Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Заседание VII - Германите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Заседание VII - Германите

    Сенатори, събудете се!
    Сенатори, прогледнете!
    Сенатори, чуйте гласа на Рим!

    Заети да спорим за проценти и за това дали един народен трибун да управлява провинцията на един консул /какъв срам!/, оставихме опасността, истинската опасност твърде близо до нас и дори не благоволяваме да погледнем натам.
    Германите, сенатори, германите са по-близо, отколкото мислим и тази истина идва от душата на дъщеря ми, весталка в храма.

    С тези свои страхове се изправям пред вас и предлагам.

    1) Незабавно създаване на магистратура за информиране и дипломация и пратеничество при вожда на Германите. Нека не търсим война там, където можем да пожънем мир.

    2) Легионите ни !!! Можем ли да оставим Рим незащитен на Запад, когато опасността е там, а не на изток? Два легиона в Галия, ето това предлагам аз.

    3) Средствата, сенатори, за построяването на флот и за нови легиони. Нека създадем закон за достъп в моменти на криза до държавната хазна и нека боговете ни °заемат° необходимата сума.

    (source encoding : WINDOWS-1251)
    "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
    Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

    #2
    Луций Есенций:
    "Уважаемата Аелия Пулкерия явно не е наминавала наскоро към Сената, заета несъмнено с изключително важни вечери под романтична светлина. Проблемът с новите варвари от Севера вече е разпознат и баща ми обсъди необходимите мерки с колегата си, коснулът Децим Антоний. Като начало баща ми предложи на Антоний незабавно да прехвърли един легион в Римска Галия под командването на сина си., който легион възможно най-скоро да бъде подкрепен с новоформирани. За съжаление аз самият не знам, а и баща ми сигурно няма повече информация дали Антоний вече е предприел това придвижване, трябва самият консул да ни усведоми по въпроса. Това мисля отговаря на т.2.
    Относно т.3 баща ми преприе вече няколко опита да подтикне своя колега, а и Сената към действия - от една страна предложение, подобно на това на Каниний, за събиране на една начална сума, с която веднага да се сформира нов легион. За жалост вече е твърде късно за това, ще изминат още 5 месеца преди реални действия в тази посока. От друга страна е, разбира се, републиканската хазна, но тя в момента е доста празна за жалост. Едва сега постъпват първите попълнения там. И ще трябва да изчакаме няколко месеца преди първия легион да е готов за военни действия. Като цяло по въпроса можем да отбележим отчайваща неефективност на Сената във взимането на навременни и практични мерки.
    А по-нататък по т.3 относно предлагания закон - такъв вече има ако уважаемата Аелия Пулкерия не е забелязала: консулите могат да разполагат с републиканската хазна точно за рекрутирането на нови легиони и флот.
    Единствено точка първа заслужава бързо, но обстойно разглеждане. Предлагам патрицианските родове, които желаят да поемат този дълг върху себе си, да поставят тук техните кандидатури за пратеник при германите."
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #3
      Фауст Каниний:

      "Надявам се да са напразни страховете ни от тази нова сила - германите. Винаги е добре първо да се събере информация, да се преговаря, а чак след това и то само при нужда, да се посяга към оръжието.
      Аз поемам задачата от името на Рим да преговарям с вожда на германите Отто Скорценеца. За целта незабавно ще формирам и пратя мисия в земите на германите, към която ще прикрепя дъщеря си, Децима Канания. Тя ще остане там заедно със свитата си за да имаме постоянно представителство при германите."

      Comment


        #4
        Предлагам в знак на добра воля да построим храм на Двуликия Янус в Германия, а германските пратеници и греаждани да имат право на свой олтар в Рим.
        "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
        Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

        Comment


          #5
          Никой не е забранил, уважаема Пулхерия, който иска да издигне своя храм и олтар в Града. Нека само постави в предверието на храма статуя на Двуликия Янус и заплаща годишна такса. А германите за сега не са опасност за Републиката. Те се страхуват от снеговете на Алпите. Но, бащи на Града, през тяхната земя минава пътя към страната Хиберния. В един от свитъците в моята библиотека тя е наречена Катесерида и се говори че е приказно богата на калай. Нека не го забравяме, защото знайно е че всяка стока която обогатява Рим и гражданите му е ценна за нас.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            #6
            Фауст Каниний:

            Както знаете, аз изпратих пратеничество при вожда на германите и вече получавам първите резултати. Обсъжда се договор за мир и търговия с германските племена, като условията, за които в момента се говори са срок от 10 години с възможност за преразглеждане след изтичането на първите 5 от тях, двете страни да не струпват войска в граничните си провиниции (не повече от легион в провинция) и условия за мирна и благоприята търговия между Рим и германите.
            Какво би казал Сенатът, ако подобен договор може да се реализира?



