Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Размяна на книги

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Размяна на книги

    Вече предложих и Галахад се съгласи (надявам се да се присаединят и други) да си разменим някоя и друга книга. Не е възможно всички да разполагаме със всичко,а в четенето му е майката на разбирането на историята,освен за македонстващите.
    Нека започнем с техническите възможности на всеки и вида в който може да предоставя книги и вида в който желае да получава такива.
    След това е редно да публикува списък на книгите от библиотеката си,за да могат другите да си изберат.
    ДАННИ ЗА ФРУЖИН АСЕН
    От Карлово съм и мога да изпращам по пощата.
    Не разполагам нито с компютър,нито с принтер,нито със скенер,нито с копирна машина.Ще ви кажа някой от цените на услуги в карлово макар според мен да няма смисъл тъй като са твърде високи и ще ви излезе златно.Сканиране едностранно 1лв.Принтиране едностранно 20ст.
    Копиране двустранно 10ст. плюс 20% отстъпка за над 100 страници.Това ползвам аз и го предлагам и на другите ако желаят да получат от мен книги.Това го има само в един офис в карлово навсякъде другаде копирането е по 20ст. или 16ст. без отстъпка.Понеже нямам компютър единствено хартия ми върши работа.Моя архив е само в хартиен вид.
    Очаквайте списък на книгите от моя архив заедно с броя страници и парите които ще излезе да ви го копирам във въпросния офис чиито услуги ползвам.
    Надявам се с това предложение да се окажа полезен някому.
    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

    #2
    Външното сканиране явно е доста неизгодно. Ако трябваше да си плащам, от вчера до днес щеше да е заминала 1/3 от стойността на скенара ми. Както споменах сканирам някои неща във Microsoft Office Document Imaging File. Удобството е, че се получава нещо като електронно ксерокопия, на което може да се почистят черните петна. След това разбира се може да се обработи с OCR и да се направи в друг формат, но за това трябва време. Аз нямам и не го правя. В някои случаи е и невъзможно - напр. за Житието на Ст. Лазаревич по изданието на Куев - там е направено само в стария шрифт, който не се разпознава от компютъра. Използвания от мен формат обаче позволява текста да е с този шрифт и след това при необходимост да се принтира. Аз обаче не винаги сканирам книгите от начало до край, а най-често само отбрани части. В случая от целия сборник на Куев с произведения на К. Костенечки имам само житието на Ст. Лазаревич и 1-2 страници откъс от слово за буквите в частта, в която се споменават патр. Евтимий и Иван Шишман във връзка с правописната реформа. Проблема е, че не всички версии на Уорд подържат този формат. Освен него имам в същия формат житието и от изданието на осъвременен език.
    В Microsoft Word Document имам само Ж. Вилардуен, Превземането на Константинопол, по превода на Гюзелев. В този формат съм направил и някои от книгите на руски на Востлит - там някои читатели се жалваха от използваната структура защото усложнява тегленето.

    В рамките на разрешените обеми мога да ги изпращам по ел. поща. Това, което не е засегнато от авторски права ще сложа на моята страница - засега там има напр. Делата на божествения Август и една анонимна виз. хроника от Х²V век.

    Както споменах обаче, тези в Microsoft Office Document Imaging File са доста тежки и компресирането не помага много. Затова понякога цялата книга ще е проблем да се прати и може би трябва да стане на части. Още повече, че книгите не са структурирани за изпращане по пощата и подготовката също би отнела време (трябва всяка пратка да не надхвърля разрешените 8 МВ). Това отнема време и при голям брой желаещи би създало известен проблем. Затова предлагам при изпращането да има 2 правила за приоритет:
    1. На размяната - т.е. първо се изпраща на този, който е изпратил нещо
    2. По време - по-рано заявили, получава по-рано.

    Целта е при по-голям обем на книги някой да не се почувства засегнат, ако се забави книгата, за която е помолил. Мисля че няма да се стигне до такова натоварване, но все пак когато правилата са ясни отначало, проблемите после са по-малко.

    Comment


      #3
      Мелиса, ама на мен ми излезе една търсачка на сайт, който има английски, френски и немски език. Има ли някакъв списък с книги на български?

      Comment


        #4
        Не е е ли по-разумно който търси някаква конкретна книга или информация по някакъв въпрос, просто да пита? Пък който има книгата или може да я намери там където е - ще отговори. Аз лично съм насреща, стига да имам достъп до тази книга.

