Съобщение

Collapse
No announcement yet.

З-ние II - избор на Понтифекс - ПРИКЛЮЧИЛО

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    З-ние II - избор на Понтифекс - ПРИКЛЮЧИЛО

    Децимус Антониус се отправя към трибуната, покашля се, за да привлече вниманието на колегите си и започва:
    Време е да започнем да придвижваме нещата по същество. Време е да се изберат хора за връзка с боговете и ръководни длъжности. Не може да оставим нещата да вървят на самотек. Че докато ние се препираме тука по маловажни поводи, може по провинциите и варварите да надигнат глава или друго зло да ни сполети. А и не бива да се дава лош пример на народа - трябва да се работи по същество, тоест, да дискутираме по важните и неотложни проблеми. Нека започнем с избора на Понтифекс и след това да преминем нататък.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    #2
    Луций Вер се отправя към трибуната:

    Уважаеми Децимус, и вие колеги
    За да избегнем разточителното и безсмислено дърдорене предлагам следната проста процедура:
    1. Всяка от досега оформилите се партии да излезе със своя кандидатура или да декларира неучастие с такава.
    2. Сенаторите est hominis pro se, т.е. сами за себе си могат да издигнат сами кандидатурата си или кандидатурата на друг независим сенатор, но не по-вече от 3 кандидатури за тях.
    Бащи на града, нека изборите не се превръщат в повод за кавги между нас! Призовавам Ви за доброто на града да изберем бързо първите сред нас и да ес съсредоточим върху работата си за благото на Рим.

    С бавна крачка Луций Вер сяда на мястото си.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Катон с бърза крачка се отправя към трибуната, обхожда с бърз поглед аудиторията:

      Бащи на Града!

      Не мога да не се съгласня с почитаемия Антоний. Делат са онова, кето остава след нас. Ето че за пореден път ние се изправяме пред трудния избор - да изберем най-достойния сред достойните. И нека не действаме тласкани от емоции или дребни кавги, защото в държавните дела трябва да се вложи умисъл и далновидност.

      Кой би бил най-полезен като Понтифекс Максимус? Чие благочестие в почитането на светините ни не е поставяно никога под съмнение? В крайна сметка, кй би бил угодн на самите богове?

      Сред тук присъстващи виждам много такива, и това изпълва с гордост от нашя Град родил толкова велики мъже. Но дне трябва да изберем само един! И това ме разкъсва на части! Кой ще позволи да посоча съвестта ми без да се терзае че е наскърбила други достойни кандидати? Избора не е лек, но трябва да бъде направен!

      Мъж делови, прям в изказа си и не правещ компормиси с убежденията си .... Мъж уважаван сред народа и известен с добрите нрави царящи в дома му ... Мъж когото виждам като достоен говорител на Рим пред Боговете, и честен говорител на Боговете пред Рим - Децим Антоний Пробий!


      Катон се връща на мястото си, както винаги съпроводен от одобрителните възгласи на оптиматите ...
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        #4
        Децимус Антониус отива до трибуната:
        Уважаеми Сенатори, благодарен съм за номинацията си за Понтифекс, но, сигурен съм, че тук има и други достойни люде за този пост! Нека се огледаме - и кого виждаме - достойния Луций Вер, чиито речи и дискусии с Авл Публий бяха също пример за това, че ораторското изкуство в Рим не е отмряло. Затова, а и за да докажа, че ние, в партията на оптиматите не сме тесногърди опортюнисти и можем да служим на Републиката независимо от политическите си различия. Точно за това аз предлагам Луций Вер за Понтифекс.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Катон се надига от мястото си, макар и с леко разочарование в гласа:

          След като толкова възхвалявах мъдростта и приценката на Антоний, би било глупаво да не се съглася с мъдростта на думите ми. Подкрепям кандидатурата на Луций Вер.
          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

          请您死在地狱般的阵痛
          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
          きさまはしんでくださいませんか
          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

          Comment


            #6
            Луций Вер се отправя към трибуната:

            Сенатори, няма по-голяма чест от това да бъдат признати твоите заслуги от благородните ти опоненти...

            Луций Вер се обръща и вдига ръка за поздрав към оптиматите...

            Но, Бащи на града, нима аз съм единствен сред популарите достоен да заеме тази длъжност? Съмнявам се! Затова предложих да се проведат консултации вътре в партиите и тогава да се поставят кандидатурите. Ако моите съмишленици решат, че скромната ми личност заслужава високия пост ще се нагърбя с нелеката задача да гадая бъдещето на Града по знаците изпратени ни от Двуликия Янус.
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #7
              Стагон и Влад дракул са за Гай Луций Вер (Одзава). Извинявам се ако не се изразяавам достатъчно правилно...

