Съобщение

Collapse
No announcement yet.

закони и собственост (Въпроси около принципите и правилата на тази игра)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    закони и собственост (Въпроси около принципите и правилата на тази игра)

    Божествена намеса:
    всички тези полезни обсъждания да се водят в Сената или, ако народът се наложи пред оптиматите, на Форума, а не в храма. Настоявам. Просто си е живо светотатство. Заради досегашната недосетливост на сенаторите дясната глава на Янус праща следното чудо невиждано: в град Капуа вол се изкачва на третия етаж на новопостроена инсула, пророкува ужасни и неясни злочестини за Републиката, скача и се размазва на улицата отдолу. Схващайте го като предупреждение! Понтифексът да се яви на инструтаж. Ако си нямате, когато си го изберете.
    Луд на шарено се радва - цивилен блог

    #2
    засега имаме 4 активни играчи ....ако ще въртим само тях ....хъмн
    Извинявай, Крылов, много ме сърбят пръстите да се включа в дискусиите ви в сената и да не сте "само четирима", но както знаеш, на някои хора им се налага да работят. ТА не остава време, впорчем, именно затова ходовете са по-дълги, нали? Така че не избързвай - то и аз ако бях хванал някой по неактивен период в работата си досега да съм трупнал няколко речи, че и законопроекти, дет ми се въртят из плешивата сенаторска глава, но няма време.
    Така че не бързайте... как беше там за Рим и построяването му.

    Comment


      #3
      Ами не е бл построен за 1 ден, щото всяко чудо е за три дни
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        #4
        Повтарям, а боговете не потретват: относно политически, законодателски и прочие небожествени теми - извън храма.
        Луд на шарено се радва - цивилен блог

        Comment


          #5
          Ами тогава направете раздел - Системни.

          Във форума и Сената не им е мястото на такива теми.
          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

          请您死在地狱般的阵痛
          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
          きさまはしんでくださいませんか
          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

          Comment


            #6
            княз Крылов написа
            Ами тогава направете раздел - Системни.

            Във форума и Сената не им е мястото на такива теми.
            О, напротив! И тъй като в Рим не е известно съществуването на институцията на системвирите, римляните се справят с наличните Сенат и Форум, докато в храмовете жреците умуват над черните дробове на жертвените животни кой ли неблагочестив сенатор ще докара беди на Града...
            Луд на шарено се радва - цивилен блог

            Comment


              #7
              Едно е игрова реалия - друго е система!

              Задължително е! ще бъде грозно системни неща да се обсъждат в сената или да се губят сред дърдорянията на форума ...а и тогава за какво всъщност е Храма?

              така.....

              Вижте сега, ко ще играем някаква фентъзи пародия на Рим с живи богове, дето когато им щукне се вясват в сената - без мен.

              Ред и дисциплина .....това се онася и до водещите.
              Last edited by княз Крылов; 01-04-2005, 14:20. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                #8
                Не, наистина, към всяка игра има такъв раздел, а и тази няма да мине без такъв - "въпроси и отговори" или нещо подобно. Ако трябва - ще направим един подфорум за това, но според мен напразно се карате - това може да бъде в общия форум, т.е., в празното място под форумите "сенат", "форум", "храм".
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  Някъде вече писах - ще бъде както решат водещите. Но след като вече сте отворили системни теми в този "храм" (а темата за ходовете е точно такава), малко странно ми се вижда да смятате точно тази за излишна. Може би ще е добре да се отвори отделен системен подфорум, в който да има само една тема за динамиката на ходовете и втора - за въпроси и отговори, тогава ще можете да оставите този религиозен подфорум единствено за знамения и други подобни събития, тясно свързани с дейността на храмове, свещеници и божества, разбира се.

