Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военни загуби на участниците във Втората световна война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Военни загуби на участниците във Втората световна война

    Срещал съм различни данни за загубите на участниците във Втората световна война.
    Според каквото аз съм срещал, загубите на Оста на Източния фронт (безвъзвратни) са два пъти по-малки от тези на Червената армия в периода
    22.06.1941 до 02.09.1945!

    #2
    СССР 27 милиона
    Германия 7 милиона
    Британия май беше към 300 хиляди
    или нещо такова
    САЩ също там някъде.

    Поне аз за тия знам.

    Comment


      #3
      Ами въпросът е доста спорен, помня, че навремето го обсъждахме в един форум с колегите. Всеки автор дава различни данни, разликите между някои от данните са огромни. Според енциклопедия Британика загубите на руснаците са 11 млн. и нещо, а на немците - към 4 млн. Не помня обаче дали беше с пленените, или само убити и ранени. При всички случаи според мен руските загуби са 2.5 - 3 пъти по-големи.
      За 27 млн. към 7 млн. - може, но това включва и цивилните (тя и Германия губи доста цивилно население, ако сме честни).

      Comment


        #4
        Еми , че тя и Великобритания губи доста цивилно население

        Comment


          #5
          Хъм, мисля че точно този въпрос сме го обсъждали многократно и поне в още две други теми. Крайното съотношение между военните загуби на СССР и Германия е някъде около 1,4-6 към 1. Загубите на руснаците и на немците са доста близки и в никакъв случай немските не са само 4 000 000 души. Загубите на Германия на Източния фронт вероятно са над 10 00 000 души (тук включваме убити, безследно изчезнали, ранени и пленени). Със съветските военни загуби е по-трудно, но вероятно са някъде около 13-16 000 000 души (пак убити, безследно изчецнали, ранени и пленени).

          Еми , че тя и Великобритания губи доста цивилно население
          Какво означава "доста"? Редом с цивилните загуби на България наистина тези на Великобритания са "доста". Ако ги сравниш обаче с цивилните загуби на Германия, Япония, а още повече на СССР, то те са изключително малки.
          Last edited by gollum; 14-05-2005, 23:08.

          Comment


            #6
            стара тема.
            Ако се гледат само убитите и безследно изчезналите на въоражените сили то немските се въртят около 4 млн. (на всички фронтове), а руските ... кой знае. Със сигурност обаче Кривошеев не знае. Според мен са между 10 и 15 млн изхождайки от общия брой мобилизирани, числеността на ЧА в края на войната и демобилизираните поради инвалидност. Между другото част от загубите са воеенопленници-хифита-загинали от ЧА.

            Comment


              #7
              Matrosov написа
              стара тема.
              Ако се гледат само убитите и безследно изчезналите на въоражените сили то немските се въртят около 4 млн. (на всички фронтове), а руските ... кой знае. Със сигурност обаче Кривошеев не знае. Според мен са между 10 и 15 млн изхождайки от общия брой мобилизирани, числеността на ЧА в края на войната и демобилизираните поради инвалидност. Между другото част от загубите са воеенопленници-хифита-загинали от ЧА.
              Моите сведения по-скоро се приближават до тези на Голъм 1,5:1 и изобщо къде си срещнал цифрата от 4 млн, като общи загуби на Германците на всички фреонтове??????????????

              Comment


                #8
                ,
                Last edited by mellisa; 18-10-2005, 15:21.
                "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                Comment


                  #9
                  Е, това 20 000 000 за СССР е малко компромисно и вероятно неточно. Предположително военните им загуби се въртят някъде около 14-15 милиона средно, а цивилните май са над 10 000 000, така че по-вероятното общо количество е около 26 000 000 души. Това, разбира се, е само предположение, тъй като за загубите на СССР няма обективни и точни дани (по множество различни причини).

                  Малко над 5 100 000 души са загубите на Германия на всички фронтове, но само ако смятаме убити и безследно изчезнали (без умрели от болести, извадени от сторя от болести, ранени, осакатени и т.н.). Данните са от http://www.feldgrau.com/stats.html
                  Данните за ранените са само до края на 1944 г., т.е., липсват тези от 1945 г. и са около 5,3 милиона.
                  Тук обаче не се включват вероятно (или са включени частично) и загиналите от опълчението (т.е., "Фолкщурм" и други подобни организации).
                  От тях на Източният фронт се падат вероятно около 85% от загубите.

                  Comment


                    #10
                    www.feldgrau.com Но май съм объркал всички фронтове с източния фронт.
                    Всъщност на Gollum съотношението е около 3:1. Теб какво съотношение те устройва?

