Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Книги за Византия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Книги за Византия

    Ще ми помогнете ли по следния въпрос: Има ли български книги за византийски доспехи и снаряжение? Има ли руски или английски книги, които мога да си ги намеря в София без да поръчвам по Интернет? Питам за книги извън поредицата на "Оспрей".

    #2
    От руските това на Фолио и Х-Легео не варши ли работа. А и още един за военна литература имаше, някъде тук му бях сложил линак аз и още някой.

    А, може също да попиташ на форума "Византийская держава" и да видиш линковете там, сайта иначе се нарича "Мириоблион".

    Ако не знаеш някой от адресите ги вземи от линковете на моята страница.

    Comment


      #3
      Интересувам се от въпроса от около година, преровил съм различните сайтове, вслючително byzantion.ru и x-legio, Фолио сега го погледнах, но не намерих нещо особено. На Х-легио има статия за римските доспехи (към която имам известни резерви) и византийски военен речник. Бизантион е готин сайт, гледал съм го отдавна, но на мен ми трябват съвременни аналитични книги. Източници от епохата и аз съм намерил доста, при тях основната споменавана ризница е плетената.
      Можеш ли да ми намериш "Стратегикон"-а на Псевдомаврикий и "Войните" на Прокопий на английски? Свалил съм ги на руски, но преводите са стари и не ми вършат много работа по конкретния въпрос, за ризниците пишат просто "панцер", а от другите книги, които съм чел, знам, че според сегашните преводи се приема, че става дума главно за плетени ризници.
      Какво мислиш за наличието на мускулести (кожени и метални) ризници и платнени ризници в ранна Византия? По съображения, които вече съм излагал, смятам, че мускулести ризници има някъде до 7в., но в много ограничени количества, след това може да има и до 9 в., но като изключение и без реално бойно значение, ползват се от висши офицери само. За платнени - според мен има доста - това е в съответствие както с древногръцката и македонска традиция, така и с тактиката на Лъв (май беше 6-ти) от края на 9-ти век. Т.е. - щом има преди и след това, защо да няма и по средата. Освен това в статията в Легио-Х май пишеше за платнени римски ризници също.

      Comment


        #4
        А погледна ли при мен на линкове - азбучния списък по автори. Тъй като са много, доста от връзките съм ги насочил към по-общи страници, та да се видят и другите. Има няколко твърде големи на английски, от които съм сложил наколко автора, които ги няма на руски и български. Мисля че на Х-легио има и един стартегикон, който някои преписват на Никифор Уран (но той е късно - при Василий ²²).
        А за сайтове, които имат съвременни писания за Византия не се занимавам, защото са прекалено много. А и не съм попадал на нещо сносно, а ми трябва да си направя помощните страници за виз.армия по векове - въоръжение, структура, рекрутиране... разбира се нещо по-сбитичко. Защото тя се е променяла в тези направления (но ми трябва по-късен период 7-14в.).

        Неотдавна тук сложих линк и за един сайт на който се занимават с реконструкции на оръжия там има за легионерите - какво им било снаряжението.

        Comment


          #5
          В темата за византийската армия на "средновековие" съм дал доста линкове, можеш да ги ползваш за страницата си за Византия. Иначе съм натрупал доста материали за Византия - снимки на оригинални източници, реконструкции на живо, руконструкции на картинки, фигурки + коментарни материали + оригинални писмени източници. Въпреки че към фигурките всички имаме оправдан скептицизъм, повечето са сравнително издържани исторически, поне с оглед на сегашните ни познания.
          Относно книгите на Оспрей - тази за 10-12 в. според мен е доста добра, то има и най-много материали за онази епоха. Но тази на Дейвид Никол за 4-9 в. за мен е доста слаба, всички византийци без катафрактите са неизменно в плетени ризници или без ризници въобще (а плетените ризници са били доста разпространени и сред пехотата), за 7-9 в. дава един единствен вид шлем, за който обаче също не било сигурно че е византийски, изключва напълно птеругите от снаряжението и др. неща които ме дразнят.

          Comment


            #6
            В темата за византийската армия на "средновековие" съм дал доста линкове, можеш да ги ползваш за страницата си за Византия.
            Моя е по-общ. За Византия е руския Мириобиблион на Александър (поне ника му е така).

            Иначе за Византия и аз имам доста неща. Видя ли в галерията миниатюрите от Скилица-Кедрин? Също и хронологичната таблица - има изображения за почти всички римски и виз. императори (те са от антични склуптури, мозайки, монети, миниатюри...).

            А Оспрей ги обсъждаха на Виз. держава. Сега ставаше дума, че излязла нова книжка, но май превода не бил много сполучлив.

            Comment

            Working...
            X