Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коринтският шлем

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Коринтският шлем

    Шлемовете от коринтски тип са сред най-представителните доспехи принадлежащи към античната епоха. Със своя красив и съвършен вид, те свидетелстват за високото майсторство на древните оръжейници, които бързо достигнали до една функционална и необходима форма.
    Коринтският шлем е единствения за когото сме сигурни, че това е оригиналното му название, а не по-късно означение от модерните учени. То се среща още у Херодот, визирайки не само произхода му, но и един голям античен център за производство на защитни доспехи, какъвто бил град Коринт.
    Шлемът се появява в края на VIII в.пр.Хр., като се произвежда до самото начало на V в.пр.Хр. Той е изработен от бронз, чрез коване и изчукване върху специални подложки. Характерни за коринтският шлем са отворите за очите, дългия наносник и големите неподвижно прикрепени към калотата набузници. По такъв начин цялата глава е била покрита с метал, създавайки необходимата защита на боеца Запазените образци показват най-голяма дебелина на метала при наносника, а най-тънка на затилъка.
    В началото на своето развитие шлемовете са се изработвали от две части, подобно на илирийските, като през VII в.пр.Хр., ковачите започнали да ги изработват от едно парче метал. По това време на мястото където се снаждала челюстта с шията се появила лека извивка, прераснала в следващият век в дълбок стреловиден изрез. Така значително се увеличила големината на набузниците, които сега можели ефективно до прикриват шията. Постепенно те се доближили един до друг, защитавайки по този начин и устата.
    За ранните образци шлемове са характерни многобройните отвори разположени по външния им ръб. Към тях се е закрепвала подплатата, служеща като амортизатор, предпазвайки главата от силните удари. В средата на VII в.пр.Хр. подплатата закрепвали чрез малки нитове, а в VI в.пр.Хр. започнали да я залепват отвътре на доспеха, прийом срещан до римската епоха
    В самият край на VI в.пр.Хр., се появили и най-съвършените форми на коринтския шлем, характерни с издължената си елегантна форма, дългъг стреловиден наносник и големи доближени набузници. При тези шлемове бил разрешен един много важен проблем. Колкото и надеждно да защитавал главата, описвания шлем закривал напълно ушите, затруднявайки силно носещият го. Този проблем бил разрешен по два начина. При първият над дълбокият стреловиден изрез се появили слухови отвори, а при вторият, по-късен, ушите се оставяли напълно открити.
    В началото на V в.пр.Хр., коринтският шлем престанал да се използва в Гърция, запазвайки обаче завидна популярност сред художниците и скулпторите. На италийска земя, той обаче продължил живота си под нова форма, известна като коринтско-италийски тип. При него шлемът се носел отгоре на темето, както често го носели гръцките хоплити извън сражение, отворите за очите и носа се превърнали напълно в декоративни. Често в очните кухини се поставяла цветна стъклена паста; в един по-късен момент те само се гравирали върху повърхността на шлема. Този нов модел доживял до I в.пр.Хр., носен от римските офицери, като тяхно характерно отличие.
    Attached Files

    #2
    Hans Delbruck написа
    Много добро, напиши и за други видове шлемове(атически, беотийски и т.н.), а може и за други известни видове защитно въоражение.
    За мен лично беше много интересно носенето на недекоративен коринтски шлем на темето.
    Доста са интересни. Съвсем до скоро мислех, че са само в Италия, но открих данни за тях и на Балканите. Ето още един.
    Attached Files

    Comment


      #3
      Hans Delbruck написа
      Може и така да е, де да го търся. На български съм виждал само една детска книжка. На руски бях виждал нещо повече, но пак със съмнителни достойнства. Та имаш ли идея от къде да се сдобия с нещо?
      Виждал съм английската, няма разлика от оригинала.
      Можеш да видиш Антони Снодграс и Джеймс Уори, за Рим ми харесват Хенри Ръсел-Робинсън и Майк Бишоп, за античната епоха на скитие-михайл Горелик и Евгений Черненко

      Comment


        #4
        Hans Delbruck написа
        А имаш ли нещо с открити уши, може и да не е експонат а реконструкция или дори рисунка.
        Виж този, много е изродски-коринтски е, но набузниците са подвижни както при халкидския. По принцип доста подобни странни доспехи има в Италия, този е етруски.
        Attached Files

        Comment


          #5
          Mellisa, докажи ми с реални археологичеси находки, че този шлем се използва чак до Пелопонеската война и ще ти бъда благодарен. Не изображения и релефи, а находки. в тази война не се използва този шлем. Най-късните, които съм виждал са от песийска обсада на о. Кипър и този на Милтиад. Използва се халкидски и пилос.

          Comment


            #6
            mellisa написа
            Намерени са екземпляри в общия гроб на атинските войни убити при Маратон.
            това от къде пък го взе. там единствено има стрел иот персите. Виждала ли си ги ? Все пак Мellisa мМаратон е 490 г.пр.Хр., а Пелопонеската започва 431 г.пр.Хр.
            Какво стана с моят конник с щит от Македония?

            Comment


              #7
              mellisa написа
              Това пък как го реши, в общия гроб са намерени оръжия, керамика, дори остатъци от тъкани (дрехи).
              Виждал съм и един меч, но не и шлемове. Къде ги видя??? Само не ми казвай, че си чела, а не видяла.

              Comment


                #8
                Благодаря на Mellisa за информацията. Не я знаех, мой пропуск, но доколкото разбрах от нея, тези шлемове въобще не циркулират, не са популярни.
                Прилагам шлемът на Милтиад от Маратон, който е открит в светилището в Олимпия.Въпреки доводите на уважаваната Mellisa, тя не можа да ме убеди, че това не един отмиращ тип в началото на гръко-персийският конфликт.
                В края на годинат щие излезе една моя статия за тези шлемове по нашите земи в сборник посветен на 60 г. на ст. н.с. д-р Хр. Харитонов
                Attached Files

                Comment


                  #9
                  Давам нови шлемове.
                  Attached Files

                  Comment


                    #10
                    Има многобройни изображения върху червенофигурни съдове, както и на бронзови статуетки, където прекрасно се вижда как ковачите изработват коринтски шлемове. Те се коват върху специални наковални, за да може да им се предаде нужната форма. В ранният период на появата им имаме отделни екземпляри, които са съставени от няколко части. Личи си още неумението на майстора да направи от едно парче целият шлем. От средата на 7 в. пр. Хр шлемовете вече са цяло ковани. Характерно е, че при този процес най-голяма дебелина се дава на челото и наносника 1-1,5 мм, а най малка часто до 0,5 на тила.
                    Срещат се, макар и рядко и ляти шлемове. Те имат по-дебели стени и по-голямо тегло. Срещал съм мнение за това, че най-вероятно са произвеждани набързо, в момент на голяма нужда от оръжие.
                    Има запазено сведение, че гръцки ковач в 1939 г. е срещнал голямо затрудняване при изковаването на тилната част
                    Attached Files

                    Comment

                    Working...
                    X