PDA

Виж пълната версия : Крепостите в България от Античността до 20 век

Страници : [1] 2

Batko Charly
06-01-2005, 17:22
Отдавна ми се върти една мисъл в главата. Повечето наши крепости от ранното средновековие до падането на второто българско царство са разрушени. Има обаче останки достатъчни за да се направят схеми по които да се направи виртуална възстановка.

Какво мислите по въпроса? Има ли навитари?

TVV
06-01-2005, 21:18
Честно, това би било супер. Вероятно си има и софтуер за тази работа, ама аз не го знам. Мисля че имаше и няколко книжки за българските средновековни крепости и крепостно дело. Аз съм много навит, но нямам идея от къде да почнем.

Araslan
06-01-2005, 21:25
Ами и аз съм навит но от ПЦ разбирам колкото да си го пусна и изгася...

Док Холидей
07-01-2005, 00:21
Аз май имам една стара книжка по въпроса - ако тръгнат нещата ще я изровя. Но и аз не разбирам дотолкова от компютри... :( :twak:

Batko Charly
07-01-2005, 05:06
Абе то ако има мерак ще се намерият и специалисти. Малко ли са ни компютърните генийчета из БГ? Я се замислете имате ли такива познати, по възмоност надъхани пичове дето да им се занимава. Ако пак се направи по обширна кампания може да се намерият и спонсори. Но нека караме лека-полека. На първо време на приятелски и аматьорски начала. После можем да му изревем на Божо Димитров, той ша са хвърли напред като неуморен лъв... :)

танкиста от Харков
07-01-2005, 11:18
:fire: Идеята е чудесна. Имам две книги, в които има качествени, направени от архитектка схеми на няколко средновековни крепости и разбира се столиците на държавата. Гледах преди няколко месеца една образователна книжка по история. Ставаше дума за траките. Там имаше такава възстановка на тракийския град Севтополис. Аз бях гледал плановете на града, но като видях тази новинка веднага се сетих, че става дума за този град. И аз и децата добихме ясна представа за градоустройството на столицата на Севт.
:nworthy: Още в подеделник ще донеса книжките и ще пусна каквото мога. А, който е майстор да ги виртуализира. Може да излезе добър продукт. :devil:

Imperial
07-01-2005, 12:22
Ми аз се занимавам с 3D графика по принцип ;)

dibo
07-01-2005, 14:52
Аз също имам бая схеми и планове на български средновековни крепости - ще ги пусна тук. :)

dibo
07-01-2005, 14:58
И като сме на тази тема:
http://www.kamea-bg.com/
http://www.kamea-bg.com/rub.php?sr=7&r=10&SESID=6032fcec187983959374c4f866360b8a

TVV
07-01-2005, 19:58
Веднъж си играх да направя макет на Златната Църква от Преслав: голяма играчка беше, а с Рилския Манастир просто се отказах. Пък и са доста нетрайни (все пак са от хартия и картон). Обаче Имперецът си предложи услугите, сега чакаме няколко плана и ще видим какво ще стане. :)

dibo
07-01-2005, 20:33
Oт "Переперикон и околните твърдини през Средновековието" - стр. 69-81.
Намира се между Момчилград и Крумовград, на невисок и стръмен скален връх наречен Асара, близо до рудник "Звездел". Вероятно е служела за охрана на близките златни и сребърни рудници. Вероятно е разрушена през войните между България и Латинската империя в началото на 13 век.

dibo
07-01-2005, 21:11
Oт "Переперикон и околните твърдини през Средновековието" - стр. 87-96.

Тази крепост е разположена при устието на р. Боровица в р. Арда, до с. Боровица. Старите езически светилища са били заменени с православен храм, който после е бил укрепен. Впоследствие крепостта е охранявала пътя по долината на р. Арда и е служила за убежище на местното население.

Araslan
08-01-2005, 03:40
В нашият музей съм виждал изложен макет на крепостта Цепина.Винаги съм искал да съм шеф-диригент на подобно сдание :D

Batko Charly
08-01-2005, 06:35
Плиска, Преслав, Търново?

Мен са ми особено интересни ранните крепости. Чел сам,че са се отличавали със структура и архитектура неприсъща за никoй други етноси - големи квардатни камъни и т.н.

А леле Царевец ако можем възстанови... ще бъде невероятна гъзария!!!

Parabellum
08-01-2005, 06:37
Аз също имам книга за нашите крепости от Второто българско Царство.
Като се върна в България ще я взема и ще я сканирам. Реконструкциите са невероятни.
Идеята за 3D наши крепости много ми допадна

Parabellum
10-01-2005, 05:32
Я малко линкове

http://www.atia.com/grigor/bul_cast0.html

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/index.php?action=category&id=54&sessionid=

dibo
11-01-2005, 21:54
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 23 и 27

Преслав и Дръстър (Силистра)

танкиста от Харков
12-01-2005, 12:35
Ето няколко схеми на крепоста Шумен. Снимките от посочените по-горе линкове ще станат по-ясни. Поместени са в много-интересната книга на архитект Маргарита Харбова "Отбранителни съоръжения в българското средновековие" С.1981 г. Въпреки, че са минали доста години плановете в книгата са много коректно изпълнени и могат да дадат ясна представа за фортификационните умения на нашите предци.
:) Б -схема на укрепеното градско ядро -Първа Българска държава
:) в -схема на укрепеното градско ядро -Втора Българска държава
:) Г -схема на владетелския замък:
-приземен етаж
-ниво "бойна пътека на крепостната стена"

:1087: Eто и една много грозна снимка на Шуменската крепост от високо :sleep:

танкиста от Харков
12-01-2005, 13:07
:) В крепостната система на Шумен има някой интересни подробности. По време на Второто българско царство е направен сериозен ремонт и реконструкция. Построен е външен укрепителен пояс -протейхизма, който подсилва уязвимата страна. Затворен е входа между двете петоъгълни кули от основната стена и е отворен нов проход в дясно от тях. Той също е подсилен като е доизградена нова кула до него. Това затруднява противника допълнително и дава предимства на защитниците.
:) Подсилени са и отбранителните кули. Тук давам схема на една от петоъгълните кули от основната стена.

танкиста от Харков
12-01-2005, 13:20
:) Карта на Царевград Търнов и прилежащите му крепости
:) Схема на Царевец

танкиста от Харков
12-01-2005, 13:28
Схеми на манастира "Великата лавра" и църквата Св.40 мъченици. Манастира е до реката в Асеновата махала. До реката е построена защитна стена, към която е прилепен манастирския комплекс. Отделно пускам схема на църквата.
:) На третата схема, с кръстче показвам мястото, където е открит гроба на Цар Калоян. Наоколо има още няколко погребения на знатни личности от това време.

танкиста от Харков
12-01-2005, 14:05
Това са схеми на царския дворец и патриаршеския комплекс на Царевец Даден е и разрез на двореца.

танкиста от Харков
12-01-2005, 14:11
:sleep: Това е схема на комплекса около Балдуиновата кула и Френкхисарската порта. Съгласно легендата, при обсадата на града от турците през 1393 г., един предател, по народност евреин, продал ключовете от тази порта (или я отворил) и през нея поробителите влезли в крепоста. :nworthy:
:fire: А другата схема е третата порта при Сечена скала, заедно с прилежащите сгради-караулно, църква и водохранилище. :shrug:

Parabellum
14-01-2005, 06:24
Ето снимки от Преславската крепост, които направих миналата година, като си бях в България :)

dibo
15-01-2005, 18:11
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 38 и 42

Преспа, Средец и Мория (не Толкиновата обаче :rolleyes: )

Parabellum
15-01-2005, 18:35
Което ме кара да си мисля, че Толкин е откраднал името на крепостта ни

dibo
15-01-2005, 18:44
Защо не преименуваме темата в "Български крепости"?

VladDracul
15-01-2005, 21:31
Да се включа и аз с няколко картинки :p

Между другото, отдавна трябваше да се започне такава тема,
наистина в България има невероятни находки, крепости и руйни...

Но въпросът е защо не си ги пазим? :stupid:

Parabellum
15-01-2005, 21:39
Защо не преименуваме темата в "Български крепости"?

Промених го :D

Parabellum
15-01-2005, 21:41
Да се включа и аз с няколко картинки :p

Между другото, отдавна трябваше да се започне такава тема,
наистина в България има невероятни находки, крепости и руйни...

Но въпросът е защо не си ги пазим? :stupid:

Така е права си.
На последният ти въпрос аз не мога да отговоря, защото тези обекти се намират под непосредстваната защита на държавата и иманярите

VladDracul
16-01-2005, 00:05
На последният ти въпрос аз не мога да отговоря, защото тези обекти се намират под непосредстваната защита на държавата и иманярите

В един момент май и те са доста виновни за положението - "Я, там може да намерим това и това и това, дайте да бутнем стената, то и без това има още една"
:o

танкиста от Харков
20-01-2005, 11:59
:sm100: Ето няколко принципни решения на български укрепителни съоръжения. В различните периоди те са били съобразявани с предназначението, релефа, възможностите за изграждане, подръжка и отбрана.
:sm100: Землените укрепления наричани валове, окопи, бразди, диги и пр. са присъщи на ПБД. Тогава са осъществени грандиозни строителни проекти. Те се съобразяват с териториите на държавата и по правило вървят след териториалните разширения в определена посока. Така мизийските валове се строят последователно в посока на запад, като целта им е да обхващат все повече от територията и да я защитават. На територията на дн. Румъния се строят Голямата и Малката Новакова бразда. На запад в Панония и Солниград се строят валове насочени срещу държавата на франките.
:sm113: Както е видно от представената картата на вала Еркесията, той е огромно съоръжение, предназначено за защита от югоизток - от Византия. Успоредно и заедно с валовете се строят и каменни крепости. Столицата Плиска е комбинация от землено укрепление и вътрешна крепост. Преслав е разширяван, като е изграждана крепостна стена обграждаща нови градски квартали. Крепостите се строят в територията заета от българите, като това се избират предимно хълмисто-равнинни места. Аула на Кан Омуртаг и крепоста на о. Пъйкул луй Соаре, построена на остров в Дунава, също са много интересни по планировка и предназначение.
Същевременно заварените крепости от предишни епохи, било запазени или разрушени, се ремонтират и използват по предназначение.
През ВБЦ продължава усилено крепостно строителство, което също е съобразено с традициите на българите, конкретната строителна задача и финансовите и пр. възможности на строителя. Но през този период се променят някой виждания. Започват масово да се използват особеностите на терена. Търсят се естествено-укрепени пространства, които с малко усилия да се превърнат в здраво укрепени градски ядра. Около тях постепенно се формира градския живот на средновековните ни предци. Такива са Царевград Търнов, Ловеч, Цепина, Анево кале, Урвич и пр.

dibo
20-01-2005, 23:30
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 52 и 56 - Перник и Охрид

Batko Charly
21-01-2005, 05:03
Може ли да се разберем на колко хора им се занимава с 3Д и каде можем да вземем domain и т.н.

Imperial
21-01-2005, 05:35
Какво имаш предвид?...

танкиста от Харков
21-01-2005, 17:32
:sm100: Ето рисунка на Анево кале. Вижда се, че крепостта е непристъпна и вероятно много трудно може да бъде превзета. :wall:

Araslan
21-01-2005, 18:12
Е тази крепост с пристъп трудно може да бъде превзета.Трябва да е доста добре организирана воиска и доста многобройна за да може да изтощи защитниците.Но какво знаем непревземаеми крепости няма.А между другото къде е това Анаево кале?

ISTORIK
21-01-2005, 21:48
Виждам, че премного интересна тематика се засяга в тази тема.
Да спомена ли, че... дипломната ми работа по история касае именно елементи от фортификацията в периода на Второто българско царство?!

:wall: :sm100: :sm186:

Sir Gray
22-01-2005, 01:04
Я светни тогава за тоя вал Екресията по дълго на Тракия, че той много ме учуди

TVV
22-01-2005, 01:23
Да, мен също винаги ме е вълнувало практическото му преднаначение. Айде, за Аспаруховия вал да приемем че е служил да отблъсква ромейските кораби, ама Еркесията някога въобще послужила ли е за нещо?

Araslan
22-01-2005, 03:01
Историко нещо последния месец доста се губиш от форума остави го малко тоя чат на мира ;) на мен също ми е интересно за средновековната българска фортификация а ти пуснеш мухата и после мълчиш...Не е хубаво така ама хич :nono:

TVV
22-01-2005, 03:09
Тази крепост Анево Кале малко на Масада мяза.

Parabellum
22-01-2005, 04:43
Тази крепост Анево Кале малко на Масада мяза.
Какво ти мяза-то направо си е като Масада.
Преди две години бях из непристъпните дебри на Еленския балкан. Попаднах в една махала, в която живеят трима души-другите къщи пусти.
Те ми показаха стар римски път и римска крепост-самата крепост направо си беше непристъпна-жалко, че снимките ми оттам изчезнаха :wall:

ISTORIK
22-01-2005, 23:05
Средновековната военна архитектура - само за маниаци!

http://jeanmichel.rouand.free.fr/chateaux/chateaux.htm

http://www.roadstoruins.com/

http://membres.lycos.fr/gourribon/

http://www.casteland.com/

http://cecf.chez.tiscali.fr/abc/index.htm

http://www.passionchateaux.com/

http://www.autour-des-chateaux.com/

http://www.castlejapan.com/

http://pages.ca.inter.net/~ttoyooka/oshiro/

http://www.castlemaniac.com/

dibo
23-01-2005, 22:59
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 60, 70 и 76

Костур, Скопие, Девол (Звездец).

