Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поклон пред падналите борци за свобода

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Поклон пред падналите борци за свобода

    Тоз който падне в бой за свобода, той не умира!

    #2
    БАЛАДИЧНО ПИСМО


    Не сколасахме с четата, байо.
    Залудо затрихме момчетата.
    Залудо измряхме, Българио.
    Като псета ни клаха. И нека.


    Робува си роба робията.
    че що са за роба пет века?
    Щом овчари стадата си криеха
    и ни сочеха подли пътеки.


    Затуй ли главите ни горди
    анадолски дервиши побиваха.
    И цяла нощ клета Околчица
    мълчалива кръвта ни попиваше.


    Че ден бе! Кънтяха челата ни.
    Дълба ги оловото жежко.
    Из урвите псуваше вятърът.
    Орлици се виеха тежко.


    И сбъднах молитвата. Спяха телата ни -
    парцаливи, низвергнати, диви.
    И ние кълняхме и плачехме, Дяконе:
    - Ще възкръснат ли в Българско живите!


    Ветровете са нашите мисли
    и тъмна вода е скръбта ни.
    Като мътно небе сме надвиснали -
    двеста неми зловещи камбани.


    По мъртви от мъртвите, мили народе,
    по-живи от живите, робе и скоте,
    ний пак ще превземем със гръм парахода
    и пак ще загинем! Подписвам се: Ботев.

    Балчо Балчев
    http://www.bukvite.com

    Comment


      #3
      Поклон.Нека не петним това което те са сторили,а да се гордеем с него.
      Състраданието е слабост...

      Comment


        #4
        Поклон. Вечна им памет.
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #5
          Нека Винаги да има място в сърцата ни за тях.

          Знаете ли, вчера, когато точно в 12 пуснаха сирените - идеше ми да се разплача - почти никой от хората на улицата не спря!
          До там ли стигнахме?!
          А единствените с превозни средства, които спряха бяха кола и маршрутка, които веднага бяха освиркани.
          Все едно сирената беше някакъв дразнещ фактор ......
          "Нима, Създателю,
          съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
          мигар аз самият съм те молил
          от мрака да ме извлечеш?"

          Comment


            #6
            Мдааааааааа! А тъпите Американци на 4-ти юли или пък кухите руснаци на 9 май , правят разни работи ! А ние дето имаме 1300 годишна История освиркваме. Жалко !Наистина жалко!
            Робува си роба робията.
            че що са за роба пет века?
            Щом овчари стадата си криеха
            и ни сочеха подли пътеки.

            Това сме ние!
            Този стих го показва ! И 127 години Свобода няма да могат да затрият 500-те години робство !
            Поклон пред Паметта на Всички българи умрели за свободата на България !
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              2 юни..няма почит..И такива се наричат ''българи''!?

              VladDracul написа
              Нека Винаги да има място в сърцата ни за тях.

              Знаете ли, вчера, когато точно в 12 пуснаха сирените - идеше ми да се разплача - почти никой от хората на улицата не спря!
              До там ли стигнахме?!
              А единствените с превозни средства, които спряха бяха кола и маршрутка, които веднага бяха освиркани.
              Все едно сирената беше някакъв дразнещ фактор ......
              ТРАГИЧНО наистина..
              На втори сирените ме свариха в тролей 11..
              Бях се зазяпал.когато писнаха..Станах.
              Един човек зад мен се провикна да отворят вратите,беше страшна жега.
              Аз седях почти най-отзад,в тролея имаше макс десет души.
              Същия човек(видима възраст 40-45),се обърна към всички и им каза да станат.
              Някакъв пенсионер обаче се изцепи:''Кой си ти бе да им казваш да станат..бе?
              Човека му вика:''Ей сега ще видиш кой съм'' и тръгна към предната част на тролея.Сирените вият през това време,но в предната част НИКОЙ не става!
              Разни 18-19 годишни компютърни продукти,две-три жени и един тип,който продължаваше да си чете тъпия вестник!
              Човека се приближи и им каза да станат отново.
              Жените се направиха на луди:''Ооо,ама това са сиренитеее''..Станаха най-накрая.

              Междувременно онзи пенсионер не спираше да плямпа на човека:''Бе кой си ти бе,що па да стават бе,къв си ти бе?''
              Човека си мълчеше,сирените спряха..
              Трагедия,възрастни хора да не знаят как да отдадат почит..
              Тоя комунизъм е промил не малко мозъци..

              Никой не излезе от колата си..Седяха си вътре и т'ва е.
              Неможе да се наричат ''българи'' такива простаци! :tdown
              ***
              ''Тоз,който падне в бой за свобода,той не умира!''

              Comment


                #8
                Напълно си прав ....
                колкото и да е тъжно е вярно ...
                "Нима, Създателю,
                съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
                мигар аз самият съм те молил
                от мрака да ме извлечеш?"

                Comment


                  #9
                  VladDracul написа
                  Нека Винаги да има място в сърцата ни за тях.

