Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво ще кажете?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Какво ще кажете?

    От доста време насам попрочитам по някой и друг разказ от този сайт.
    Там определено има множество наистина много интересни неща, някои от тях съм давал и в нашия форум. Ето един за размишление тук:

    "ПО ГЕТО ЗА ВСЕКИ

    Внимателно спираме в празния паркинг и боязливо се оглеждаме. Адресът е правилен. Надписът над магазина пред нас е правилен. Но сме в мексиканско гето, на юг от Лос Анжелес, малко преди 8 сутринта. Сградата на магазина е бетонна кутия, от бивш склад, но облагородена с две витрини, с бронирани стъкла. Иззад ъгъла на тази бетонна кутия се подава контейнер за смет, нашарен с графитите на мексикански банди. Със съпругата се споглеждаме: дали да не врътнем обратно и да се изнасяме по-скоро от това неприветливо обкръжение? Колебливо завивам обратно към улицата - и в задното огледало виждам, отвъд контейнера за смет, лъсналата муцуна на огромен кадилак, от ранните 1970-ти. Значи джентълменът, мой приятел, бивш колега, поканил ни до магазина, е тук! Внимателно паркираме нашата кола до кадилака - чието задно стъкло е украсено с две лепенки. Едната прокламира "Военните полицаи ритат задник", а другата - "Ние НЕ чакаме за полицията. Ние СМЕ полицията." На бронята виси залюпено предупреждението, че шофьорът не се лигави с Берета 9мм, а старомодно работи с 0.45 магнум.

    Потънали сме в умълчано съзерцание на лепенките и премисляме тяхното многозначително съпоставяне с атмосферата на гетото, когато пред нас се изопва моят приятел. "Подранили сте с 4 минути!" театрално отбелязва той, с разтапящо се от щастие лице. "Нужна е точност, не презастраховка с пилеене на време! Имате ли проблем с това?" Моят приятел забелязва нашето… внимателно… оглеждане на необичайната обстановка. "Да, тук е мексиканско гето!" отрязва той безцеремонно. "За разлика от лайногъзото гето на обществените паразити от Палос Вердес." И моят приятел се отпуска в разговор - който така ни пленява с интересните описания и разсъждения, че се обърна в прав монолог.

    ..."Видяхме ви от камерите, още от две пресечки по-надолу. Пълно покритие. Системата за камерно наблюдение сам зетят я направи! Бронираните врати и ключови механизми и алармената система - тях ги поръчахме от контрактор. Както и бронираните щори, спускани върху витрините. Бронираните стъкла са моя идея, за показ. Никой тук не би посмял даже да драсне по тях, но в налагане на обществен контрол е нужно предварително внушение на неуязвимост до последната подробност. Дали е скъпо? За тридесетина хилядарки нощем спим спокойно, на 60 км от тук, и магазинът не е бил обиран, изобщо! Ако е за въпрос, щом сме отворени - задната врата винаги също е отворена. Да могат тукашните женоря да наминават и да се облекчават от клюките и кризите на деня. Съпругата от Началничка Магазин, Върховна, съм я произвел Заместник Поп, Женски Въпроси.

    Мястото на магазина - и то беше моя идея. Млади момко, подхилването в магазина е забранено! Ясно? И защо реших магазинът да е тук? С дължимото разрешение от моето гълъбче, разбира се. И какво, чудите се защо магазинът го преместихме тук, в мексиканското гето? Защото преди това бяхме в гетото на Палос Вердес. Гетото на милионери. Префърцунени. Ако можеха, и менструалните им тампони да са от Версачи, пиклите с пикли!

    Нашият магазин е сладкарски. От машинария за промишлено производство до готови пасти и торти, до украшенията върху тях - всичко предлагаме! Ако нещо нямаме - ще го поръчаме. От целия свят. Искаш венчална торта, на цветя? Готово! Искаш да е фотогенична? Кажи ни осветлението - ще подсигурим правилните бои за правене на цветните съставки, да подхождат на светлинния спектър. Специфично брашно, специфична захар, специфични глазури? Имаш ги! Венчални фигурки върху тортата? Готово! Изписани от каталог, или скулптирани, по поръчка, тук пред теб. Тези дни с педерасти и лизбийки засилили се по венчавки - ето ги комплектите тортени фигурки, той с него, тя с нея. За един саудитец - скулптирахме му от восък четири женски фигури, по технически скици, с него в средата - също от техническа скица. Восък. По него с три-измерно лазерно копиране издялка копие от някакъв пустинен камък, който после се боядисвал да стане на цветна статуйна група… А имаме и торти и сладкиши за масово потребление. Че и за масово тлъстеене, ако щете!