IYI-jorovelev
25-01-2005, 05:50
Имам приятел, който се занимава професионално с 3D анимация. Наскоро се върна от Гърция, където работи за тамошна телевизия. В момента основава фирма, още е в началото и е на оцеляване, но е много навит. Преди време споменах някъде из форума, че сме се захванали с подобен проект. Но сме на етап събиране на база данни. Това, което намирам тук е невероятно. Ще му предам общата ни идея. Това, което аз мога и правя е, да сканирам материалите и ги подготвям в подходящ електронен вариант.
А това, да се захване първо темата за крепостите е по-добре от древната ни история, където нещата са още доста спорни.
Благодаря ви за постоянно попълващата се информация. Като си взема цифров фотоапарат и по голям хард, ако позволите ще сваля необходимото и предоставя на вниманието ви за корекции предварителен вариант. Като начало сайт, а защо не CD или DVD.
Ще се консултирам с приятеля, и най-вероятно на предстояща обща среща можем да обсъдим подробностите.

P.S.
За крепоста около Елена, ако ме насочите мога да помогна. Имам приятел от Еленския балкан и май се досещам къде е. И за Еркесията ще се поразровя. Нали съм от Ямбол, а тя минава на има-няма 15 км.

TVV
25-01-2005, 06:57
За такъв голям проект колкото повече хора помагат, толкова по-добре.

Araslan
25-01-2005, 19:47
Брей ние както сме тръгнали да използваме професионалисти що не се стегнем да направим някое образователно предаване или поне рубрика в някое такова за средновековните български крепости и защитни съоръжения?Поне труда на аниматора ще бъде възнаграден пък и хората ще да понаучат нещо.

Елемаг
25-01-2005, 23:47
:cool: :cool: :cool:

Преди седмица се купих книгата "Крепостно строителство по българските земи" написана от Петър Балабанов, Стефан Бояджиев и Николай Тулешков. Авторите са направили доста въстановки на различни крепости. При удобен случай ще сканирам и пусна някои илюстрации от нея.

Batko Charly
26-01-2005, 06:57
Звучи добре. Идеята ми беше да се направи нещо като виртуален музей. Не знам обаче дали иняма да заема прекалено много място.

dibo
29-01-2005, 14:20
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 90 и 93

Лардея и Ловеч

Araslan
29-01-2005, 19:36
Сега като ги гледам тези скици и ме хваща яд защо не си е купих тази книжка.Най-скоро време ще поправя грешката си.Някъде в Пловдив има ли е или до София ще трябва да се разкарвам?

dibo
30-01-2005, 12:51
Сега като ги гледам тези скици и ме хваща яд защо не си е купих тази книжка.Най-скоро време ще поправя грешката си.Някъде в Пловдив има ли е или до София ще трябва да се разкарвам?

Не знам. В София последно съм я виждал на Коледния Панаир на книгата в НДК :)

Елемаг
30-01-2005, 19:13

Тази книга си я купих още предното издание с твърди корици. За съжаление първата част която се разказва за войните на България 7- 10 век не е преиздавана.

KG125
30-01-2005, 20:03
Отдавна ми се върти една мисъл в главата. Повечето наши крепости от ранното средновековие до падането на второто българско царство са разрушени. Има обаче останки достатъчни за да се направят схеми по които да се направи виртуална възстановка.

Какво мислите по въпроса? Има ли навитари?

Отлична идея!!!
Отдавна ми се върти из главата, и не само за крепости, но нямам нито компетентност, нито нищо....

Parabellum
31-01-2005, 04:06

Тази книга си я купих още предното издание с твърди корици. За съжаление първата част която се разказва за войните на България 7- 10 век не е преиздавана.
Аз тази книга я имам, обаче навремето в Университета не ксерокопирах Първи том-за това ме е яд още. Обаче тъй като имам приятели в Университета ще я взема от библиотеката и ще я ксерокопирам :)

Araslan
31-01-2005, 16:19
Парабелуме а ние ще намажем ли нещо:)

gstg
31-01-2005, 17:18
:rock: :tup: :twak: Ето ви изгледчета от крепоста на Кракра Пернишки в град перник !
Много хубаво място !

dibo
04-02-2005, 17:34

Преди седмица се купих книгата "Крепостно строителство по българските земи" написана от Петър Балабанов, Стефан Бояджиев и Николай Тулешков. Авторите са направили доста въстановки на различни крепости. При удобен случай ще сканирам и пусна някои илюстрации от нея.

Купих си книгата тази седмица. Макар и доста скъпа (25лв.), книгата си заслужава парите. Вътре има събран доста материал за крепостите от траките до Видин през Сръбско-турската война. Добро попадение :tup:

Araslan
04-02-2005, 19:43
Бре бре а от къде мога си е взема тази книга?Някъде от някоя верига книжарници в Пловдив?!Впрочем последната ми придобивка е тази на Йотов за снаряжението и въоръжението на българската воиска от ранното средновековие.Там има карти и като гледам имало е доста укрепени селища по нашите земи:)

dibo
04-02-2005, 21:46
http://www.helikon.bg/book.php?book_id=28555

Аз моята я взех с малка отстъпка, защото някои страници ми се повтарят (но пък никоя не липсва), и затова се води "дефектна" ;)

Parabellum
05-02-2005, 05:22
:rock: :tup: :twak: Ето ви изгледчета от крепоста на Кракра Пернишки в град Перник !
Много хубаво място !
14 години съм живял в Перник-там завърших Гимназия.Тази крепост я знам като петте си пръста. :)

Parabellum
05-02-2005, 05:24
Купих си книгата тази седмица. Макар и доста скъпа (25лв.), книгата си заслужава парите. Вътре има събран доста материал за крепостите от траките до Видин през Сръбско-турската война. Добро попадение :tup:
Това означава, че и аз ще си я взема. :)
ще трябва да си направя списък с книгите които ще си купя :sm100:

dibo
05-02-2005, 16:03
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 108, 111 и 114:

Просек, Констанция и Варна.

dibo
12-02-2005, 12:01
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 114, 126 и 127:

Каварна, Мънияк и Боруй (дн. Стара Загора)

dibo
26-02-2005, 17:44
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 133, 147 и 150:

Мелник, Асенова крепост, Цепина

dibo
03-03-2005, 18:57
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 154, 165 и 166:

Калиакра (1), Агатопол (2), Ктения, Твърдица

skycycle
10-03-2005, 00:13
Никой нищо ли не намери за шуменската крепост - тя е сравнително добре запазена, дори е с ркеонструирана кула, едната стена и 2 порти :) ?!?

KG125
10-03-2005, 00:34
Колкото повече си мисля, все ми се струва, че трябва да се направи пълна възстановка поне на една. И дигитална да е, пак е добре.

Parabellum
10-03-2005, 05:33
Ами като се замисля само Видинската крепост е оригинална. Само тя може да претендира за автентичност

KG125
10-03-2005, 10:02
Точно понеже няма автентични, трябват възстановки. Да се възстанови поне частично атмосферата. Детайлите създават усещането:)

skycycle
10-03-2005, 15:35
Крепостта във Видин е сравнително запазена в оригиналния си вид - добре, че са решили да я направят затвор (поправете ме ако греша, но това си спомням), че да остане нещо :) на мен слабостта са ми непристъпните малки крепости из планините, ако ще правите възстановка, ще е добре да е на нещо по-малко известно, но по-интересно като архитектура и разположение :)

dibo
13-03-2005, 17:08
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 174, 184 и 191:

Пловдив, Велбъжд, Русокастро.

Parabellum
13-03-2005, 21:36
Крепостта във Видин е сравнително запазена в оригиналния си вид - добре, че са решили да я направят затвор (поправете ме ако греша, но това си спомням), че да остане нещо :) на мен слабостта са ми непристъпните малки крепости из планините, ако ще правите възстановка, ще е добре да е на нещо по-малко известно, но по-интересно като архитектура и разположение :)
Аз знам няколко такива крепости, които все още не са бутани то иманяри даже.Едната е била римска, защото има римски път и римски мост, може би е служела като станиця за смяна на конете-незнам, но пък се намира буквално на п....ка си майчина :D .В сърцето на Стара планина :rock: :guitar: .До нея няма път и това много ме кефи

skycycle
13-03-2005, 23:55
Определено трябва като дойдеш в Шумен да се видим да поразказваш малко :D Прати ЛС или мейл - не знам как да се разберем с теб и с miro :)

dibo
19-03-2005, 11:52
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 208, 222 и 224:

Месемврия, Урвич, Прилеп

KG125
19-03-2005, 12:15

Запазена е, защото е стопнаисвана от Министерството на войната. Останалите след Освобождението са ги давали на общините и тутакси са попилени за строителен материал. (:

IYI-jorovelev
21-03-2005, 16:01
Вижте на какво попаднах тук:http://oshte.info/004/00104/05/2605/12.htm

"В търсене на египетските следи попаднахме на непознати места и открихме неща, които са ни неизвестни, а би трябвало да познаваме. На колко души е известно например, че по южната ни граница има 20 огромни запазени мощни крепости. Тази при Ивайловград е една от тях - 800 метра стена, висока колкото четириетажен блок. 10 бойници. Крепостта се намира на няколко километра от Гърция. Ако беше от другата страна на браздата, щеше да е забележителност, а сега е обиталище за кози.
Попаднахме и в друга уникална гробница [?!?!?! – учудването е мое, Любомир Цонев].
Друго, което откривахме постоянно, бе безчинството на иманярите. Вече трудно може да се намери по нашите земи древен паметник, който да не е обруган от иманярска земекопна техника, или старинен зид, който да не е атакуван с лостове и кирки.
Едно от чувствата, което остана след обиколката по древните места, бе усещането, че не само не ценим миналото и историята си, но и не ги познаваме."
Някой има ли схеми или снимки на крепоста при Ивайловград?

Parabellum
24-03-2005, 05:40
Интересно. А край кое село се намира това чудо?

IYI-jorovelev
25-03-2005, 17:10
Интересно. А край кое село се намира това чудо?
Не знам къде се намира. Това е казано от Любомир Цонев, за който знам от нета само следното:

Любомир Цонев е роден през 1954 в София. Учи в 91-ва гимназия с преподаване на немски език, в класа на Гергина Тончева, сега директор на гимназията за древни езици и култури “Св.Св. Кирил и Методий”. Дипломира се във Физическия факултет на СУ "Св. “Кл. Охридски”. Работи в Института по физика на твърдото тяло при БАН. В свободното си време чете, слуша музика, обикаля планините, изравя от шумата и забравата на миналото долмени и ги снима.
Ако някой от Вас е в София може да се срещне с него и да получи повече инфо. Но наистина прави впечатление, ако казаното отговаря на истината, колко малко си познаваме родината. А вероятно е хората от Ивайловград да знаят за какво става въпрос.
P.S.
Вчера ми донесоха да сканирам 3 книги. Едната е за крепостите от VII-XI век.("Българските укрепления VII-XI век. по долния Дунав" От Рашо Рашев посветена на К. Шкорпил) Забелязах много снимки, скици, чертежи и легенди на крепости и защитни валове.Има списък на около 1000 укрепления (крепости и валове) по земите ни според името им и най-близкото населено място. Другата е от съвместен семинар на български и руски учени от 1976г. Издаден 1981 г. от БАН. Малко е остарял но има възстановки на 4 черепа от нашите земи, като единия е на Мостич. Тълкуванието което дават антрополозите там е, че е с подчертани европеидни черти с монголски отенък(монголската гънка на клепачите), но отбелязват и възможноста за връзка с протоевропейците. Не знам още какво имат в предвид.
Попаднах и на едно по-ново становище на Рашо Рашев ето тук:Рашо Рашев - За произхода на прабългарите (1992)
(http://www.kroraina.com/bulgar/rashev_bg.html)
Рашо Рашев казва и следното:

Имаме основания да говорим за две прабългарски групи и култури - на тюркската по произход аристокрация, която заема ръководните места в централизирания военно-административен апарат, и на обикновеното прабългарско население, заето със земеделие и скотовъдство. Това очевидно са две различни групи, отличаващи се не само по своето социално положение, но и по език и традиционна култура. Ст. Младенов уместно сочи като аналогия за ролята на прабългарите сред южните славяни положението на франките сред галите и на варягите спрямо източните славяни. Неговата бележка може да бъде коригирана в смисъл, че се отнася само до ръководната тюркска прабългарска върхушка, а не до прабългарите като цяло. Отдавна е установено, че през ранното средновековие народностната принадлежност е била твърде динамична категория поради масовите миграции и етнически смешения. Ето защо не бива да ни учудва, че дори в хомогенната структура на прабългарската аристокрация В. Бешевлиев успя да изолира три различни по произход етнически състазки: тюркска, иранска и угро-финска [7] . Към това трябва да добавим и наблюденията на изтъкнати тюрколози за странно звучащия тюркски език на дунавските прабългари [8]. Ако подобна етническа пъстрота е съществувала в тесните рамки на аристокрацията, толкова повече тя трябва да се очаква в прабългарския масив като цяло.
Тъкмо такава възможност допускат някои съветски, а след тях и български археолози [9]. Те смятат, че към собствено тюркската прабългарска група са се влели останки от старото иранско (алано-сарматско) и угрофинско население в Източна Европа, където прабългарите се появяват от просторите на Централна Азия. Това население - особено сарматите и аланите - оставя според тях забележими следи в материалната култура на прабългарите, но по най-съществения етноотличителен белег - езика - напълно се претопяват, възприемайки тюркския език на пришълците. Процесът на предполагаемата тюркизация обаче не може да бъде илюстриран с конкретни доказателства, той се приема априорно, както се приема и тюркоезичието на прабългарите.
Не знам дали тюркския произход на аристокрацията може да се приеме, защото по запазените печати на нашите владетели а и от византийските хроники ни гледат владетели с европеидни черти. А в хрониките са изобразени дипломатическите ни мисии до съседите ни тогава, като приемам за логично да са били от аристокрацията. Като разгледах споменатите изображения от печатите и византийските хроники (в които има и хора не от елита) не попаднах на такива с тюркски или монголски белези. Допускам за възможно да са били филтрирани съзнателно или поради моята непрофесионалност по темата да съм пропуснал нещо.

