Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Антиутопията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Антиутопията

    Видях в темата "Какво четеш в момента", че Шеленберг е чел "451 градуса по Фаренхайт" на Рей Бредбъри. Това ми припомни един разговор с мой приятел голям литературен фен(аз самият не съм такъв). Въпроса беше за коя е така да се каже "най-добрата"(доколкото това може да се определи и изобщо е коректно да се каже) книга представяща антиутопия(или утопия, понякога разликата ми се губи ).
    Та интересно ми е да прочета мнението на други хора по въпроса - "Коя е "най-добрата антиутопия" "?
    Лично аз, без да съм специалист(прочел съм само няколко подобни творби) по-въпроса, най-харесвам "1984". Намирам я не само за най-реалната, но и притежаваща още едно качество, което не съм срещал другаде - представя съвсем произволно избран и стандартен момент за ситемата.
    Ще се радвам да споделите какво харесвате вие и защо.
    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

    #2
    84 е класика, една книга и велика, и култова (според лично измъдрената систематизация - дадена книга може да е култова без да е велика - Пътеводителя да кажем; може да е велика без да е култова - пф, всичките дебели класически тухли, за които никога не ми е достигало търпението; но може и двете - 1984 например ))). Аз обаче ми се щеше да предложа още една: "Завръщане от звездите", разбира се на Лем - там не е ясно всъщност дали това е утопия или антиутопия, дори без да трябва да си играем със значението на думите Спомням си, че навремето като я четох през цялото време ме чоплеше едно отвращение към описваното общество, макар че то всъщност доста се доближаваше до представата ни за райско такова. Лем е гадняр, а субективизма на всичко ми писва лека полека
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #3
      "1984", без уговорки.
      /Абе, колко ли сегашни хлапета знаят кой ВСЪЩНОСТ е "Биг Брадър"?/

      Comment


        #4
        Моят фаворит определено е Пътешествията на Гъливер, която дори според системата на Грей е и култова и велика, без да говорим, че е класика, останала ненадмината. И въобще, Рабле си е майстор в жанра също, Пантагрюел и Гаргантюа са ненадминати. Ако трябва да погледнем в съвремеността, може би Фаренхайт 451, макар че там границата между утопия и анти-утопия е тънка.
        "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
        Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

        Comment


          #5
          Все пак, "1984" отива в дъното на проблема. "Фаренхайт" е по-скоро като илюстрация, но пак е много добро. "Гъливер" не е точно утопия или антиутопия, по-скоро иносказателна сатира.

          Comment


            #6
            А за "Смелият нов свят" на Хъксли(всъщност май го превеждаха като прекрасен) няма ли фенове, също добра книга. към този жанр може да се приспадне и "Повелителят на мухите" струва ми се съща една превъзходна книга.
            Що се отнася до границата между утопия и антиутопия алично аз мисля, че не е тънка, тя просто отсъства, остава смао като гледна точка на автора и читателя съответно - за справка "Утопия" на Томас Мор(ако не се лъжа е дала името) или "Държавата" на Платон(гаден комунист ).
            Всъщност и марксизма си е утопия.
            Между другото Лем ми е любим писател, думата гадняр смятам за неуместна.
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              #7
              "Прекрасният нов свят" - не, че съм я чел, де. /The brave new world/, ама превода беше "прекрасен"...
              "Утопия" и "антиутопия" акцентират върху въображаемо обществено устройство. Да кажат литераторите, ама ми се струва, че това е "тесен" жанр.
              "Повелителят на мухите" е по-скоро "черен роман" ли беше, да не объркам терминологията само.

              Лем е върха!

              Comment


                #8
                KG125 написа
                "1984", без уговорки.
                Тази книжка я чета за трети път и определено се съгласявам с теб.
                "Нима, Създателю,
                съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
                мигар аз самият съм те молил
                от мрака да ме извлечеш?"

                Comment


                  #9
                  На първо място "1984" (няма равна е поне за мене), на второ "Повелителя на мухите" (ако попада в тази категория)
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    #10
                    VladDracul написа
                    Тази книжка я чета за трети път и определено се съгласявам с теб.
                    Върхът е наистина, макар че е толкова черна, че не се диша... Обаче показва ясно и точно същината на тия явления.

                    Shelenberg написа
                    На първо място "1984" (няма равна е поне за мене), на второ "Повелителя на мухите" (ако попада в тази категория)
                    "Повелителят на мухите" не попада, обаче също е голямо попадение. Даже повече плаши от другата в някой моменти.....

                    Напоследък чак разбрах защо е такова названието. Не заради глиганската глава в книгата, ами от един от библейските езици, еврейски или беше, арамейски ли не знам и аз, идва думата "Велзевул", което значело "Повелител на мухите".
                    Дяволът, демек.
                    Last edited by ; 22-09-2005, 15:44. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #11
                      Има един филм от '70те някъде на име "Бразилия". Играят Робърт де Ниро, Боб Хоскинс и някои други известни. Не помня името на режисьора. Това е класика в жанра 'антиутопия'.
                      Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                      Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                      (собствен патент)

                      Comment


                        #12
                        Особено версията с втория край.

                        Batko Charly написа
                        Има един филм от '70те някъде на име "Бразилия". Играят Робърт де Ниро, Боб Хоскинс и някои други известни. Не помня името на режисьора. Това е класика в жанра 'антиутопия'.
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          #13
                          KG125 написа
                          "Повелителят на мухите" не попада, обаче също е голямо попадение....
                          Това ми хареса :mhehe:
                          "Нима, Създателю,
                          съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
                          мигар аз самият съм те молил
                          от мрака да ме извлечеш?"

                          Comment


                            #14
                            Вярно! Режисьора е Тери Гилиам. Обаче забравих и първия и втория край

                            VladDracul написа
                            Това ми хареса :mhehe:
                            ами кат се разприказвам и аз:
                            Last edited by ; 22-09-2005, 18:58. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              #15
                              KG125 написа

                              ами кат се разприказвам и аз:

                              Започваш много успешно да "попадаш"
                              "Нима, Създателю,
                              съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
                              мигар аз самият съм те молил
                              от мрака да ме извлечеш?"

                              Comment

                              Working...
                              X