Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поаро и България / български следи в книгите на А. Кристи /

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Поаро и България / български следи в книгите на А. Кристи /

    Преди време "HALLMARK" излъчи сериала "Случаите на Поаро". / Актьорът Дейвид Съчет е може би най-добрият екранен Еркюл Поаро. / Тогава си спомних незабравимия "Убийство в Ориент Експрес" и една доста интересна реплика.
    Поаро и спътникът му мосю Бук / директор на компанията "Вагон Ли" / установяват, че всички места в "Ориента" са заети ! "Просто не е за вярване. Сякаш целият свят е решил да пътува тази нощ!"
    М.Бук се обръща към своя подчинен - кондукторът на вагона "Истанбул - Триест - Кале":
    -Трябва да намерите място за този господин / м. Поаро /. Той е мой приятел. Дайте му купе № 16 !
    - Дори № 16 е зает. Всичко е пълно, навсякъде.
    НО КАКВО СТАВА! ДА НЕ БИ БЪЛГАРИЯ ДА Е НАПАДНАЛА ТУРЦИЯ?
    Тази фраза ме провокира да потърся българските следи в книгите на А. Кристи.
    Както установих, горната фраза е явно плод на сценариста на филма, а не на А. Кристи. В "Убийство в Ориент Експрес" българската нишка е фактът, че 20-те - 30-те години на на ХХ в. "Ориентът" е минавал през България по маршрута Свиленград - Пловдив - София - Калотино и част от действието в книгата се развива на територията на България. Самата Кристи е провокирана да напише "Убийство в Ориент Експрес" от един случай през 20-те години: по време на незапомнена зима, експресът засяда в преспи на територията на Турция. Хора от съседните села се стичат и освобождават влака от снежния плен.
    Още една българска нишка открих в "Черно кафе":
    "Еркюл Поаро седна да закусва в малкия си, но доволно уютен апартамент в Уайтхол Маншънс...Прекрасна майска утрин на 1934г...
    Поаро се отправи към терасата с тазсутришния вестник. Няколко минути по - късно "Таймс" беше оставен настрана. Международните новини бяхо потискащи. Ужасният Хитлер беше превърнал германските съдилища в подразделения на нацистката партия, ФАШИСТИТЕ БЯХА ЗАВЗЕЛИ ВЛАСТТА В БЪЛГАРИЯ...Вътрешните новини не бяха кой знае колко по-добри. На жените - тенисистки на Уимбълдън щеше да бъде разрешено това лято да играят по шорти въпреки негодуването на длъжностните лица." Гореописаната майска утрин на Поаро е на 20.05.1934г. - ден след 19.05.1934г.! Не може да се отрече, че Кристи е доста прецизна при боравенето с фактите :tup:
    Предполагам, че има доста български нишки в книгите на Кристи. Продължавам търсенето. Ще бъда благодарен ако и Вие колеги -съфорумци изразите Вашите мнения.

    #2
    Интересно!
    Доколкото си спомням, Агата Кристи е била омъжена (това е бил вторият й брак) за археолог и много е пътувала и живяла в Близкия Изток. Така че това вероятно е обяснението за осведомеността й за този регион.

    Comment


      #3
      Интересно, наистина. И обяснимо. Когато е писала, България си е функционирала в "европейското пространство" Е, с малко, но е произвеждала новини.
      По Стамболово време има май цяли книги от някакви французи или англичани, уви, не знам. "Мара, хубавата българка" и "Софийските потайности"
      Следва период на затъмнение, за да видим Виктор Крум в "Хари Потър"

      Comment


        #4
        KG125 написа
        Интересно, наистина. И обяснимо. Когато е писала, България си е функционирала в "европейското пространство" Е, с малко, но е произвеждала новини.
        По Стамболово време има май цяли книги от някакви французи или англичани, уви, не знам. "Мара, хубавата българка" и "Софийските потайности"
        Следва период на затъмнение, за да видим Виктор Крум в "Хари Потър"
        О ! Пропускаш "Казабланка" Във филма имаше един момент когато при Рик / Хъмфри Богарт / се появават двама млади влюбени, които са избягали от ...БЪЛГАРИЯ :wall: и умоляваха Рик да им помогне да се измъкнат от Казабланка ! Рик ги изслуша и каза: ВЪРНЕТЕ СЕ В БЪЛГАРИЯ :twak: Велико
        А пропо, сигурен съм, че има поне още една книга на Кристи в която също присъстваше българската нишка !

        Comment


          #5
          А, да.
          Имаше и още едно нещо, криминално, в София нашият човек го преследваха някакви, които готвеха преврат срещу Стамболийски... Арсен Люпен ли беше, не помня.

          Comment


            #6
            Еврика
            Още една българска следа - "Карти на масата". Една от героините мисис Оливър - писател - автор на криминални романи споделя с Поаро:
            "До този момент съм написала 37 книги и всички те са абсолютно едни и същи, както забеляза мосю Поаро. Единственото нещо, за което съжалявам, че направих детектива си финландец....Постоянно получавам писма от Финландия..Явно във Финландия умират за детективски истории - сигурно заради дългите нощи. Докато в БЪЛГАРИЯ е Румъния като че ли изобщо не четат! Май трябваше да направя детектива си БЪЛГАРИН"

            Comment


              #7
              Ама не е верно, ние си четем.

              Comment


                #8
                Така е ! Ама кво разбират "момите англичанки" от МЪЖЕ ?

                Comment


                  #9
                  Бе то като видят, разбират, ама като не четат, не знаят къде да дойдат

                  Comment


                    #10
                    В "Карти на масата" момата - англичанка не читатель, а писатель :sm100:

                    Comment


                      #11
                      Е, съвсем значи не знае.

                      Comment


                        #12
                        В доста книги съм срещал да се интересуват от името на столицата. Но във всички си мислят, че тя е кръстена на София- майката на Вяра, Надежда и Любов, а не както е на "Божията мъдрост".
                        "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

                        И други затворници
                        нека четат пред вратите
                        нашата памет остъклена
                        с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


                        Comment

                        Working...
                        X