        Comment


          #5
          Като гледам май съм единственото изкопаемо работещо с хартия.
          Държа да подчертая че на цените по долу съм копирал и аз.
          Ето някой от книгите ми.
          1 :,,Средновековните балкани,,Матанов 548 стр. 11 лв.
          2: ,,Дейност на българския ген. щаб през втората световна война,, ген. Иван Попов част 1 до 9.9.1944 207стр. 4лв.
          3:Очерки истории трапезундской империи Успенски 317 стр. 6,40лв.
          4:Владетелите на просек Мутафчиев 112 стр. 2,30лв.
          5:История на византийската държава Острогорски 675 стр. 13,70лв.
          6:История на византия Левченко 350 стр. 7,30лв.
          7:Военно дело на прабългарите геза фехер 135 стр. 2,70лв.
          8:Българска военна история ч.1 до симеон вкл. 363 стр. 5,50лв.
          9:Българска военна история ч.2 до 15век 331стр. 6,70лв.
          10:История венгрии ч.1 до 18 век 497 стр. 10,50лв.
          Ако някой може да ми предложи нещо на хартия (ксерокопие) очаквам предложения,плащам си.
          www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

          "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

          Comment


            #6
            мелиса нямаш ли книги на български или руски.
            www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

            "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

            Comment


              #7
              питах не за мен а за другите на мен книги в електронен вид не ми вършат работа ,нямам компютър да ги чета,а да ги принтирам ще ми излязат златни.
              www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

              "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

              Comment


                #8
                Това е каталог с книги, които могат да се търсят по няколко различни признака, по автор, заглавие, тема и т.н. За удобство той е направен на 3 езика. Ако например търсиш книга на Жак льо Гоф, проверяваш по автор, виждаш какво има от него (съответно значи аз имам достъп) и ако нещо те интересува, пращаш ми бележка за да се разберем.
                Попитах за списък, защото предполагам, че в него ще намеря нещо, за което може да мисля, че го няма. Всъщност от такива каталози с търсачка не съм много доволен, защото са много капризни. Напр. нашата окръжна библиотека има такъв каталог с търсачка. С нея обаче е доста проблемно дасе намери нещо, а това което се намира не витаги и много вярно. Напр. често споменаваните от мен ИБИ са дадени само като една книга, а са около 30 тома, при това с различни сигнатури. Когато го казах в библиотеката, една от служителките разказа, че в тоя въгшния каталог пуснала на автор Иван Вазав и излязло, че няма такъв. Затова ме интересува няма ли нещо като тематични списъци - напр. история, биология и т.н. като тематичния каталог в библиотеките. За доста книги съм разбрал, че ги има преведени на български именно благодарение на тематичния каталог в библиотеката.

                Понеже нямам компютър единствено хартия ми върши работа.Моя архив е само в хартиен вид.
                Предполагам, че това ще те заинтересува. Народна библиотека"Кирил и Методий" - ксерокопиране Не съм ползвал тези услуги и не знам практически дали може да ми изпълнят заявка от друг град или по линия на междубиблиотечното заемане. Аз нали ви разказвах дето се опитах да си изпрося цветно копие на тази миниатюра в Lincoln Coll Typicon Oxford gr 35 fol 9v. Насочиха ме към страница с ценоразпис, там имаше и пояснения, че трябвало специално разрешение за публикуване в Интернет и над всичко отгоре ограничения за достъпа до изображението - да имало парола и т.н. Тези ограничения обаче обезмислят минаването по такава сложна процедура - става дума за изображение на внука (или мой беше правнук) на цар Иван Асен ²²² и евентуално на бълдъзката и тъста на цар Смилец.
                Но Народната библиотека е с доста богати фондове и като се намери чалъма става.

                Не е е ли по-разумно който търси някаква конкретна книга или информация по някакъв въпрос, просто да пита? Пък който има книгата или може да я намери там където е - ще отговори. Аз лично съм насреща, стига да имам достъп до тази книга.
                Ами аз предлагах да има и темичка - "Търся". С предложението сложих рисунка на крал Вълкашин и че търся цветна снимка на това изображение ... и отговор няма. Същата работа с цар Симеон ² от Ипатиевския сборник.
                Та идеята беше тук да се покаже кой с какво разполага. Това е особено полезно за размяна на електронни копия на книги, които поради авторски права не могат да бъдат пуснати на някой сайт.
                Attached Files

                Comment


                  #9
                  .
                  Last edited by ; 21-03-2006, 07:04.

                  Comment


                    #10
                    Мога да споделя опит. Снимането в библиотеките е елементарно, ако си там на място, само отнема време. Снимането на старопечатни издания в Народната Библиотека е доста овъртяно и ако човек наистина няма много голяма нужда от нещо - по-добре да не си губи времето. В Университетската библиотека е по-бързо.