                    Comment


                      #11
                      Matrosov написа
                      www.feldgrau.com Но май съм объркал всички фронтове с източния фронт.
                      Всъщност на Gollum съотношението е около 3:1. Теб какво съотношение те устройва?
                      Не. По-горе в темата е 1,4-1,6:1
                      А аз не съм търговец, да се пазаря, затова кое ме устройва Събирам мнения и си правя изводи, всъщност в събота и неделя порових малко и общото съотношение сега ми се избистря до 1,7-1,8:1.

                      Comment


                        #12
                        Преди да се правят някакви окончателни заключения, доколкото въобще е смислено да се заключава завършително по тая тема, трябва да се подчертае, че досега няма никакви достатъчно достоверни данни за съветската страна, както и че могат да се отправят достатъчно възражения спрямо немските данни от последните около 9 месеца война. И второ, но не по-малко важно, - за какви точно "загуби" се дискутира: за общите загуби в резултат на сражение или само за убитите?
                        Ако става въпрос за първото, то тук влизат няколко категории: убити на полесражението, разпознати и преброени като такива, и умрели от раните си (KIA по английската терминология); безследно изчезнали, които включват поне три категории - убити и неразпознати от никого, поради което преброени като безследно изчезнали (MIA по английската терминология), дезертирали и попаднали в плен. За съжаление е почти навъзможно да се прецени какво е процентното разпределение на тези категории в рамките на категорията "безследно изчезнали".
                        Ако става въпрос за второто, то трябва да се отчетат още две категории: ранени в битка (WIA по английската терминология), които от своя страна би следвало да се разделят на поне две категории: ранени, които след определено лечение (няколко седмици/месеца) се връщат в строя и такива, които остават негодни за военна служба в резултат на нараняванията; болни, които също следва да се делят на две категории, сходин с упоменатите за предната категория.
                        Като разгледате данните веднага ще забележите, че нямаме точни данни за никоя страна в конфликта според тези категории - ограничени и донякъде пълни и достоверни данни могат да се намерят за трите категории KIA, MIA , WIA, макар и без разделението на подкатегории. За последната категория, обаче, има много ограничени данни.
                        Може, разбира се, да се прибегне до статистически методи, но следва да се има предвид, че те не са много точни. Общо взето, ранените погледнато усреднено за достатъчно дълъг период са между 2 и 3 пъти повече от загиналите (т.е., от KIA).
                        Отделно следва да се отчете категорията "военнопленници", която е достатъчно хлъзгава - вероятно между 1,5 и 2 милиона то съветските военнопленници служат след това във Вермахта и голяма част от тях загиват в битка, осъдени са след победата на лагери или са разстреляни. Въпросът къде да се броят като загуби е сложен. Допълнително, част от военнопленинците всъщност се броят в графа "безследно изчезнали". Не малка част от немските военнопленници (общо около 4 000 000 души) умират в съветски плен, но липсва статистика, а и това става след приключване на войната.
                        Когато се отчитат и сравняват данните за загубите, следва да се има пердвид, че съветските загуби са дадени срещу коалиция то държави и не е коректно от тази коалиция да се отчитат само немските загуби, т.е., следав към тях да се прибавят загубите на Унгария, Румъния, Италия, Финландия и Испания (както и още няколко страни), дадени на Източния фронт.
                        Ако всичко това се направи (което всъщност не е правено), то нищо чудно да се постигне съотношението, което приведох - т.е., 1,6 към 1.
                        Накрая идва въпросът доколко има смисъл от подобно цялостно сравняване, какви данни и знание ще ни даде то? Според мен, много по на място би било сравнението когато се говори за конкретни операции.
                        Last edited by dibo; 18-05-2005, 22:05.

                        Comment


                          #13
                          ДА, Голъм, това с уточнението е разумно. А иначе ме интересува всичко по тази война (без концлагерите) и затова я сложих темицата. Мисля че трябва да имаме в предвид пленените, убитите и изчезналите , както и умрелите от болести и измръзване. А останалите участници в темата на какво мнение са? Сега попаднах на едно интересно изследване, но трябва да свърша нещо на работа първо... :wall:

                          Comment


                            #14
                            Mного интересен сайт

                            http://vip.lenta.ru/topic/victory/nishagunazad.htm - Ето това съвпада до голяма степен с моето виждане за Отечествената война...

                            Comment


                              #15
                              Доколкото знам около 1 млн. души от СССР се бият на страната на Германия. Тяхните загуби към кои се броят? (изкушавам се да напиша, че така или иначе 1 млн. не са нещо значително, ама някак си...)
                              По моя преценка съм обективен.

                              Comment

                              Working...
                              X