Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС РККА в зимней войне winterwar 1939-1940

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ВВС РККА в зимней войне winterwar 1939-1940

    Помогите...Help.организацияю.......organization.ai rforcre winterwar

    battle action...and other

    чем можете ..what you can do

    #2
    Зимняя война есть очень обширная тема. У меня есть немного статистики и 2-3 статий по этой теме, но было бы сложно переписывать их здесь.
    Кроме того, можеть было бы лучше, если бы етот обмен данными пошел по e-mail-у, так как здесь очень скоро возникла бы политическая дискуссия, которая никак не поможет вашему вопросу
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      unsam написа
      Помогите...Help.организацияю.......organization.ai rforcre winterwar

      battle action...and other

      чем можете ..what you can do
      Сударь,

      Помогаю с удовольствием. Я не знаю как у Вас с английским, но вот отличный сайт: The Battles of the Winter War Там все - карты, история, сражающиеся стороны, вооружение, тактика, документы.

      Про ВВС написано здесь: The Soviet Air Forces in the Winter War

      Вот документы, которыми война закончилась: Treaty Of Peace

      Если документов не хватает - пишите, придумаю что-нибудь еще.
      Last edited by Nick; 06-01-2006, 00:19.
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #4
        Може би да. Аз моите данни ги вадя от едно руско-финландско изследване в два тома за войната. Много подробно, без идеология и политика вътре.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Камерер, изследването има ли он-лайн версия, а ако не имаш ли нещо против да споделиш това - онова от него на ЛС?

          Comment


            #6
            Не съм виждал интернет версия на тая книга. Така или инак основните данни ще ги дам на руския колега, както се уговорихме с него, а тук ще сложа единствено малко по-сбити данни.
            И така, ВВС на Финландия:
            командващ: генерал-майор Я. Лундквист
            организация: 3 армейски авиационни полка (1ти, 2ти и 4ти) и морска авиация (две отделни ескадрили: 36та и 39та).
            1ви въздушен полк:
            командир - полковник Ю. Опас. Полкът е със смесен състав и в него влизат бомбардировачи с близък радиус на действие, щурмови и разузнавателни самолети. Бомбардировачите са от главно Fokker C.X, Fokker C.VE, морските разузнвачи са Blackburn Ripon IIF (8 бр.) и Junkers K43 (4 бр.). Всичко в полка има 64 самолета.
            2ри въздушен полк:
            командир - подполковник Р. Лоренц. Полкът е попълнен само с изтребители, 36 бр. Fokker D.XXI и 10 бр. Bristol Bulldog IVA, или общо 46 самолета.
            4ти въздушен полк:
            командир - подполковник Т. Сомерто. Състои се само от бомбардировачи. Две ескадрили, едната 8, другата 9 самолета от модела Bristol Blenheim Mk.I
            Морската авиация се състои от двете споменати по-горе ескадрили, като и двете са разузнавателни:
            36та: 6 хидросамолета Blackburn Ripon IIF
            39та: 2 хидросамолета Junkers K43
            В данните за цялостния брой финландски самолети има малко разминаване, според едни източници те имат 116, според други - 119 бойни самолета всичко. Заедно с гражданските, тренировъчните и учебните машини броя на самолетите на финландците достига 221.

            Състава на авиацията на РККА във финландската война се събира по-трудно и ще трябва повече време. Тук ще публикувам малко начални данни:
            ВВС на Ленинградски ВО се състоят от 7 авиобригади с численост над 1000 самолета общо. Засега нямам точни данни за типовете.
            Карелски укрепен район:
            Няма данни да има собствена авиация

            Червенознаменен Балтийски флот:
            3 авиобригади:
            61ва изтребителна (5ти, 13ти авиополкове, отделни ескадрили (11та, 12та, 13та), отделна група изтребители И-153). Всичко в нея има: 149 самолета И-16, 47 самолета И-15, 20 самолета И-153, или общо 216 машини.
            8ма бомбардировъчна (1 минно-торпеден полк, 57 скоростен бомбардировъчен полк). В нея има 43 самолета ДБ-3, 57 самолета СБ, или общо 100 машини.
            10та смесена (за която нямам данни засега)
            Освен това в състава му има отделни: 15ти авиационен полк (85 хидросамолета МБР-2), 41 отделна разузнавателна авиоескадрила и 71ви отделен авиоотряд (10 разузнавача Р-5).
            И така, в ЧБФ има общо 411 самолета.

            P.S. Не бях видял, че е в международния форум, по-надолу ще преведа (постепенно) на руски.
            ---
            Здесь я попытаюсь перевести по-русски:

            ВВС Финляндии:
            командующий: генерал-майор Я. Лундквист
            организация: 3 армейских авиационных полка (1ти, 2ти и 4ти), а также морская авиация (двух отдельных ескадрилий: 36ая и 39ая).
            1вый воздушный полк:
            командующий - полковник Ю. Опас. Полкът имел смешанный состав. В него входили ближные бомбардировщики, щурмовики и разведывательные самолеты. Бомбардировщики преимущественно из этих двух моделей: Fokker C.X, Fokker C.VE, а морские разведчики: Blackburn Ripon IIF (8 штук) и Junkers K43 (4 штук). Всего в полка есть 64 самол¸та.
            2рой воздушный полк:
            командующий - подполковник Р. Лоренц. Полк был пополнен исключительно истребителями: 36 Fokker D.XXI и 10 Bristol Bulldog IVA, всего 46 самол¸та.
            4ий воздушный полк:
            командующий - подполковник Т. Сомерто. Состоялся только из бомбардировщиков. Две ескадрили, одна из 8, другая из 9 самол¸та Bristol Blenheim Mk.I
            Морская авиация состоялась из две вышеупомянатые ескадрили, которые были оборудованные только разведывательными машинами:
            36та: 6 гидросамол¸та Blackburn Ripon IIF
            39та: 2 гидросамол¸та Junkers K43
            В данных для финской авиации есть некоторых неточностей, одни източники указывают что там было всего 116 самолетов, другие - что там были 119 боевых самолета всего. Если прибавить к ним тоже гражданских, тренировочных и учебных машин, то их число повыситься до 221.

            Данные о состава авиации РККА во финляндской войне собрать будеть несколько труднее. Здесь я публикую некоторое количество из моих начальных сведений:
            ВВС Ленинградского ВО состоиться из 7 авиобригадах с численостью над 1000 самолетов. Я еще не успел собрать точных данных о количестве и типов етих самолетов.
            Карелский укреп-район:
            У меня нет данных что у него была собственная аваиция.

            Краснознаменный Балтийский флот:
            3 авиобригади:
            61ва изтребителная (5ый, 13ый авиополков, отдельных ескадрилий (11ая, 12ая, 13ая), отдельная группа истребителей И-153). Всего в ней есть: 149 самолета И-16, 47 самолета И-15, 20 самолета И-153, или всего 216 машин.
            8ая бомбардировочная (1ый минно-торпедный полк, 57 скоростный бомбардировочный полк). Здесь было 43 самолета ДБ-3, 57 самолета СБ, или всего 100 машин.
            10ая со смешанным составом (я еще не нашел точных данных о ее составе)
            Кроме того в составе КБВ есть отделных: 15ый авиационный полк (85 гидросамолета МБР-2), 41ая отдельная разведывательная авиоескадрила и 71ый отдельный авиоотряд (10 разведывательных машин Р-5).
            Всего в КБФ есть общо 411 самолета.
            Last edited by messire Woland; 10-01-2006, 11:05. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment

            Working...
            X