Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЗАСЕДАНИЕ V - Законопроект за уредбата на администрацията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ЗАСЕДАНИЕ V - Законопроект за уредбата на администрацията

    Фаустус Каниний:

    "Сенатори, след дълго обсъждане се роди идеята за нов законопорект, който да урежда подобаващо административните въпроси, с които всички ние се сблъскваме в усилието си да изпълним дълга си пред Рим. Тук лапидарно ще изложа този законопроект и нека всеки от нас внимателно помисли и вникне в същността му, да го обсъдим и гласуваме, защото времето не чака, още по-малко - боговете и дълга ни пред гражданството и републиката.

    1. За Сената, патроните на фамилии и техните синове
    Предлагам в Сената всеки от нас, патроните на фамилии, да има тежест с гласа си в Сената, равна на 3 гласа. Съощ така нашите синове да могат да участват в заседанията на Сената и да гласуват, но техният глас ще се брои като един. В този смисъл, всяка благородна фамилия ще разполага с по пет гласа в сената (един за патрона и два за синовете) когато обаче всички те присъстват в Рим.
    Всяка от благородните фамилии ще може по своя преценка да използва синовете или патрона си за заемане на длъжности, като длъжностите "народен трибун", "консул" и "понтифекс максимус" могат да се заемат само от патрони на фамилии, докато дължностите на управител на порвинция могат да се заемат както от патрон, така и от някои от синовете.
    Всеки член на фамилия, който се намира извън Рим губи парвото си на глас в Сената, докатоне се върне.

    2. За провинциите и тяхното правилно управление
    Всяка провинция принадлежи на републиката. Управлението й се извършва от патрон на някоя фамилия или негов син, като назначението се прави по предложение в сената и след гласуване.
    Доходите от всички постройки в провинцията се разпределят в зависимост от това дали порвиницята се управлява от партон на фамилия или от негов наследник:

    * когато управител е наследник на някоя фамилия (един от двамата сина):

    - 40% отиват за общия бюджет на републиката;
    - 50% остават за сторежи в провинцията;
    - 10% остават за заплата на управителя.

    * когато управител е патронът на някоя фамилия (един от двамата сина):

    - 30% отиват за общия бюджет на републиката;
    - 40% остават за сторежи в провинцията;
    - 30% остават за заплата на управителя.

    Управлението на провинцията се извършва единстевно от нейния управител, като контрол над това управление (по сметките) може да се осъществява само от един от двамата консули.

    3. За репубилканския бюджет
    Бюджетът на републиката се събира като данъци от доходите от всяка провинция. С този бюджет се разпореждат двамата консули, като контрол над използването на средствата има Сената. Самият "контрол" се състои в това: след изтичане на всеки консулски мандат, двамата консули следва да се отчетат за финансовата си дейност пред Сената.

    4. За назначенията и техните срокове

    Всяко административно назначение се прави за оперделен срок. Предлагаме да се променят сроковете така:

    - назначение за консул
    срок от 2 години (4 игрови хода)

    - назначение за народен трибун
    срок от 2 години (4 игрови хода)

    - назначение за управител на провинция
    срок от 2 години (4 игрови хода)

    - назначение за понтифекс максимус
    срок 5 години (10 игрови хода)

    С това се изчерпва съдържанието на законопроекта. Предлагам да го объсдим и да гласуваме след това."

    ГЛАСУВАНЕ:

    ЗА: 2

    ПРОТИВ: 1

    гласували: Фаустус Каниний, Децим Антоний, Квинт Есенций
    Last edited by gollum; 06-04-2005, 16:18.

    #2
    Аз гласувам "за"
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Благородни Каниний, макар да знам толкова добре вашата интелигентност и толкова пъти да сме били свидетели тук в Сената на вашата умереност, предложения от вас проектозакон ме кара да се усъмня в тях. Да отбележа първо, че проектозаконът се състои от две доста различни части - относно т.1 нямам възражения, но предлагам да изчакаме посланията на Боговете по този въпрос, към които аз отправих своите молитви и грижи.
      Но по останалата част имам огромни възражения. Първо, това е такава радикална промяна в нашите традиции и закони, че приемането на този закон ще отбележи края на Рим, такъв какъвто го познаваме и ще даде началото на нов град, нова държава, която ще има малко общо със старата. Дали това ще бъде угодно на Боговете? Дали, може би по-важно, гражданите на Рим ще одобрят такова скъсване с традицията? Съсловието на еквитите определено няма да бъде очаровано от този проект - та той означава отнемане на вековни техни права! Плебса не би разбрал идеята зад него, а и най-вероятно не ще иска да раздразни Боговете с такава революция. А колкото до сенаторите, не се съмнявам, че и сред нас ще има доста, които не са така готови да скъсат с обичаите и законите на предците си, както Фауст Каниний. Готов ли сте вие, Каниний, да настроите всички съсловия срещу себе си?
      Аз гласувам категорично против!


