Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Смъртта на Александър Стамболийски

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Смъртта на Александър Стамболийски

    Днес е 15юни. Ден по-рано на 14 юни през 1923г. е убит Александър Стамболийски,след като е подлаган на жестоки мъчения, убит е и неговият брат Васил Стамболийски. Преди да бъдат погребани, главите им са отрязани. Има теория, че са взети като трофеи, подарени на цар Борис. Знае се, че не са върнати...

    Интересно ми е дали има друг подобен пример от новата световна история-като цяло обстоятелствата около залавянето и смъртта му, както и какво мислите за тях.

    #2
    nilak написа
    Има теория, че са взети като трофеи, подарени на цар Борис. Знае се, че не са върнати...
    Това са абсолютни глупости, идиотщини на квадрат...

    Примери от новата световна история за жалост дал Господ-Лумумба например...

    Има една тема - за 16 април 1925. Въпроса за преврата през юни 1923 също е обсъждан надълго в нея.

    Comment


      #3
      ,
      Last edited by mellisa; 18-10-2005, 18:17.
      "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
      Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

      Comment


        #4
        Мит и легенда ! В своите мемоари "Договорът за мир Ньой" К. Муравиев пише, че Стамболийски след подписването на договора е хвърлил с подчертан жест писалката на масата. Служителите на протокола са го попитали дали иска да вземе писалката за спомен. Отказал.
        SEMPER AGRESSUS

        Comment


          #5
          Доколкото знам и това е мит и легенда. В книгата си "Договорът в Ньоий" Константин Муравиев, който е присъствал при подписването в залата, разказва, че Стамболийски подписал с мрачна физиономия. Един от френските секретари му предложил да запази химикалката като спомен, на което Стамболийски отвърнал: "Не ми е нужна. Няма що, хубав спомен!" И си излязъл. Муравиев освен негов секретар е бил и племенник на съпругата му- един от най-близките му хора. Едва ли би пропуснал да спомене "инцидента" със счупването, ако такъв е имало наистина. Ето защо си вадя заключението, че цялата история просто слух.

          Ега ти съвпадението! С HELLCAT сме написали едно и също по едно и също време. Но приоритета, разбира се, си е негов. Prior tempore, potior jure, колега!
          Last edited by Николай; 15-06-2005, 17:33. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #6
            Голяма работа е свършил с театралния си жест, няма що. Този мустакат селянин е един от най-омразните ми български политици. Чифликчия-диктатор, пфу...
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #7
              ,
              Last edited by mellisa; 18-10-2005, 18:17.
              "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
              Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

              Comment


                #8
                Николай написа
                Доколкото знам и това е мит и легенда. В книгата си "Договорът в Ньоий" Константин Муравиев, който е присъствал при подписването в залата, разказва, че Стамболийски подписал с мрачна физиономия. Един от френските секретари му предложил да запази химикалката като спомен, на което Стамболийски отвърнал: "Не ми е нужна. Няма що, хубав спомен!" И си излязъл. Муравиев освен негов секретар е бил и племенник на съпругата му- един от най-близките му хора. Едва ли би пропуснал да спомене "инцидента" със счупването, ако такъв е имало наистина. Ето защо си вадя заключението, че цялата история просто слух.

                Ега ти съвпадението! С HELLCAT сме написали едно и също по едно и също време. Но приоритета, разбира се, си е негов. Prior tempore, potior jure, колега!
                Нямам нищо против да си поделим славата ... :tup:
                SEMPER AGRESSUS

                Comment


                  #9
                  Аз също не го харесвам, но ако в този момент в България се появи такъв политик като него-Шъ съ управим!
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Няма да са оправим. Той е бил склонен към нестандартни, но полутоталитарни мерки. Трудова повинност и т.н. Накрая търгва по пътя на диктатурата, допуска Оранжеви гвардии разни и т.н.

                    nilak написа
                    Днес е 15юни. Ден по-рано на 14 юни през 1923г. е убит Александър Стамболийски,след като е подлаган на жестоки мъчения, убит е и неговият брат Васил Стамболийски. Преди да бъдат погребани, главите им са отрязани. Има теория, че са взети като трофеи, подарени на цар Борис. Знае се, че не са върнати...

