Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Роста

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Роста

    Луций Есенций:
    "Граждани на Града! Римляни!
    Днес сме свидетели на нещо нечувано! Сенаторът Фауст Каниний, заедно с Аелия Пулкерия и Антония Галба, потъпаха нашите вековни традиции и закони - те искат преждевременно и без право да заграбят пълната власт в нашия град! Искат да отменят свещенната институция на консулите, искат да изтрият от лицето на земята нашите инситуции, нашите обичаи, нашето общество! Възползвайки се от трагичната смърт на консула Децим Антоний и от отсъствието на моят баща, Квинт Есенций, те искат да узурпират консулската власт и да се разпореждат със съдбините на Рим както си пожелаят! Нима ще търпим това?! Не, казвам аз! Нито аз, нито моят баща, доброволно поел на плещите си трудностите и опасностите на военен поход в далечни страни за честта и славата на Рим, трудещ се неуморно и напротив на постоянната съпротива от страна на Каниний за едно решително управление, за един Рим, който смело да изправи глава като справедливия владетел на знайния свят, ще се примирим с това. И докато баща ми прокарваше решения, организираше нашите смели легиони, тормозеше се със сигурността на граничните ни провинции, какво правеха неговите колеги в Сената? Вместо да го подкрепят според силите си за всеобщото благо, те само дебнеха удобния момент когато той няма да е тук, за да защитава Републиката, за да протегнат алчни ръце към абсолютната власт. И вижте ги! Издават веч декрети! Кой ви даде това право питам аз? Кой ви натовари с тази отговорност? Не е Сенатът, не е и Народът на Рим, който виждам събран пред мен. А кой тогава? Няма да ми отговорят, защото не могат, а аз с тези си думи най-вероятно ще докарам беда на собствената си глава, както и на главата на баща ми, който толкова е направил за Рим - всички събрали се на този Форум лично са свидетели. Кой знае дали вече не таят планове за убийство и проскрипции... Но аз няма да се страхувам, защото съм сигурен, че римският народ ще защити правдата, ще защити справедливостта, ще защити този Рим, с който се гордеехме допреди това гнусно деяние. Римляни! Не позволявайте на узурпаторите да унищожат нашия Град! Спрете ги!"
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    #2
    Катон излиза от обърканата тълпа:

    Луций, не те ли е срам да позориш името на баща си пред народа! не се самозабравяй и не бъркай държавническата мисъл със младежкия плам.

    Нима не чу самия понтифекс. Двамата трибуни и понтифекса са единствените висши магистрати които са в момента в Рим. Баща ти ще се върне не скоро, далеч е той, а и преди да отпътува трябва да уреди лагерите на легионите си , които да го чакат да се завърне. нима през това време в анархия искаш да тъне Рим. Триумвират (колегия от трима магистрати) е по-добре от едноличната диктатура , която обикновенно се избира при такива случаи. нима нещо нередно или опасно са постановили те?

    Че кой ще контролира римските легиони в града когато в града отсъства консулът? Че кой ще контролира консулските войски докато консулът не е в Ахея? Нима предлагаш консулът да ги поведе към Рим и да остави незащитени Ахея и Македония. А твоите пламенни думи сами говорят че младостта не е добър съветник в кризисен момент, никой не иска върху брат ти поради неопитност да легне непоносимия грях за катастрофа надвиснала над Рим. Остави делата държавни на държавните мъже - твоят дълг не е да им противоречиш, а да ги слушаш и да се учиш. Твоят баща ще се върне, ще се избере втория консул и всичко ще се върне на местата си. Нима някой е отнел властта на консулите?

    Нека не изпада римският народ в паника! Републиката не са в опасност, магистратите са на власт!
    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

    请您死在地狱般的阵痛
    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
    きさまはしんでくださいませんか
    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

    Comment


      #3
      От,редовете на оптиматите се чува одобрително дюдюкане,и тропане.Няколко домата политат към,сенаторите популари подкрепящи младия Есенций.
      bulgaria on three seas

      Comment


        #4
        Гарван каца на храма на Веста, на неколцина им се струва, че той има корона!