    Това хубаво, но целият магазин го върти съпругата. Въртеше го, преди да се пенсионирам. Аз й помагах. Вече съм пълноценно зает тук. И дъщерята - и тя помагаше със скулптиране на сватбени фигурки и със сложната окраса по специалните торти. Значи, малко хора сме. С ограничен, семеен капитал. Следователно с ограничена магазинна площ. И ето - тук виждаш германски шприц за шоколад, използват го във френски професионални сладкарници - а там виждаш чувалчета с кафява захар - и в оня ъгъл пък има пекарски тави за сладки - а по-натам пакетирани комплекти с брашно. Малко приличаме на склад. Но това е естеството на делото! Не можем да си позволим да редим магазина по наръчник от Модния Институт по Замисъл и Пазарство! (Fashion Institute of Design and Marketing, един от най-скъпите колежи по модна замисъл край Лос Анжелес; б.а.) И пиклите, напомпани с Версачи тампони, от Палос Вердес, не ни харесваха магазина!

    Загубихме 6 години в Палос Вердес! Всичко чисто, спретнато, сами виждате; военен инструктор съм бил - тотален изрядък! Съпругата без дъх остана да им обръща внимание, на великите дами, да им доказва че сладкарство не е книжарница или бижутерство; магазините изглеждат различно; естествено е да изглеждат различно! А ония парлапанки - завъртят се, разбишкат стоката - без да прибират след себе си, защото те и задниците си бършат чрез прислуга. Все търсели нещо "по-така". Сами не знаят какво "по-така", нито могат да го определят, пък са и тъпи като крави. С дължимото извинение към истинските крави! Някоя се навие да поръча нещо - брей, огънем се назад да й угаждаме! Това иска, онова не иска; на следващия ден си смени мнението - това не искала, онова искала... Размотаваха ни, правеха ни на пумпали! И всяка трета дума: натяква ни че тя била богата, тя плащала, тя била клиентка - и клиентите винаги са прави... А аз знам нейният съпруг що работни хорица е смачкал, всичките уж клиенти на неговата медицинска група, в специфичен пример! Направим доставката, че и безплатни рекламни материали раздадем... Що ядене и пиене, рекламно, все на наша сметка, е минало през тлъстите гъзове в Палос Вердес! Уж разплатят се. Мине не мине месец - хоп искат си парите обратно. Намерили нещо недостатъчно, сменили си мнението... Заплашват ни със съд. Ако сме искали пак да са ни клиенти, да имаме достъп до тяхния покупателен потенциал, да сме им върнели парите... Съпругата на ластик стана, от разправий в банките! Да ви кажа, млади хора сте, сега му е времето да се учите, имате ли работа с богаташи - гарантирано ще обеднеете!

    Ние търпехме. Установявахме се в обществото. Да. И търпим натякванията на ония богати простакини. "Аз моето БеЕмВе не посмях да го паркирам близо, защото имаше... ъ-ъ... някаква стара бричитайка, и се стреснах..." Казва ми го едно трофейно маце, четвърта съпруга на борсов спекулант. Стреснала се от моя кадилак; висшето общество си чешат хемороидите с германски коли. Нямам нищо напротив германците; били са хърватски съюзници и всичко, но наглостта на трофейката, нали ме разбирате! Безсрамието на богаташа, това е по-гнусно от престъпната муцуна на бандюга от гетото!

    Имах лепенка на колата, от събор на военни ветерани и тяхните военни инструктори. Мило ми беше. Гордост ми беше. Не съм бил в действие; не се меря с истинските ветерани. Но пък ще ми се да помисля, че заради моя инструктаж поне едно момче не се е прибрало в чувал! Че и аз съм допринесъл нещо за американските момчета във войската! И съм сложил лепенката от събора на задното стъкло на кадилака. А той чист и изряден, видяхте го! Не става дума за неприятен външен вид. Леле, ония курви какви муцуни вадеха щом видят лепенката! Все едно им бъркам в канала! Някаква активистка намекнала на съпругата ми, че шовинизъм като моя по-прилягал на "ония другите места", където живее простата работническа класа. Разбира се! Защото лайногъзците милионери с какви ли подкупи и подлости не са се освобождавали от военен набор, едно време - и сега да четат лепенки като моята - все едно на тях лично им го трия в лицето! Гордея се точно с това, което те презират. Отказах да махна лепенката! Даже американско знаменце окачих от антената. И от Ветеранския Легион взех плакатче с приветствие към американските ветерани. Съпругата не ми позволи да вейна плакатчето над магазина - но го окачих на стената над касата. Добавих и снимки с мои курсанти, от младите години. Ха!