Избягах от темата. Когато съм готов с книгите ще Ви дам повече инфо а и ще мога да ги предоставя свободно в електронен вариант и по e-mail. Поръчки ще приемам по e-mail или на лично съобщение.
До скоро.

dibo
26-03-2005, 11:34
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 232, 236-37 и 243:

Червен, Търново, Баба Вида

dibo
02-04-2005, 14:18
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 246, 270 и 272:

Никопол, Рахово и Холъвник; Абритус; Шумен

dibo
09-04-2005, 18:33
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 273, 275 и 300:

Мадара, Овеч, Преславец.

dibo
16-04-2005, 16:29
От Българска военна история през Средновековието 10-15 век, стр. 303, 305, 306 и 316:

Плиска, Белоградчик, Копсис и Топлица

Vintersorg
18-04-2005, 15:21
Някой от вас случайно да е чувал името Бабин град ?! Съмнявам се, дори тук в родния ми край не се споменава много. Това е името на древно тракийско селище, разположено на хълм край Ботевградското село Гурково. От него е останало съвсем малко, поне над земята. Вижда се една доста дебела зидана стена, която е висока може би към 3 метра и е на най-извисеното място на хълма. Предполагам е било нещо като кула. Иманяри са ровили наоколо но явно не са намерили нещо ценно. Аз съм намирал стотици останки от керамика, която в музея ми датираха от 5-и - 6-и век, ранно Средновековие.

Мястото не е проучвано никога от специалисти. Може би крие в себе си интересни тайни...

18-04-2005, 16:36
Мястото не е проучвано никога от специалисти. Може би крие в себе си интересни тайни...

Абе...тя Плиска не е изследвана още като хората..... :sm186:

muntzer2
25-05-2005, 21:23
Перперикон (http://forum.all.bg/files/790132-IMG_0021.jpg)
2 (http://forum.all.bg/files/790135-IMG_0027a.jpg)
3 (http://forum.all.bg/files/790139-IMG_0035.jpg)
4 (http://forum.all.bg/files/790143-IMG_0043.jpg)
5 (http://forum.all.bg/files/791289-IMG_0020.jpg)
6 (http://forum.all.bg/files/791298-IMG_0046.jpg)

Римска крепост край село Мезек (http://forum.all.bg/showflat.php?Cat=0&Board=photo&Number=779836&page=3&fpart=all)

Някой чувал ли е нещо за 'Вълчиград' - предполагам крепостен тракииски град над село Литаково /Ботевградско/ - локалните се драпат нагоре да търсят имане. Аз не съм виждал обаче местноста, уви.

muntzer2
02-06-2005, 06:54
Asenovata Krepost (http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=132371&USER_ID=13414) ? :weird:

YUVIGII
05-06-2005, 06:24
http://fortress.vif2.ru/list/fanagoriya/ ??????????????

Galahad
05-06-2005, 23:53
При мен има линкове за крепости, (http://ald-bg.narod.ru/links/DrLinks.htm) най-вече за български. Но тъй като не са много тези дето гледат линковете не съм ги попълвал скоро. Те са обаче в сборната група. Тук мярнах няколко и ще ги сложа и тях.

А за Баба Вида. Това не е Видинската крепост, а само градски замък ( Кремъл, Акропол, Цитадела). От другата крепост се сещам за една от портите, че е запазена.

Има още една книжка на Б. Чолпанов. Заглавието беше нещо като "Каминни щитове". Там също има описание на българските крепости (вкл. в земите, които понастоящем са извън границите ни). За някои има скици, а за Ловеч рисунка-ресонструкция.

За Аневското кале някои считат, че е Копсис - центъра на владенията на цар Смилец. Иначе хич не са толкова трудно превзимаеми. Много от високопланинските крепости са труднодостъпни, но нямат собствен постоянен водоизточник.

dibo
06-06-2005, 00:11
Има още една книжка на Б. Чолпанов. Заглавието беше нещо като "Каминни щитове". Там също има описание на българските крепости (вкл. в земите, които понастоящем са извън границите ни). За някои има скици, а за Ловеч рисунка-ресонструкция.

Mай бъркаш книгите. "Каменните щитове на България" е на Божидар Димитров и Антонийй Ханджийски, Издателство "Медицина и физкултура", С. 1988. Включва описания на доста от планинските крепости в България и има цветни снимки, но е без скици или рисунки.

dibo
06-06-2005, 00:15
http://fortress.vif2.ru/list/fanagoriya/ ??????????????

Това не е прабългарската Фанагория естествено. Знам, че е модерно да се счита, че прабългарите са били високо развит народ, но все пак не ми се вярва да са били запознати с принципите на фортификацията на Вобан. Пък и в самия линк си пише (на руски) за какво иде реч. :)

Galahad
06-06-2005, 00:39
Ще погледна пак за книгата, но няма да е скоро. Но имаше рисунки-предимно графични. Една част са към текста, а една част (предимно снимките) са отделени на гланцирани листи. За Ловеч се сещам, защото беше от гланцираните и като картина - все едно черно-бяла снимка на крепостта. Освен за конкретни крепости има и малко "обща теория" за укрепителните съоръжения и конструкции - палисади, честоколи, контрафорси, сантрачи ... та до люнети.

NEVER
07-06-2005, 21:47
Време е и аз да се включа :)
Браво за чудесният форум , направо ви се покланям :nworthy:

Сега малко за "Вълчиград".
Знам че там всичко е разкопано от иманяри, които са намирали върхове на стрели и множество монети. От стените нз колко е останало но много скоро ще се завлеча до там ( Литаково ми е село :) ) и ще направя един куп със снимки. Знам също че и един човек в село разполага с някакви данни за крепостта и ще се опитам да се докопам до тях :)

Parabellum
14-06-2005, 04:06
Добре дошъл при нас! Чакаме снимките с нетърпение. Можеш ли да дадеш някакви по-подробни данни за крепостта?

NEVER
14-06-2005, 14:43
Ами за сега не :( Просто в училище е кошмар и нямам време да се замъкна до село.

14-06-2005, 15:42
Какво ти мяза-то направо си е като Масада.
Преди две години бях из непристъпните дебри на Еленския балкан. Попаднах в една махала, в която живеят трима души-другите къщи пусти.
Те ми показаха стар римски път и римска крепост-самата крепост направо си беше непристъпна-жалко, че снимките ми оттам изчезнаха :wall:

Хей, трябвало да провериш за ромеи!

Сега гледах та се сетих за Плиска. Там са текли едни реставраторски работи, дето са разказали играта на стената. Ама нали е имало партийна повеля за 1300 год. всичко да е готово и.... Със сигурност крепостта Плиска е много по-голяма от представеното. Със сигурност стените не са били високи колкото да ги прескачат конете и въобще на Плиска от дълго време и разказват играта...

muntzer2
16-06-2005, 06:55
Значи разтърсих се и намерих една книга за Литаково.

"Литаково: Кратка Историческа справка за най-важните моменти в развитието на село Литаково от Възраждането до наши дни" от Игнат Василев 1984

На първа страница така пише:
"...Когато византийският император Юстиан I изгражда втория лимес по билото на Хемус за защита срещу славяните, Рударе се превръща във фронтово селище. Яките стени на Вълчиград отстъпват пред устрема на Аспаруховите войнии крепостта става един от пределните постове на младата българска държава ...

...Седем години след падането на престолния град под османско иго пада и Урувич на севаст Огнян. Много от Шишмановите войници дават последна среща на поробителя при вълчиградската крепост. Ловешкото воеводство на Станко Кусан, в което е включено и Разпопово-Рударе, диша свободно още 60 години. После Мустафа бен Хазар с тимар от 1450 година определя селището като дервенджийско...."

Galahad
08-07-2005, 22:00
Mай бъркаш книгите. "Каменните щитове на България" е на Божидар Димитров и Антонийй Ханджийски, Издателство "Медицина и физкултура", С. 1988. Включва описания на доста от планинските крепости в България и има цветни снимки, но е без скици или рисунки.

Проверих, както обещах. Прав съм бил. Значи, наистина "Каменните щитове на България" е на Божидар Димитров и Антонийй Ханджийски. Но има и "Каменните щитове" (без на България) на Борис Чолпанов. Борис Чолпанов може да бъде наречен специалист по средновековна военна история, даже Седефчовия синковец май го награди с медал за тези му заслуги. Така че книжката му е доста добра. Иначе Антоний Ханджийски има добре илюстровани книжки за средновековното изкуство, а БД е специалист по събиране на рокли.
Така че препоръчвам Чолпанов, а БД :sm113: е, знаем си го.

Политкомиссар
04-09-2005, 02:13
Много приятна тема.Но няма нищо за крепостите ни от 20 век. :( Та реших да се отбележа.
Това е малка част от фортификационните ни съоръжения пред София.На това място има изграден голям отбранителен рубеж.Може би е последната стабилна отбранителна линия за София.
Имам само снимки на входа на един от бункерите.

Galahad
04-09-2005, 12:25
Но няма нищо за крепостите ни от 20 век. Проблема е, че те не са точно крепости като тези от средновековието. През ХІХ-ХХвек "крепостите" по същество са предимно система от временни отбранителни съоръжения - редути, окопи, люнети... Е, по турската граница имаше окопи направени и с бетон. Но като цяло нямат трайна структура. Накрая остава само по някой бункер.

По принцип крепостите загубват значение с навлизането и развитието на артилерията. У нас турците разрушават доста от крепостите с изключение на пограничните. По-късно споменаманите крепости във вътрешността са правени отново за защите на градските центрове (че и села) от разбойниците - кърджалии и даалии. Но има промеждутък, в който доста градове не са били укрепени.

Интересни за "противоразбойническите", а и другите крепости са сведенията на фр. пътешественик Луи Огюст Феликс Божур, който минал през България през 1794-1799г. Той явно е имал интерес към крепости и битки, защото е описвал накратко крепостите и е разказвал за битката при Никопол (1396) и при Варна (1444г.) Ето нещичко от пътеписа му ( в такива скоби съм сложил мои бележки):

Гюстентил (дн. Кюстендил), който е по-на юг (от Радомир)... е град със 7-8 000 жители, разположен край един приток на Стримон в долина богата на пасища... Градът е построен на склона на една пранина, на чийто връх има крепост, и самия той е обграден със стена с бойници, отстрани с квадратни кули, високи 40 стъпки, от които може да се дват изстрели на гри етажа, вкл. тези от платформата или най-торния етаж...

...Самоков е малък град с 3-4 000 жители, обграден със стена с бойници, отстрани с тухлени кули, и разположен сред висока равнина...

... Татар- Пазарджик е град с 7-8 000 жители, обграден с проста стена от тухли сушени на слънце, който обаче заслужава да бъде по-добре защитен, защото е разположен при входа на долината на Хебар...

... Крепостта Видин има форма на полукръг, чийто диаметър е Дунав; това е проста, обграждаща стена, начупена от ъглови съоръжения, сред която се издига един неправилен правоъгълник или по-скоро петоъгълник, който е обграден с 5 кули...
.... Крепостта Никополис е разположена на една височина, свързана с града последством стена, която извивайки се спуска до Дунава...

Слагам и едно планче не Видинската крепост от това време, да се види, че човека не лъже.

А за крепостите от ср. на ХV в. по Дунава са доста подробни описанията на дьо Ваврен, при изтеглянето на флота след неуспешния поход от 1444г.

dibo
05-09-2005, 19:31
По принцип крепостите загубват значение с навлизането и развитието на артилерията. У нас турците разрушават доста от крепостите с изключение на пограничните. По-късно споменаманите крепости във вътрешността са правени отново за защите на градските центрове (че и села) от разбойниците - кърджалии и даалии. Но има промеждутък, в който доста градове не са били укрепени.

Всъщност крепости у нас има и през двадесети век - Видин, Шумен и Сливница са укрепени райнои в края на деветнадесети и началото на двадесети век. За жалост не е много това, което ми е известно за тях, както и за укрепяването на границите ни, продължило през целия двадесети век.
Що се отнася до разрушаването на крепостите, това за турците е поредния мит. Доста повече крепости по нашите земи са разрушени от австрийците в края на седмендадесети и осемнадесети век и руснаците през осемнадесети и деветнадесети век. Останалото се е разрушавало бавно от времето - включително е било използвано за строителни материали.
И въпреки това към 1878г. много е било оцеляло. Например Варненската цитадела, която всъщност си е била запазения средновековен замък от 13-14век., е взривена през 1908г. от тогавашния варненски кмет, за да разчисти място за ново строителство. :blush:

Galahad
05-09-2005, 20:02
Всъщност крепости у нас има и през двадесети век - Видин, Шумен и Сливница са укрепени райнои в края на деветнадесети и началото на двадесети век. За жалост не е много това, което ми е известно за тях, както и за укрепяването на границите ни, продължило през целия двадесети век. Пропуснал си нещо като ме цитираш:

Проблема е, че те не са точно крепости като тези от средновековието. През ХІХ-ХХвек "крепостите" по същество са предимно система от временни отбранителни съоръжения - редути, окопи, люнети... В случая под "крепост" става дума за фортификационна система, обхващаща доста по-голям район от даденото селище. Напр. при Видин 1885г. Старата крепост (тази на чертежа) е била използвана, но е била в доста лошо състояние. Но боевете се водели по подстъпите - като се почне от Кула и назад до Видин. Начина на водене на сражение просто е друг - не е едните по зъберите, а другите долу. На Сливница е имало редути.

А за турците не е мит. И да дам премер пак с Видинската крепост - тя да речем е била възстановена при Баязид ІІ. Не казвам, че турците са разрушили целенасочено всички крепости. Били са разрушени целенасочено само някои. Други са били изоставени и рухнали, трети отишли за строителен материал. Но по принцип срепостите във вътрешността на империята изчезват. Не говоря като каманак с название напр. "Крадището" или "Калето", а като отбранително съоръжение - гарнизон, припаси... Във вътрешността някои са изчезнали още през 15-16в. напр. София и Пловдив. По границите разбира се ги е имало, но вече от значение бил не толкова камъка, колкото гарнизона. Разбира се и не свсички со били разрушени заради назионално-освободително движение - някои и заради междуособици в империята и не са били възстановени.