                  Comment


                    #10
                    Maлко поясненийце

                    Явно се налагат някои доуточнявания.
                    Когато с Даниц замисляхме играта, решихме, че инициативата трябва да се остави в максимална степен на играчите. Така, не утежнявайки игровия процес с излишни купове правила и уточнени случаи, ви предоставихме възможността за всеки политически или стопански проблем, бил той със собствеността, армията или друг, да решавате вие. Сметнахме, че това ще бъде истински Сенат и ще ви "вкара в обстоятелствата". Виждам, че сме успели, като съдя по чудесната идея да има тайни форуми на партиите. Разгледах освен това сенатските стъпки по избиране на понтифекс и направо се зарадвах на здравия усет и хъс към играта, които се проявяват там. Даже недвусмислено изразих това. Впрочем, пряката намеса на водещите, тоест на боговете е именно това, което искаме да ограничим и точно затова от системна част няма нужда, както не е допустимо и да се водят прения в храма. Нали разбирате, ако Сенатът и Форумът сами градят практиката на играта (тоест живота на Републиката) без да нарушават малкото основни насоки, които сме дали, няма никакъв смисъл храмът или друго място да служат за постоянни срещи с Янусовите лица. Храмът е мястото, където при крайна необходимост Сенатът и народът на Рим пращат своя понтифекс със съответния жизненоважен за Републиката въпрос (който да не е от рутинно естество). Понтифексът получава мъглявия, но верен божи отговор и предава на Сената и народа своето тълкувание по него. Тук е ролята на храма и понтифекса, тук е и голямата отговорност на заемащия тази длъжност. Всеки веднага ще си каже - а какво пречи на понтифекса да лъже за божиите думи? Ами - боговете. Някой попита това историческа симулация ли е или фентъзи. Отговорът е, че едното не пречи на другото. Внезапно долетелите в Сената поличбени думи или стоварилото се над Рим бедствие вследствие нарушение на правилата или лъжа на понтифекса не са намеса в начина на играене, уреден между сенаторите, а нещо по-добро: просто знак за една или друга насока в развитието на най-общата ситуация. Освен това са изцяло в духа на римската литература. Ако отворите Тит Ливий, ще намерите много примери за правотата ми. Но, ще попита друг, за какво изобщо да се допитва Сенатът чрез понтифекса до храма? Ами когато нов култ разтърси империята и някои го прегърнат, а други - не или когато в гражданска война даден сенатор прецени, че не може да задържи определена провинция и разруши светилищата там, това влиза пряко в работа на понтифекса и при пропуск да се допитате до боговете, ще има недвусмислена божествена реакция. Тази сложна процедура е единственият пряк игрови елемент, който си задържаме и той също е в изцяло римски дух - в духа на държавните допитвания до Сибилинските книги, до Делфийския оракул или до Кумейската сибила.
                    Повече дебати по въпроса за ролята на храма и за нови форумни раздели няма да има. В крайна сметка, всеки има собствени идеи и който иска да осъществи своите, може да създаде своя игра. Това само би разнообразило средата, а и на мен би ми било приятно да бъда водещ тук, ако има кой да се погрижи къде да си правя удоволствието като играч.
                    Луд на шарено се радва - цивилен блог

