Съобщение

Collapse
No announcement yet.

60 години от края на войната

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    60 години от края на войната

    Днес, точно преди 60 години в Токийския залив Япония капитулира при едно единствено условия, запазване владетелската династия, символ на японското единство и нация. Войната, кошмарът за цяло поколение и катастрофа за няколко континента, свършва формално в 10 часа сутринта.

    #2
    Интересно. А знаеш ли да е имало такива изисквания (за евентуална смяна на владетеля, династията или дори политическият режим) от страна на победителките?
    "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
    Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

    Comment


      #3
      Да, точно това е топика, Япония е била пред политически колапс, според шинтоизма и социалния и модел, наследниците на Ямато са божества, те не говорят на публични места, с малки изключения, не се докосват до простосмъртните и най-важното всички са им задължени с живота си. "Култура на срама", в която ти си вечно задължен на обществото, олицетворявано от Микадо. Една заповед да се бият до край на японските острови би струвала кампания от поне още 1 година и най-малко 1 млн. съюзнически живота. Това се виждало вече, след стъпването на Окинава, където цивилното население на Рюкю гине не по-малкко от военните.
      Маккартър има да решава страхотна дилема, донякъде представена като бързо свършване на войната с една неевропейска сила. Пълните капитулации тамън влизат на мода, а в японския случай са направо неприложими.
      От ситуацията, до голяма степен измъква американците Хирохито, който на 19 август проговорва по радиото, било е катасктрофично, имало е самоубийства... Прието е, че той не е военнопрестъпник, макар че според например руснаците и китайците е, и е обявен за музейна стойност, живо олицетворение на японската нация.
      Last edited by von Danitz; 02-09-2005, 12:33.

      Comment


        #4
        А нещо за почването на войната?
        Аз опитвам да пиша нещо за Полската кампания обаче се сблъсквам с две противоположни тези, които адски много се изхвърлят та е трудно.

        Comment


          #5
          Че те японците войната от 36 година са я почнали, ако питаш китайците, просто тая "Полша" по-големичка е излязла...

          Comment


            #6
            von Danitz написа
            Че те японците войната от 36 година са я почнали, ако питаш китайците, просто тая "Полша" по-големичка е излязла...
            Мен ако питаш японците са си били обречени на провал. Имали са явно подготовката, за да дръзнат да водят подобни войни, а и са имали извевтни успехи - през Руско-Японската война, както и задържането на контрола над Манджурия, обаче да тръгнеш срещу три силни държави си е пълна лудост - СССР няма какво да ги коментираме, вече освободени от тежестта на войната срещу Германия те направо мачкат японците. Ето и една ценна статийка по въпроса от проф. Божидар Димитров: http://www.standartnews.com/archive/...tory/index.htm
            Китай пък е държава с огромен брой боеспособни граждани и могат да бълват войници доста време А тръгвайки срещу САЩ вече направо си подписват смъртния акт. Ама те джапанките явно по природа са си ненормалници :lol:
            Винаги готов за България!!!
            Слава России!!!
            Че ви е*** мамичку фашистичку!!! :evil:

            Comment


              #7
              T.N.F. написа
              Ето и една ценна статийка по въпроса от проф. Божидар Димитров:
              Винаги много съм се учудвала как Божидар Димитров е специалист по цялата българска история от тракийските царе до ВСВ. Както се казва, от неолита до сателита. Което означава, че или е гений, или е профан

              Comment


                #8
                Ако бях малко по-смел щях да помоля T.N.F. да си смени подписа.

                Comment


                  #9
                  Хвърлих един поглед на "ценната статийка по въпроса от проф. Божидар Димитров" и мнението ми е , че по голяма глупост по въпроса не съм чел.
                  Което означава, че или е гений, или е профан
                  Ако го питате него сигурно ще каже първото, което ме навежда на мисълта...