Thorn
06-09-2005, 20:36
Някой питаше коя е тази крепост. Доколкото си спомням става дума за крепостта край с. Лютица.

Ето една малка подборка от Интернет за нея.

Лютица е най-голямата сравнително запазена крепост в Родопите. Тя е разположена в близост до град Ивайловград, в най-източните части на планината и се намира в местност, покрита с вековни дъбови и букови гори. Крепостта Лютица се намира на върха на единствения по-висок връх в околността. От стените на Лютица на места е останало ограждение с височина 8 метра. Площта на оградената територия е около 15 декара. Впечатляващ е фактът, че като строителен материал е използван бял мрамор, поради което някои съвременни археолози и историци /Божидар Димитров/ го наричат "Мраморният град".

Кулите, разположени по периферията на ограждението, от вътрешната страна на стените имат кръгла и правоъгълна форма. От 8 до 10 век Лютица е била основен църковен център в областта. Църквата, която някога е била разположена в средата на оградения двор, е била разрушена напълно и от нея не са останали останки дори от основитe. Поради високото си разположение крепостта предлага много добра видимост. В ясно време е било възможно да се наблюдават дори гр. Одрин и пътищата край р. Марица, което показва голямото му стратегическо значение в този регион. През късното Средновековие Лютица е била център на Митрополията.

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%8E%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B0“.

Археолози разкриха жилищната кула на болярина Лютица

02 Август 2005

Археолози разкриха жилищната кула на болярина Лютица в едноименната средновековна крепост край Ивайловград. Находката е уникална и заради това, че в нея през 1207 г. е отседнал българският цар Калоян.

"Лютица" е известна още като "Мраморния град", защото е изградена от бял мрамор. Скоро ще бъде направено компютърно изображение на крепостта и тя ще може да се види в цялото й великолепие през вековете.

След двегодишно проучване на простиращата се върху цели 26 декара средновековна крепост "Лютица", археолози разкриха внушителната жилищна кула на нейния владетел.

"Тя е разположена върху 36 квадрата. Очевидно е била най-малко 10 метра висока и е опирала в южната крепостна стена, откъдето през един прозорец, украсен с изключителна каменна арка, е можело да се наблюдава и държи визуална връзка с останалите крепости в този район", разказва доц. Бони Петрунова, ръководител на разкопките.

Събитията от 1207 г. свързват крепостта с отстъплението на цар Калоян от Димотика, преследван от латинските рицари. Един от тях пише, че българският цар се прибрал с войската в крепостта, а латинците се отказали от обсада. Археологическите разкопки обаче разказват друго.

"Вече не остана нито капка съмнение, че латинските рицари са се опитали да превземат крепостта, но това е завършило с неуспех за тях, което обаче е наложило да преустройват стената и то точно при владетелската кула", казва Бони Петрунова.

При разкопките на кулата археолозите намират уникални находки - бронзов медальон с емблемата на Цариградската патриаршия, част от обреден кръст, владетелски пръстен с позлата. За първи път у нас толкова на юг е открита бронзова монета от времето на Иван Асен ІІ. Археолозите се натъкват и на изключително ценна находка - венециански грош от сребро и злато.

"Венецианските грошове, както ми е известно, не са много. Знам за 5, които са открити в Търново, разбира се те свързват средновековната българска държава - търговията й, с Венецианската република, но все още не е сигурно дали това е оригинален венециански грош", пояснява Бони Петрунова.

Ако се окаже, че намерената в "Лютица" венецианска монета е имитация, това ще потвърди теорията за съществуването на монетарница в Родопите, в която се изработвали копия на венецианските грошове.

Втора работна среща - Културно-исторически маршрути в Плевен
Ивайловград История Крепости
Лютица

Това е най-запазената планинска крепост не само в Родопите, но и в цяла България. Другата крепост е "Баба Вида" в град Видин, но тя е разположена в равнинен район. Височината на крепостната стена е до 10 м и са запазени по цялото протежение на крепостта. Стената завършва с бойна платформа, личат бойниците и кулите. Броят на последните е 12, като 9 от тях са запазени до първоначалната им височина. Крепостта е построена през периода ХІІ-ХІІІ век.

Крепостта се намира западно от Ивайловград и до нея се стига за 3,30 ч пеша, като се минава през с. Лъджа, останките от римската вила "Армира" и Лъджанския манастир "Св. равноапостоли Константин и Елена

http://news.bnt.bg/var/plain/storage/images-versioned/522833/2-bul-BG/2_medium.jpg

Богдана Галева - кореспондент на БНТ в Хасково
Понеделник 01 Август 2005

Основите на каменна кула разкриха археолози при разкопките на средновековния град-крепост “Лютица” край Ивайловград. Предполага се, че кулата е служила за жилище на болярина Лютица. Крепостта е построена през ІV век, но хълмът е бил обитаван от траки още през първото хилядолетие преди Христа.

В началото на проучванията, археолозите смятали, че това е щерна – т.е. водохранилището на крепостта. При разкопките обаче, откриват основите на владетелската кула, разположена на площ от 36 кв.м. Намерени са ценни находки – бронзова монета от времето на Иван Асен ІІ, венециански сребърен грош, болярски пръстен.

“Не твърдя, че този пръстен е бил носен точно от самия Лютица, но най-вероятно от неговите знатни гости, какъвто е бил самия български цар Калоян, когато в 1207 година води сражение с латинските рицари в този район”, разказа ст.н.с. д-р Бони Петрунова.

Крепостните стени са имали 14 кули, 10 от които са запазени и до днес. Християнското население, обитавало мраморния град-крепост, е построило и две църкви – през Х и ХІV век. В основите им са намерени част от бронзов кръст и християнски медальон, на който ясно личи двуглав орел с корона – символ на Цариградската патриаршия.

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/4175.jpg

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/4174.jpg

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/4172.jpg

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/4173.jpg

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/3385.jpg

Снимките са на Ангел Йорданов

dibo
07-09-2005, 11:38
А, да - чувал съм за тази крепост. Доколкото си спомням нашите военни преди няколко десетилетия са използвали високите и добре запазени кули на крепостта за артилерийски мишени.

Neonix
07-09-2005, 16:17
А, да - чувал съм за тази крепост. Доколкото си спомням нашите военни преди няколко десетилетия са използвали високите и добре запазени кули на крепостта за артилерийски мишени.

Ако това е вярно, то както казва една моя колежка рускиня "Просто да падлудейш"

NEVER
15-09-2005, 13:35
Ахъм разполагам със снимки от Вълчиград, Плиска( водопроводите ) , Калиакра , Крепоста Мадара и още една крепост строена през края на 5ти , началото на 6в ( по-времето на Анастасий ) намираща се в Яйла. Та въпроса ми е къде да ги кача ? :)
Благодаря предварително :)

Galahad
15-09-2005, 21:27
За Лютица журналистите доста са посъчинили - как Калоян гостувал на болярина Лютица, намерен ВЛАДЕТЕЛСКИ пръстен... А находките и крепостта определено са интересни и без такова творчество. Става дума за добре запазена крепост, находките в която паказват, че е била и значим център - има монети от различни държави и навярно в някакъв момент в нея е пребивавал служител на цариградската патриаршия. Иначе интересно защо считат орлето за патриаршеско, а не за императорско - но като не съм го видял...

Thorn
16-09-2005, 01:29
За Невър - правилното място за качване е bgphoto.net

HELLCAT
16-09-2005, 22:43
Дайте инфо за крепостта МИСИОНИС до Търговище

Док Холидей
17-09-2005, 13:14
Наистина си доста агресивен. В ученическите години никакви форми на учтивост не са ли ти се мяркали?
Аз не съм видял мнение в англоезичен форум например, в който някой да не е написал regards best regards best wishes или нещо от този тип.
На теб ти е простено. Ти си от ада. :evil:

HELLCAT
18-09-2005, 12:29
Прося извинение ! Чувствам се виновен като момък, целунал момата нощем край плета !

Док Холидей
18-09-2005, 12:55
I`m your huckleberry.

BulSoldier
18-09-2005, 19:26
Извинявайте ако вече е писано,обаче може ли да качите някакви снимки от крепостта край Кюстендил,или някаква информация за нея.

dibo
18-09-2005, 21:39
Извинявайте ако вече е писано,обаче може ли да качите някакви снимки от крепостта край Кюстендил,или някаква информация за нея.

http://forum.boinaslava.net/showpost.php?p=108973&postcount=73

:)

ISTORIK
28-09-2005, 22:25
Разходка в средновековен замък!

http://kotn.ntu.ac.uk/castle/view.html

http://www.castelnau-pegayrols.fr/chateau/tour1.htm

http://www.casteland.com/pfr/rubrique/lien.htm

http://jeanmichel.rouand.free.fr/chateaux/chateaux.htm

http://www.roadstoruins.com/

http://membres.lycos.fr/gourribon/

http://www.casteland.com/

http://cecf.chez.tiscali.fr/abc/index.htm

http://www.passionchateaux.com/

http://www.castlejapan.com/

http://pages.ca.inter.net/~ttoyooka/oshiro/

http://www.castlemaniac.com/

http://www.pastis.org/donjonland/

http://www.castles-of-britain.com/

http://mescladis.free.fr/
--

Постройте си хартиен замък!
Необходимо е да принтитате на листове частите на замъка и да ги залепите.

http://www.yourchildlearns.com/castle.htm

ISTORIK
28-09-2005, 23:26
http://www.castlewales.com/caerphil.html

http://www.warwick-castle.co.uk/warwick2004/index.asp

http://www.castlexplorer.co.uk/

http://www.castlewales.com/home.html

http://www.castlewales.com/siege.html

http://www.puydufou.com/FR/

http://www.puydufou.com/UK/

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Aigues-Mortes.JPG

Frujin Assen
07-10-2005, 10:53
Идеята е страхотна.
Предлагам да пробвате с рисунки ,ще излезе и по бързо и по евтино ,така де трябва само молив и човек който рисува добре. Резултата пак ще е прилична възтановка.

Henry Sinclair
23-11-2005, 12:12
Момчета аз лично ще пробвам с моделин..Ще си поиграя да направя Царевград Търнов .С моделина може да се придаде и цвят и форма.Янтра-синя.Хълма зелен.Стените жълтеникави.Незнам само покривите на къщите са от черени каменни плочи нали?Идеята за моделите е много яка.Аз като съм бил в чужбина съм виждал сувенирни магазини с модели на замъци и е просто жестоко..
но иска играчка и спазване на точни пропорции

http://www.bgmodels.co.uk/graphics/models/dundonald.jpg
http://www.geoblox.com/images/motte_and_bailey_color.jpg
Говоря за нещо такова....

Henry Sinclair
23-11-2005, 17:37
Балдуиновта кула всъщност е с кръгла основа и е била кръгла.

Росен САРЪМОВ
Никой не знае, че в България всъщност има две Балдуинови кули. Едната е тази в Търново. Другата се издига като средновековен замък над сакарското село Маточина. Селото е само на 15 километра от Одрин, където става битката с кръстоносната армия. Запазена е в оригиналния си вид отпреди 1700 години, когато е била важната римска крепост Букелон. Сега от нея е останала голямата централна кула, която се извисява на височина 15 метра на хълма над селото. Има сложна форма и прилича на средновековен замък. На отсрещния хълм, само на 300 метра от нея, е вишката на турските граничари.
Всички є викаме Балдуиновата кула, защото историците твърдят, че след битката Калоян първо тук затваря за близо една година император Балдуин Фландърски. Чак след това го изпращат в Търново.
Дори очакваме всеки момент Божидар Димитров да дойде, за да прави проучвания на замъка, казва кметът на селото Георги Димов. Кулата е може би
най-добре
запазената древна крепост в
България.
Като пример местните дават кулите в Търново, които са възстановявани и строени в сегашно време. От оригиналните стени на старата столица може би стоят само половинметрови каменни зидове. Всичко останало е отишло за строеж на търновските къщи.
Балдуиновата кула в Маточина е уникална гледка. Крепостната є врата е напълно запазена. Зидовете на кулата са дебели по метър и половина. Самата кула е била висока 3 големи етажа. Етажите не са на гредоред, а са със зидани арки от римски тухли. Запазени са само първите два. Над портата един от средновековните владетели на замъка е забил между камъните тухли,
на които и е
изобразен
православен кръст
и собствените му инициали. Основите на крепостта са изградени от дялани еднотонни камъни. 50-те постоянно живеещи в селото се чудят как едно време, без кранове, някой е успял да вдигне на баира толкова едрогабаритен строителен материал.
Тук българи идват много рядко. Надяваме се някога да видим и чужденци, защото Балдуиновата кула е много красива. За такова нещо обаче трябва да искат разрешение чак в София. Тук е граничен район и каквито и хубости да имаш, туризъм не може да се прави току така, обяснява кмета Димов.

dibo
23-11-2005, 18:02
Аз съм бил там на екскурзия. Трябва граничен лист. Ето снимки:
http://images5.fotopic.net/?iid=ysy8j4&outx=600&noresize=1&nostamp=1
http://images5.fotopic.net/?iid=ysy8jp&outx=600&noresize=1&nostamp=1

Henry Sinclair
23-11-2005, 18:14
Разбрах,че там е сниман "Мила от Марс" но да не излизаме от темата..

Batko Charly
08-12-2005, 18:27
Пичове и тук-там мяркащи се девойки. Благодаря за приноса ви досега. Искам само да напомня, че крайната цел е нещо от този род:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/4507454.stm

Пуснете видеото ако можете.

