Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Quo vadis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Quo vadis

    Антония Галба:

    О, бащи-сенатори!
    Обръща се към вас една скромна жена, но ви призовавам – вслушайте се в думите ми. Аз не съм премного сведуща в делата Сенатски, но имам здрав разум и той ми говори следното. Накъде вървим, бащи-сенатори? Накъде върви Рим подир нас? Quo vadis? В Сената се водят само дрязги и спорове и някои са се заели да мислят повече за собствното си благо, отколкото за благото на Рим. Призовавам ви да спрем с дрязгите си и да се обединим! Шушуканията и интригите сред сенаторите са повече от речите, а речите са повече от делата. Желанието за надмощие у някои от сенаторите надминава любовта им към Рим. Те са готови на всичко, на предателство дори, тъй щото да да получат повече власт и пари. Не искам да надавам ухо на слуховете, които се носят покрай бреговете на Тибър, но дори половината от тях да са верни – о, тежко на Рим!
    Предлагам ви, о достопочтени сенатори, следното:

    1. Да се закълнем над жертвения овен във вярност към Рим. Ще кажете – та кой, ако не ние сенаторите, сме верни на Рим? Но верността трябва да бъде засвидетелствана пред Боговете и скрепена със закон, тъй щото всеки, който я наруши, да отговаря и пред Боговете, и пред Рим, и пред закона, и пред нас, сенаторите.
    2. С помощта на Боговете предателството да се наказва със смърт и екпроприация на имуществото на предателя по следния начин: 60% за държавната хазна, а 40% за разкрилия предателството.


    Слугите доведоха бял овен, украсен с венци, към запаления жертвен огън в средата на залата. Консулът отряза малко козина от овена и я хвърли в огъня, след което животното бе предадено на слугите, които трябваше да го убият. След като извършиха всичко по обряда, служителите поднесоха вътрешностите на овена на консула, който след като ги огледа, провъзгласи:

    Боговете благоприятстват на това ни начинание, бащи на Рим!

    #2
    Фауст Каниний:

    Като понтифекс максимус освещавам церемонията - всички ние, патрициите, се заклеваме във вярност към републиката и Рим, пред гражданството, пред закона и пред боговете! Нека слуховете за предателство се разсеят като утринна мъгла.

    Comment


      #3
      О, патриция Галба! Да се закълнем във вярност на Рим и Републиката. Разбира се! Верите винаги са били достойни защитници на Града и Отечеството. Но, няма ли някои да се обидят (както ня времето, когато някои от нас се нарекоха републиканци).
      Подкрепям предложените наказания за предателите. Но нека уточним - само предателите, а не целите им родове. Ако обаче се докаже, че член на дадена фамилия е заговорничел срещу Рим и Републиката нека наказание за своето безхаберие и разпуснатост понесе и главата на фамилията - изселване от Рим и глоба 60 % от имуществото.
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        #4
        Съгласен съм!

        Comment


          #5
          "Твърдо,за",се чува младия и възбуден глас на тиберий Калдиус.
          bulgaria on three seas

          Comment


            #6
            Катон:

            Като римски патриций, макар и не сенатор, полагам свещената си клетва пред този овен във Вярност към Рим и Републиката!
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              #7
              Давам подкрепата си като консул на Републиката.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment

              Working...
              X