Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пожарникари!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пожарникари!!!

    В спомените на Маджаров при престоя си в Константинопол на път за Ерусалим, разказва как е следвал пожарна команда съставена от Българи. Той се гордее понеже това е била едиственото Българско /както той го нарича/ "воено тяло".

    Това са снимки на пожарникари от Цариград, възможно е е някои от тях да са Българи.








    Друг интересен факт е, че Иречек споменава Софийските пожарникари след 1878 да са били съставени от евреиски команди. Интересува ме дали някой няма повече информация.

    #2
    Преди десетина години правихме изложба за пожарната в България в Музея на МВР в София. Тогава бяха издирени доста снимки от по късни периоди, но си спомням за две снимки непосредствено след Освобождението, където бяха снимани Варненските тулумбаджии т.е. пожарникари. Всичките изглеждаха много като тия от показаните снимки и част от тях са с фесове. Поречето приличаха на черни цигани. Мисля, че тези снимки се пазят в музея. Там бяхме сложили и една пожарна помпа, подарена от руските войски на Рилския манастир. Сега ако отидете в музея на манастира, ще я видите хвърлена в една дупка и едни води да текат отгоре и. Абе кеф!:nworthy: :stupid:
    От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

    Comment


      #3
      тулумбаджии, нали така се казва, та подобни на тези фотоси имаше в постоянна експозиция през осемдесетте край оградата на пожарната на Раковски. Пишеше, че било често явление, да пристигат навреме за загасяване на пожара, ама докато се уговорят със стопанина на имота за парите, обикновено къщата изгаряла. Толкоз помня, но тия снимки също ми приличат на исторически възстановки?!
      А Маджоров, нали самият той прави нещо като пожар в двора на гърчина с библиотеката му в Константинопол, щото те ни били "изгорили книгите", та баща му после бая го поналожил...

      Comment

      Working...
      X