Съобщение

Collapse
No announcement yet.

7ма рилска пехотна дивизия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    7ма рилска пехотна дивизия

    Можете ли да помогнете с каквато и да била информация по въпроса за 7ма рилска пехотна дивизия? Има ли и къде мога да намеря списъци с имената, заслугите, повишенията и пр. на бойците от дивизията?
    "На рилеца герой
    титан калимански,
    герой от Булаир
    с гърди от желязо
    и воля от гранит."

    #2
    Спешно ли ти е?
    Мога да изровя нещо от темите по история. имам нещо ама е за действията на дивизията като цяло.

    Comment


      #3
      Подпоручик Христосков написа
      Има ли и къде мога да намеря списъци с имената, заслугите, повишенията и пр. на бойците от дивизията?
      Ако това не е майтап, отговорите на тези обемни въпроси са в ЦВА - Велико Търново. За останалото ще потърся и аз.
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        #4
        Христосков не се шегува.

        Comment


          #5
          Начална информация

          Формирана през 1904г. с указ 88 от 30 декември 1903 с щаб в Дупница. В състава и влизат:
          1-ва пехотна бригада с щаб в Кюстендил:
          13-ти пехотен рилски полк с щаб в Кюстендил;
          26-ти пехотен пернишки полк с щаб в Радомир;
          2-ра пехотна бригада с щаб в Самоков:
          14-ти пехотен македонски полк с щаб в Дупница;
          22-ри пехотен тракийски полк с щаб в Самоков;
          7-ми артилерийски полк с щаб в Самоков;
          7-ма пионерна дружина
          7-мо дивизионно интендантство
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            #6
            Хмм...имам купища откъслечна информация по темата, но не е систематизирана. Ще взема да започна една нова серия "Организационна история на българската армия", подобно на тази за генералите, и ще систематизирам всичко там
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              #7
              Подпоручик Христосков написа
              Можете ли да помогнете с каквато и да била информация по въпроса за 7ма рилска пехотна дивизия? Има ли и къде мога да намеря списъци с имената, заслугите, повишенията и пр. на бойците от дивизията?
              Много общ въпрос... Ако издирваш имената на загиналите, пък и на служилите, Централният Военен архив е мястото, където се съхранява най-много информация. Трябва обаче да те предупредя, че той се намира във Велико Търново и доколкото знам, достъпа до него не е от най-леките. За съжаление...
              Можеш да потърсиш в Народната библиотека полковите истории на някои от полковете на 7 дивизия. Полкови истории са имали 13 Рилски, 14 Македонски, 22 Тракийски полкове. В края на всяка от тези книги има списък на убитити във войните, а също така и на офицерите, които са служили в тях.
              Ако дадеш някаква по-конкретна информация какво точно те интересува, ще е по-лесно да ти отговоря. :tup:

              Comment


                #8
                Христосков след две седмици имам ходене в Търново, ае с мене. Няма да полудееш много.

                Comment


                  #9
                  Лол.. първо благодаря ви за отзивчивостта. Засега нямам конкретен въпрос, защото не знам почти нищо по въпроса... Информацията не ми трябва по спешност, и все пак ще съм благодарен за всяка предоставена информация. Манщайн, по въпроса за пътуването до Търново надявам се ще поговорим в най- скоро време по АйСиКю.
                  П.С. Само да си кажа, че много ме е яд, че са изтърбушили паметника на дивизията в Дупница.. Пожелавам всичко най- лошо на дебилчетата, които са го сторили!!
                  "На рилеца герой
                  титан калимански,
                  герой от Булаир
                  с гърди от желязо
                  и воля от гранит."

                  Comment


                    #10
                    Подобни простотии за жалост стават навсякъде по света. Преди пет години тълпа от вилнеещи анархисти оскверни с графити паметника на загиналите войници в Световните войни (т.н. Cenotaph) насред Лондон посред бял ден... Просто там, в по-развитите страни, веднага след подобни вандалщини, паметниците се чистят и възстановяват. При нас, за жалост, поне засега не е така.

                    Що се отнася до 7 дивизия, както Дибо отбеляза, тя е създадена през 1904 г. с приетия тогава нов закон за устройството на въоръжените сили. През Балканската война е действала в състава на Втора съюзна армия заедно със сръбската Тимошка дивизия I призив. Командващ дивизията в двете Балкански войни е бил генерал-майор Георги Тодоров (брат на големия български учен-филолог Александър Теодоров-Балан). Във войната срещу турците е била в състав от три пехотни бригади:
                    1/7 бригада: 13 Рилски и 26 Пернишки полк
                    2/7 бригада: 14 Македонски и 22 Тракийски полкове
                    3/7 бригада: 49 и 50 пехотни полкове
                    Всеки от 6-те полка е имал по 4 дружини от по 4 роти.
                    Артилерията на дивизията е била: 7 скорострелен арт.полк (9 скорострелни батареи от по 4 75-мм Шнайдер-Крьозо оръдия), 7 нескорострелен арт.полк (6 батареи по 6 оръдия). Имало и придадени планински скорострелни и нескорострелни батареи от 2 планински арт.полк, 7 пионерна дружина, както и многобройни тилови части.
                    При настъплението си 7 дивизия нанася тежки поражения на турския Струмски корпус, превзема Горна Джумая, Петрич, Струмица, Кочани, Щип, Демирхисар, Серес, Дойран, Радовиш, Лъгадина и на 26 октомври части от нея навлизат в Солун. Още през ноември започва прехвърлянето на дивизията на Тракийския театър, като тя влиза в състава на създадената на 15 декември 1912 г. Четвърта армия на генерал Ковачев. До началото на 1913 цялата дивизия е прехвърлена на Галиполския полустров с цел париране на евентуален турски контраудар. В Македония остават само 14 полк и 7 нескорострелен арт.полк., разположени в разпръснати гарнизони (Солун, Лъгадина, Серес, Драма).

                    Comment


                      #11
                      За 7 Рилска дивизия знам само най-общи неща. В състава си тя разполага с 3 бригади. Те са разпределени на 6 пехотни и два артилерийски полка, една пионерна дружина и разни по-малки части.

                      Въоръжението й е главно 72 оръдия (18 батареи), 24 картечници и 24 560 пушки. Личния състав е 37 834 души. Командир на дивизията е ген.Тодоров. По предварителния замисъл, тя е включена в състава на 2 Съюзна армия, командвана от сръбския генерал Степан Степанович.
                      Truth will save the world

                      Comment


                        #12
                        Ще си позволя да напиша думите от плочата на дупнишкия паметник на дивизията:
                        "На рилеца герой
                        титан калимански,
                        герой от Булаир
                        с гърди от желязо
                        и воля от гранит."

                        Доколкото разбрах дивизията също така е водила битки и в района на Булаир, може ли малко информация за това. Защото това ще да е била славна битка..
                        "На рилеца герой
                        титан калимански,
                        герой от Булаир
                        с гърди от желязо
                        и воля от гранит."

                        Comment


                          #13
                          Подпоручик Христосков написа
                          Доколкото разбрах дивизията също така е водила битки и в района на Булаир, може ли малко информация за това. Защото това ще да е била славна битка..
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            #14
                            Едно време са били издавани книги с историята на всеки полк. Ако се потърсят по библиотеките или при антикварите, може да излезе нещо интересно. Но аз лично нямам време. Само давам следа....

                            Comment

                            Working...
                            X