Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Салвадор Дали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Салвадор Дали

    Понеже стана дума за Салвадор Дали реших да пусна няколко негови картини тук. Салвадор Дали е позьор това може би е първата асоциация, която ми идва на ум. Обаче позьор с ясното съзнание и ясната цел на позьорството си. Основният му стремеж е да шокира публиката, но между двете войни почти във всички видове изкуства има такива шокиращи творци, сещам се веднага за Хенри Милър и неговите тропици, пък и всичко станало. А и е нормално да са толкова шокиращи, след като точно тогава е в най-голяма сила фройдизма, който обяснява човешкия живот и подбудите в действията на хората, комплексите им с сексуалните им нагони, с травмите им в детството и изобщо с потиснатото им подсъзнание. От там и шокиращите параноидално-сексуалните картини на Дали.

    Ето една от "детските" картини на Дали: Baby Map of the World



    Ето Мадона с младенец:



    Ето и картинката, от която тръгна разговора. Оригиналното й название е
    Freud's Perverse Polymorph , а подзаглавието е (Bulgarian Child Eating a Rat). Рисувана е през 1939 година и не можах да открия никакви индикации, че има някакви политически или ксенофобски подбуди. Перверзна полиморфия било някакво детско психологическо разстройство.


    А ето как Дали е виждал Пикассо:



    Ето как му е изглеждал Пол Елюар:



    А ето и автопортрет:


    #2
    Навярно може да се говори много за цветовете, рисунъка, идеите и замаха. Може някой изкуствовед от гледна точка на своята наука да ги оцени високо. Но на мен ми се виждат ужасни. Може и да вършат работа например за реклама на "Не на цигарите", но определено не бих сложил такава картина у дома.

    Comment


      #3
      Е, Галахад, в тази област може би повече от където и да е другаде липсват универсални категории, така че всеки говори сам за себе си. Навремето (кат младеж ) бях доста впечатлен от Дали и по-точно от стила му. Впоследствие охладнях към него, но общо взето вкусът е на периоди, поне при мен.
      Напълно съм съгласен с теб, Хана, че той е преди всичко изключително пресметлив и внимателен в наблюденията си позьор. При това внимателно чел и вниквал в модните за времето му мислители. И двете лесо се забелязват в картините му. Като занаятчия е много добър, но по-малко не следва да се очаква от някой, минаващ за художник .

      Comment

      Working...
      X