Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Огнестрелното оръжие на балканите до 19век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Огнестрелното оръжие на балканите до 19век

    Наскоро у мен възникна интерес към огнестрелното оръжие произвеждано и на балканите и в частност на територията на днешна България през периода16-19 век. Предимно се интересувам от типологията му, центровете на производство и влиянията на околните региони върху него. Ако някой ми подаде информация, автори и издания, бих му бил много благодарен.

    #2
    Много дълга тема е това. Аз се заемам да обясня полека-лека какво и защо са правили нашите прадеди на Балканите.
    Като за начало ще започна с центровете на занаятчийско производство-тюфекчийството. Това са Габрово,Сливен,Тетово и Албания.Нарочно не слагам Цариград.
    Всеки един от тези градове създава своя школа, която създава неповторими и красива образци огнестрелно и хладно оръжие, което ние го ценим, но не и останалият свят, защото това си е наше дело-Балканско и останалият свят не го разбира.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      не знам, но като за начало може да потърсиш тази книга в някоя антикварна книжарница: "Weaponry of the Past," Nikola Daskalov and Viara Kovacheva, Sofia Press 1989. Тя е на английски, но е специално посветена на оръжията от периода на Възраждането с огромен превес на огнестрелните, като има множество цветни илюстрации. Аз не съм експерт но като за начало е подходяща. Книгата на Георги Маринов "наръчник на Оръжейния Колекционер и Любител", т.1 (и единствен) е също добра за някой начинаещ.

      Comment


        #4
        Най-добрата книга за описваният период е на Иван Нурков "От лъка до Кримката"-тя съчетана с книгата на никола Даскалов дава най-ясна представа за оръжието по нашите земи.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Благодаря ви за отзивчивостта.

          С “Weaponry of the Past” се сдобих от “пл. Славейков”, на солена цена, но не съжалявам. Другите две издания ще потърся още днес.

          Comment


            #6
            Я кажи за колко купи тази книга Weaponry of the Past? Търся я под дърво и под камък!
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              Явно имам голям късмет. Не знаех даже заглавието и автора, а само, че е на английски и че е издадена преди десетина години. Разпитах на пл. Славейков, явно попаднах на печен букинист, и след минута вече я притежавах срещу 60 лв.

              Ако желаеш, мога да попитам за още един екземпляр.

              Comment


                #8
                Желая, как да не желая. Ако имаш възможност купи ми я, а аз като си дойда на 30 април ще ти я платя, ако нямаш възможност запази я по някакъв начин, че да я купя.
                Благодаря ти!
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  Сдобих се с посочената от вас литература. Между различните автори, разбира се, има разминаване. Те се отнасят предимно около “Сливенската пушка” разликите и с “боялиятя”. Някой от вас има ли лични наблюдения и възгледи по този въпрос.

                  За Парабелум - Намерих книгата, повече информация имаш на Л.С. което не си отворил.

                  Comment


                    #10
                    Той беше на почивка за три дни.
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #11
                      Върнах се от почивката прочетох ЛС-то и сега съм на линия. тези дни ще сложа един материал на един изследовател Българин за Балканските пушки
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment

                      Working...
                      X