Galahad
08-12-2005, 19:51
Ето макет на Гент. Лошото е, че Царевец не е на равно. Мислел съм да пробвам с гипс. Проблема е, че или ще е твърде малък за да се вижда добре или твърде голям за да има къде да го държа после.
Като е равно става по-лесшпрплат за основа, стериопор за сградите, малко боички ... и станало. ;)

Това с моделина е добре, :sm186: ама не си срува да се хвърли толково труд и да не се запази за по-дълго време. Те са направили принципен модел на малка крепост. Ама за Търново да се търсят точни карти (в т.ч. с означания за височина), стари снимки, миниатюри, описания... и накрая да се смачка ще е жалко.

Batko Charly
09-12-2005, 22:16
Имах по-скоро предвид три-дименционални възстановки на компютър. Нещо като онлайн музей.

Galahad
09-12-2005, 22:55
Имах по-скоро предвид три-дименционални възстановки на компютър. Нещо като онлайн музей. Това го обсъждахме и лично императора обеща да се заеме с графиката. Ама пак ще трябват карти, снимки... Иначе ще си е чиста фантастика. Днешния вид на Царевец и Трапезица се различава доста от средновековния. За да се получи историческия вид на Царевец "Балдуиновота кула" да речем ще трябва да стане Френхисарска порта и да слезе малко по-надолу. :)

arhangel
19-12-2005, 12:54
http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/member.php?id=849&sessionid=

ето тук съм качил всички крепости в Бг където съм бил.
На пролет ще наблегна на Западна България.
Голям фен съм и имам доста литература и скици.
Ако се започне да се работи по въпроса с възстановките ще помагам с каквото мога

Amateur
19-12-2005, 23:11
До : Архангел.

Впечатляващо.
Из аз обичам много камъни.
Разгледах предложената страница с интерес.
Там обаче сте допуснали малко неточностти.
Пиша Ви, зада ги корегирате.
При снимките от град Ловеч, според мен сте сложили няколко които не са от там.
Това са 5435,5436,5437 и 5438.
Ако добре си спомням 5438 смятам, че е от от Калиакра.
Всички други снимки наистина са от Ловеч.
С увоволствие, че разгледам Вашите снимки и от следващите крепости които посетите.
Поздрави

arhangel
20-12-2005, 14:37
ve4e go korigirah...thank's...i az ne znam 6to sam gi ka4il tam tia ...:)

Някой питаше коя е тази крепост. Доколкото си спомням става дума за крепостта край с. Лютица.

Ето една малка подборка от Интернет за нея.

Лютица е най-голямата сравнително запазена крепост в Родопите. Тя е разположена в близост до град Ивайловград, в най-източните части на планината и се намира в местност, покрита с вековни дъбови и букови гори. Крепостта Лютица се намира на върха на единствения по-висок връх в околността. От стените на Лютица на места е останало ограждение с височина 8 метра. Площта на оградената територия е около 15 декара. Впечатляващ е фактът, че като строителен материал е използван бял мрамор, поради което някои съвременни археолози и историци /Божидар Димитров/ го наричат "Мраморният град".

Кулите, разположени по периферията на ограждението, от вътрешната страна на стените имат кръгла и правоъгълна форма. От 8 до 10 век Лютица е била основен църковен център в областта. Църквата, която някога е била разположена в средата на оградения двор, е била разрушена напълно и от нея не са останали останки дори от основитe. Поради високото си разположение крепостта предлага много добра видимост. В ясно време е било възможно да се наблюдават дори гр. Одрин и пътищата край р. Марица, което показва голямото му стратегическо значение в този регион. През късното Средновековие Лютица е била център на Митрополията.

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%8E%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B0“.

Археолози разкриха жилищната кула на болярина Лютица

02 Август 2005

Археолози разкриха жилищната кула на болярина Лютица в едноименната средновековна крепост край Ивайловград. Находката е уникална и заради това, че в нея през 1207 г. е отседнал българският цар Калоян.

"Лютица" е известна още като "Мраморния град", защото е изградена от бял мрамор. Скоро ще бъде направено компютърно изображение на крепостта и тя ще може да се види в цялото й великолепие през вековете.

След двегодишно проучване на простиращата се върху цели 26 декара средновековна крепост "Лютица", археолози разкриха внушителната жилищна кула на нейния владетел.

"Тя е разположена върху 36 квадрата. Очевидно е била най-малко 10 метра висока и е опирала в южната крепостна стена, откъдето през един прозорец, украсен с изключителна каменна арка, е можело да се наблюдава и държи визуална връзка с останалите крепости в този район", разказва доц. Бони Петрунова, ръководител на разкопките.

Събитията от 1207 г. свързват крепостта с отстъплението на цар Калоян от Димотика, преследван от латинските рицари. Един от тях пише, че българският цар се прибрал с войската в крепостта, а латинците се отказали от обсада. Археологическите разкопки обаче разказват друго.

"Вече не остана нито капка съмнение, че латинските рицари са се опитали да превземат крепостта, но това е завършило с неуспех за тях, което обаче е наложило да преустройват стената и то точно при владетелската кула", казва Бони Петрунова.

При разкопките на кулата археолозите намират уникални находки - бронзов медальон с емблемата на Цариградската патриаршия, част от обреден кръст, владетелски пръстен с позлата. За първи път у нас толкова на юг е открита бронзова монета от времето на Иван Асен ІІ. Археолозите се натъкват и на изключително ценна находка - венециански грош от сребро и злато.

"Венецианските грошове, както ми е известно, не са много. Знам за 5, които са открити в Търново, разбира се те свързват средновековната българска държава - търговията й, с Венецианската република, но все още не е сигурно дали това е оригинален венециански грош", пояснява Бони Петрунова.

Ако се окаже, че намерената в "Лютица" венецианска монета е имитация, това ще потвърди теорията за съществуването на монетарница в Родопите, в която се изработвали копия на венецианските грошове.

Втора работна среща - Културно-исторически маршрути в Плевен
Ивайловград История Крепости
Лютица

Това е най-запазената планинска крепост не само в Родопите, но и в цяла България. Другата крепост е "Баба Вида" в град Видин, но тя е разположена в равнинен район. Височината на крепостната стена е до 10 м и са запазени по цялото протежение на крепостта. Стената завършва с бойна платформа, личат бойниците и кулите. Броят на последните е 12, като 9 от тях са запазени до първоначалната им височина. Крепостта е построена през периода ХІІ-ХІІІ век.

Крепостта се намира западно от Ивайловград и до нея се стига за 3,30 ч пеша, като се минава през с. Лъджа, останките от римската вила "Армира" и Лъджанския манастир "Св. равноапостоли Константин и Елена

http://news.bnt.bg/var/plain/storage/images-versioned/522833/2-bul-BG/2_medium.jpg

Богдана Галева - кореспондент на БНТ в Хасково
Понеделник 01 Август 2005

Основите на каменна кула разкриха археолози при разкопките на средновековния град-крепост “Лютица” край Ивайловград. Предполага се, че кулата е служила за жилище на болярина Лютица. Крепостта е построена през ІV век, но хълмът е бил обитаван от траки още през първото хилядолетие преди Христа.

В началото на проучванията, археолозите смятали, че това е щерна – т.е. водохранилището на крепостта. При разкопките обаче, откриват основите на владетелската кула, разположена на площ от 36 кв.м. Намерени са ценни находки – бронзова монета от времето на Иван Асен ІІ, венециански сребърен грош, болярски пръстен.

“Не твърдя, че този пръстен е бил носен точно от самия Лютица, но най-вероятно от неговите знатни гости, какъвто е бил самия български цар Калоян, когато в 1207 година води сражение с латинските рицари в този район”, разказа ст.н.с. д-р Бони Петрунова.

Крепостните стени са имали 14 кули, 10 от които са запазени и до днес. Християнското население, обитавало мраморния град-крепост, е построило и две църкви – през Х и ХІV век. В основите им са намерени част от бронзов кръст и християнски медальон, на който ясно личи двуглав орел с корона – символ на Цариградската патриаршия.

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/4175.jpg

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/4174.jpg

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/4172.jpg

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/4173.jpg

http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/photos/3385.jpg

Снимките са на Ангел Йорданов

poslednata snimka mislia 4e ne e moia :)))))
Krepostta e bila sredi6te na arhiepiskopa na arhiepiskopiata LITITCA....
kara se po mnogo 4eren put okolo 7 km...minava se prez ve4no zatvoren manastir.

IХ-Х век по времето на Борис I и Симеон Лютица е вписана като епископски център в регистрите на Константинополската патриаршия.
през IХ век в средата на цитаделата е издигната голяма трикорабна базилика с мраморна украса. Базиликата е била използвана вероятно до края на ХIV век, когато е била разрушена от турците След това върху апсидата била вдигната нова, по-малка църквичка, продължила да съществува до ХVII век.Съществува теория, която гласи, че под самата крепост бяха открити останките на изоставен манастир и вероятно заради него е била запазена и църквата.
В руините на манастира бе извадена една от уникалните находки - бронзов медалион с диаметър 3,8 см и с изображение на двуглав орел с корона. Това е "гербът" на Палеолозите, който след падането на Византия и образуването на Латинската империя става символ на Цариградската патриаршия. Очевидно медалионът е принадлежал на човек от клира.
Името Лютица е мъжко, славянско, подобно на Добротица и Иваница.
Оказва се, че крепостта е свързана с трима български царе. Преди време тук бе открита поредна безценна и много рядка находка - монета на Иван Асен II, с неговия лик и надпис. А той е първият български цар (1218-1241), започнал да сече монети.
Особено ценни според археолозите са откритите сребърно-златни монети (дублети) - т.нар. византийски грошове, които дават информация за историята на крепостта през ХIV в. Не е установено още дали са сечени в Гърция или в местни родопски монетарници. Друга ценна находка е монета, наричана от нумизматите "половин базилеус" или "половин василикон". Тези монети са изсечени специално от император Йоан VI Палеолог през ХIV в. с целта да бъде възнаграден с тях българският цар Иван Александър, посочва написаното в писмени източници: "за да представи той на византийския император подвластни нему български крепости". С емисията монети византиецът си купил подкрепата на Иван Александър в борбите за Константинополския престол, а една от споменатите крепости е Лютица, в която отишли уникалните "базилеуси".
Открити са основите на правоъгълната кула. Тя е била огромна, с 60 кв. м площ, опирала е в Южната крепостна арка и в нея е имало прозорец, през който владетелят на крепостта - вероятно местен болярин, е наблюдавал околностите. Донжонът е свързан пряко с името на цар Калоян и неговите исторически битки срещу рицарите от Четвъртия кръстоносен поход, особено след като този български владетел превзема Одрин през 1205 г. и пленява император Балдуин. Един от рицарите - Жофруа дьо Вилардуен, описва как Калоян напуснал Димотики, прибрал се в своята крепост, латините се опитали да атакуват цитаделата му и дори донжона, но се отказали. Вероятно Калоян е използвал Лютица като примамка, за да привлече латините в неудобни за тях плинински места и това се е случило около 1207 г., преди гибелта му край Солун.

Дайте инфо за крепостта МИСИОНИС до Търговище

На 7 км. от Търговище, по пътя за Омуртаг се намира крепост Крумово кале. На повече от 150 дка се издигат древни руини. Крепостта е строена по времето на Юстиниан І в края на V век, като част от отбранителната система на Византия. Целта й е била да спира набезите на варварските племена - славяни прабългари и готи. Преди образуването на българската държава крепостта е разрушена.

В края на ІХ век върху руините възниква българско селище с ранносредновековни землянки. През ХІІ - ХІV век крепостната стена е преоформена и отново е част от отбранителна система, само че сега на столицата Търново. Крепост Крумова кале е една от трите пазили проход Дервента.

От двете страни на порталната врата има две U образни кули. Вътре са жилищните постройки и една класическа трикорабна базилика с помещение за кръщаване. От каменните стени е останало метър и половина - два височина, но и така са достатъчно внушителни, дебели са 1 метър.

В крепостта има разкрит некропол от ХІV век. Цялото поле отвъд стената е било селище. В калето живеела само феодалната върхушка.

След последните проучвания на крепостта се налага мнението на археологът Ангел Конаклиев, специалист в Исторически музей, Търговище, че има голяма вероятност калето да е известния град Мисионис.

snimki imam tuk.
http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/index.php?action=album&id=1135&sessionid=

Batko Charly
20-12-2005, 16:11
http://www.castlesontheweb.com/photoarchive/member.php?id=849&sessionid=

ето тук съм качил всички крепости в Бг където съм бил.

Зверско и похвално! :tup:

arhangel
22-10-2006, 20:14
http://buditel.europressbg.net/online/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=83

Вукелон http://buditel.europressbg.net/online/images/M_images/printButton.png (http://javascript<b></b>:void(0))http://buditel.europressbg.net/online/images/M_images/emailButton.png (http://javascript<b></b>:void(0))Автор Ангел Йорданов

МЯСТОТО

Внушителните останки на крепостта Вукелон (Буукелон) самотно се извисяват на голо възвишение, в подножието на Сакар планина над свиленградското село Маточина (старо име Фикел, Фикла), и заемат площ от около 10 дка. На хвърлей място от нея античният Tonzos (река Тунджа) пресича българо-турската граница.

Още през късната античност римските стратези са оценили ключовото местоположение на възвишението, господстващо над най-краткия път по долината на Тунджа, водещ към Константинопол.

http://buditel.europressbg.net/online/images/stories/broj_1/1_fotoexp_01.jpg

КРЕПОСТТА

Останките от крепостта представляват едно величествено зрелище дори и за неизкушените от историята любители.

http://buditel.europressbg.net/online/images/stories/broj_1/1_fotoexp_02.jpgПо естествено защитения венец от скатове на платото през античността е била изградена крепостната стена. Зидарията е смесена - от камъни и тухлени пояси, с по четири реда тухли в пояс.