            Уважаеми, Луций Вер, германите не са страхливи и едва ли скрежа по върховете на Алпите би ги спрял. Нека не хвърляме подобни обвинения за един смел народ, чиято храброст едва ли е по-малка от нашата. Аз желая и това е и волята на боговете, да постигна мир по границите, за да може Рим да процъвтява. Нека вместо да говорим празни приказки, да обсъдим предложението на вождана германите!
            Last edited by gollum; 13-04-2005, 12:13. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #7
              Уважаеми Каниний, нямам навика устата ми да изрича празни приказки. С тази моя реч отново заявявам, че не смятам за уместно да сключваме каквито и да е договори с варварите. Посланничество - добре. Но защо да декларираме че признаваме дадена територия за тяхна, когато може да имаме нужда от нея?
              Нека за сега се ограничим само с договор за ненападение.

              Сенатори, защо ми се струва че някои провинции са без управители. Нека назначим уважаемия Кауспекс за пропретор на Сицилия. Ще имаме нужда от разумни мъже , които да умножават славата и просперитета на Републиката във всяка провинция.
              Last edited by Odzava; 13-04-2005, 12:32. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #8
                Секст Росций Ауспекс :
                " Аве сенатори ! Напълно подкрепям уважаемият патриций Вер . Всички желаем Рим
                да благоденства в мир . Съгласен съм с почитаемият понтифекс , и преди съм го казвал - варварите не са за подценяване . Но нека не забравяме и интересите на Оте-
                чеството - те изискват наличието на обширни владения , които да подсигуряват
                неговото стопанско благо . Според вашето предложение , Фауст Каниний , Рим тряб-
                ва да гарантира варварското надмощие в Севера , срещу неясни търговски облаги.
                Бихте ли ни разясниле по-подробно . Същевременно - прав сте първосвещеннико ,
                не е нужно да разпалваме войни . Ерго - да продължим пратеничеството ,
                да постигнем договор за ненападение , но не и такъв сковаващ нашата поли-
                тика в региона, и то дългосрочно . Janus Pater , pax ! "

                Comment


                  #9
                  Odzava написа
                  Сенатори, защо ми се струва че някои провинции са без управители. Нека назначим уважаемия Кауспекс за пропретор на Сицилия. Ще имаме нужда от разумни мъже , които да умножават славата и просперитета на Републиката във всяка провинция.
                  Сицилия е управлявана от семейството на уважаемата Антония Галба.
                  "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                  Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                  Comment


                    #10
                    Моля за извинение. В консулският едикт там беше празно. Поднасям най искрените си извинения на семейството на Галбите и на уважаемата матрона. Към извиненията си ще добавя рядък египетски накит за нея и всяка от прекрасните й дъщери.
                    А на славния Кауспекс да дадем да се грижи за Галия, ако разбира се тя още е свободна.
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      #11
                      Уважаеми Вер, устата ви може и да няма навика да изрича празни приказки, но моето желание е да не се подлага храбростта на германите на съмнение. Нима мислите, че е уместно когато преговаряме за договор за мир вие да подхвърляте в Сената забележки, че Рим смята в бъдеще да нападне германите? Как смятате, че ще е възможно при това положение да се сключи мирен договор? Да не би да смятате, че вождът на германите не може да дочуе речите ви, изричани тук, пред този Сенат?
                      Настоявам по този въпрос да се дават мнения единствено свързани с одобрение или не на проектодоговора, така както съм го изложил!

                      Comment


                        #12
                        Секст Росций :
                        " Мир ли , почитаеми понтифекс ? Нима сме започнали война с варварите !? Ако знаете
                        нещо повече от нас , нямащите сила за божествени прозрения , моля , споделете го.
                        Почитаеми Вер - боя се, други са грижите на Росциите сега , не Галия и Сицилия .Мир!"

                        Comment


                          #13
                          Уважаеми Секст Росций, а кажете ми вие какво предпочитате за републиката? Аз лично, а надявам се и сенатът, предпочитам тя да се развива и основната ми грижа е нейната сигурност и благоденствие. ЗАтова предпочитам, доколкото нямаме никакви основания за вражда с германите, да сключим договор с тях, по силата на който да предпазим двата народа от случайностите и несгодите на войната. Не е нужно първо да воюваме, за да живеем в мир. Или почитаемият Секст Росций е на друго мнение?
                          Моля сената да гласува предложения вариант на споразумение с германите.

                          Comment


                            #14
                            Секст Росций Ауспекс :
                            " Благото на Рим , желая , почитаеми Фауст Каниний Петус . Благото и слава за Оте -
                            чеството. А за мира - той се купува с кръв - това са го изрекли предците . Но нека
                            замлъкна , сега е важно гласуването да протече ,аз вече изказах решението си ."

                            Comment


                              #15
                              Антония Галба:

                              Подкрепям идеята за мирен договор. Мир е необходим на Рим. Но всички вие знаете за коварството на нашите врагове. Да сключим мир, но същевременно да бдим и да се готвим за война - не мисля, че един договор за германите е особено сигурно нещо. Бойте се от германите, дори когато донасят дарове.

                              А на благородния Луций Вер благодаря за красивите египетски накити - вчера слугите му ги доставиха у дома.

                              Comment

                              Working...
                              X