Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сравнение

    Та мислим си как би изглеждало едно сравнение на следните две неща: Блицкриг и Дълбока операция.
    Върти ми се из главата от както прочетохме книжката за развитието на бронезацитата на Т-34

    #2
    Gollum e писал точно такова нещо. Ако той го няма ще го потърся при мен после.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      Да, писал съм на няколко места по тоя въпрос. Сега се сещам поне за две теми, които донякъде го покриват:

      За дискусии по всякакви военно-теоретични въпроси, военни доктрини и разглеждане на теоретични стратегически, оперативни или тактически проблеми.


      За дискусии по всякакви военно-теоретични въпроси, военни доктрини и разглеждане на теоретични стратегически, оперативни или тактически проблеми.

      (сега видях, че съм забравил да отговоря на Hans Delbruck в темата, което ще трябва да сторя тия дни)

      Вярно, откакто написах тези неща попаднах на още интересни материали, но сега нямам време за нещо по-обстойно (ще гледам като намеря да напиша).
      Съвсем накратко и като предварителни думи - теорията на дълбоката операция (ТДО) е разработена теоретично първоначално не толкова като доктрина за мобилните сили. Впоследствие се променя в посока мобилни сили (танкове). Но е само теоретична разработка със съвсем малка практика (не е чудно, като се има предвид, че от създателите й само един преживява 1937 г., а и него го затварят 1940 г.). Обаче никога не е прилагана напрактика в реална военна обстановка.
      Блицкриг, за сметка на това никога не е теоретично разработван като цялостна доктрина, а по-скоро е журналистическо наименование на конкретни оперативно-тактически предписания и мерки. Те обаче са широко парктикувани в реална военна обстановка.
      Между другото, въпросът с развитието на броневата защита на Т-34 едва ли може да бъде отнесен към ТДО, защото на практика в РККА (и по-късно в ЧА) използват собствена версия на блицкриг, а не ТДО. Има някои интересни разлики между немския и съветския блицкриг, ама сега нямам време да се спра на тях.

      Comment


        #4
        Е то там между другото се споменаваше ТДО, но въпреки това твърдяха че операциите от и след '43 са именно ТДО.

        Comment


          #5
          Е, хъм, по мое мнение са си измисляли. Никакво ТДО не са (е, освен ако не разширим поянтието твърде много). Бихме могли да кажем, че е някаква комбинация с немския блицкриг, но според мен ТДО всъщност не участва в тази работа, защото въпреки многобройните приказки, то всъщност никога не е теоретично разработвано като чисто танкова мобилна доктрина, а и не е "приемано", т.е., не са обучавали и организирали армията съгласно с него. Приемат, при това в доста изменен вариант един от елементите му - механизирания корпус. И толкоз. Впрочем, след 1941 г. този елемент е изоставен и не се завръща в този си вид.

          Comment

          Working...
          X