През Средновековието оцелелите антични зидове отново са преправени и вероятно подравнени със зъбери и бойни платформи.

Първото впечатление, което се получава от руините е, че те са принадлежали на голяма крепост, от която е оцеляла само входната кула. Ако се вгледаме обаче ще се убедим, че сме пред наистина уникална военна постройка, представляваща самостоятелно пригодена за отбрана кула-крепост.Тя се състои от три части. Средата е образувана от продълговата кула, а на изток е долепен полуцилиндричен издатък. Новата крепост застъпва обиколната антична стена на височина 1.80 м. и може да се предположи, че по време на новия строеж, първата стена, опасваща платото е била запазена поне на тази височина. Единствената врата въвеждаща в крепостта, се е отваряла в южната стена на по-тясното, правоъгълно тяло. То представлява тесен коридор, надяснo от който се влиза в приземието на кулата. Приземният етаж е засводен с масивен каменен свод, подсилен в средата с арка, чиито пети стъпват на две пиластъра. Те разделят приземния етаж на две неравномерни части. Тук били разположени дървени стълби, извеждащи до етажите, разделени от дървени подове. Гнезда от напречни греди са останали и до днес. Една каменна стълба извеждала до увенчаната със зъбери бойна платформа най-горе на кулата.

http://buditel.europressbg.net/online/images/stories/broj_1/1_fotoexp_03.jpgВ пространството на полуцилиндричното тяло, долепено от изток има помещения, служили най-вероятно за затвор, а над него - параклис обслужващ духовните нужди на гарнизона на крепостта по време на обсада. От втория етаж на правоъгълното централно помещение се е влизало в етажа над коридора.

Всяка страна на кулата, включително коридора и цилиндричното продълговато тяло, има по няколко мазгала, увеличаващи неимоверно отбранителните й способности, като същевременно и осветяват средновековния сумрак в живота на обитателите.

Градежът на средновековната крепост е изцяло изцяло от ломени камъни, споявани с бял хоросан.Сводовете са от тухли от средновековен формат и груби плочести камъни.Украсата е пестелива, като следвайки античната традиция в строителството, се състои от няколко тухлени пояса по високите части на сградата.

Този вид крепости от самостоятелно укрепени сгради, разположени в защитена площ се наричат донжони. Те представляват високи ограничени по размер кули, в които са вместени най - необходимите помещения за последен отпор.

ИСТОРИЯТА

Първите сведения за крепостта ни дава Амиан Марцелин, отбелязващ разгрома на римската армия в битката край Адрианопол (Одрин) от разбунтувалите се готи през 378 г., в която император Валент (364-378 г.), е ранен а по-късно и умира от раните си. Можем да предположим, че сраженията са били в околностите на крепостта, отстояща само на 15 км от Одрин.

През Средновековието поради близостта си с ромейската столица и Адрианопол, укреплението по-често е принадлежало на Византия отколкото на България.

Вукелон е бил превзет и разрушен при походите на кан Крум през 813 г. и името му е изписано на триумфална колона от Плиска.

http://buditel.europressbg.net/online/images/stories/broj_1/1_fotoexp_04.jpgПробива си път и една легенда. Според нея, след паметната победа на цар Калоян в битката срещу латинските рицари от IV кръстоносен поход, плененият фламандски граф и латински крал Болдуен де Фландър прекарал няколко дни затворен в кулата на Вукелон. От тук е отведен в столицата Търново, където намира смъртта си.

През 1328 г. при настъплението на армиите на цар Михаил-Шишман във византийските предели гарнизонът сам предал крепостта на българите и затова владетелят "...се разположи край нея без да извърши нищо лошо..." Там той престоял един месец, изчаквайки среща с ромейската войска. Император Андроник III изпратил пратеници в българския стан започнали дълги преговори. Искането на цар Михаил-Шишман да замени Вукелон за Созопол останало без последствия, но все пак било постигнато споразумение и той върнал крепостта на Византия срещу голям откуп.

През средните векове Вукелон е била и епископия, подчинена на митрополита на Адрианопол.

По време на османското владичество крепостта загубва значението си и запустява. Цялата околност обраства с дълбоки гори, изобилстващи с дивеч. През 1664 г. тук ловува султан Мохамед IV, от чиито дневник научаваме, че крепостта и намиращото се под нея селище се наричат вече Фикла.

МОНОГРАМА

http://buditel.europressbg.net/online/images/stories/broj_1/1_fotoexp_05.jpgЕдин кръстов монограм, изработен от тухли, е вграден малко над входната врата.Към горното западното и източното рамо на кръста са изписани буквите М, Н и Л.

От начина, по който са разположени буквените знаци на монограма, може да се допусне, че се касае за някой Михаил, без обаче да се конкретизира определена личност. Възможно е това да е и цар Михаил - Шишман, който при похода си от 1328 г. престоявайки тук, да е укрепил допълнително набързо, крепостта затваряйки пътя по долината на река Тунджа.

Допустимо е, макар и малко вероятно, монограмът да означава името Мануил. В такъв случай строежът или поправките могат да се свържат с Мануил Апокавк, чието име се споменава през 1344 г.

Parabellum
23-12-2006, 09:21
Тези снимки ги намерих случайно
http://www.4coolpics.com/album.php?gal=52&ord=votes
Може би ще ви представляват интерес.

Guy de Mont Ferrand
23-12-2006, 11:33
Тези снимки ги намерих случайно
http://www.4coolpics.com/album.php?gal=52&ord=votes
Може би ще ви представляват интерес.
Тях не ги ли е правил пак член на форума (Arhangel)? Много са добри :tup: !

Thorn
23-12-2006, 13:06
Бинго! Позна.

Жалко, че напоследък с него позанемарихме темата със средновековните църкви, но пак очаквайте мощно включване.

Todor Pavlov
23-12-2006, 19:25
Фотографиите са превъзходни.
Я да видим това познато ли ви е ?

Guy de Mont Ferrand
23-12-2006, 19:48
Ей, къде е това? На Дунава някъде: във Видин ли?

Thorn
23-12-2006, 20:35
Ги, ги, къде се отплесна.... Не е на Дунава, доста по на югозапад е. И това не е река, а езеро.

Todor Pavlov
23-12-2006, 22:48
:clown:/жокер/ -в подножието на крепост в югозападна България ;)

Todor Pavlov
24-12-2006, 01:05
Тази крепост-

Thorn
24-12-2006, 03:03
Много сериозен жокер си дал. На снимката с крепостта се вижда даже и знамето.

Avitohol
28-12-2006, 18:24
Здравейте,
Търся снимки на Урвич, Дръстър, Русокастро и Состра.
Благодаря предварително!

Todor Pavlov
03-01-2007, 18:28
Бавно и мъчително възстановяване , макар и с европари , щото излизат неудобни неща...

Hussar
03-01-2007, 19:44
Е това си е Лихнида, то е ясно:)

Не че съм експерт, но ми се струва, че е много добре възстановена крепостта. Доста яко излгежда вечер като се освети и както е разположена на хълма се вижда от далече.

Todor Pavlov
05-01-2007, 23:19
... Доста яко излгежда вечер като се освети и както е разположена на хълма се вижда от далече.

Съгласен съм с теб , а може би това е и което ме тегли натам през година две...

pnp5q
30-04-2007, 10:11
Крепостта в Яйлата (http://yailata.info/stronghold.php)

SRH
06-05-2007, 12:34
Струва ми се, че тук е темата да попитам имате ли информация за крепостта край с. Красен, Русенско? Някакви източници, които да я споменават? Археологическите разкопки са забатачени и даже не е ясно защо.

belata_a
22-06-2007, 23:30
Наскоро разбрах, че североизточно от с. Оряховица, община Стара Загора имало останки от средновековна крепост на име Ряховица (вероятно дала името на близкото село). Единственото нещо, което разбрах за нея е, че се смята за дата на нейното построяване XII в.
Въпросът ми е дали някой няма някаква информация за нея или поне да ми посочи подходяща литература, в която аз бих могъл да проверя за такава? Предварително благодаря!

arhangel
23-06-2007, 12:42
Наскоро разбрах, че североизточно от с. Оряховица, община Стара Загора имало останки от средновековна крепост на име Ряховица (вероятно дала името на близкото село). Единственото нещо, което разбрах за нея е, че се смята за дата на нейното построяване XII в.
Въпросът ми е дали някой няма някаква информация за нея или поне да ми посочи подходяща литература, в която аз бих могъл да проверя за такава? Предварително благодаря!

Споменават я във връзка с въстанието на Ивайло /Никифор Грегора/ когато Йоан Асен III тръгнал към Търново пътят му минал през тази крепост.
Споменава се и при похода на Михаил Глава Тарханиот срещу Теодор Светослав Тертер когато неговите войски я превзели /Пахимер/ заедно с други от Копсис до Сливен ...

Иначе в книгата на Б.Д. и Антоний Хаджийски "Каменните щитове на България" има за нея но не е много подробно има и в "Българска военна история през средновековието" на Б Чолпанов и Д.Ангелов ... не съм бил там но доколкото знам няма някакви руини останали вероятно са незначителни ....

Струва ми се, че тук е темата да попитам имате ли информация за крепостта край с. Красен, Русенско? Някакви източници, които да я споменават? Археологическите разкопки са забатачени и даже не е ясно защо.

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=9228

тук съм поместил всичко на което съм се натъкнал за тази крепост ...

arhangel
17-07-2007, 19:26
http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=9228

тук съм поместил всичко на което съм се натъкнал за тази крепост ...

Грешка ... блял съм някъде ... става въпрос за Красен Панагюрско ... За Красен Русенско не знам нищо освен че е имало средновековен град но къде е и какво е останало не знам ... съжалявам за объркването :1087:

tonev
17-07-2007, 23:04
я да попитам изясни ли се къде е Крън?

Warlord
18-07-2007, 11:56
я да попитам изясни ли се къде е Крън?
До Казанлък ;)

Thorn
18-07-2007, 12:20
Анево кале. Естествено не е 100% доказано

arhangel
18-07-2007, 15:39
Анево кале. Естествено не е 100% доказано

За Анево кале се върти в обръщение хипотезата че е Копсис а иначе Крънската крепост е северно от с. Крън на източното скалисто възвишение в началото на тясната клисура наречено "Калето"/че как иначе/ .Горе е явно цитаделата ... Било е част от голям укрепен възел явно защото според топонимията отсрещтните хълмове се наричат "Градовете" ... качвам планче на разкритите участъци на Крънската крепост.Според разкопвача Димитър Николов вероятно през античността крепостта и населеното място са носили името Мезидеве.

Thorn
18-07-2007, 15:54
Посипвам си пепел на главата. Така е като човек не е имал време да пие кафе!

Вилхелм Монке
03-11-2007, 14:20
Това писмо беше изтрито. Може и да умра, но никой не е безсмъртен, а на мен все един ден ще ми се наложи да мина и през това изживяване. При следващ такъв пост обаче потребителя ще бъде баннат! Той не е застрахован срещу бан!
Одзава

Terror
15-12-2007, 10:54
Преди време чух за някаква крепост в местноста Разметаница, някои да има повече информация?

Zalmoxis
15-12-2007, 18:21
Не беше ли там някъде избито семейството на Арон ?

Terror
15-12-2007, 19:55
Не беше ли там някъде избито семейството на Арон ?
Да.
Ето от тук май ми е познато:

