Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни фотографии + въпрос

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Интересни фотографии + въпрос




    За съжаление, там откъдето ги намерих няма абсолютно никаква информация. Това е и въпросът ми: Какво правят тези азиатци в немски униформи?
    "I'm a fuel injected suicide machine. I am the rocker, I am the roller, I am the out-of-controller!"

    #2
    Странни снимки. Това, което ми прави впечатлние е, че тези на снимките са от различни региони на Азия. Не са от една-две страни, а сред тях има всякакви. Например, на първата снимка, на първия ред отляво надясно петия и може би първия и шестия са монголци. Третия и четвъртия обаче определено не са. Сред тия има и корейци според мен. Някакво сборно формирование? Някакви пленници, които после са завербувани във Вермахта? Или такива, които просто са се оказали в Европа и са попаднали по някакъв начин в полезрението на немците?
    Монголски военни аз съм виждал и по-размъкнати и ужасно изглеждащи войници май никъде другаде не съм срещал.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Сещам се че имаше някакъв Френско-Индонезийски метис във френската СС дивизия "Шарлеман". Но става въпрос за единици, а тези тук са си бая тълпа
      "I'm a fuel injected suicide machine. I am the rocker, I am the roller, I am the out-of-controller!"

      Comment


        #4
        Според мен това са военнопленници от някоя от частите на Вермахта от съветските националности. Има и една-две европеидни физиономии. Такива има удивително много, броят е учудващо голям.
        Тези мязат на казахи или киргизи или нещо такова, съветско. На втората снимка се вижда наведена глава с каска на американски (?) военен (полицай? заради бялото на каската), който ги регистрира или записва.
        Че са пленници съдя по загрижените им физиономии, по това, че на нито един униформата не е в ред (нямат колани, нямат ризи), а тези, които са с офицерска форма (знаците на яката) са със скъсани пагни. Или не е тяхна, или по някаква причина са им ги скъсали (макар, че не би трябвало), или сами са ги махнали. Първата снимка е на някакъв кораб или в мазе, съдейки по вратата отзад.

        Версията ми е, че са някакви от републиките, взети във Вермахта и предали се на американците.
        Много е имало такива, после са предадени на СССР и съдбата им никак не е била лека. (Много трагично нещо е това предаване от англичани и американци на червените, имало е самоубийства и т.н. и т.н. А после, като са си ги прибрали НКВД, знаете....)

        Comment


          #5
          Всичко може, темата е интересна, да видим, дали ще излезе още информация. Тук може би е момента фон Даниц да разкаже историята за двамата тибетци, пленени от англо-американските сили във Франция
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #6
            То имаше и едни немски алпинисти в Тибет. От филма "7 години в Тибет".

            Comment


              #7
              Похоже на то, что это могут быть Советские военнопленные... Но могу сказать точно, что не разу не видел в СССР и СНГ азиатов с прическами как у сидящих людей на первом снимке. Наши азиаты живут в холодном климате,( даже в Таджикистане зимой холодно), в то время горячая вода из крана не текла. И все азиаты у нас ходили и ходят с короткими стрижками, наверное чтобы вши не заели. И привычка эта осталась до сих пор. Эти люди с первого снимка скорее даже не Монголы а с Юго-Восточной азии.
              Last edited by виталий; 14-03-2005, 08:18.
              "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

              Comment


                #8
                А има и друга възможност (на което ме навежда особено първата снимка - въпреки че физиономиите им изглеждат разтревожени, все пак са с еподредили точно като на снимка за спомен (военнопленниците не се/ги снимат така)) - може да става въпрос за някакви подразделения след войната, които за удобство са получили стари немски униформи (след войната са останали огромни количества разнообразни униформи, коитоса се използвали за какво ли не). Към тази мисъл ме скланят и разшитите от униформите знаци с орелчета. Това може да е някакво сборно подразделение, действало я в Китай, я някъде другаде, например в Югоизточна Азия.

                Comment


                  #9

                  Това май са от така наречените тибетски батальони. Ще потърся повече и ако намеря нещо ще го пусна довечера.
                  НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                  Comment


                    #10
                    Може да питаме някой азиатец (ако някой има такъв познат). Но както казах и по-долу, те са от различни националности. Съдя по това, което съм виждал в Монголия и Китай и по тия корейци и китайци, които виждаме тук, в България. Та според мен на тия снимки имаме като минимум монголци (те може да са от вътрешна или външна Монголия, като в единия случай ще се броят китайци, а в другия монголци), китайци и корейци. Като характерното за северните азиатци е че са по-бели, докато южните са доста по-тъмни. От тия на снимката единствено шестия (от ляво на дясно) на първия ред би могъл да е от южен Китай, останалите са може би северняци или от регионите на централна Азия. Не съм сигурен, но според мен сред тях няма японци.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #11

                      Бе на мен и на виетнамци ми приличат.
                      НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                      Comment


                        #12
                        Аз залагам на съветските репубилки. Физиономиите пасват. Пленници са, то си личи. С тях има и европейци, може даже и игерманци да са.
                        Прическите могат да се обяснят, ако са прекарали в Германия или с германците повече време. Приличат на техните, мяркал съм ги по Дискавъри. Под шапката косата си седи, перчемите си стоят, наоколо е къса.
                        Физиономиите се различават, може да са от различни народности, но нещо ги е събрало заедно, най-вероятно войскова част. Може да са от различни, но защо всички са с немски форми.
                        Интересно ми е какъв е човекът, запретнал ръкави и скръстил ръце, хванат до половината от ляво. Стойката му е като на пазач. Руснак не е, защото червеноармеец от това време със запретнати ръкави не мож видя никъде, хеле на снимка. Американец. Ако на първата снимка са на кораб, съдейки по херметичната врата отзад, загадката се задълбочава. Ако обаче това е някакво скривалище, или пък място за обгазяване на дрехите с/у паразити, каквото се е практикувало, то явно са пленници и са им правили санитарни обработки. Което обяснява раздърпаните и различно облечени дрехи, а може и махнатите пагони. Офицерски (подофицерски?) куртки имат двама. А офицери от Вермахта току-тъй не би имало азиатци. Особено задният е много малък за офицер, я има я няма 20 г. Ако са подофицерски по-може, има по-умна от на останалите физиономия.