    В това време забелязваме, от време на време се мерне някоя мексиканка. Дойде жената, учтиво, уважително, разговори се с нас, каже какво търси и какво не може да намери, покажем й какво имаме. Ако не купи - отиде си, мирно и тихо, без относи към кадилака или нашето обществено ниво или моето минало. Ако купи - плаща в брой. Веднъж една мексиканска лелка, бързаше, плати с чек. Ние нали сме научени на недоверие към бедните - писахме покупката на загуба. А чекът мина. И започнахме да приемаме и чекове от мексиканките. И да ви кажа, ако щете вярвайте, за няколкото стотин запряни чека, от сметките на милионерките из Палос Вердес, имаме точно дванадесет мексикански. Но до като запряните чекове на пиклите ни бутаха в загуба от поне стотачка всеки, мексиканските чекове общо правят двеста долара.

    Щом започнахме да имаме мексикански клиентки - идва кой? Кажете кой ще дойде, в нашата Америка, където ни проглушават ушите със заръки за уважение към различните от нас и чуствителност към малцинствата? Който шум идва точно от паразитиращите гъздупки в Палос Вердес, да мътят американската вода за да ловят лична изгода. Идва управителката на магазинния комплекс, където бяхме наели магазина. Тя мислела, че нашата клиентела не отговаряла на прицеления облик, от собствениците на комплекса. Аз вече нямах търпение с лайноглавците. Разказах й за опита ми като военен полицай, и като военен инструктор, и службата ми в Рокуел я изкарах на принос към военно усилие. С много точен език й обясних как бих пикал в устата на всеки педераст който е кръшнал от набора и който няма елементарно уважение към военната служба. И как по бръснач ще провлека гъзцепката на всеки, който вижда шовинизъм в мен - но трупа пари чрез обществен ред, за който моите момчета са се жертвали. Тя изфуча от магазина.

    Значи, посещението на милионерската пачавра ни накара да преоценим дейността на магазина - и нашите похабени нерви и усилия. Излезе, в твърди числа, че заслужава да се опитаме да изместим магазина в комшилука на мексиканските клиентки! Изчислихме го и така, и иначе - няма грешка. Досещате се, че магазинният комплекс ни изгони. Милионерски финно: приветстващо писмо, с каква радост очакват да ни видят тяхни наематели и съседи още една година - с утроен наем. Ха! Ще ми кривнат пикнята! Изнесохме се с такова облекчение!

    Нанесохме се тук. Близък съм с колегите от градската полиция. Проблеми нямам. С всеки се държим много приветливо. Това отношение гаменчетата правилно го възприеха като приветливост от положение на сила. От начало не смееха да ни погледнат. Напоследък обратното - всички минават, от време на време, да покажат уважение. Един вид, ние сме неутрална зона. Виждате, дори не драскат по стените. А тези гаменчета нали имат родители и роднини. Които пазаруват тук. Разтоварват личните си проблеми и клюките на съпругата; нали за това държим задната врата винаги отворена, щом сме в магазина. Едно е да купуваш храна - ежедневно безлично занятие. Друго е да купуваш сладкарски материали за веселба след кръщене - самият повод накланя към човешки размисли и спомени за щастие и скръб - и към споделяне на тези размисли и спомени. Човешко е. Произведоха ни почетни мексиканци, защото не само са ни клиенти, но и често покрай покупките ни канят на сватби, и кръщенета, и всякакви събития. И така вече съжителството ни в мир с гамените не е заради надвесналото полицейско присъствие зад нас, а заради човешките отношения с хората около магазина.