Мит – Епос - ИсторияРазметаница е историко-географска област (135 кв. км) в долината на едноименната река, на територията на Бобовдолската селищна система (17 села), север-северозапад от гр. Дупница. Реката извира от Бобовдолската и Колошката планини (дялове на Конявската пл.), тече меридионално, при местн. Бинеко пресича стария път Кюстендил - Дупница и при с. Грамадье се влива в р. Джерман. Пространството между двата й притока (долистовски и бобовдолски) над пътя до Бинеко е наситено с множество археологически останки и се нарича Царичина. През римската епоха през Разметаница (край Голямо село) е минавал пътят, свързващ Пауталия с Германия и Филипопол. През Средновековието пътища водели: а) от Бинек-таши хан през Бобов дол към Радомир, като прехвърлял планината около Житуша и Жедна; б) откъм с. Баланово вървял по билото на Гологлавски рид и слизал в Радомирското поле при селата Кондофрей или Житуша. След превземането на Средец от турците (1382 г.) Дупница и селищата северно от него (вкл. Разметаница), които дотогава били в границите на Търновското царство, били отдадени на велбъждкия владетел Константин.Предполага се, че интересуващото ни събитие е породило четири народни предания. Две от тях са записани по-рано. Според първото двама братя-царе имали лятно седалище на планинската височина Врм (източно от с. Коркина), а зимно - на юг от него, в местн. Царичина. Веднъж, незнайно за какво, единият подгонил другия от Врм и като го стигнал в Царичина, го убил. Второто разказва, че на Царичина живеел цар; синът му, въпреки молбите на майка си, побягнал от родния край - тя го гледала, докато последните височини в югозападна посока не го закрили от взора й (затова те и до днес се наричат Поглед и Издай-глава). По-късно записаните предания са също две. Според първото името Разметаница било свързано с подредбата ("размятането") на Самуиловите войски преди сражението му с Аарон; майката гледала братоубийството от крепост на вр. Поглед. Във второто (което е по-скоро продължение на първото) се разказва, че единият брат побегнал на северозапад от Царичина, но на ок. 200 м бил застигнат от другия и посечен (местността там се нарича Кървавето); той обаче взел отсечената си глава в ръце и продължил да бяга в северна посока още 1 км - там, където паднал, му направили гроб, покрит с камъни (мест. Гробо) [Меджидиев, А., 1935, с. 43; вж. и Попов, Ж. и др., 1991, с. 13]. Сред народа тези предания да се подкрепят и от два топонима (Самуилов камък и Самуилово кале, около с. Циклово, южно от Поглед, общ. Бобошево), за които изследователите предполагат, че имат късен ("учен") произход.Макар възможностите за по-точно идентифициране на мястото на Аароновата гибел в посочения район да са нищожни, някои топоними дават основание да се предполага съществуването в него на голям култов (шамански?) център. Известни податки в тая насока представят селищните имена Палатово, Шатрово (може би от по-ранни местни названия) и Еремия, местностите Банковица и Кървове (до Царичина). Западно от Разметаница е Виденския дял на Конявската планина, където (от север към юг) се намират Хайдушки преслап (и Хайдушки дол - над село Углярци), седловината Арамлия (с Арамлийски кладенец), Угрин валог, връх Виден (1487 м) и връх Куклата. Около седловината Света Богородица (разположена северозападно от Разметаница, свързва Виденския и Колошкия дял) се намират местностите Корита (поляна), Шишман (име за било, дол и извор), Демир Капия (седловина) и Момин гроб (както и Момин дол и Момино градище). В Колошкия дял освен едноименния връх (1315 м) се намира скалния феномен Гарвана, а откъм север (в областта Мраката) са селата Колош и Извор. В източния дял (Гологлавски рид) са връх Куртадин, Славеево усое, връх Развалена църква (с антична крепост и селище край римски път) и близката седловина Влашки превал. След този преглед интересуващото ни лобно място в Разметаница по всяка вероятност трябва да се търси в нейната южна-югозападна посока. Най-големи основания за идентификация на търсения "шамански център" предлага топонимичната комбинация, очертана в близост до местността Царичина, между сливането на двата горепосочени притока на река Разметаница и вливането й в река Герман при село Грамадье, която има сравнително ясни паралели в българските фолклорно-митологични текстове и обредни практики. Може би в нея трябва да прибавим и името на сравнително близкото село Еремия, което според Й. Иванов "напомня нарочения автор на апокрифния Апокалипсис - пророк Иеремия, както и известния български писател и разпространител на апокрифите, поп Иеремия" [Иванов, Й., 1925, с. 164]. Във връзка с това ще припомним, че посочените названия обозначават компоненти на миторитуалния комплекс (срвн. "Грамада & Еремия & Герман & река"), свързан с Перуновия култ и мита за Гръмовержеца. В контекста на шаманската тема той може да бъде ориентиран към календарен преход, осмислян и есхатологично. Показателно в това отношение е преданието за бягство (на някакъв царски син) от Разметаница към интересуващата ни югозападна посока (Грамада & Герман), което се допълва от преданието за бягство на обезглавен цар - пояснението, че на мястото, където паднал, му направили покрит с камъни гроб, отново насочва към идеята за "грамада-гроб". Тук е мястото да отбележим, че тъкмо в областта Разметаница П. Р. Славейков неколкократно бил чувал легенда, според която някакъв цар бягал от крепостта си с коне, подковани наопаки [СбНУ 11, с. 117, бел. 9]. Доколкото топосът е свързан със съдбата на царя в "последното време", без колебание трябва да отклоним евентуалните опити да се смята, че е породен от конкретно историческо събитие - в многобройни предания и песни "последният владетел" е посечен от вражалци (квазиисторически идентифицирани като турци) или собствения си слуга, в някои варианти бяга с глава в ръце, а мястото, където пада, е белязано с каменна грамада (път нагоре) или кладенци (път надолу).

Тодор Молло

Пилот
08-04-2008, 14:35
Вчера се разходих до регионалния исторически музей в Перник (имах работа за училище) и разговарях с директора. Оказа се, че се кадидатства по някаква програма заедно с Норвежкия университет за наука и технологии. Идеята е да се направи реконструкция на крепостта над града (известна като крепостта Кракра). Планът включва оправяне на инфраструктурата, вдигане на 2 кули (най източната и най западната откъм реката), възстановяване на основната порта откъм север с двата й бастиона, както и на църквата директно срещу входа (която като конструкция е уникална). Също така ще се продължат и разкопките на крепостта (прекъснати преди 20 години) в западната й част. Ще се изследва и за кухини под крепостта, защото има сериозни предположения че отдолу има/имало е тунели водещи встрани от крепостта.

Покрай проекта е направен и 3D модел на крепостта, качвам няколко снимки. Моделът е на арх. Асен Илиев.

dibo
08-04-2008, 14:57
То проекти за Кракра на община Перник дал господ. Само реални действия засега няма.

http://www.pernikinfo.com/news.php?id=1180&stat=2
http://www.stroitelstvo.info/show.php?storyid=468051
http://money.ibox.bg/news/id_1033861904

Пилот
08-04-2008, 15:10
Хората в музея чакаха одобрение от норвежците вчера-днес, за съжаление няма да мога да ходя да ги питам скоро (аз живея в Перник, но уча в София и се връщам след като са затворили музея). След 3 седмици ще отида да проверя какво е станало.

От това което видях вчера (директорът е голям ентусиаст и си говорихме към час) нещата изглеждаха доста сериозни, самият проект е на базата на такива разработени преди 20-тина години (говоря като архитектурен план и чертежи). Реална строителна дейност би трябвало да започне есента.

arhangel
08-04-2008, 19:06
То проекти за Кракра на община Перник дал господ. Само реални действия засега няма.

http://www.pernikinfo.com/news.php?id=1180&stat=2
http://www.stroitelstvo.info/show.php?storyid=468051
http://money.ibox.bg/news/id_1033861904

Четем следното ..."Източната и западната кула ще се изградят със съвременни материали, както и централната порта с прилежаща църква"....
като че ли съм доста смутен ... съвременни материали ми звучи изключително ... смущаващо ... бетон и арматура ... направо баклава ... ако ще я правят така по-добре да я зарият отново :nono:

..."Третият етап, предвиден в проекта, е за изграждането на конна база. Перничани и гостите на атракцията ще могат да разгледат забележителностите, яздейки кон"..... :horse:

Баси ,как ги правят тия проекти откъде ги мислят тия безумия ... направо съм в транс ....:beatdeadh

dibo
30-05-2008, 16:45
Арх. Константин Пеев: В следващите 2-3 години ще започнат да се намират средства за възстановяване на крепости

30 май 2008 | 15:04 | Агенция "Фокус"

http://www.focus-news.net/?id=f9225

Пилот
30-05-2008, 19:01
Вчера ходих до музея отново и казаха, че проектът в момента се разглежда от финансовото министерство. Иначе той е част от по-голяма инициатива в областта (май ставаше дума за десетина милиона в различни проекти из България).

Технологията на строеж ще бъде като се иззижда външната част от стената от двете страни и вътре се налива бетон... ако някой е запознат да каже доколко смислено е това.

Иначе в скоро време може да започне работа по изграждането на ковачница, която да произвежда изделия от периода (тоест ще има кой да кове мечове на Традиция :) )

Warlord
31-05-2008, 10:45
Те така "реставрираха" и през соц периода, та дори и на Царевец отвсякъде стърчи бетон и ръждясала арматура. Дано поне на външен вид да го докарат.

Най-вълнуваща обаче ще бъде реставрацията на Севтополис, стига община Казанлък да намери от някъде 85 млн. евро и древната столица на Одриското царство може отново да изплува от водите на язовир Копринка. Ще бъде голяма туристическа атракция, ама май ще си почакаме.

http://e-vestnik.bg/imgs/world/sevt09_1-1-1.gif

http://paoleta.blog.bg/photos/27847/original/pr1(1).jpg

dibo
01-06-2008, 17:55
http://www.sevtopolis.info/

Пилот
01-08-2008, 00:31
Директорът на РИМ Перник Симеон Мильов: Ще позволим частична възстановка на крепостта Кракра, в края на септември ще се разбере дали проекта за 1 080 000 евро е одобрен

15 юли 2008

Ще позволим само частична възстановка на крепостта Кракра, каза директорът на Регионалния исторически музей в Перник Симеон Мильов. Финансите, които ще бъдат отпуснати са по линия на “Европейско икономическо пространство”, предоставени от Норвегия, Лихтенщайн и Исландия. Те са в размер на 1 080 000 евро. Според Мильов хората, които ще разработват проекта за историческата местност ще предложат варианти за това по какъв начин и с какви материали да стане тази възстановка. “След това ние ще изберем най-удачния вариант. Няма как обаче крепостта да се издигне със същата техника, каквато е издигана в миналото. По всяка вероятност обаче ще бъде както е до сега - изграждане, надграждане, което ще личи ясно, за да достигнем до височини, които вероятно са били тогава”, каза Мильов. Според директорът на РИМ един добър вариант е историческите забележителности да останат в първичния си вид. “Някои европейски страни си позволиха да направят пълни възстановки на исторически паметници и излязоха някакви конвенции, които осъждат изграждането на крепости и на други съоръжения, за които не се знае как са изглеждали, а всъщност са една фантасмагория. Те оставят нещата така, както си е, което е и по-добрия вариант. В чужбина на всяко подобно място има обозначена табела, грижат се хора, за състоянието на руината и т.н. Това мисля, че е по-добре, отколкото да изграждаме неща, които не сме сигурни как са изглеждали. Ние ще позволим частична възстановка. Страшното е да тръгнем да възстановяваме цялата крепост и да си въобразим, че всички тези сгради знаем за какво са били. Но стените така или иначе са едни и същи и няма никаякъ проблем в това да бъдат издигнати”, допълни Симеон Мильов.
Предстои да се разбере дали ще бъде одобрен проекта за пернишката крепост към края на септември тази година, съобщи още Мильов. Партньори на начинанието са Национален исторически музей, Регионален исторически музей и Фондация “Бъднини”./АГЕНЦИЯ “ЗА ПЕРНИК”

denkovi
27-08-2008, 21:27
Вижте на какво попаднах тук:http://oshte.info/004/00104/05/2605/12.htm

Някой има ли схеми или снимки на крепоста при Ивайловград?
А някои има ли претстава кои са и каде се намират останалите 19 крепости за които става вапрос

jordanu
16-09-2008, 02:30
Здравейте,

Търся информация за ранносредновековната крепост "Сикера" - намира се някъде около землището на село Ичера.
Споменава се от Мануил Фил.

Пилот
17-09-2008, 16:55
:(

Спряха парите за крепостта “Кракра” заради санкциите на ЕС
17 септември 2008 • Подобни • Категоризация
Още статии

* Директорът на РИМ Перник Симеон Мильов: Ще позволим частична възстановка на крепостта Кракра, в края на септември ще се разбере дали проекта за 1 080 000 евро е одобрен
* Съперник: По следите на Индиана Джоунс тръгнаха млади перничани
* Пернишки частни фирми подадоха ръка на община Перник за реализирането на археологическа експедиция “Кракра” 2008
* Стартира археологическата експедиция на пернишката крепост Кракра. Под ръководството на археоложката Василка Паунова, учениците ще търсят гробовете на обитателите на крепостта в местността “Зарина нива”
* Ученици от пернишките училища тръгват по стъпките на Индиана Джоунс от понеделник. Младите археолози ще търсят находки на крепостта “Кракра” в неизследваната до сега местност „Зарина нива”

Категория: КУЛТУРА • ОБЩИНА ПЕРНИК
Ключови думи: ес • кракра • крепост • пари • санкции
feature photo

Възстановяването на крепостта “Кракра” временно се отлага, писа “Градски вестник”.
По представен в Министерството на финансите свой проект Община Перник очакваше 1 080 000 евро по линия на финансовия механизъм “Европейско икономическо пространство” /ЕИП/ за възраждането на средновековната историческа крепост “Кракра”. Тези дни обаче стана известно, че ЕИП се присъедини към санкциите на ЕС и също спря парите за България.
В началото на септември в ЕИП са решили да замразят безвъзмездната си помощ за страната ни въз основа на въведената от ЕС наказателна мярка от 23 юли 2008 г., с която бе отнета акредитацията на разплащателните агенции към Министерството на финансите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Парите от ЕИП трябваше да минат през Централното звено за финансиране и договаряне, което е на подчинение на финансовия министър Пламен Орешарски. Твърди се, че правителството е било уведомено веднага за новата санкция.
За периода януари 2007- май 2009 г. за България бяха отпуснати 21.5 млн. евро. Процедурата по усвояване на тези средства стартира тази година, като на 28 май министър Орешарски обяви края на набирането на проектни предложения. Подадени бяха общо 264 предбложения на обща стойност 190 млн. евро, което бе 10 пъти повече от общия бюджет на програмата. След пресяване одобриха 40 проекта за 17.2 млн. евро плюс 21 резервни проекта. По информация от доверени източници проектът за възстановяването на крепостта “Кракра” беше сред първите пет.
Отделно от това ЕИП дава 2 млн. евро на неправителствени
организации, които няма да бъдат засегнати от замразяването на парите, защото се контролират пряко от Финансовия механизъм, а не от министерството на Орешарски.
В Европейското икономическо пространство влизат всичките 27 държави от ЕС плюс три от страните в Европейската зона за свободна търговия (ЕФТА) без Швейцария. Тези три страни са Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.

Стич
03-11-2008, 14:51
Мои снимки от крепостта Червен.

Стич
03-11-2008, 14:58
Още от там.

Стич
03-11-2008, 15:04
Пак от там.

Стич
03-11-2008, 15:10
Източна стена и порта.

Dobromir Rusev
08-11-2008, 22:15
http://picasaweb.google.com/ulpiaoescus

http://picasaweb.google.com/ulpiaoescus2

http://picasaweb.google.com/ulpiaoescus3

:beer2:

tyrsa4a
17-11-2008, 23:52
В момента съм се заел да направя пълен списък на крепостите в БГ по области, но има прекалено малко информация за всички твърдини. Остават ми да опиша още 7 области. Числото до тук е 476 крепости.

tyrsa4a
17-11-2008, 23:55
Има много хора (без иманярите), които се интересуват от темата и знаят доста за крепостите по родните им места, но няма как да ги открия и да се свържа с тях. Някакви идеи?