                    Електронни каталози вече имат почти всички библиотеки. Има е един ]Своден каталог на библиотеките[/COLOR], който е по автор и заглавие, т.е. трябва точно да знаеш какво търсиш.
                    Аз лично ползвам каталога на Университетската библиотека, в който има търсене и по тема, което си е ценно (в момента библиотеката е в ремонт, май това се е отразило и на сайта й .

                    Галахад, проблемът е, че ти казваш: търся изображение на еди кого си и е много трудно то да бъде намерено в библиотека. Много по-лесно може да се направи услуга, ако питането е за определена книга или за определен текст (примерно от ИБИ, ГИБИ, ЛИБИ и т.н.). Конкретно по повод на изображенията мога да ти кажа, че в чуждите многотомни енциклопедии за средновековието (Lexikon des Mittelalters, Oxford Encyclopaedia) почти няма изображения, т.е. има, но не точно на български исторически личности.
                    Last edited by Хана; 02-09-2005, 11:07.

                    Comment


                      #11
                      Линковете не се отварят.

                      Comment


                        #12
                        Снимането в библиотеките е елементарно, ако си там на място, само отнема време.
                        Знам това. Ставаше дума за друго. Не съм запознат за възможностите да се поръча копие от друг град или междубиблиотечна заявка. По-конкретно става дума за поръчка напр. от Нац. библиотека. Тя има по-богата сбирка и да речем би могло човек да си копира нещо по-интересничко като Л. Стоянович, Стари српски родослови и летописи, Ср. Карловци, 1927 (летописите ги има и в един "Зборник..."). Разбира се не знам дали това го има, но по принцип там може да се намерят неща, които ги няма в регионалните библиотеки. Не е изключено и копирането да е по-изгодно отколкото напр. в Карлово.
                        Аз самия засега предпочитам да сканирам това-онова. А от ИБИ съм ксерокопирал части на принципа - взимам от библиотеката, отивам на ксерокса близо до читалнята и снимам. Самите томчета обаче ги нямам. Лошото е, че в тях има липси. Напр. от Прокопий липсва похода на Заверган към Цариград, а за том 15 (гръцки 8) още не съм се вредил.
                        Така че имам опит, но не и с Нац. библиотека.

                        който е по автор и заглавие, т.е. трябва точно да знаеш какво търсиш
                        Точно затова казвам, че в някои отношения тематичния каталог е по-удобен - отваря се на история и се гледа какво има.

                        Галахад, проблемът е, че ти казваш: търся изображение на еди кого си и е много трудно то да бъде намерено в библиотека.
                        В случая го дадох просто за пример. Ако се търси нещо по-спецефично е малко вероятно да се получи отговор. Това ми беше идеята. Ясно е, че ако напиша, че търся снимка на Мадарския конник ще ме залеят с линкове. Макар Вълкашин да е проблем, ако се сложи в Гугъла обаче на картинки "Lincoln Typicon" ще излезе миниатюра с Теодор Синадин, който май се пада чичо (в широк смисъл на думата) на цар Иван Александър. Всъщност както споменах, аз и за Вълкашин сложих реконструкция на фреската. Но все пак смисъла на търсенето е откриване на нещо, което не се среща навсякъде.

                        Та затова идеята беше в тази тема да се посочи кой с какви книги разполага за размяна. Мисля че имаше тема и за "Търся", но тя май се изгуби при разделянето на форумите.

                        Comment


                          #13
                          Аз съм свикнала да ползвам каталога на Университетската библиотека и мисля, че е сравнително добър. Там има два основни вида търсене:
                          Търсене по ключови думи
                          Пример: търся "Иван Александър". Излизат ми следните резултати.

                          Търсене по предметна рубрика (или автор/заглавие)
                          Примерно търся какво има за траките. Ето резултатите. От там вече мога да избера подтема "Траки - история" и ми излизат следните книги и периодика

                          Книгите ги няма онлайн, но е добър ориентир какво е излизало на български, пък и не само на български, но чуждите книги все пак са доста по-малко.

                          Comment


                            #14
                            Да ама виж какво излезе за любимите ми и така често споменавани от мен ИБИ :cry:

                            Comment


                              #15
                              valo написа
                              Мелиса, нещо не мога да се разбера с търсачката. Би ли погледнала за тези две книжки? Има ги на много места, но са само на хартиен носител и с доставката излизат мечка-стръвница. Търся електронния им вариант.
                              Братле защо не попита мен или Ник дали случайно не ги имаме тези книжки и дали случайно не можем да ти ги донесем у Българско
                              Отговор:
                              Имаме ги и са много добри.
                              Да ще ти ги донесем в Българско.Понеже Ник ще си идва след броени дни питай него, ако не може да ти ги донесе аз съм насреща-пари не искам само размяна
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment

                              Working...
                              X