Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Предложение по промяна на форумния раздел

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Предложение по промяна на форумния раздел

    Защо темата "Нова история" хваща до 1945?
    Май е време до 1989.

    #2
    То не е "тема", а по-скоро "форумен раздел".
    Период като "1945-89" (а защо точно "89"?) по-скоро би бли "най-нова история", доколкото съм запознат с навиците на българските историци относно деленията на историята .
    Реално има доста дискусии и около този период, пръснати къде ли не из форума. Може би не е лоша идея да се направи нов раздел, но пък колко теми ще има в него? А и няма ли дискусиите да са много политизирани... От друга страна, ако увеличим времевия дял на този раздел, няма ли да се размие много?

    Comment


      #3
      Да, вярно, моя грешка, "най-нова". Ама тогава от 89-та до сега какво ще е - "свръхнова"?

      Вярно, че историята ще изчезне и ще стане политика за след 89-та, но дотогава вече категориите стават лека - полека исторически.
      Last edited by ; 02-10-2005, 11:03. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        #4
        Може би не е лоша идея да се направи нов раздел, но пък колко теми ще има в него? А и няма ли дискусиите да са много политизирани...
        Всъщност основно се занимаваме с политическата история. Войната си е продължение на политиката, но с други средства.

        Но като че ли е време да го направим. Иначе ще си имаме поредния "тъмен период" в българската история, з акойто не знаем нищо. Защото май пак чакаме чужденците да ни напишат историята. После се чудим, защо изворите ни за историята на Тракия ² БЦ и ²² БЦ са основно чужди. Май и за времето 1945-1989г. може да се намери повече в чужбина, отколкото у нас. В момента за този период се знаят повече легенди, отколкото факти.

        Comment


          #5
          Аз съм против :tdown
          Предпочитам да има отделен раздел за 1945 нататък
          И без това вместо военна история тук в този раздел постоянно го избивате на политика, представям си какво ще стане ако обхваща и периода на комунизма :vb_sad:
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            #6
            .
            Last edited by ; 20-03-2006, 22:14.

            Comment


              #7
              Може да се отворят теми за въоръжението, спецчастите и всички военни конфликти от този период, не само за България ами въобще за Варшавския договор, както и основните моменти от студената война. като естествено не може да се избегне и политическият анализ на ситуациите. На мен лично ще ми е интересно защото 1945-1989 ми е малко мъгляв период, за който съм чел повече слухове, пропаганди и легенди.
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                #8
                Политическия анализ може да се избегне, обаче това значи НИТО ДУМА за политика. А как ще стане тая работа, не знам ...

                Comment


                  #9
                  .
                  Last edited by ; 20-03-2006, 22:15.

                  Comment


                    #10
                    Няма начин да се избегне. По-скоро не трябва да се правят сравнения и паралели с днешната политическа обстановка, както и да не се избива на идеологически спорове и тн. щото темите се превръщат в "кръчма" и накрая се заключват. Е в крайна сметка то си зависи от самите участници... На мен ще ми е интересно да получа обективна информация по въпросните теми, както и гледните точки на другите и техните анализи и алтернативи по дадени проблеми от времето на комунизма.
                    (\_/)
                    (°_°)
                    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                    Comment


                      #11
                      Warlord написа
                      ... На мен ще ми е интересно да получа обективна информация по въпросните теми, както и гледните точки на другите и техните анализи и алтернативи по дадени проблеми от времето на комунизма.
                      Всъщност именно в това е проблема. Информацията никога не е обективна, винаги е пречупена през погледа на някого. Дори и да се разказва с най-добри намерения, с цел да не се изкривява - пак се пречупва дори само заради това, че разказващият (или свидетелят и т.н.) говори по свой си начин, сравнява и обяснява изхождайки от своя опит. Това е и в голяма степен в основата на споровете между нас тук - именно тия изкривявания на информацията, съзнателни или несъзнателни.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #12
                        Ами нищо де, всеки ще каже това, което той знае и изложи собствените си тези и ще има дискусия върху това, друг ще предложи друго. Трябва да има различни мнения и те да бъдат сравнявани - само така може да се доближим до истината.
                        (\_/)
                        (°_°)
                        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                        Comment


                          #13
                          Периода след 1945 е твърде скорошен за да е възможна обективна и стойностна дискусия.

                          А вие не искате това, а трибуна за патетични речи, заклеймяващи комунизма. Не, благодаря.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #14
                            Между това да се изложи съдържанието на определена политическа доктрина, политическите мотиви на дадено историческо решение или пък политическата обстановка в определен исторически контекст и превръщането на форума в политически митинг има много ясна граница, която мисля всеки може лесно да напарви за себе си. Ако първото е присъщо малко или много на всяка историческа дискусия и, така да се каже, се поощрява тук, то на второто не самоче се гледа с "лошо око", но то се и санкционира от правилата натази общност. Много ще ми е страно какво въобще парив тук човек, който не би могъл да напарви разликата...

                            Comment


                              #15
                              Периода след 1945 е твърде скорошен за да е възможна обективна и стойностна дискусия.

                              А вие не искате това, а трибуна за патетични речи, заклеймяващи комунизма. Не, благодаря.
                              Чудя се как ли са написани "Записките по българските въстания" и "Строителите на съвременна България"?
                              В случая не ме тревожи толкова какво точно ще има на този форум, защото освен него има и други, а принципното обявяване на периода 1945-2005г. за табу - за него не може да се говори, защото въпросът се политизира. В последните няколко години всяка стачка, в която се протестираше срещу разграбването на някое предприятие се определяше като "политизирана". Стачките спряха и в периода на деполитизация предприятията изчезнаха. Чудя се само кой ли ще ни е виновен за новите бели петна от нашето минало - до 1978г. бяха турците и фанариотите, а сега кой? Май нещата опират повече не до някой чужд унищожител, а до собствената ни народопсихология.

                              Comment

                              Working...
                              X