    И знаете ли какво? Тук в мексиканското гето магазинът ни върви несравнимо по-добре от колкото в Палос Вердес! Не ги бяхме предвидили тези неща - защото са така природни, че не ги забелязваме - и ако ги забележим, не ги осмисляме. За какви събития е нужно сладкарството? За семейни, най-вече. Какви семейни събития имат милионерите? Сега, внимателно: какви семейни събития имат мексиканците в гетото тук? Кой има повече семейни събития - милионерското семейство без деца, едно - две, максимум - или мексиканското с деца дето и по седалките и в багажника на колата не могат да наместят, като пътуват? Коя жена повече се врътва в кухнята да ползва сладкарски материали? С изместването на магазина тук ние ударихме златна мина! А купувачите по промишлено сладкарство - те не си губят времето да размишляват защо сме тук а не другаде; тях ги имаме за клиенти независимо къде сме.

    Има ли разходи за поддръжка на безопасност? Има. Вече ви казах: тридесет хилядарки. Ще кажете - може и без тях. Може. На Луната. А знаете ли какви ни бяха загубите от пиклите с променливи мнения в Палос Вердес? Минимум петдесет хилядарки, за 6 години! Отделно кражбите от висшата-класа посетители с лепкави пръсти! Виждаш я как крадне - а тя се хили нагло и вика, на висок глас, как смееш да я обвиняваш в кражба на някакъв дребен боклук след като тя с пръсти да щракне - вътре в половин час доставили й ново БеЕмВе, в паркинга! А тук мексиканките рядко крадат. Светий няма никъде - но да се чудиш как така по-бедните хора по-малко краднат! Ако можеха да краднат повече, нямаше да са бедни, нали? На нас ни е по-евтино да се пазим от мексиканските банди от колкото да устискаме на милионерките.

    Ще кажете - ами личната опасност? Нека сме честни - лична опасност има. Имаме конституционни права на лично оръжие - но в Народна Република Лос Анжелес много от тези права са зарити с говна. И? Носим оръжие нелегално. Всички тук носят нелегално. Ето го моето парче; почти като пръскачка на боя за сладкиши, нали? За мен, мога да го легализирам чрез връзки в полицията. Но да се унижа да го легализирам - значи ще призная пред мен и пред олайнената система че правата ми на оръжие са завинаги затрити. Няма да го легализирам! Обсъждали сме въпроса с колеги полицаи; тези теми вечно ни стържат душите.

    Значи, тук тъпчеш железария под облеклото, ако някой мексикански бандюга рече да се заяжда. Но преди мексиканецът да се заяде, той трябва да се престраши - защото знае кои сме и що полицаи, роднини и не-роднини, стоят зад нас. Трябва да е кьор пиян или надрусан с химия че да се престраши. А вие колко пияни или нарко-надрусани мексиканци сте виждали? Ей го младият момък: ти колко такива мексиканци си видял, пък си бил и хамал с мексиканци в консервена фабрика? А я да погледнем към милионерите в Палос Вердес! Пиене и наркотици - колкото щете! И до като мексиканският бандюга трябва да си упои мозъка, че да надвие страха от нас - ония богаташки педерастчета по рождение нямат усет на каквото и да било уважение или страх от никого! От никого! Дайте им алкохола и химията. Турнете ги в скъпите спортни коли, ашлаци на 16 в коли с цена колкото ви е семейният годишен доход. Добавете липсата на уважение и страх. Украсете я с присъствието на богаташката наглост! И елате гледайте нощни катастрофи! Аз както го виждам, и съм говорил с полицаи по въпроса, вероятността да бъдеш обрулен от куршум в мексиканското гето тук е поне една величина по-ниска от вероятността да бъдеш размазан от богаташко пиенде наркоманче по кривите на Палос Вердес.

    И какво остава? Остава магазинът. Остава задоволството, че сме създали нещо - което ще можем да завещаем на децата. Остава спокойствието, че семейството ни имаше два дохода, в застраховка ако аз загубя моя, при вечните съкращения в аеро-космическата промишленост - и остават спестените нерви и спестеното време чрез това спокойствие. А аз съм бил съкращаван. Два пъти. И остава спокойствието да не ламтим да се навираме в милионерското гето. И изобщо да не се дразним от това, че ние караме американски коли, и аз още си държа моя стар кадилак, и че живеем скромно. Не живеем изобщо в гето, но живеем скромно, всред скромни хора. Защото богатството - и то иска цена. Която ние НЕ сме готови да платим. Вече мога да кажа, гледайки на зад, не ИСКАМЕ да платим.