                    Comment


                      #11
                      Хм, ще се обадя и аз, може би прибързано, но проблема ме гложди. Сегашната игра е абсолютно куха (ясно че е ход 0). За сега в сената само преливаме от пусто в празно и горе-доле само се упражняваме в ораторство. Идеята ми е: нали ще има подковаващата социална система???? Защото в момента републиката е населена само от 13 сенатори. А в нашия период политиката и въобще събитията са главно определяни от течения и настроения в социума (разруха на старите сенаторски традиции, нови икономически/военни/политически реалности) И това кой от играчите е бил успешен или не до голяма степен е зависел от това да уцели правилно царящото в социума настроение, съответно голяма част от традиционните институции биват разрушени не щото на някой му се е приискало така, а защото социума принуждава (олигархията на сенаторите веднага след Сула почва да се рути, ама не щото някой я подкопава, а защото не може да се справи с променената среда). Така че струва ми се адски важно да има "странични" събития, не само дискусии в сената. Иначе казано страничните събития(историята (ВОДЕЩИТЕ)) трябва да са водещите действието, а сената(ИГРАЧИТЕ) да е второстепенния фактор (реагиращия на тях) и отражател, а не сенатът(ИГРАЧИТЕ) да прави историята, да определя хода. Народът да е разделен на различните прослойки, като всяка да си има собствено настроение и развитие и тн. Вярно, това много изисква от водещите, но пък иначе играта е нищо (не виждам какво ни пречи в момента да се обединим всички сенатори, да обявим абсолютна олигархия и да почнем на колим и бесим наред)
                      Last edited by Sir Gray; 01-04-2005, 17:45.
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #12
                        Sir Gray написа
                        Хм, ще се обадя и аз, може би прибързано, но проблема ме гложди. Сегашната игра е абсолютно куха (ясно че е ход 0). За сега в сената само преливаме от пусто в празно и горе-доле само се упражняваме в ораторство. Идеята ми е: нали ще има подковаващата социална система???? Защото в момента републиката е населена само от 13 сенатори. А в нашия период политиката и въобще събитията са главно определяни от течения и настроения в социума (разруха на старите сенаторски традиции, нови икономически/военни/политически реалности) И това кой от играчите е бил успешен или не до голяма степен е зависел от това да уцели правилно царящото в социума настроение, съответно голяма част от традиционните институции биват разрушени не щото на някой му се е приискало така, а защото социума принуждава (олигархията на сенаторите веднага след Сула почва да се рути, ама не щото някой я подкопава, а защото не може да се справи с променената среда). Така че струва ми се адски важно да има "странични" събития, не само дискусии в сената. Иначе казано страничните събития(историята (ВОДЕЩИТЕ)) трябва да са водещите действието, а сената(ИГРАЧИТЕ) да е второстепенния фактор (реагиращия на тях) и отражател, а не сенатът(ИГРАЧИТЕ) да прави историята, да определя хода. Народът да е разделен на различните прослойки, като всяка да си има собствено настроение и развитие и тн. Вярно, това много изисква от водещите, но пък иначе играта е нищо (не виждам какво ни пречи в момента да се обединим всички сенатори, да обявим абсолютна олигархия и да почнем на колим и бесим наред)
                        В това няма смисъл. Играта много ще се утежни, а и няма да има кого да колите, ако се обедините всички. Представи си го малко като Тотал Уор с по-голяма роля за Сената и може да ти се види по-добро.
                        княз Крылов написа
                        Ами това говоря и аз от сумати време насам и никаква реакция:

                        1. НИГ-ове управлявани от водещите
                        2. Разделение на социалните рейтинги на популярност пред плебса, патрициите и конниците които да отговарят на тяхната реакция на действията на управляващите.
                        3. Символична намеса на божественото, а не караеща десница надвиснала над всеки който злоупотреби с вярата на народа (което е редовно оръжие в ръцете на политиците)
                        4. Исторически събития и измислени от водещите такива които да подтикват играчите към действия, но не толбкова че да лишават играчите от избор.
                        1. Това ще премахне част от напрегнатостта в играта. Ако аз играех, нямаше да искам някой да ми мести синовете.
                        2. Непрактично. Авторитетът си е авторитет.
                        3. и 4. са малко необмислени. Взаимопротиворечиви са.

                        И за последен път! Не му е тук мястото! Пишете ми по тези въпроси на лични бележки, за да можем да водим дебат в извънигрово пространство. Впрочем, продължавам да твърдя, че няма нужда нито от толкова технически дебати, нито от специално място за тях. Целта е играта да бъде достатъчно проста, за да може да тече действие, при това в римски стил, а не да затъваме в несъществени неща. На такива теми в храма повече няма да отговарям. Щом има интерес, чакам на лични съобщения.
                        Last edited by gregorianus; 01-04-2005, 18:26. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                        Луд на шарено се радва - цивилен блог

