Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Метрополис

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Метрополис

    Някой гледал ли е оригиналния филм (т.е. сега реставрацията която пуснаха). (ще издам някои неща по-долу, но няма как)

    Сега го догледах и накрая като осмислих какво всъщност му е посланието изпитах лек шок. Общо взето филма изглежда като критика на съвременната машинна цивилизация, обезличаването на работниците и принизяването им до статус на слуги на техниката, конвейера и тн. Та в този ред на мисли се очаква във филма работниците да въстанат и да се освободят и тн.
    Да ама не. Работниците наистина въстават, обаче това е представено като дело на зло подстрекателство от страна на побъркан учен. А посланието на "доброто" е, че просто трябва да има повече разбирателство между "мозъка" (т.е. управляващите, капиталистите) и "ръцете" (т.е. работниците). Критика един вид, обаче доста умерена, като за преобладаващата немска средна класа. В крайна сметка филма е една антикомунистическа приказка, служеща интересите на "установения ред". Поне така ми изглежда. Не съм чел още анализи в контекста на социополитическото състояние на Германия в края на '20те.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    Да, гледал съм го преди 5-6 години - имаше "премиера" в България, но честно казано не знам дали ставаше въпрос за оригиналния филм или за някакво подобрено копие. Може би по-скоро за оригинала, азщото качеството бе каквото може да се очаква от филм от онова време. Инак мен ако питаш филмът си беше напълно в идеологията и тилистиката на онези години - ако огледаш тогавашната фантастика битуват доста сходни идеи. Същият филм би могъл да се направи и във Великобиртания, да речем, и със същото основание да твърди, че разделението между кастите е напълно оправдано и нужно (и само нечия "зла воля" под ормата на някой робот може да разруши "от Бога установения ред"). Но инак филмът е впечатляващ - тогава е бил нещо като супер-продукция.

    Comment


      #3
      E това е много интересно.
      Значи, под "установен ред" трябва да се разбира хармонията, златната среда и други такива хубави работи. Средната класа, в мнгото си прояви, даже и немската такава носи точно такива хубави работи и прави обществото много здраво.

      Не знаех за тоя аспект на филма (не съм го гледал), но ако е такова посланието - правилно е.

      Comment


        #4
        Не, може би съм се изразил неясно - става въпрос за една по-Дикенсова представа - сиреч, работниците са роби, които живеят долу, обазно казано "в котелното" и трябва там да си работят в мизерия, за да осигуряват живота на онези "горе", които си живеят подобно н аристокрация и се занимават с изкуство и "изтънчени неща". Идеята за средната класа или консуматорското общество е минала отдалеч покрай филма (което не е много чудно, въсщност). Или бих могълда го сравня с "Машината на времето" на Уелс - имаше там едни "морлоки" и още някакви, вече не си спомням названието, но идеята бе сходна.

        Comment


          #5
          Imperial написа
          В крайна сметка филма е една антикомунистическа приказка, служеща интересите на "установения ред". Поне така ми изглежда. Не съм чел още анализи в контекста на социополитическото състояние на Германия в края на '20те.
          Е, Ваймар. Интересно, обаче, в това време предлага умереност. Очевидно не са го послушали през 30-тте.

          Comment


            #6
            Imperial написа
            Някой гледал ли е оригиналния филм (т.е. сега реставрацията която пуснаха). (ще издам някои неща по-долу, но няма как) ......................
            Аз съм го гледал още във ВИТИЗ ни го пускаха - преди 15 години а и други класики, те и сега ги въртят подобни филми в Одеон...., а Империал то действително посланието е такова :o а и това си е била действителна суперпродукция декорите са били по 20 метра високи
            may the Force be with you

            Comment

            Working...
            X