    Сега, съпругата ви е приготвила показни сладки, да пробвате дали и вкусът е показен - или истински. Тя води курсове по домашно сладкарство; мексиканките посещават на тълпи! В началото курсовете ги водеше в магазина - но нямаше място. Вече сме се уговорили с близката католическа църква, да използваме съборната им зала. И сладките са приготвени по време на снощния курс.

    А така! Хубаво разговорих с вас! Свободно! Сега вече разрешавам да питате въпроси. Ясно? Имате ли проблеми с това? Моля заповядайте, да пробваме експертизата на съпругата."...

    Послеслов: Сладкарската фирма, с магазина в Карсон (на юг от Лос Анжелес), беше продадена когато моят приятел и неговата съпруга решиха изцяло да се пенсионират - и да се радват на спокоен живот. Сега те са "денонощни баба и дядо" - и много щастливи. Печалбата от продажбата на фирмата ще подсигури университетското образование на внуците. Ако заслужават. "Генетиката предрича, че те ще", вярваше дядото, когато го срещнах за последен път.
    дата: 24 АПР 2002 (1996)"
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    #2
    На мен текста определено ми хареса.
    Hannibal ante portas.

    Comment


      #3
      Дамс, хубав разказ.Ще разгледам и страницата, благодаря за линка Воланд!
      knowledge is power

      Comment


        #4
        Питам се "Воланд ли е дяволът?", хареса ми написаното. Ще разгледам страничката.
        "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

        И други затворници
        нека четат пред вратите
        нашата памет остъклена
        с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


        Comment


          #5
          Още нещо от Георги Ушев (намира се тук: http://skromni.virtualave.net/cgi-bi....pl?social&73). В общи линии има с какво да сравняваме
          Впрочем, четете сами:

          ТОЧКИ И ЧЕНГЕЛЧЕТА

          …"В Испания прекарахме чудесно! Запознахме се със семейство датчани, с малко дете. И детето веднъж се спъна и си навехна палеца на крака. И - представете си! - ние сме в Испания, а те са от Дания, и говорим само за навехване, и те го заведоха на лекар! Нито провериха кой лекар и къде в Испания има договор с тяхната здравна осигуровка, нито се пазариха с осигуровката дали да се лекуват в Испания на тяхна сметка, или да се връщат в САЩ ако искат покритие, нито нищо! Ей така! Отидоха на лекар! Все едно да ходиш на лекар ей така е нещо нормално. Прегледали пръста, рентген снимали го, нищо нямало, както им казвахме, че да не си хабят парите и нервите по лекари, и това е. Показаха ни някакви карти, за здравна осигуровка; важели на всякъде из Европа. Не платили и цент от джоба си. И какво да ви кажа… А ние със съпруга ми преди това такива мъдри съвети им давахме, защото имаме си нашия американски опит. И после се усещахме като… пещерняци. Давали сме мъдри съвети въз основа на ненормални възприятия. Кой знае тези датчани как са ни се подигравали. Ние се усетихме, де, и си млъкнахме. Иначе много приятно прекарахме! Времето чудесно, хората чудесни. Впрочем, хвана ни яд на европейците. Но ако си траеш по всички теми за здравеопазване, поне после не се ядеш че си се излагал."…

          - - - - -

          Насъбрали сме се да коментираме испанските впечатления от колежката.

          "Моята съпруга има нараняване на ръката от млади години.", разказвам аз на няколко човека от моята група. "Нараняването причинило увреждане, което от време на време се разраства и причинява рязко подуване в дланта. По-миналата Събота дланта се наду и стана виолетова. Уплашихме се и отидохме в спешна помощ. Спешна, значи висяхме там само час, а съпругата беше единствената пациентка! Все едно. На ръката на съпругата направиха 3 рентген снимки, защото първите 2 не излязли… Но снимките нищо не показвали. Диагностика за подуването няма. Препоръчаха ни ръчен хирург. Да, обаче дали той е в мрежата на нашата осигуровка? Никой не знае. Добре де, болницата борави с толкова осигуровки; преди да препоръчат хирург, не го ли проверяват коя осигуровка го зачита и коя не? Търсел съм ниво на организация и синхронизация, което просто не съществува, казаха ми. Значи, от цялото посещение и чакане разбрахме, че трябва в най-скоро време да ходим на ръчен хирург. Дадоха ни добрата снимка, като за доказателство че сме получили здравно обслужване. И платихме Д50. В къщи видяхме, че сме получили погрешно и снимка от тазобедрените стави на друга пациентка, та ходих обратно до спешна помощ да им я върна.

