Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Атентатът в църквата "Св. Неделя" - 16 април 1925

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Атентатът в църквата "Св. Неделя" - 16 април 1925

    И така точно преди 80 години бе извършен атентатът в църквата "Св. Неделя". Дайте да поизясним какво се случва тогава и малко след това. (стана като заглавие на Ивайло Петров).

    По мои бегли спомени атентатът е на погребението на някакъв генерал или полковник вече забравих. Целта е цар Борис ІІІ. Той обаче (тук не помня) или отсъства или не е засегнат.

    Загиват други генерали, които Дибо предполагам знае и може да ни каже.

    като следвствие започват арести при които безследно изчезват между атентаторите, прочие комунисти и хора като Гео Милев Христо Ясенов и Йосиф Хербст.


    ***


    За Гео Милев - той е арестуван заради "Септември" по абсурдния ЗЗД (Закон за защита на държавата) През януари 1925 пише писмо до брата на ИВан Вазов и приемник на литературното му наследство - Борис Вазов който е и вицепремиер ако не се лъжа или заместник председател на НС. Писмото е смазващо дори да не знаете че Гео Милев е поет то ще видите какъв гражданин е. Намерете си го.

    Ето и като художник:



    Както и да е.
    Гео Милев пише писмото, след атентата започва съдебен процес в който той иска сам да се защитава без адвокати. И изчезва на 15 май - 1 месец след атентата.

    След 30 години откриват черепа му в гьол в Илиянци сред други 200-300 черепа и става ясно че е удушен в казармите наблизо и заровен в общ гроб. Но кажете ми как ще сбъркаш най-известния череп на български поет - с 12 операции и едва закърпена глава. Щото Гео е бил не само гражданин а и войник. И това го знаете - историята за гранатата и 12 операции в Германия. И после ако някой ми каже, че България не убива поетите си... (думи на самия Гео за Дебелянов). Ебати Българията.

    Това е донякъде връщане към оная тема с Вапцаров. Все тая. Приемете го като лирическо отклонение.

    ГЛАВАТА МИ -
    кървав фенер с разтрошени стъкла,
    загубен през вятър и дъжд, и мъгла
    в полунощни поля.
    Аз умирам под кота 506
    и възкръсвам в Берлин и Париж.
    Няма век, няма час - има Днес!
    Над последната пролет ти жадно и страшно пищиш,
    о шпага, разкъсала мрежа от кървави капки
    сред мрака -
    и в мрака
    бог сляп ги
    събира и мълком повежда към прежния призрак. . .
    О Сфинкс, с безпощадна гримаса на присмех
    - замръзнала, каменна, вечна и зла -
    изправен в безкрайния, страшен, всемирен Египет:
    пред тъмния просек Едип -
    загубен през вятър и дъжд, и мъгла.

    #2
    На 14.04.1925г. в столицата до църквата "Свети Седмочисленици" е застрелян запасният генерал Констатин Георгиев. Паметна плоча на генерала и досега има вдясно от входа на църквата.
    Именно събирането на целия държавен и военен елит на неговото опело в църквата "Света Неделя" е повода за атентата. Около 150 човека са убити - включително генералите Давидов, Найденов, Нерезов, Попов, Златарев и други. Впоследствие от раните си в дните след атентата умират още хора, като например генерал Лолов и полковник Нойков.
    Last edited by dibo; 17-04-2005, 23:16.
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #3

      Comment


        #4
        Убийството е нарочно, за да съберат елита в църквата. Убит е, докато води децата или внучето си, не помня вече, в Свети Седмочисленици на църква. Малки деца са пращани да разнасят фалшиви покани на разни хора, та белким се съберат повече. Най-големият атентат в историята до взрива на гарата в Болоня.

        Erich Von Manstein написа
        За Гео Милев - той е арестуван заради "Септември" по абсурдния ЗЗД (Закон за защита на държавата)
        Имаш ли повече данни? "Септември" е отлична поезия, но си възхвалява СССР, а това по днешните мерки е все едно да е поема за SS. Кога е бил арестуван и колко време официално е задържан. Пуснат ли е, след като е обвинен? Какво би било наказанието му, ако е стигнал до съд?

        ПП
        Дебелянов не го е убила България, а куршум на фронта. Тука емоциите водят поетите до грешки.
        Last edited by ; 19-04-2005, 22:27. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #5


          Отговор на въпросите ти за Гео Милев
          "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

          Comment


            #6
            rambler имам про-добро - то е приложение в дати от изданието на Гео Милев на "Захари Стоянов". Ще го пусна утре след училище.

            "Септември" е отлична поезия, но си възхвалява СССР
            KG125 посочи ми къде има възхвала на СССР и шапка ти свалям. Поемата я знам наизуст и не си спомням да има такова нещо. Поемата хм... айде да не почвам че оня ден четох 40 страници страхотен текст за поемата в поетиката на експресионизма и не ми се ще да го преразказвам. Тя е всичко друго но не и възхвала на СССР.

            За Дебелянов е ясно - фактът е, че големите български поети, доживели прилична възраст, абе на пръсти се броят.

            И прочети писмото до Борис Вазов - то е няколко страници затова ме мързи да го препиша.

            Comment


              #7
              rambler написа
              http://slovo.bg/litforum/index.php?ar=461

              Отговор на въпросите ти за Гео Милев
              Ясно. Може ли отнякъде да се види цялата присъда? В какво точно е обвинен и т.н.