                  Както казва Голъм, един извън игрови върос:
                  Винаги готов за България!!! Слава России!!! Че ви е*** мамичку фашистичку!!!
                  Ти шегуваш ли се с това или си вярваш? Просто ми е любопитно.
                  Last edited by Ханс; 03-09-2005, 09:47.
                  Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                  Comment


                    #10
                    Почитателите на историята имат странно чувство за хумор.

                    Comment


                      #11
                      Ху Дзинтао: Китай няма да забрави тези, които помогнаха във войната с японските агресори
                      3 септември 2005 | 09:07
                      Агенция "Фокус"

                      Пекин. Китай никога няма да забрави тези, които помогнаха на страната във войната с японските агресори, заяви днес китайският президент Ху Дзинтао на тържествена церемония, посветена на 60-годишнината от края на Японско-китайската война (1937-1945 г.), предаде РИА Новости. “Съветският съюз беше първият, който предостави неоценима помощ на китайския народ по време на войната”, подчерта Дзинтао.
                      Той допълни, че съществена помощ на Китай са оказали и САЩ, Великобритания, Франция, а на бойното поле са се сражавали “антифашисти от Корея, Виетнам, Канада, Индия, Нова Зеландия, Полша, Дания, Германия, Австрия, Румъния и България”.

                      Comment


                        #12
                        T.N.F. написа
                        Мен ако питаш японците са си били обречени на провал.
                        Би ли ми обяснил малко по аргументирано защо и въз основа на какво смяташ така? Интересно ще ми е да го чуя.

                        T.N.F. написа
                        Ама те джапанките явно по природа са си ненормалници :lol:
                        Това, освен че звучи расистко е едно на ръка, но колко японци от тогава и от сега познаваш за да правиш такива изказвания? Въобще, какво изобщо знаеш за Япония и нейната цивилизация, че да си толкова категоричен в мнението си?
                        "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                        Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                        Comment


                          #13
                          За Япония това е била идеалната възможност да се "самовзриви" тържествено. да бъде великолепното самоубийство било то "както му казват" харакири или сепуку. Да не остане нищо от ония "хубави времена" отпреди няколкостотин години.
                          Това е ясно от само себе си.
                          Така че по този параграф T.N.F. а прав. "според мен".