          Съпругата трябваше да отиде на общия ни лекар, за да получи разрешение да отиде при ръчен хирург. За да се появи там и да каже какво иска, 3 часа чакане и Д10 плащане. Разрешението дойде след 3 дни; трябвало да се радваме, защото средно взимало 8 до 10 дни. Съпругата после отиде при хирурга. Още 2 часа чакане, за да й каже че първо трябва МРО (Магнетичен Резонанс Образ), и да вземе Д10. Добре, но осигуровката не позволява МРО ей така, защото хирург казал; осигуровката ще плати само за ИТО (Изчислителна Томография Обглед), защото е по-евтин. Седмица чакане за насрочване на ИТО; часът беше въртян и отлаган и какво ли не. За ИТО, 2 часа висене в чакалнята, 1.5 часа самата процедура, след която техничката заявила че, знаело се че нищо няма да се види от ИТО, и ето - нищо не се видяло. Това за още Д10. После съпругата трябва да отиде на консултация при хирурга, да й каже за резултата от ИТО. И той естествено й казал, че нищо не се вижда, и трябва МРО. За което взел Д10. Значи, до тук говорим 2 седмици разкарване, Д90 платени, и никаква диагностика. Вчера звъннаха от кабинета на ръчния хирург да ни кажат, че осигуровката ни вече разрешила МРО. Което е насрочено за идната седмица.

          Излиза, че месец след посещението в спешна помощ, и размотаване по толкова чакални, с плащане на Д100 до тук, съпругата ще получи диагностична процедура за ръката си. Ами ако тя не беше домакиня а работеше, и не можеше да висне по чакалните при първия повик? Вероятно същата мотаница щеше да вземе 2 месеца, пък и повече. Егати здравната система!"

          Хората около мен слушат с разбиране. Но без особено съчуствие. Защото мой колега започва да изрежда галимацийте по операция на детето му за изправяне на кривогледство. След което секретарка разказва за тресавище от забатачени здравни сметки за лечението на съпруга й.

          "Истината е в имиграцията!" подава лице колега от съседна група. "Било е време европейците да се тълпят за разрешение да идват в САЩ. Днес европейци няма. Има тълпи от мексиканци, китайци, араби - но не от европейци. Значи, европейците са си уредили живота, поне до там че да няма нужда да се унижават да молят за правото да са имигранти. За наше успокоение, в Европа все още няма тълпи американци, молещи за правото да имигрират там. Но вижте - аз тъкмо изрекох нещо, което беше абсурд дори за мислене, преди 20-на години - а вашата реакция възприе това мое изказване като естествена екстраполация в бъдещето! Значи, вие не смятате за абсурдно видението на тълпа американци чакащи в европейско учреждение и попълващи молби за имигрантски статус в Европа, а?"

          Настъпва мълчание. Споглеждаме се. И всеки се отправя обратно към работните си задължения.

          - - - - -

          "Слушах ви вчера да се плачете от здравеопазването в нашите световно-водещи Съединени Американски Щати", изправя се пред бюрото ми бунтарят в нашия отдел. Обут е с дънки. Боинг Облекло Код няма нищо против дънките. Но дънките не са по вкуса на голям шеф в Космическа Совалка Програма. Нашият бунтар набляга върху писания закон вместо върху личната приумица на голям шеф. И в Тексас, и изобщо в САЩ такова поведение е бунтовничество. Той потупва ръце по бедрата си, движение което ми напомня на петел. "Разумен човек си, и е време да се размислиш по-сериозно върху тънкостите в държавното управление. Всичко е относително. Ако другите около теб живеят по-зле, ти си горд и щастлив. Ако другите живеят по-добре, чустваш се нещастен. И значи какво правиш? Стягаш се икономически че да заживееш ако не по-добре от онези, то поне равно с тях? Това го запази за топлия въздух в университетските зали. Разните хленчове за човешки права, икономически права, малцинствени права, екологични права, право да пръднеш, и подобни… Икономическото стягане току се оказало прекомерно трудно. Невъзможно, вероятно. И какво правиш тогава, а? Правиш най-лесното. Най-лесното за сила с неоспоримо военно надмощие над света. Палиш фитил под задниците на ония, и това е! Фитил от тук, фитил от там, лиснеш малко нефт, наръсиш малко барут, люшнеш ядрена ракета… Пък ония нека гъкнат! Освобождаваме ги, и готово! И ще видиш тогава що народ тук как ще се радва просто на снимка от медицинска апаратура! И не се подхилвай, защото, трябва да признаеш, хората ще бъдат щастливи. На друго ниво, да. Но щастливи. Защото ще живеят по-добре от ония. Предпоставките за човешкото щастие са относителни, това исках да ти кажа."