        Comment


          #5
          Квинт Есенций пред събрания на Форума народ:
          "Граждани на Рим!
          Трябва да ви съобщя притеснителни вести. Царя на Партите, явно искайки да се възползва от последните бурни и хаотични събития в нашия Град, възнамерява да посегне на Римска територия! Той облича намеренията си в лъжливи думи и уверения, че уж искал да защити Римската Република и то срещу кой? Срещу мен, нейния законно избран представител и главен защитник в последните дни! Какво по-смехотворно от това, колко прозрачно е булото, което този варварин иска да хвърли над истинските си намерения! А те са да опустоши с огън и меч източните римски провинции, да завладее римска територия, да пороби римски граждани. Това е неговото въжделение от много време насам, желание, което аз разпознах още тогава и предупреждавах многократно Сената да вземе нужните мерки за защита от тази опасност. Но някои сенатори бяха по-заинтересовани от собствените си интриги, отколкото от сигурността и славата на Града...
          Но това е минало, минало, което ни зася много лоша реколта от ветрове, но сега е наш дълг с гордо вдигната глава да пожънем бурите. Защото ние като римляни няма да се подчиним на волята на накакви полудиваци от пущинака на Азия! Римляни, нека бъдем сплотени пред външната опасност! Аз никога не ще допусна варварин да определя съдбините на нашия Град, пък макар и да трябва сам да падна на бойното поле! Но разчитам на вашата подкрепа римляни, разчитам, че в този тежък за Града час ще бъдем обединени и силни както по времето на нашествието на галите, по времето, когато пуните върлуваха отвъд самите стени на Града, по времето, когато ордите на кимбрите и тевтоните нахлуха в Италия. И тогава Рим ще смаже враговете и ще заеме своето място на господар на знайния свят. Това е моята мечта, а вие граждани, сами изберете дали тя да е и ваша мечта."
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #6
            Калдиус:"Нима този сън не включва и корона на вашата глава,Есенции",присмехулно се чува от редовете на рода Калдиус,а стоманата пее за кръв.
            bulgaria on three seas

            Comment


              #7
              Консулът Секст Росций си изправя пред шумната тълпа :
              " Благородни римляни ! Вие ме познавате - неведнъж аз съм защитавал вашите права
              в Сената , дори пряко амбициите на могъщи родове ! Сега смирено моля народът на
              Рим да отсъди правдиво - някои казват , че след злополучните събития обзели Гра-
              дът в последно време , някои сенатори популари са загърбили грижата към вас и
              са се поддали на користни амбиции . Казват , че консулът Квинт Есенций искал да
              стане едноличен господар на Рим , че аз и Вер сме заели постове , които не ни при-
              надлежат . Лъжи римляни ! Кълна се в Боговете - откога спасителите и защитници-
              те биват наричани тирани и сребролюбци ?! Къде бяха онези , изричащи тези сквер-
              нословия , когата Рим тънеше в хаос и смут ?! Скрити на сигурно , подло насъскващи
              варварите парти и германи да нападнат Рим ! И когато консулът Есенций защити
              правдата и предложи ред и законност - те бунтуват вас , благородни римляни , да
              унищожите собственото си благо . Нека запазим благоприличие и законност .
              Скоро ще се проведат редовни сенатски избори и ще имаме нови магистрати .
              Не позволявайте Рим да рухне под напора на варварите и предателите ! Слава
              на Отечеството и Боговете ! "
              Росций напуска трибуната на Роста под бурни акламации от страна на плебса .

              Comment


                #8
                Забодено на Ростата писмо:
                mellisa написа
                Sir Gray написа
                За пощадяването - да, от една страна не исках да си навличам такова престъпление от страх пред Боговете и народа и техните наказания, не исках да газя из кръв, от друга нямах реална полза от това при положение, че не виждах враждебни намерения спрямо Републиката от ваша страна. Изглежда вие нямате такива скрупули обаче.
                А такъв съюзник не искам, дори ако трябва самият аз да загина.
                А относно доказателствата - тъй или иначе вече трудно ще ви повярвам, че не се домогвате до диктаторство, така че ще гледам вашите действия - ако се опълчите пред узурпирането на абсолютна власт (и то действително, с легиони, не само на думи в Сената) и защитите Републиката, то тогава считайте, че съм на ваша страна и ви смятам за съюзник. Ако ли не, тогава бъдете готова за легионите ми.
                Жалко...
                Е, след като искате война, ще я имате...Абсолютна власт не бих могла никога да получа сама, въпросът бе само с кого да я разделя. Истински се надявах да сте вие. Но...играта, боговете и вашата воля са решили друго, а срещу 3 толкова силни препятствия не мога да се бунтувам. Така че изглежда конфликтът ни е неизбежен, но аз няма да направя вашата грешка да ви пощадя, ако жребият, който хвърляме днес ме посочи за победител.

                И нека по-добрият победи.
                Отдолу написано с въглен на стената: "Вижте, граждани на Рим, какво е истинското лице на Пулкерия!"
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #9
                  Казват ,че статуята на Феб се разсмяла грамогласно и дори се държала за корема!