      сядайки си, промърморва
      "Аз поне не съм, ако уважаемия Фауст иска да се самоубива прав му път. Аз все още искам да мога да излизам на форума без страх, че тълпата ще ме разкъса"
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #4
        Предлага следните поправки в законопроекта:
        1. Могат да гласуват единствено главите на фамилии, които не са избранни на длъжности извън сената (понтифекс и консули) или не присъстват в Рим. По тази причина гласувам отрицателно за т.1
        2. Съгласен съм с т.2.1 за формиране на бюджета. Не е необходимо да детайлизираме кой оправлява провинцията. В този смисъл да отпадне т.2.2
        3. Съгласен съм с т.3
        4. Предлагам народните трибуни да се назначават за срок от 4 години (8 игрови хода) и като такива да се смятат водачите на двеъте партии. Ако бъде предложен кандидат от независимите сенатори да се проведат избори един ход преди изтичане на мандата на трибуните.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #5
          О, сенатори! Нямате ли страх вие пред Боговете?! И ако не от Боговете, то поне страх от собствените си съграждани? Ако приемем горния законопроект аз предричам невиждани досега катаклизми за нашия Град! Сърцето ми се свива при мисълта, че ще останем в историята като хората унищожили Рим...
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #6
            Моето скромно мнение:
            Относно точки 1 и 2 нямам възражения намирам ги за напъно логични.
            Относно токи 3 и 4 обаче имам.
            Първо с 4та защото тя им а пряко отношение към 3та.
            Предлагам следните промени:
            назначение за консул
            срок от 1 години (2 игрови хода)

            - назначение за народен трибун
            срок от 1 години (2 игрови хода)

            - назначение за управител на провинция
            срок от 1 години (2 игрови хода)

            - назначение за понтифекс максимус
            пожизнено
            Мойте аргументи. Първо с назначаването за толкова малък период на някого за управител ние разрушаваме неговата връзка с тази провинция и с това елиминирането на възможни дългосрочни обвързвания между даден род и провинция елиминирайки възможностите за метежи. Втора нека първите две точки се приемат като пробни период и като изключение ако видим, че са нужни по-дълги мандати за тези длъжности ние винаги можем да го промени с поправка на законопроекта като така си развързваме ръцете за бързи смени на небоднохящите личности. Трето според мен ще е светотатство ако нашия понтифекс максимус не е избиран да следва този път пожизнено. Ако не греша така е било и в древността. Т.е. който приеме дази длъжност ще трябва да се въплати в този образ за дълго време или да си подаде оставката(какъв е точно термина?). Последно как стои въпроса със съвместяванеот на длъжности?
            А относно точка 4ри нека консулите се отчита на всеки два хода т.е. техния мандат.
            Останалата част от законопроекта е отлична и отразява нашоите възможности.
            (съжалявам за неформалната форма на изказването си)
            Fairness is a wonderful attribute, Major Anderson. It has nothing to do with war."
            Page 97
            "Human beings didn't evolve brains in order to lie around on lakes. Killing's the first thing we learned. And a good thing we did, or we'd be dead, and the tigers would own the earth."
            Page 241
            "I am your enemy, the first one you've ever had who was smarter than you. There is no teacher but the enemy. No one but the enemy will tell you what the enemy is going to do. No one but the enemy will ever teach you how to destroy and conquer. Only the enemy tells you where he is strong. And the rules of the game are what you can do to him and what you can stop him from doing to you. I am your enemy from now on. From now on I am your teacher."
            Page 262
            Ender's Game

            Comment


              #7
              Фауст Каниний:
              "Прав е благородният и предвидлив Квинт Есенций, вероятно е рано да мислим за подобни реформи, а и традициите ни повеляват друго. Тогава предлагам да разделим законопроекта, който внесох, така че сега да гласуваме само по точка 1 (за гласовете в сената за паторни на фамилии и техни наследници).
              А по останалите точки да приемем следните изменения:

              * Нека засега да изоставим идеята за републикански бюджет и всеки пропретор (губернатор на провинция) да разполага напълно с доходите на порвинцията си за срока на своето назначение. Същото ще важи и за консулите - всеки консул ще финансира начинанията си единствено за своя сметка.