          - - - - -

          "Замисляли ли сте се, че цялата реторика за великата американска медицина е… същата като реториката за великите американски нови космически разработки? Изчислителни графики, тонове дъгоцветна хартия. И нищо ново осъществено вече 20 години." размишлява ни възрастен колега, пенсиониран, но докаран на служба временно като консултант.

          "Разни интелектуалци много обичат да разграничават американската медицина от американското здравеопазване. Ето, имаме световно-водеща медицинска технология, цял свят се изрежда да я купува или копира. Е, здравеопазването ни не е много търсено, и само идиот би го копирал, примерно ония в България, с дължимото извинение към Георги тук, но щом имаме технологията, здравеопазването е просто въпрос на леко напъване… Глупости! Медицината не може да съществува изолирана от здравеопазването. Медицинската технология не може да съществува изолирана от медицината. И наличието на медицинска технология, с нейната висока цена, просто е несъвместимо със шарадите в чакалните в здравните учреждения! Възможно ли е вие или аз да сме се оръсили за свръх-скъпа технология - и да я уползотворяваме чрез примитивизъм и опашки и разкарвания в чакалните на нашата клиника! Помислете! Инжинери сме, нали? От това ако не разбираме, какво правим тук!

          Мен ако питате, цялата реторика за нашата световно водеща медицина, разкачена от първобитната ни здравеопазване система, е куп лъжи. Че я вижте лекарската мафия! Нали лекарите полагат изискванията за разработките в медицинската технология, в основна форма. Може ли нашите свръх-скъпи машини, ако ги имаме, което е въпросно, да бъдат изисквани от лекари, които ги е страх от чуждестранна конкуренция? Медицината и правото в САЩ са единствените професий, подлежащи на де факто изкуствена поддръжка на хроничен недостиг в кадрите. Що бе, лекарски гений? Завишените непостижими за света квалификаций които имате - не са ли достатъчно ограничение в лекарския брой, та Американската Медицинска Асоциация трябва да прилага мафиотските си хватки? Или квалификацийте куцат и се нуждаят от кадрови протекционизъм?

          Може би нашият проблем е, че ние разделяме медицината от космическата програма - а в действителност те са два стратегически аспекта на едно и също общество. Не може една и съща нация в един стратегически аспект да лъже, а в друг да говори чиста истина."

          - - - - -

          …"Лицето прие нашето предложение за работа", докладва нашият началник, с хладен делови глас. "Напусна Джон Хопкинс. Последната вечер преди да тръгне със съпругата си към Хюстон, претърпяват катастрофа от пиян шофьор. Съпругата тежко ранена. Страхотни болнични разноски. Здравната осигуровка от Джон Хопкинс изтича месец след напускане от там; нашата ще започне веднага при постъпване на работа тук - но няма да приеме предишно-съществуващо здравно усложнение. Съпругата увисва здравно неосигурена. Бях помолен за съвет; посъветвах лицето да се опита да се върне обратно в Джон Хопкинс. Не знам то какво и как е драпало, но те го приеха обратно. Заради болничните сметки и здравна осигуровка усложнения, лицето практически е закрепостено към Джон Хопкинс в обозримо бъдеще. Следователно нашата позиция остава незапълнена."

          Началникът удря пауза и ни оглежда с изпитателна усмивка, вероятно заучена от Военноморската Академия, или от службата му във Виетнам. Прави се че не забелязва моята язвителна гримаса; той знае че тя е насочена към американската т.нар. здравна система. Погледът му застъргва теметата на другите трима в стаята. Те гледат в тетрадките си и мълчаливо отмятат "Личен Състав Статус" с ченгелче. После вдигат глави и с неподвижни лица чакат изявленията по следващата точка на агендата.

          дата: 27 АВГУСТ 2004
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment

          Working...
          X