжки и разни сказки па макар и от записки по българските възстания където Захари Стоянов най - много пише за действията на неговия революционен окръг .
                    И в заключение искам да посоча, че аз обидих Вас само заради нецензорните изрази, които използувахте във вашия отговор на питащия за сведения, който поне си казва ,че не знае нищо за това. Ако стремежа да го научи от този сайт е грях, за какво е създаден тогава той.
                    И последно на хапливата Ви закачка кой съм ако искате можем да се запознаем лично, а ако не желаете ще кажа само че двадесет и пет години съм защитавал отечеството си като офицер от БА от което не се срамувам.
                    Ако съм обидил някого се извинявам, но не обичам празни брущолевеници за ланшния сняг.Благодаря.

                    Comment


                      #11
                      Съгласен съм с теб, не може да се отрече, че е имало въстание и са се водели бойни действия там, макар и в по-скромни мащаби. Конкретно става въпрос за селата Батошево, Кръвеник и споменатото от теб Ново село.

                      Въстанието в Кръвеник е обявено на 1 май. Събрали се 80-90 въстаници с ръководител дядо Фильо, който организирал за отбрана на Граднишкия проход, а прохода преградил със засеки.
                      На 2 май въстанало Ново село с около 250 души под командването на Йонко Карагьозов, който организирал за отбрана височината на Дебневския проход.
                      Въстанието в Батошево било обявено на 4 май. В него участвали около 480 души. За общ ръководител бил определен Георги Бочаров, който организирал отбраната на селото с главно внимание на направленията откъм Дерели (Горна Росица) и Душево.

                      Дели Неджиб с голям брой башибозук насочил удара върху Батошево откъм селата Дерели и Душево. Въстаниците оказали съпротива и даже имали успех, но под натиска на многократно превъзхождащия ги противник били принудени да отстъпят и се разпръснали. Батошево било ограбено и опожарено.

                      Действията срещу Кръвеник и Ново село след 2 май били свързани помежду си. До падането на Батошево те нямали решителен характер и, общо взето, били успешни за въстаниците. На 7 май се водил упорит бой в Дебневския проход, при който въстаниците използвали умело местността и изградените препятствия. За двете села решителни били действията на 9 май, когато още до обяд противникът овладял, разграбил и опожарил Кръвеник. След обяд същата участ постигнала и Ново село.

                      Ако можеш да споделиш каквито и да е подробности с удоволствие ще ги прочета.
                      (\_/)
                      (°_°)
                      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                      Comment


                        #12
                        Единия упрек, който се постави, е че не се търси дискусия, а бунак, който да напише нечие домашно.
                        Редно беще, този който започва дискусията да разкаже това, което знае. Така другите ще се ориентират за какво точно иде реч. Всъщност така като е написано първото съобщение не е ясно дали автора му въобще се интересува от Априлци.
                        Второ не виждам причина да се мрънка, че целия свят не знае за семейните му приказки. Распасани турски части са вилнели из доста неучаствали във въстанието селища. Тези селища са пострадали повече или по-малко. Но последвалите погроми нямат отношение към въстанически изяви на селището. Доста селища е трябвало да платят откуп, макар и да се се противопоставили на въстанието. Погромите са били свързани с неплащането на искан откуп.

                        Във всеки случай ще е доста по-ползотворно вместо изблици на истерия, да беше разказано което се знае за събитията. Доколко всички ще се съгласят и ще оценят ролята на Априлци е друг въпрос. Но това е същността на форумите - всяко мнение може да бъде критикувано. Както се казно: който го е страх от мечки, не ходи в гората.

                        Трабва да имаш на ум обаче, че ролата на Априлци няма съществено значение за развоя на въстанието, последвалата руско-турска война и освобождението на България. Повече неща има в краеведската литература, която обикновено се разпространява в региона, за който се отнася. Инче казано, повечето хора нямат достъп до нея.

                        При всички случаи ругатните ти в никакъв случай няма да допринесат за добрто име на родния ти край.

                        Comment


                          #13
                          miraco написа

                          И последно на хапливата Ви закачка кой съм ако искате можем да се запознаем лично, а ако не желаете ще кажа само че двадесет и пет години съм защитавал отечеството си като офицер от БА от което не се срамувам.
                          В коя война си защитавал Отечеството? Защото и аз бях няколко години офицер в БА, ама не смея да изказвам подобни думи. Особено като знам какво е моралното състояние на българския офицер в момента.
                          Иначе се съмнявам, че някой отрича саможертвата на четниците от Троянския балкан. Въпросът е, че в организационно отношение тамошните въстанници значително отстъпват на тези от Панагюрския окръг.

                          Comment


                            #14
                            Galahad предния ми отговор беше насочен към думите на parabelum и понеже ти продължи да говориш за Дряново помислих, че не си разбрал за какво става дума и въпреки че в тези изказвания не всичко ми харесва аз ги приемам.
                            Това което чета от Vallord е точно.Към него искам да добавя, че на изходите към Велчево и Кръвеник са били изградени барикади в тесните дерета на реката, които са се явявали инженерни съоръжения и най големите боеве реално са протекли на тях. Друга интерсна подробност е била живата гласова връзка между теза съоръжения.
                            След падане на съпротивата на барикадите башибозука е навлязал от там и е изгорил и разграбил всичко.Единственната цяла къща останала тогава е сградата на конака, която и до сега е автентична и е музей.
                            В двора на девическия манастир са били поставени дръвници на които са изклани всички калугерки и заловените от селата българи.Спасила се е една монахиня която е разказала за посочените зверства. В същия сега действуващ манастир е изградена костница за почит към загиналите.
                            На местата на барикадите има съградени два много хубави паметника и всяка година на тях се чествува годошнината от априлското възстание.
                            На кръгли годишнини от въстанието там се правят възстановки които поне за мене са били патриотично въздействуващи.
                            В центъра на града има още един паметник построен по случаи 100 г. от Априлското въстание и в деня на откриването му е обявен новия град Априлци включващ в себе си четири села - Видима, Зла Река, Острец и Ново село.
                            Последно бих посочил че въпреки че няма световно значение този бунт в Троянския Балкан той е бил факт и за него говорим. Не бих си позволил да го сравнявам с други и да ги съизмервам пък засегнатите засегнати.Благодаря.

                            Comment


                              #15
                              Ето къде може да се търси:
                              П. Франгов, Белочерковската чета в Дрян. ман. през 1876, В.Т-во, 1909
                              Косев, Жечев, Дойнов - История на Априлското въстание 1876, С.,1986 (за въстанието н Батошево, Кръвеник и Ново село - стр. 230-258)
                              Й. Митев, История на Април. въстание 1876, С., 1876
                              Бачо Киро - материали и докуманти

                              Ето къде може да се търси:
                              П. Франгов, Белочерковската чета в Дрян. ман. през 1876, В.Т-во, 1909
                              Косев, Жечев, Дойнов - История на Априлското въстание 1876, С.,1986 (за въстанието н Батошево, Кръвеник и Ново село - стр. 230-258)
                              Й. Митев, История на Април. въстание 1876, С., 1876
                              Бачо Киро - материали и документи
                              Т. Драганова, Бяла черква, С, 1984
                              Хр. Марков, Шстория на 9-те дни в Дрян. ман., В. Т-во, 1912
                              П. Петров, Апр. въст в ² търн. рев. окръг 1876, С., 1978
                              Last edited by ; 04-02-2006, 12:37. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment

                              Working...
                              X