                    Интересно ми е дали има друг подобен пример от новата световна история-като цяло обстоятелствата около залавянето и смъртта му, както и какво мислите за тях.
                    Глупости, трофеи, дивотии. Точно пък цар Борис, с цялата му деликатност. Такава дивотия и комунистите не са правили, че е противоестествена. Па и на брат му....

                    Убийците май са от ВМРО, бесни за излишно проюгославската му политика.
                    Last edited by ; 17-06-2005, 22:53. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #11
                      ВМРО няма нищо общо с убийството на Стамболийски, не че не са му били набрали достатъчно. Точно защото повечето хора са щяли да си кажат, аха, войводите го направиха, Централният комитет много целенасочено се пази да направи такава глупост. По времето, когато се е случило това, никой сериозно не е обвинявал ВМРО , освен добре познатите ни БКП, които след идването си на власт доста се постарават да припишат тази дивотия на ВМРО, както се вижда, успешно...
                      Скоро ще пиша още по темата, а защо не и да направим отделен раздел за Македония ако има интерес, темата е доста обемна и в съвремието също, не само исторически.
                      knowledge is power

                      Comment


                        #12
                        Аз помня само за някакъв кап.Харлаков и не много ясно май в един вестник говореха за ВМРО.

                        Comment


                          #13
                          До колкото знам Стамболийски е бит и измъчван пред брат си. Отрязана му е едната ръка и пръсти от другата. В нас има една книга със снимка от стаята в която е бит. На стената е написана с кръв А Стамб....1923-трудно се чете, но се говори, че той го е направил. След смъртта си главата му е сложена в тенекиена кутия и пратена в София,но дали е за царя не се споменава. Трагедия
                          здз

                          Comment


                            #14
                            Става дума за един от червените митове - за главата. Била е отрязана, но не е била поднасяна на тепсия. В основата му стои една карикатура на Бешков - Цанков поднася на тепсия на царя главата на Стамболийски. Някои са възприели карикатурата като картина изобразяваща реално историческо събития. (Нещо подобно има и покрай друга карикатура "Бай Ганьо убива автора си" - някои възприемат бай Ганьо като реален човек (не прототипа, а самия лит. герой) и че той наистина е убил Алеко.

                            За писалката на Стамблолийски не знам откъде идва. Но го мразя като политик и държавник. В съседна Турция Ататюрк успял да постигне ревизиране на Севърския договор. Така че "подвигът" може и да има значение на селския мегдан, но дори и да го е направил, това не е променило нищо. Иначе негово дело е Нишката спогодба. С тази постъпка той се е надявал да спечели външна подкрепа не толкова за България, колкото за БЗНС. Управлението на БЗНС поставя началото на прехода към диктатура в България. По негово време се създава партийна милиция - т.нар. "оранжева гвардия". С типичната грубост и недодяланост на прост селяк се меси в делата на църквата, на автономния до тогава СУ (при това управление университета има нулева учебна година)...
                            Резнали са му тиквата, но за това че е отстъпил Западните покрайнини на Сърбия с Нишката спогодба - заслужило си го е сръбското мекере. Един справедливо наказан предател.

                            Comment


                              #15
                              pop69 написа
                              До колкото знам Стамболийски е бит и измъчван пред брат си. Отрязана му е едната ръка и пръсти от другата. В нас има една книга със снимка от стаята в която е бит. На стената е написана с кръв А Стамб....1923-трудно се чете, но се говори, че той го е направил. След смъртта си главата му е сложена в тенекиена кутия и пратена в София,но дали е за царя не се споменава. Трагедия
                              "Под тънкият слой цивилизация българинът си остава понякога страшен варварин".
                              Борис Трети.

                              Нищо никъде не е пращано.

                              Comment

                              Working...
                              X