                          Comment


                            #14
                            Ей, ало, американофилите! По - умерено :sm202:
                            Този сайт и форум като че ли е специализиран в голяма степен за световните войни. Аз лично никога не съм проявил прекалено голям интерес към тях(макар че някакъв винаги е имало) и се опасявам да не вземат да лъснат знанията ми и да ми се смеете, защото по мое мнение тук участват хора, доста по - запознати с материята от мен. Но на този етап с това:
                            За Япония това е била идеалната възможност да се "самовзриви" тържествено. да бъде великолепното самоубийство било то "както му казват" харакири или сепуку.
                            И аз не съм съгласен.
                            Добре де, какво значи "лудост", липса на подготовка и т.н.
                            Според мен войните на Япония са необходимост - от гледна точка на минималните ми познания за военното изкуство. Нещата опират д отова - удари първи или ще те ударят. Във войната - даже и днес - 70% от резултата се решава от бързината и тактическите действия и 30% - от силата(по собствени сметки, на око).
                            Естествено, ако силата на противника е непреодолима - тогава той ще победи, но иначе е много важно да го изтласкаш от ключовите му информационни, икономически и военностратегически позиции, пък той нека има танкове с 10 км/ч. по - бързи на шосе или пък с 50 метра по - далекобойни.. Или пък по - тъпи, разбираш ли ма, ама два пъти повече.
                            Единствено на руско - японската война гледам като на щуротия... В известен смисъл ако не беше тя и монголската офанзива смятам, че имаше шанс СССР да не обърне толкова голямо внимание на японската заплаха, а да се концентрира повече върху войната в Европа.
                            Но дори и в тази насока, ако не се лъжа Русия и Япония подписват мирен договор, спазван до края на войната, когато, в последните й дни Русия отново се намесва.
                            Та това е. Веселата японска офанзива май завършва с една известна руска песничка за едни танкисти. Не знам дали точно от там произлиза, но май - май...
                            Но даже и така да гледаме, Русия и Япония имат стари погранични конфликти, сума сблъсъци... Може ли да се очаква, че япшонската офанзива няма да срещне руска реакция? Едва ли. Тактиката на Япония сякаш цели елиминиране пръв на непосредствената заплаха; затова и въвлича Русия. Грешка според мен, но може би и необходимост.
                            Ами Китай?
                            Та втората световна война не е нападения на Япония срещу китай. Тя си е елементарно продължение на японско - китайските войни. Японците на няколко пъти нападат Китай, издействат си бившите немски колонии в Китай(от бъдещия си съюзник), създават някаква псевдодържавица някъде около Манджурия на Китайска територия, от където нападат Китай. Този процес просто продължава във ВСВ. Какво е трябвало да направи Япония, за да не воюва във ВСВ с Китай?
                            И според мен китайската офанзива е голям успех. Населението на Китай нищо не значи. Населението си е население, то по определение си е пацифистично настроено, ако няма кой да го организира и нахъсва... Т.нар. партизани биха били нищо, ако няма към кой информационен възел да се включат, ако няма кой да ги финансира и обучава.
                            Атаката на Япония цели именно това - "измитане" на китайското управление и замяната му с друго, удобно такова. Само дето решителната намеса на СССР спасява положението. Щото не някой друг, а именно СССР финансира въоръжаването на народа и помага при обучението му. Без тази намеса може би Китай нямаше да съществува.
                            Тук идва и друго - антикомунистическият договор на Япония и Германия и червената армия на Мао, които поставят Китай и Япония на два съвършенно противоположни блока.
                            Специално във ВСВ аз даже не съм толкова сигурен Япония ли първа декларира война на Китай, или Китай на Япония. Намесата на СССР е предопределена - тя си брани зоните на влияние.
                            И като заговорихме за зони на влияние, как виждате борбата на някой си за доминион във северният Тихи океан, без в борбата да се намеси и САЩ? Версията, до която съм стигнал, е че вероятно САЩ допускат Пърл Харбър за да обърнат мнението на пацифистично настроеното си гражданство, н одаже и това да не е вярно - влизането на САЩ в директен конфликт с Япония е било само въпрос на време - САЩ почти граничи с Япония, на практика участва във войната на противниковия фронт и никога не е бягала от такива конфликти.
                            Това, което прави Япония, според мен не е геройлък/саможертва/самоубийство, нито скъсване със старото, напротив, това са изконните мечти за японска световна империя. Дали всяка от операциите е била идеално планирана - не знам, но според мен стратегически войната с тези три могъщи(или поне два могъщи) опонента е била необходимост. Всяка нова база е нова заплаха за някой съсед, всеки нов километър напред иска и покритие отстрани. Въпросът за мен е бил не "защо", а "кога" и "кой първи".
                            Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                            Comment


                              #15
                              Док Холидей написа
                              А нещо за почването на войната?
                              Аз опитвам да пиша нещо за Полската кампания обаче се сблъсквам с две противоположни тези, които адски много се изхвърлят та е трудно.
                              Тази тема ми е особено близка. Ако имаш време осветли ни за тезите ... Между другото 01.09.1939г. заварва десетина летци от Въздушните на НВ войски на обучение в Полша. На 31.08.1939г. Полската армия е в бойна готовност. Полските инструктори, обучаващи българската група са изпратени по бойните части. Българските летци помагат на полските си колеги да разсредоточат самолетите по резервните летища. Ведната след началото на бойните действия българската група е отзовена и след големи перипетии се прибира в България. Един от нашите е задържан от немците, а двама - от руснаците. Всички са освободени след намесата на нашата дипломация.
                              SEMPER AGRESSUS

                              Comment

                              Working...
                              X