              Comment


                #8
                Квинт Есенций:

                Бащи на Града, днес сенатът наистина е това, което трябва да бъде. Предходните оратори се надпреварват по ум и учтивост дотам, че моята скромна личност се чувства недостойна да се намеси в тази компания. Но ако позволите една кратка забележка, струва ми се, че увлечени в разменянето на благородни слова прибързваме с взимането на такова важно решение като кандидатурите за Понтифекс Максимус. А дори уважаваният Авл Полибий каза, че подкрепя дадена кандидатура, за което е още много рано. Нека първо определим кандидатите, а след това вече ще решим кой от тях е заслужил този пост, решение доволно трудно поради несъмнените заслуги на всички присъстващи. Аз бих предложил да се придържаме към процедурата, предложена от Луций Вер. Според нея аз предлагам като представител на популарите самия него, Луций Вер, като най-изтъкнат представител. А също така и предлагам от мое име и Авл Полибий, поради видните негови качества и несъмнената според мен способност да тълкува посланията на боговете
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #9
                  Бащи на града! Ето представените кандидатури:
                  Авл Полибий Катон
                  От партията на популарите - Луций Вер
                  От независимите сенатори - Faustus Caninius Paetus
                  Last edited by Odzava; 01-04-2005, 12:27.
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #10
                    Катон се надига:

                    Партията на оптиматите не ме е предлагала. Ние заставаме твърдо зад твоята кандидатура , Вер.

                    ( Да пусна ли анкета по случая или явно гласуване?)
                    Odzava-Ако няма да те затрудни, само да не го обърмен на чат.
                    Last edited by Odzava; 01-04-2005, 12:26.
                    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                    请您死在地狱般的阵痛
                    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                    きさまはしんでくださいませんか
                    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                    Comment


                      #11
                      Елия Пулкерия е изслушала с много внимание всичко казано до тук и се е възхитила на разума и достойнството на своите колеги.

                      Уважаеми бащи на града, пазители на Рим, сърцето ми намира мир, когато чува мъдрите думи, които се изричат тук.
                      Сенатори, Рим често е заплашван от варвари и враждебни нам племена, неразбиращи нашата култура и живот, но докато тук властват разбирателството и хармонията, богини, по могъщи и от Марс, при все че Марс е могъщ, и по-мъдри от Юпитер, при все че Юпитер е мъдър, ще знам, че Рим винаги ще е победител!
                      Нека не се страхуваме от това, че не винаги сме съгласни с детайлите, всички ние пазим дълбоко в нас завета на дедите ни и издигаме благото на Рим и Републиката като знаме в небето, като огнен знак, който да ни води. Да, сенатори, уважаеми патрес, този знак, това име ни води и напътства в управлението на съдбините на родината и в името на това име ние ще победим. In hoc signo et nome !

                      Нека не забравяме и свещените институции, които са ръководили винаги нашите жестове и нашите умове. Нека не губим време и изберем сега нашия нов Понтифекс Максумус. Нека не оставяме Републиката назащитена от боговете и от човека, който говори от тяхно име - vox dei !
                      Можем ли да рискуваме да се лишим, дори и за ден, от божественото, което ни е създало ?

                      Аз и целият ми генс имаме повод за празник днес - любимата ми дъщеря, Юлия Елия Пулкерия навършва 15 години и под знамението на боговете, орлите, които всички ние видяхме да се вият над Рим реши да се посвети на техния свещен пламък и да стане жрица в Храма на Веста. Моята дъщеря и нейният избор, сенатори, изискват от нас избор на нов понтифекс, който да я въведе в тайнството на нейната съдба.

                      Благородни бащи, сенатори, колеги!
                      Всеки един от вас знае уважението, което му нося и което му изказвам. Нека днес да зъдгърбим политическите страсти и нека всеки един от вас се чувства поканен на приема, който ще направя тази вечер у дома. И нека с нас довечера вдигме купа и новият ни Понтифекс Максимус !
                      Сенатори, защо да търсим ново разделение в празничен ден като днешния - предлагам да търсим кандидат не между партиите, а между хората! Човекът, а не политическата му принадлежност...

                      Издигам кандидатурата на сенатор, многоуважаван от всички нас и който до сега е показал истинската си мъдрост не намесвайки се в споровете, които ни разделяха тези дни - Faustus Caninius Paetus, и чиито избор е еднакво приемлив за всички нас. Нека изберем едно ново лице и да прекратим спора.


                      А довечера ще имате възможност да опитате виното, донесено от Тракия и Галия - пиите на воля, сенатори, и пийте за Рим !
                      "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                      Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                      Comment


                        #12
                        Квинт (леко усмихнато):
                        Уважаеми Вер, мисля, че оптиматите би трябвало сами да изведат своята кандидатура.
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          #13
                          о мъдрост струяща...

                          "благородни,имам едно на им,да сърцето ми прелива от усърдието и стремежа на всички за доброто на рим,но длъжноста е важна защо да се делим покраи нея,предлагам на всеки 4 месеца длъжноста да се заема от представител на всяка фракция от тук представените и дано боговте бдят над нас.."
                          bulgaria on three seas

                          Comment


                            #14
                            Катон се изправя след колегата си.

                            Смятам за не уместно да се занимаваме на 4 месеца с това да избираме кой да бъде понтифекс. А и идеяа не е справедливо разделение между партиите, а постигането на благото на народа. затова трябва да се избере най-достойния без да се хвърляме в междупартийни спорове.
                            Аз подкрепям кандидатурата на Луций Вер за понтифекс Максимум за мандат от 5 години, а след изтичането му ще го предложа и за консул, защото едва ли има друг такъв честен и достоен кандидат.
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              #15
                              Квинт се изправя леко учуден:

                              Драги сенатори, според традицията Понтифекса е несменяем. Не трябва да причиняваме недоволството на Боговете като така лековерно се отказваме или, още по-лошо, се присмиваме на вековните традиции, оставени ни от тях.
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment

                              Working...
                              X