Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Зулу

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Зулу

    Бре, страшно добър, да не повярваш, повечето филми от неговото време са едни протяжни, докато този е много интензивен и напрегнат. Класика.
    Е, ако се замислиш, представлява възхвала на британска бойна слава , но за разлика от повечето военни филми, врагът въобще не е обезличен или принизен до "ония там дет мрат", съвсем напротив, дори в началото има доста интереснен поглед върху зулуската култура. Направо с уважение са си представени зулусите.
    Разбира се такъв филм днес не може да бъде направен, за съжаление.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    Да не говориш за един филм, който излезе тука под името "Зората на Зулу", някъде в началото на 80те? Как някакви британци претърпяха поражение от негрите?
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Да, ако е същия бе много добър - спомням си го. Имаше разни героични моменти с британския флаг. Но май това не е единстевния британски филм на тема войните със Зулу - имаше и някакъв друг и един сериал май. Но навсякъде зулусите са представени като доста опасни типове и определено с изевстно уважение към тях. Те май правят една доста голяма империя в Южна Африка по онова време.

      Comment


        #4
        Вчера гледах по Нова телевизия Джеронимо-много як филм.Представящ истината около войните на белите с индианците.
        Pro Deo fide et Paria

        Comment


          #5
          А този не съм го гледал, но навремето гледах един друг, общо взето емблематичен филм на тази тема - "Soldier blue" (1970 г.). Май също представяше истината за тези войни, макар че имаше там една сцена с клане в индианско селище, която идва малко в повече за сетивата.

          Инак се поразтърсих и вероятно Империал пише или за "Zulu dawn" (1979 г.), или за "Shaka Zulu" (1987 г.), макар да ми се струва по-вероятно да става въпрос запървия филм. Във всеки случай, по беглите ми спомени, на мен ми хареса повече именно той.
          Last edited by gollum; 20-02-2005, 11:18.

          Comment


            #6
            Доста добър филм наскоро го гледах.Само че малко невроятно ми се струва 30-40 британци да отблъснат толкова зулуси(те бяха се снабдили и с пушки от унищожения полк).Иначе като цяло тези филми са доста по-добри от сегашните

            Comment


              #7
              е то историята го казва то и аз се чудя как са оцеляли англичаните ама са успели макар че какво се случва на основната им сила е друг въпрос преди това като попада между рогата на колоната на зулусите.
              bulgaria on three seas

              Comment


                #8
                Шака Зулу съм го гледал като малък но много се бях запалил на вилата постояно си играехме на зулуси и британци.А между другото цяло чудо е как зулусите с тяхните пръчки копия и кожени щитове са надрали няколко пъти англичаните.
                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                Comment


                  #9
                  Araslan не е така-имали са числен превес и са унищожили доста британски отряди.
                  Pro Deo fide et Paria

                  Comment


                    #10
                    Да бе числен превестова да не ти е махаленско сбиване където числения превес е 100% критерий за победа.Още по малко че самите зулуси не са от най-многобройните племена.Но за сметка на това войнската им култура се различава почти коренно от тази на останлите племена.
                    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                    Comment


                      #11
                      Имай предвид че макар и капсулни, пушките на британците не са били скорострелни като манлихерата по-късно да речем. На всеки няколко изстрела е трябвало да презареждат, а зулусите не са ги чакали, а са прииждали на вълни. Накрая британците докарали няколко примитивни картечници и тогава вече се приключило.

                      Comment


                        #12
                        та значи този полк дето е бил унищожен от зулусите е бил въоръжен с Мартини-Хенри обр.1871 година-друг е въпросът, че зулусите са превъзхождали в пъти ингилизите.Получило се е същото нещо като с бригадата на Кастър-300 души срещу 10 000 индианци.И какво се получава?Сите изтепани!
                        така че ингилизите не са били с капуслни пушкала.Те още през 1865 година са били превъоръжени с пушки система Снайдер-заднопълнещи.
                        Един куриоз, когато в края на 80-те години на 19 век в Африка започват да превъоръжават войските им с пушката Лий-Метфорд с калибър 7.71 и десет заряден пълнител, се оказва че тази пушка е неефективна срещу зулусите.Просто се оказва, че онези примати не реагират на раняването си от тези куршуми и продължават да се бият. Затова тези войски сменят отново тези пушки и взимат добрата стара Мартинка 11мм, гол оловен куршум, който като цапне маймуната в корема тя се просва директно на земята, не както са описали различни британски офицери очевидци - с по 9-10 дупки от Лий-Медфорд , на мамун нищо му няма и продължава да размахва копието
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          Еее мамун Парабелуме ще се караме с тебАфрика ще има едно воинско племе ви веднага скочихте срещу тях.
                          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                          Comment


                            #14
                            Е, хъм, воинското племе в Африка въобще не е само едно - доста повече са. Инак за въпросната битка - май зулусите са били около 5 000 души.

                            Comment


                              #15
                              Аз освен Зулус,Ватус и Бату не знам други в интерес на истината племена за които воинския кодекс е водещ в социума.
                              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                              Comment

                              Working...
                              X