                  Comment


                    #10
                    И въпреки такова лошо отношение от ваша страна, аз ще бъда милостива с вас когато ви заловя...
                    Ще ви дам възможност да се самоубиете преди да бъдете хвърлен в Тибър за предателство към Рим и консулите му.
                    "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                    Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                    Comment


                      #11
                      PAX

                      Секст Росций Ауспекс , покрусен от смъртта на сина си Квинт , загинал на
                      път за пропреторския пост в Илирия , се изправя пред тълпата :
                      " Римляни ! Какви времена доживяхме ние , синовете на Марс , любимците на
                      Боговете ! По улиците на Града безнаказано шестват убийци , сенаторите ,
                      бащите на Отечеството , са разкъсвани от спорове , патриции своеволно си
                      поставят консулските титли , а почтенни военоначалници , спасявали Рим
                      с таланта и кръвта си , са принудени да бягат спасявайки се от неоправдана
                      мъст ! О времена , о нрави ! Това ли трябва да видят изморените ми очи -
                      кръв и пепелища ! Когато варварите безнаказано късат парчета от Pax Romanum , а римски сенатори женят децата си за жалките чужденци ! Аз
                      съм само един немощен човек - какво биха направили моите вопли за правда
                      и ред . Какво би последвало , ако аз бедният , призова към единство - нищо.
                      Никой няма да приеме почтенният Квинт Есенций да се завърне , и то с триум-
                      фа , който си заслужи за подвизите в Македония , той който не завзе властта , когато можеше , а запази Сената и магистратските постове .
                      Никой...Да , аз съм само беден пленник в златния Рим... "
                      Росций безшумно напуща Роста

                      Comment


                        #12
                        von Danitz написа
                        Казват ,че статуята на Феб се разсмяла грамогласно и дори се държала за корема!
                        Хм...замисли се Аелия Пулкерия, от тази бронзова статуя биха станали добри презервативи за многократна употреба.
                        "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                        Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                        Comment


                          #13
                          ФИЛИПИКА СРЕЩУ ФОРТУНА

                          На Роста се появява декламатор , който зачита реч на неизвестен автор:
                          " О Сьдба , изменчива като луна !
                          Докога Рим ще тьрпи гнева на вечно променящата се Фортуна ? Колко още крьв трябва да се пролее , колко още жертви иска ненаситната Боги-
                          ня ? Славата и успехите , сьщо и амбицията - всичко свьршва под напора
                          на нейната непредсказуемост .
                          Буря в чаша вода е нашият живот . Ето - славният Квинт Есенций - зах -
                          вьрлен от Нея е той , боецьт безстрашен , вьв варварски земи , далеч от
                          родно огнище . Кьде е Вер , който гадаеше божиите слова - и него не по-
                          жали Своенравната .Не розовопрьстата Зора окьпана в льчите на вьзхож-
                          дащия Феб осветлява утрините на Рим . Мрачният Аид издигна Фортуна ,
                          та разстла черно було на смьрт .Проскрипции замениха законите , тира-
                          ния пороби римският дух . Само погибел вижда отслабеният ми взор .
                          Чуйте римляни , синове на Марс ! Всичко тече - изтича и славата ни ,
                          потьпкана от варвари и славолюбци .Римски народе - ето сьнят на Фор-
                          туна , от мен изсьнуван - сенатори с тогите бели , пред храмьт на Янус
                          стояха. Облак черен се спусна , огьн небесен земята помете . Сенки на
                          мьртви - невинно убити , недрата родиха - весталка млада ,пропретор
                          снажен , та и консул честит - там бяха . Дьж заваля - с кьрвави капки.
                          Плаче Небето , Немезида понесло в устрем неистов . Тогите бели станаха
                          пурпур - та и свещенните двери на храма оцапани бяха . Проснати всин-
                          ца , божеството Двулико за милост да молим започнахме дружно . Намес-
                          то статуя Божа лоното храмово друг образ ни даде - снажен герман из-
                          виси се , до него източен кесар .
                          Това е сьнят ми почтенни квирити . Единно пред варвари и нечестиви на-
                          роди нека застанем - заедно в римската чест и паметта на бащите . "
                          Тьлпата се раздвижва смутено . Всички чакат нетьрпеливо какво ще
                          кажат сенаторите взели Рим . Нима пророкуванията на Катон се збьдват?

                          Comment


                            #14
                            Ъъъ ...кой Катон?
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              #15
                              Ми не знам , май историческият - онзи известен моралист предусещал
                              упадъкът на традиционните добродетели ... може и някаква игрова алю-
                              зия да се прави , не познавам автора . Инак е ясно , че древните
                              винаги са мислели съдбата на Рим като резултат от здравият морал
                              и ценности и перфектно действаща политическа система ( поне според
                              Полибий и Цицерон , за който загубата на тези ценности води и до упадъка на държавата) , все неща очевидно вълнуващи и настоящият
                              анонимен автор .

                              Comment

                              Working...
                              X