                        Comment


                          #13
                          Позволявам си да се намеся още веднъж:
                          Пишете ми по тези въпроси на лични бележки, за да можем да водим дебат в извънигрово пространство.
                          Ще ме прощавате, но това е непрактично - то би означавало всички да задаваме сходни въпроси, без да знаем какви отговори са дадени преди това. Да не говорим, че не е проблем дефинирането на такова "неигрово пространство", което да служи именно на подобни системни дискусии и разяснения. Много по-добре е въпросите да се задават ясно и да им бъде отговаряно публично - така няма да се стигне до презадаване на едни и същи въпроси, а и ще се изяснят правилата.
                          Инак съм общо взето съгласен със сър Грей и Крылов, но пък несъмнено водещите определят кое как ще бъде. Ние, от своя страна трябва да си интрепретираме собстевните роли и да влезем в тях.
                          На такива теми в храма повече няма да отговарям.
                          Това лесно ще се реши с дефинирането на извънигрово пространство, където подобни въпроси да бъдат задавани и да им бъде отговаряно. Още повече, че както вече споменах, вие ползвате храма именно като системно игрово пространство - тук се обявяват ходовете, публикуват се списъци на играчи, начини за котнакт с тях, правила и т.н.

                          Comment


                            #14
                            Е щом "Авторитетът си е авторитет". Мога спокойно за заявя че сте загубили с брат си авторитета като водещи. Пред мен вашият аворитет се е сгромолясал. По твоята логика следва че и всички останали са на това мнение. Щото авторитета си е авторитет.

                            относно точка 1. Имаше се в предвид да се вкарат НИГ които ще се контролират от играчите, това не пречи да има и НИГ контролирани в известна степен, но не и напълно от играчите (техните синове)

                            И не виждам какво си противоричат 3. и 4.

                            Хората в древен рим успешно са си живели и гадаели по своите богове. Ама къде са техните богове сега. Вярата е функция на разума , а не на природата.

                            освен това Ти говориш , едно - брат ти съвсем друго.

                            Както казах и преди, аз се отписвам и няма да си променя решението преди да се разберат поне помежду си водещите какво точно мислят да водят.

                            В крайна сметка ще направя онова което отдавна се каня и към което григорианус подканва. Една елементарна но добре уредена политическа симулация - не съм го направил само защото не мога да съм сигурен че утре няма да остана без достъп до интернет, ама много ме провокирате да рискувам.
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              #15
                              мир в храма, римляни!

                              ако първият ход не е започнал, а римляните нямат доверие в своя фатум и предпочитат да злословят, заплашват и дават простор на страховете си, това не са никакви римляни, а пасмина, по достойна за ложето на варварите. Да беше дошъл Ханибал Пунът, да беше изклал бабите ни, а не вас, защото и смърта е достойно занятие! Кой от вас може да каже , че е уважил редът, просперитета и победата, кой от нас може да каже че е дръзнал да се бори, да изпита унижния, заради победи, да даде част от себе си заради другите, къде ви е римската упоритост. Мразя и не зачитатам мрънкането, не го и поощрявам, за това ви казвам, ред и мир! Кой не иска да се бори за отечеството , що за жалка отрепка е той, кой иска да роптае срещу съдбата, че какво знае той за нея, гладиатори ли сте, на съдбата са подвластни тези които и се покоряват! Рим е светлина, кой ще я защити, къде ще видя това?



                              До три дни да има понтифекс, консули и трибуни иначе нищо не правим, до два хода да сте покорили провинции достойни за званията с които се кичите и чакам жертви пред олтара !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Иначе, опрлите коти вият гнезда над храма, кълна се, ще бодат очите на наложниците ви!!!!!!!!!!!!!!! робите ви ще спят в храмовете и ще пият от виното ви, нищо няма да остане от Рим, ще направя играта на Белградски форум!

                              Янус, римлянин, овчар, крал сабинянки, бил се с туските, стоял срещу Пир, стоял срещу Хамилкар... край нямат елисейските полета!
                              Last edited by von Danitz; 02-04-2005, 08:40.

                              Comment

                              Working...
                              X