              * Предлагам обаче да приемем като закон следното правило:
              всичко, което пропреторът (управителят на провинция) построи в поверената му провинция да остава собственост на самата провинция, т.е., следващият след него пропретор (управител на провинция) го получава като част от провинцията и нейния доход. Така всеки управител ще се грижи да множи богатствата и удобството на провинцията и ще мисли не само за рода си, но и за републиката.

              * Също така предлагам да ограничим по следният начин заемането на постове на пропретори и консули - представители на един и същи пратрициански род да нямат право да заемат последователни мандати като пропретори. Представител на един и същи род може да заеме отново длъжността пропретор на дадена провинция едниствено ако преди това пропретор е бил член на друг род за поне един мандат.

              * Също така да ограничим заемането на длъжностите консул, народен трибун и понтифекс максимус единствено до потраните на фамилии. Наследниците не могат да се кандидатират и да получават назначение на тези длъжности.

              * За сроковете на назначенията предлагам да подкрепим благородният Децим Платий - нека изменим точка 4 от законопроекта така:

              - срок за консулско назначение:
              1 година

              - срок за назначение на пропретор (управителят на провинция):
              1 година

              - срок за назначение на народен трибун:
              1 година

              - срок за назначение на потнифекс максимус:
              безсрочно

              * Накрая предлагам да приемем следното ограничително правило:
              Тези, които зааемат длъжностите понтифекс максимус и народен трибун са длъжни да стоят в Рим за срока на своето назначение и не могат да заемат едновременно с това и поста на пропретор. Също така, тези, които заемат длъжностите понтифекс максимус, консул и народен трибун нямат правото едновременно с това да заемат длъжността порпретор. Разбира се, консулите имат правото да напускат Рим, защото това го изисква особеността на техния дълг.
              Всеки консул след края на срока на назначението си да има правото по свой избор да приеме провинция като управител, без това да се съгласува със Сената.

              ...

              Накрая призовавам всички сенатори бързо да гласуваме така променения законопроект и да го приемем или отхвърлим (тогава следав да предложим друг), за да положим стабилна основа на реда в Републиката!"
              Last edited by gollum; 07-04-2005, 10:59.

              Comment


                #8
                ПРИЗИВ

                Фауст Каниний:
                "В качеството си на понтифекс максимус, а и като загрижен за съдбата на републиката патриций, аз, Фауст Каниний, призовавам своите голеги сенатори да не мълчат, а да се изкажат по законопоректа и бързо да го гласуваме, защото държавата ни е без управление и администрация, провинциите стоят неупра боговете се гневят! Нека всички, които могат да се изкажат и да гласуват в Сената! Нека до утре вечерта да приключим този въпрос."

                Comment


                  #9
                  Бащи на града! Нима са слепи очите ви за опасността, която се е стаила в този закон? Не виждате ли, че ако така хвърляме от провинция на провинция пропреторите ще настъпи хаос. Ще могат ли те едва за една година да успеят да подобрят работата на провинцията.
                  Категорично гласувам против.
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #10
                    Фауст Каниний:

                    "Първоначално и аз бях на твоето мнение, уважаеми Луций Вер. НО традициите, наследени от нашите предци и от боговете ни диктуват друго, а именно да не променяме често и без нужда установеният ред. А досега винаги пропреторите и консулите са се назначавали за срок от една година - ние ли ще сме тези, които ще посегнат на светостта на традицията? Сигурен съм, че уважаемият мой колега Квинт Есенций ще ме подкрепи!"

                    Comment


                      #11
                      Аз категорично гласувам за. Защо? Защото ние още сме като стадо заблудени овчици и с така разпределени периодите ние минимализираме щетите от евентуални грешки като те бързо могат да бъдат поправени.
                      Fairness is a wonderful attribute, Major Anderson. It has nothing to do with war."
                      Page 97
                      "Human beings didn't evolve brains in order to lie around on lakes. Killing's the first thing we learned. And a good thing we did, or we'd be dead, and the tigers would own the earth."
                      Page 241
                      "I am your enemy, the first one you've ever had who was smarter than you. There is no teacher but the enemy. No one but the enemy will tell you what the enemy is going to do. No one but the enemy will ever teach you how to destroy and conquer. Only the enemy tells you where he is strong. And the rules of the game are what you can do to him and what you can stop him from doing to you. I am your enemy from now on. From now on I am your teacher."
                      Page 262
                      Ender's Game

                      Comment


                        #12
                        Уважаемите сенатори ще извинят забързаната ми реч, но подготовката на легионите за отплаване към Македония тече с пълен ход.
                        Като цяло съм напълно съгласен с изменената форма на законопроекта на уважавания Фауст Каниний. Имам само малки предложения по детайлите.