                  Знаете ли, вчера, когато точно в 12 пуснаха сирените - идеше ми да се разплача - почти никой от хората на улицата не спря!
                  До там ли стигнахме?!
                  А единствените с превозни средства, които спряха бяха кола и маршрутка, които веднага бяха освиркани.
                  Все едно сирената беше някакъв дразнещ фактор ......
                  Трагедия!!! Неблагодарност, липса на национална гордост и уважение към паметта на загиналите герои! Онези който дадоха всичко от себе си, дори и животите си и то на драго сърце за да могат сега да живеят свободно днешните неблагодарници, в които няма и капка благодарност за всичко това! Най-малкото, което можеш да направиш за онези велики борци загинали за твоята собствена свобода е един път в годината да станеш прав за две минути, ако и това откажеш да направиш - ти си нищожество! Ако всичко продължава в същия дух ние ще продължаваме да се обезличаваме и да загиваме като нация! Братя форумци от "Бойна слава" не трябва да позволяваме това и трябва да се борим с всички сили срещу тези съвременни национални предатели!
                  Поклон пред вечната памет на загиналите за свободата! Да живее България!
                  (\_/)
                  (°_°)
                  (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                  Comment


                    #10
                    Тоя комунизъм е промил не малко мозъци..
                    Е, Ботев и 2 юни са си на комунистите - И в единий социалистически ред на обществото...

                    И докъде ни докара тоя ред - та на Ботев според стореното и уважението.

                    Аз почитам 3 юни - денят на посичането на цар Иван Шишман. Неговата памет е тачена не от поръчкови поети, а от народа 5 столетия.

                    Comment


                      #11
                      Като ви чета разказите направо ми иде да се разплача от яд че в момента в България живеят такива невежи хора :grrr: :cry: Спирам да пиша че ще напиша някоя глупост.
                      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                      Comment


                        #12
                        Galahad написа
                        Е, Ботев и 2 юни са си на комунистите - И в единий социалистически ред на обществото...

                        И докъде ни докара тоя ред - та на Ботев според стореното и уважението.

                        Аз почитам 3 юни - денят на посичането на цар Иван Шишман. Неговата памет е тачена не от поръчкови поети, а от народа 5 столетия.
                        Ботев и 2 юни не са на комунистите, а на народа! Ботев не се е борел за каузата на комунистите, която по негово време още дори не е била замислена, а за свободата на народа! Това че комунистите използват неговия уникален образ и велико дело за своите цели и пропаганди не очерня по никакъв начин личността му...поне пред мен!
                        (\_/)
                        (°_°)
                        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                        Comment


                          #13
                          Но защо и датата за честване да не е по-общонародна - напр. избухването на Априлското въстание. Преди да дойдат комунистите 2 юни не е бил по-особен празник. чествал се е като другите събития - Априлското въстание (снимките на въстаници са именно от тези чествания), на Бузлуджа където окончателно е била разбита четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа (покрай една от тези сбирки станал и прослувутия конгрес) ...
                          Ако ще е за традицията аз съм за 3 юни. Това е нещо, което хората векове са носили в себе си без излишна помпозност и показност. Не от ставане на крака споменът се е съхранил през вековете. Прекомерната парадност най-често е начин да се провери дали са успели да принудят хората да тачат нещо, което не толкова за уважаване. Когато си отиде режимът замират и символите му. Това е ситото отделящо уважението от лицемерието.

                          Comment


                            #14
                            Поклон пред падналите борци за свобода

                            Защо държиш толкова на датите, те не са най-важното. Важното е това което е станало и последиците от него, а не точно на коя дата е станало! На мен ми е все едно дали ще празнувам датата на началото или на края на Априлското въстание, по нов или по стар стил(защото и такива безмислени спорове има)!
                            А да се прави сравнение между Христо Ботев и Иван Шишман е най-малкото странно и неуместно!
                            (\_/)
                            (°_°)
                            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                            Comment


                              #15
                              Леле...отсъствах известно време от форума и тая тема съм я пропуснал. Тръпки ме побиха от постнатото тук стихотворение! Прекланям се пред гения на този поет! И благодаря на човека, който ни показа това...
                              Макар и със закъснение, ще пусна тук и едно мое стихотворение, свързано с Ботев, което написах още преди два месеца:

                              Двесте звезди

                              Майска вечер сред балкана-
                              дъх на свежи, ухайни цветя
                              Един връх стои сред океана
                              от тръпнеща, кървава гора!

                              Над него скръбно чернее
                              и плаче със сълзи небето.
                              Вятърът мълчи, сам немее
                              и слуша на земята сърцето.

                              А то бие, бие учестено
                              с кръвта на двеста герои
                              И свети небето, озарено
                              От кървавите й порои

                              Отново вечерта настава
                              и тихо зъзне в смут Балкана
                              А пожълтялата морава
                              е цяла в светлина обляна.

                              Над Враца, над гордия скат,
                              над всички родни земи
                              пламти един ореол свят
                              от двеста огнени звезди!

                              Те изгоряха, дадоха искрата
                              на пожара в хорските души
                              и хвърлиха се в небесата
                              с порива на гордите орли.

                              Спи земята, в сън немее
                              морно диша, и пръхти
                              Гор небето ясно грее
                              с двеста огнени звезди!
                              Но разкажи със думи прости на тях, на бъдещите хора, които ще поемат поста ни, че ние храбро сме се борили!

                              Comment

                              Working...
                              X