              А иначе, държава, което арестува за поезия прави грешки.

              Comment


                #8
                Имам някакъв бегъл спомен, че Борис III закъснява за службата (или май не може да дойде и изпраща свой подчинен) и това го спасява.

                Comment


                  #9
                  Erich Von Manstein написа


                  KG125 посочи ми къде има възхвала на СССР и шапка ти свалям. Поемата я знам наизуст и не си спомням да има такова нещо. Поемата хм... айде да не почвам че оня ден четох 40 страници страхотен текст за поемата в поетиката на експресионизма и не ми се ще да го преразказвам. Тя е всичко друго но не и възхвала на СССР.

                  За Дебелянов е ясно - фактът е, че големите български поети, доживели прилична възраст, абе на пръсти се броят.

                  И прочети писмото до Борис Вазов - то е няколко страници затова ме мързи да го препиша.
                  Е, аз съм жертва на комунистическото образование, мене така ме учиха навремето.
                  "Ах, летете, ескадрони, в устрема ви милиони погледи са приковани, със надежда и любов".
                  Това не ще да се отнася за българската конница и няма твърде символизъм в него.

                  Само не ме разбирай грешно, Гео Милев е голям поет. Цялата му поезия е фундаментална.
                  За мен обаче е загадка какво толкова е искала от него тогавашната власт, че да си позволи и саморазправа. Защото 1 година затвор е по закона, а убийството- не. Или са се увлекли и объркали нещо, или нещо от фактологията не ни е ясно. Затова съм любопитен за подробности.

                  Откъде да го взема това писмо?

                  skycycle написа
                  Имам някакъв бегъл спомен, че Борис III закъснява за службата (или май не може да дойде и изпраща свой подчинен) и това го спасява.
                  Два-три дни преди атентата криминална банда по комунистическо внушение прави опит за атентат срещу Борис Трети в Арабаконашкия проход. В една кола са пътували той, човек на има Котев, някакъв ловец и професор Илчев, май беше, биолог. (Който помни бай Тошо и кортежите му, да направи паралел)

                  При стрелбата загиват Илчев и Котев. Борис Трети се спасява с бягство, стреляйки по нападателите с пистолет. (Дали не беше, защото е карал той, а говедата не са знаели кой е и са гърмели по пътниците?) По-надолу по пътя върви автобус. Царят го спира, с него стига до Орхание (Ботевград), вдига гарнизона и хукват да гонят бандитите.

                  За Св.Неделя Борис закъснява, защото се отбива да изкаже съболзенования на семействата на двете жертви от "неговия" атентат, преди да иде на службата. Показателно за нравите на времето е, между другото, че тя почва без него.

                  Той стига там малко след взрива и май че веднага се включва лично в разчистването на развалините и там в опитите за спасяване.

                  Erich Von Manstein написа
                  За Дебелянов е ясно - фактът е, че големите български поети, доживели прилична възраст, абе на пръсти се броят.
                  Е, да. Но България тука вина няма. На фронта с Дебелянов загиват хиляди българи. Държавата или народа нямат общо с това.
                  Last edited by ; 20-04-2005, 00:16. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    #10
                    Сега нямам време да чета целия пост щото лягам.
                    Но ти на едно място си се объркал и цитираш Смирненски вместо Гео.
                    Както и да е, утре ще дискутираме.

                    Comment


                      #11
                      Ей, да! Извинявам се, точно така е! "Червените ескадрони". Сори, сори, сори, забравил съм.

                      Прави си тотално, Септември не говори за никакъв СССР, а за въстанието през 23-та. Сбърках.
                      Учудването тогава ми е още по-голямо. Да вземем да я видим тая присъда на Гео Милев, да видим какво пише вътре, че ми стана любопитно. Ама откъде?

                      Comment


                        #12
                        Хъм, Гео Милев не е екзекутиран по някаква присъда и в този смисъл, убийството му въобще не е законно обосновано (както не малко убийства, извършени от воени и полицаи веднага след преврата), нито пък обявено (самите факти около откриването и разпознаването на тленните му останки са достатъчно показателни в тая връзка). Доколкото си спомням, Гео МИлев е убит в един от полицейските участъци, заедно с други задържани. Общо взето историята много напомня на гнусотиите, извдършвани при военни преврати в толкова много други държави по света (веднага се сещам за Пиночет в тая връзка).

                        Comment


                          #13
                          Да, ясно е, че не е законно. Аз се интересувах от законната част - за какво е бил осъден на една година затвор. Защото по това време, както и изобщо до 44-та, България е имала престъпници в полицията, някои крайни закони, но обективен съд.
                          Убийствата най-много напомнят на ситуацията след 9.9. у нас, но през 25-та е било в силно умален размер.

                          Comment


                            #14
                            Ок, макар според мен повече да напомнят на всеки друг военен преврат - тези явления имат тенденцията да се родеят, за съжаление. А конкретно го убиват заради поезията му. Малко са държавите, където убиват за подобни неща и за съжаление и ние сме се наредили тогава за кратко сред тях (сещам се за мнението на О. Манделщам, че в държавите където убиват за поезия поне признават силата й).

                            Comment


                              #15
                              E, да. Мрачна и глупава работа от страна на българските власти.

                              Comment

                              Working...
                              X