                        Подредбата може да се обясни лесно - типична групова снимка. Обикновено режисьорът е фотографа. Не те, а той е избрал стойката. "Я първите да клекнат! Съберете се!" Лицата им не мязат на хора, които се снимат по желание.
                        Може унифрмите да са им раздадени за удобство. Но пък от американци, тепърва да раздават немски униформи? Може, но ако са при американците, то:
                        а) са в Европа; б) са в Тихия океан на някой кораб. Да, ама отде немски дрехи в Тихия океан. А отде пък толкоз азиатци в Европа, освен от съветските републики. Които пък, ако са от съветската армия, немски форми няма да турят, щото айде после обяснявай кон боб яде ли на местния следовател. Те обикновените военнопленници са затваряли, па какво остава на тези, които се снимат в немски униформи. Значи, май формите им са си оригинални, т.е. от съветските народности във Вермахта са. Скъсали са знаците, за да минат по-лесно при американците, евентуално да не ги връщат в СССР.

                        Comment


                          #13
                          Не знам. От една страна си съвсем прав, че лицата на хората от първата снимка изразяват по-скоро несигурност и принуда. Но пък не съм толкова сигурен, когато става въпрос за разчитането на изражение на азиатец, може човек и да сгреши (или пък да греши а източника на страха). Но пък никога не съм виждал снимки на военнопленници, подредени по този начин - те са наредени точно като на групова снимка за спомен (а такава е малко вероятно да си правят пазачите им, а от друга страна е още по-малко да са военнопленници и да иматна разположение личен фотоапарат).

                          Но пък лицата на другите снимки съвсем не са толкова категорични и могат и да не са на военнопленници. Въобще, малко мистериозна работа.
                          Що се отнася до униформите - струва ми се, че не случайно са откъснати орелчетата от всичките - това е напарвено по-скоро перди да им раздадат самите униформи и в този случаи могат лесно да се обяснят несотвествията (някои има подофицерска или офицерска униформа, а няма съответната възраст и вид).
                          Впрочем, ако се загледата внимателно в първата снимка, ще видите, че двамата клекнали в ляво не са с немски униформи (дори бих казал, че този най-вляво е по-скоро със съветска униформа (или пък японска - петлиците и ромбчетата там ми се виждат познати)).
                          На втората снимка човекът вдясно е европеец, както и на третата отново човекът вдясно (а този по средата също може и да е европеец).
                          ВЪобще, мистериозна работа, освен ако не става въпрос просто за използване на стари униформи като дрехи.

                          Comment


                            #14
                            Мистерия, да. Снимката може да се обясни, ако са американци. Те си падат по снимките и даже може да са ги накарали да застанат. Подредбата може и най-вероятно е по инициатива на фотографа. То не знам азиатците поначало как се снимат, но това е нормално, ако американец ги подреди.
                            Ако сами са се подредили така, щяха да са ухилени, а тия не гледат на добре. Типична арестантска физиономия, виждал съм бая такива по гарнизонните арести (е, вярно, че ония очакваха разни бруталности), но то си личи по физиономията.

                            Долните двама в ляво наистина не са с читави немски форми. А този с офицерската куртка в дясно е с тъмен панталон, може би цивилен.

                            Тия ромбчета са интересни - това е форма на РККА от началото на войната, може да се види заедно с американци само на съветски пленник от 41-ва, дочакал в Германия американците. Но пък има метални копчета, а съветската форма е тип "гимнастьорка". Май това, което изглежда на ромбчета е място на отпрани знаци?
                            Този до него е в нещо я цивилно, я пак яко отпрано немско.
                            Може да се обясни с военния хаос. Чел съм спомени на български пленник при немците, майор Илиев (много ценни, между другото - писани не за издаване и пуснати от сина му, много непосредствени и простовати на места), където той точно такава ситуация описва. Късат му се униформените панталони и той отнякъде набарва цивилни.
                            Last edited by ; 14-03-2005, 22:24.

                            Comment


                              #15
                              Вообще, известен факт попадания в плен к Англичанам двух Тибетцев. У этих Тебетцев была интересная судьба. Они случайно в годы войны зашли на Советскую территорию
                              в качестве пастухов и были пойманы пограничниками. Далее их мобилизовали в Армию.
                              Они попали в плен. Немцы узнав, что они не из СССР отправили их в Африку. После их мобилизовали уже Немцы и их взяли в плен во Франции союзники. После они были переданы Советскому правительству ( так как СССР первый их призвал в Армию ) потом они попали в Воркуту, поднимать народное хозяйство, далее их следы теряются, видимо они не прославились в народном хозяйстве . Одного из них вроде звали Бибо…
                              Может на втором снимке один из них.
                              Кстати, я несколько раз встречал материалы, что в Берлине было много трупов Тибетцев в форме СС. Правда это или нет?
                              Что касается прозвучавшей выше версии, что форма эта уже со складов и использовалась просто как одежда, то я сомневаюсь, орлов с формы в таком случае вс¸ равно убрали бы…
                              "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                              Comment

                              Working...
                              X