                        * Смятам за правилно консулите и сенатът да разполагат с известни финанси, с които да посрещат непредвидени катастрофи. Първоначално не бях съгласен само с размерите на тази хазна, предложени от Каниний. Но да кажем 20% от дохода на провинцията да отиват в централната републиканска хазна е напълно приемливо. От тази хазна ще се рекрутират нови легиони и ще се финансират мащабни градоустройствени проекти, разбира се само след одобрение от сената - предлагам всеки от сенаторите да може да внесе за гласуване такова предложение.

                        * относно собствеността в провинциите. Тук бих заел средна позиция между Луций Вер и Фауст Каниний - бих казал нека само патронът на фамилията да установява нови строежи и то само там, където се намира в момента. Така, при годишното сменяне на постовете и местонахождението се осигурява равномерно разпределение на строежите из Републиката. Но същевременно доходите от тази лична собственост да си остава за патриция, като евентуално могат да се налагат с някакъв процент данък (отиващ в хазната).

                        С другите подточки съм напълно съгласен и гласувам за.
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          #13
                          Сега чак видях официалния текст на променения законопроект и бих искал да направя уточнение към точка 1.1 - ами ако даден род разполага с повече синове? Ще могат ли всичките да гласуват с по един глас? Предлагам да ограничим на синовете в Сената до двама, сиреч максимум 5 гласа при присъствието на патрона и двама (независимо кои) негови сина.

                          Към т. 1.3 съм се изказал по-горе. Бих могъл да добавя, че в сегашния си вид тази точка би довела до това всички фамилии да строят единствено на частните си италиански имения, поради разбираемото им нежелание да подаряват частни пари на някой друг. И като последствие провинциите ще западнат катастрофално. Мисля моя вариант е добър компромис в тази насока.
                          XV mile the sea brode is
                          From Turkey to the Ile of Rodez...

                          Comment


                            #14
                            Прочетох, о благородни сенатори така предложените изменения.

                            Нека предложа и аз моите виждания.

                            Представители на един и същи пратрициански род да нямат право да заемат последователни мандатите на консул или народен трибун. Но защо да отхвърляме опита на един достоен управител на провинция, запознат добре с обстановката. Нима идването на нов, неопитен в делата на тази част от имериата ни край ще е по полезно за благото на Рим ?
                            Призовавам ви да помислите и се изказвам против тази точка опт законопроекта.

                            Нека обмислим пак идеята за временното заемане на поста на Понтифекс Максимус. Дали е удобно да натоварваме един човек завинаги с толкова дълга и трудна служба ? Защо да ограничаваме и народните трибуни само за 1 година ? Предложените 4 са неприемливи донякъде, но компомисен вариант е например 2.
                            За консулите нямам възражения.
                            "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                            Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                            Comment


                              #15
                              Фауст Каниний:

                              "Уви, сроковете на назначенията са традиционни и следват от опита и делата на нашите предци, както и от повелята на боговете. Та затова нека се придържаме към тях в настоящия им вид.

                              Уважаема Аелия Пулкерия, разбирам загрижеността ви, но ако вашата извира от желането ви да подобрите управлението на дадена порвинция, то моята има за своя основа благото на републиката. Нека не допускаме провинциите да се превръщат в продължение на родовите имения. Та затова предпочитам точката да остане в този й вид - никоя фамилия да не получава два последователни мандата в една и съща повинция. Това ще спомогне да се опазят провинциите и всеки да мисли за тях като за част от цялото.
                              Нищо не пречи, разбира се, след като е пропуснала едни едногодишен мандат повторно да се върне към тази провниция на следващата година.

                              Съгласен съм с идеите ви, Кивнт Есенций, нека всяка фамилия да има право на максимум двама сина в Сената, независимо от броя им.
                              По отношение на точка 1.3 от законопроекта, обаче, аз продължавам да държа на своя вариант и причините са доста сходни, както тези, които споделих и спрямо корекциите на уважаемата Аелия Пулкерия - провинциите не следва да превръщаме в родови имения, каквото посторим там, сторим го за благото на Рим и то ни носи престиж и авторитет. Да не говорим, че така всички заедно ще облагородавяме провинциите и всяка фамилия ще ги приема подобрени при следващия мандат и нещо повече, ще може да разполага с пълната им финансова мощ за лбагото на империята.
                              Инак рискуваме да усложним твърде много финасовите си отношения както и администрирането на порвинциите. А и нима не вистига площта на родовото ви имение в Рим, колега Квинт Есенций?"

                              Comment

                              Working...
                              X