Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съпротивата

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Съпротивата

    Здравейте, това е единственото място където се надявам че ще получа компетентен отгово. Пристъпвам директно, трябва да направя презентация върху въпроса: "Посочете примери и данни за действията на Съпротивата по време на Втората световна война?".
    Това което ми трябва е място където има събрана информация конкретно за Съпротивата, подкрепена с достатъчно данни и факти за да се получи добра презентация (PowerPoint). Много ще съм благодарен за всяка оказана помощ.

    П.П. Разбира се че използвах Google, но не намерих това което ми трябва

    #2
    За коя "Съпротива" точно става дума? Много обща тема...
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      Сигурно за френската...
      а може би балканската?

      Comment


        #4
        Или за албанската?
        Чат-пат тука се задават въпроси, от които не можеш да не се озадачиш. Примерно някой попита: нещо за Египет?
        Няма да е зле, когато човек иска да получи някакъв отговор, да зададе въпроса по-конкретно.
        Иначе примери за съпротива - колкото искаш. Като се започне от югославската, която задържа на балканите немалко немски войски, мине се през френската и се стигне до отделни операции, като успешния атентат срещу Хайдрих и неуспешните срещу Хитлер.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Мисля, че става въпрос за френската защото като се каже съпротивата - нали resistance и т.н.

          Comment


            #6
            Това искам да кажа, че въпросът е от учебник и е твърде общ: "Посочете примери и данни за действията на Съпротивата по време на Втората световна война?"

            Не мога да намеря никаква подсказка за коя съпротива става въпрос. Затова и търся обобщена информация, но явно такава няма. Значи по идея на Erich Von Manstein- Френската. Предложения?

            Comment


              #7
              Ами първото нещо, за което се сещам като ми кажат съпротивата с главна буква е ла Резистанс. Макар, че чехословашката, югославската и прочие според мен свършват доста повече работа - Воланд каза - хайдрих. За този атентат има цяла книга на български и тя се казва "Атентатът срещу Хайдрих". Малко е скучна. Както и да е - в интернет има много неща и можеш да откриеш при по-внимателно търсене доста информация. Специално в Югославия е интересно и това може да ти запълни доста страници в доклада. така зададена темата ти дава възможност да кажеш и за съпротивата на офицерите и за атентата от 20 юли 1944. Така че просто трябва да се поразтърсиш правилно.

              И просто не мога да разбера защо взимат хората доклади при условие, че не са запознати с нищо... т.е. с това за което ще пишат. Аз взимам доклад за да запозная съучениците със съответното "нещо". Защо не взимам доклади по химия биология и физика??? Защото вече не мога и чертеж на клетка да направя...

              Comment


                #8
                Erich Von Manstein написа
                И просто не мога да разбера защо взимат хората доклади при условие, че не са запознати с нищо... т.е. с това за което ще пишат. Аз взимам доклад за да запозная съучениците със съответното "нещо".
                99% от учениците вземат доклади за да изкарат оценка, не за друго.
                99% от учениците, които трябва да слушат тия доклади, въобще не ги интересува нищо и най-често въобще не слушат.
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #9
                  Докладът ми не е по желание, разбира се че няма да пиша за нещо в което не съм компетентен. :nod:

                  Comment


                    #10
                    Cortez написа
                    Това искам да кажа, че въпросът е от учебник и е твърде общ: "Посочете примери и данни за действията на Съпротивата по време на Втората световна война?"

                    Не мога да намеря никаква подсказка за коя съпротива става въпрос. Затова и търся обобщена информация, но явно такава няма. Значи по идея на Erich Von Manstein- Френската. Предложения?
                    Аз веднага пиша Werwolf и оставям даскала да мисли

                    Comment


                      #11
                      Чудесно, благодаря искрено!
                      Last edited by Cortez; 24-03-2005, 23:08. Причина: няма

                      Comment


                        #12
                        Не и е било лесно на Съпротивата в окупираните от Вермахта западни държави (Франция, Белгя, Холандия).

                        Например т. нар. “Кодекс Щюлпнагел” – метод за борба с подривните елементи разработен от командващия немските окупационни войски във Франция Ото фон Щюлпнагел и от началника на неговия щаб полк. Ханс Шпайдел.
                        След убийството на един немски войник от френската съпротива в Париж ген. Щюлпнагел обявил за заложници “всички французи, затворени от германските окупационни власти” и предупредил, че “ако възникне нов инцидент, то няколко от тези заложници в зависимост от сериозността на покушението подлежат на разстрел.” От този момент започнали масовите разстрели (убити били около 20 000 души)

                        Мерките ставали все по-жестоки. През юли 1942г. във вестник “Паризер цайтунг” е поместено следното съобщение:

                        “Подлежат на разстрел близките родственици от мъжки пол над 18 години (вкл. девери и полубратя) на организаторите на смутове.”

                        “Всички жени, намиращи се в същата степен на родство, да се изпратят на принудителен труд.”

                        “Децата под 18 години, чиито родители се явяват горепосочените лица да се изпратят в поправителен дом.”

                        “Кодексът Щюлпнагел” бил пренесен от ген. Фалкенхаузен в Белгия и от ген. Фалкенхорст в Норвегия.

                        След войната организаторите и подбудителите на тези мероприятия са съдени за нарушаване на Хагската конвенция в частта касаеща военопленниците .
                        Last edited by Panzerjaeger; 17-04-2008, 17:31.
                        Comment is free, but facts are sacred.

                        Comment


                          #13
                          Доколкото знам Ото фон Щюлпнагел (комендант на Париж) е направил опит за самоубийство защото е бил замесен в заговора срещу Хитлер.
                          Бидейки в безсъзнание той (незнайно защо) повтарял името на Ромел,
                          което навело ГЕСТАПО на мисълта за участие на последния в покушението.

                          Comment

                          Working...
                          X