Thorn
18-11-2008, 00:55
Кои области не си описал?

Dobromir Rusev
18-11-2008, 11:46
В тази селекция, за да претендира за акуратност, трябва най-малкото да се направят бая филтри, или поне разграничения. А именно:

1. ВРЕМЕВИ ФИЛТЪР Фортификационни съоръжения от
а/ Класически Тракийски/Елински период
б/ Тракия Романа/Принципат/Доминат/Късна Античност
в/ Византия(ИРИ)/ Ранно Средновековие/ ПБД
г/ Византия(ИРИ)/ Зряло Средновековие / ВБД
д/ Късно Средновековни
е/ Османски
- 15 - 17 в.
- 17 - 19 в.
ж/ Съвременни - сл. 19 в.
е/ Обособена графа - фортификационни съоръжения, владени от българите, но ненамиращи се в очертанията на съвременните териториални граници на Република България - тук са много и също са необходими филтри.

2. ТИПОЛОГИЧЕН ФИЛТЪР Фортификационни съоръжения тип
а/ поселение, използващо изцяло природен феномен - скали, образувания, изсичания във самия ландшафт, водни препятствия
б/ поселение, доукрепващо и използващо частично природен феномен
в/ поселение, разчитащо на укрепяването изцяло на човешкия фактор - тук разбира се са най-много, но трябва да се внимава.

3. СТРУКТУРЕН ФИЛТЪР Фортификационни съоръжения тип
I. Спрямо градеж:
a/ видове структурни единици - врязани квадри, рустицирани квадри, суха зидария, циклопов градеж, елински градеж, поява на спойка - видове хоросан - видове опуси, останки от замаски (не е лошо да се почете Витрувий), средновековни градежи
б/ видове стени, дебелини според предназначение, куртини, пълнеж, емплектон, разстояния от и до кули, останки от стълби - еднораменни, двураменни
в/ видове кули -
- според формата - кръгли, квадратни, подковообразни, триъгълни, многоъгълни, неправилни, на 1, 2, 3, или повече нива, със или без зъбери, със или без горна площадка
- според вида - фланкиращи, ъглови, междинни
- според мястото - външни, вътрешни, изнесени, скрити
- според предназначението - бойни, донжонни, жилищни, декоративни
- според илюминацията - със или без илюминация, с тесни амбразури, с прозорци, с тераси
г/ видове порти
- според вида - нефланкирани, фланкирани
- според височината - едноетажни, двуетажни, многоетажни
- според отваряемостта - с разгръщане или падане на крила, с катаракти, с крила, служещи за мост
II. Спрямо ориентация:
а/ фортификации без планировка
б/ фортификации със частична планировка
в/ Хиподамови фортификации, отклонения, смисъл в тях - разлика между планировка на кастел и кастра.
г/ феодални съоръжения и особености при планировката им, замък, бург, etc.
д/ фронтови форт

III. Спрямо вътрешна застроеност
а/ наличие или неналичие на вътрешна застроеност според площ, функции и значение
б/ видове вътрешна застроеност - пътища, жилища, ниши, огнища, есхари, щабове, храмове, хореуми, щерни, etc.
в/ църкви

4. ФИЛТРОВАНЕ, СПРЯМО СНЕМАНЕ НА АРХЕОЛОГИЧЕСКА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ОБЕКТА

а/ фортификационни съоръжения, частично засечени в субструкция чрез теренни обхождания - има почти до всяко село в България - могат да се използват публикуваните анализи и отчети по общините за развитие на туризма и засечените културно-исторически паметници.
б/ фортификационни съоръжения, напълно засечени в субструкция чрез теренни обхождания - също
в/фортификационни съоръжения, засвидетелствани в частична суперструкция - такива са най-много
г/ фортификационни съоръжения, засвидетелствани в суперструкция със внушителна запазеност на останките (Например може да се въведе графа за максимално запазена височина на стените в суперструкция)

и така нататък и така нататък....

tyrsa4a
18-11-2008, 16:54
Не съм описал Смолян, Кърджали, Хасково, Ст. Загора, Ямбол, Сливен и Бургас.

А колкото до филтрите, нека първо да има нещо черно на бяло, а чак тогава да се филтрира. Да не говорим, че за много от тях все още се спори кой ги е построил, а други са минали през всичките етапи на владеене. Аз с това до тук се занимавам вече 9 месеца. Ще завърша списъка, а който иска да си го филтрира и поправя както му е изгодно. Направих го за собствено ползване, т.е. да ги обиколя всичките ако мога.

tyrsa4a
18-11-2008, 16:57
Проблемът е че за повече от половината, не може да се намери информация, не че за тия има кой знае каква. Да не говорим, че доста от тях са 2 метра под земята и отгоре не стърчи нищо. А други си крият информацията защото не те познават и си мислят че си иманяр.

Dobromir Rusev
18-11-2008, 17:07
Само да ти кажа, че такъв списък със всички регистрирани обекти има, но той не е обществено достояние. Притежава се 3 законови органа, отговарящи за това в България - НИПКМ - Национален Институт за Паметниците на Културата, БАН Българска Академия на Науките и НАИМ - Национален Археологически Институт с Музей.

tyrsa4a
18-11-2008, 17:37
Добре, ама на мен никой няма да ми го даде, нали?!

Dobromir Rusev
18-11-2008, 17:59
Ще ти го дадат, разбира се, с този твой интерес, само след едни никви 30-40 години те виждам блестящ крепостен академик :rofl:

П.С. Сега да не вземеш да ми се вържеш на шегата? :)

tyrsa4a
18-11-2008, 18:05
Няма проблеми за шегата. Но наистина ли ще ми го предоставят?

Dobromir Rusev
18-11-2008, 18:07
Абсурд!

tyrsa4a
18-11-2008, 18:16
Е за това говоря. По добре аз да си го направя.

tyrsa4a
20-11-2008, 19:52
Кои области не си описал?

Смолян, Кърджали, Хасково, Ст. Загора, Сливен, Ямбол и Бургас, но по- скоро от другите ме интересува да не съм пропуснал нещо

Thorn
20-11-2008, 20:45
Подробни данни имам само за Кюстендил

tyrsa4a
20-11-2008, 21:07
Подробни данни имам само за Кюстендил

Идеално. Ще ти бъда благодарен ако разменим информация по начин, какъвто ти е удобен на теб, а специално за Търново и търновско- каквото мога да направя за теб, ще бъде удоволствие за мен

Terror
12-07-2009, 18:36
От 1 юли се провеждат разкопки в тази местност. Правени са разкопки към 30те години и после през 90те когато е издигнат кръста в памет на загиналите от 7ма рилска девизия.
През средновековието (9ти-14ти век) е имало отбранителна кула и крепост. Последните новини, които чух, че са намерени останки от антична? стена, предмети, гроб на дете и основи на стени.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=373639
http://www.bulfax.com/?q=node/683430

Мислите ли ще се намери нещо? А ако се намерят останки от крепостна стена и кула би ли било възможно да се реставрират в смисъл говоря от финансова гледна точка, дали би си заслужило..?

skycycle
01-08-2009, 19:26
много ми е любопитно каква информация си събрал за области Шумен и Благоевград... има ли начин да разгледаме?

skycycle
24-08-2009, 03:24
http://www.pokazatel.net/index.php?option=com_content&task=view&id=8673&Itemid=68

и малко по-старо

http://www.pokazatel.net/index.php?option=com_content&task=view&id=8181&Itemid=35

MOHAXA
12-03-2010, 23:33
Напоследък се натъкнах на интересното предположение, че т.нар. средновековен замък на крепостта Цепина е всъщност османски градеж от първите години от завладяването на Балканския полуостров.Тезата прокарва Н.Тулешков в Крепостно строителство по Българските земи.Основните аргументи са абсолютната идентичност с крепости строени от турците в началото на XVв. например Холъвник до Никопол,която има почти идентичен план с Цепина.Донжонът има характерната и предпочитана от осмаската фортификация през периода осмоъгълна форма, коренно различаваща се от правоъгълните или тези с неправилна форма съобразяваща се с релефа от ВБЦ.Друга особеност е, че "до равнището, до което са запазени крепостните стени, няма следа от врата, въвеждаща в двора." Следователно входът е бил "през врата отваряща се значително по-високо от околния терен".По същия начин се е влизало и в самата кула, което е характерно за жилищно-отбранителните кули от XV-XVIв.Другите сгради разположени зад дебелите стени на замъка са еднопространствени продълговати, разположени успоредно една на друга, с несъмнено казармен характер.Освен това начина на градеж е с "използвани разнородни преупотребени строителни материали", което навежда на мисълта за "набързо изпълнена работа през военни години".Разбира се Цепина се свързва с деспот Слав, но едва ли е била негова резиденция, след като той има великолепна такава в Мелник, а но скоро е била малка планинска крепост, разширена и доукрепена от османците при завладяването на Родопите.От тогава са и останките на т.нар. замък и дотжон.

KIZIL DELI
14-03-2010, 13:13
Това е интересна теза несъмнено, но Тулешков с всичките си глупости за мен се е компрометирал дотолкова, че не вярвам на никоя от теориите му. Освен това, тия "архитектурните историци", ако вземат и малко повече историци да бъдат няма да сбъркат хич. Много добре ми е ясно за какво им е потрябвало на османците да строят Холовник, чудя се за какво им е крепост в сърцето на Родопите, където заплаха няма от никъде и при положение, че е общоизвестна практиката им да рушат, а не градят крепостите от типа на Цепина. Строителството на крепости и снабдяването им с гарнизон хич не е евтина работа, за това и ги рушат, за да не се налага да ги подържат и да не стават центрове на местна съпротива. Та чудя се как Тулешков аргументира причината за строежа на крепостта изобщо. С думи прости – интересна интелектуална еквилибристика, ама не й връзвам вяра хич, щото може и да не разбирам от крепостна архитектура, но знам ,че скъпи неща без причина никога не се правят, а в случая освен да се „бори с непокорния дух на родопските българи” не виждам за какво друго ще служи на османците тая крепост на един връх в дън горите. Имало е смисъл от нея, когато е пазела пътя, в османско време, даже и в най-ранно време няма от кого да го пази тоя път при положение, че Родопите са затворени в чувал от Лала Шахин и Евренос. :drinks:

П.П. Иначе Тулешков няма да спре да ни изненадва и осветлява и за в бъдеще, сигурен съм. :pionier:

MOHAXA
23-03-2010, 23:46
Цепина можеби е имала своето значение, след като Теодор II Ласкарис полага значителни усилия и то не еднократно за превземането и.Същия я нарича:великолепна, знаменита, чутовна, най-укрепена, най-недостъпна, съвършено непревземаема.Разбира се тези определения са в духа на високопарния официален стил на византийците, но все пак...
Разбира се има и друга посока на мислене.След като османците при изграждането на първите си крепости на Балканите, взимат модел от съвременните за момента западно европейски тенденции, дали всъщност при изграждането на Цепина влиянието не е пряко, чрез връзките на Алексий Слав с латинците?!Защото е ясно, че архитектурно крепостта няма връзка с подобно строителство от ВБЦ.
Поздрави:drinks:

1951
14-04-2010, 15:37
По великденските празници бях на кратка почивка в македонския край и както си му е реда се отбихме в Мелник.
Мелник, както не много хора знаят, не е само възрожденски къщи, вино, кръчми и гръцки туристи. Мелник е имал своята интересна средновековна история, за която малко хора знаят или пък се интересуват.
Та така.
Още с влизането в градчето в далечината се забелязва нещо като кула от крепост. Това е т.нар. Болярска (или Византийска) къща. Както знаем Мелник е построен в една Y-образна долина, а въпросната къща е построена на възвишението, което раздела долината на две. Указателни табели как да се стигне до къщата няма и трябва малко интуитивно да се промъкваш по пътеките между къщите. Как се лутахме и аз не знам, но се озовахме над въпросната къща.

http://img265.imageshack.us/img265/7397/img3627t.jpg

От тази позиция спокойно се наблюдава цялото градче.
Това, което е останало днес от къщата е една доста висока фасада, останки от кула и други руини. Както разбрах, се смята, че въпросната къща е строена в началото на XIII век от легендарния деспот Слав. Първоначално е била негова резиденция, а след това през вековете е била многократно престрояване и напрактика е била обитавана до началото на XX век. Та къщата през средновековието е била малко укрепление разположено вътре в града. Наблюдателната кула по време на Възраждането е била превърната в часовникова кула. През 70-те къщата е била проучвана и възстановена до някаква степен, както и обявена за паметник с национално значение на българската средновековна жилищна архитектура.
Следващите няколко снимки са на къщата.

http://img641.imageshack.us/img641/4654/img3630s.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/6660/img3631z.jpg

http://img163.imageshack.us/img163/2253/img3642p.jpg

http://img13.imageshack.us/img13/4509/img3644a.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/2289/img3650k.jpg

http://img151.imageshack.us/img151/2441/img3652e.jpg

Болярската къща беше само за загряване. Истинската крепост се намира на един от околните хълмове и повечето я наричат Крепостта на Слав. Вероятно укреплението се е намирало там доста преди времето на Слав, но се смята, че той е укрепил и разширил крепостта.
Почти в средата на градчето, ще видите син надпис, който оказва пътя към крепостта. След кратко лутане из миниатюрните улички се излиза на една пътека. В покрайнините на Мелник има доста руини, като тези на двете долни снимки.

http://img202.imageshack.us/img202/9158/img3666hf.jpg

http://img140.imageshack.us/img140/6130/img3663e.jpg

Лично според мен се касае за основни на т.нар. "възрожденски тип къщи". Само до преди 100 години Мелник е имал население от над 5000 души и напрактика над половината от тогавашните къщи са разрушени.

Пътеката към крепостта изглежда така:

http://img718.imageshack.us/img718/408/img3670il.jpg

Изкачването от градът до крепостта отнема около 20 - 30 минути. Пътеката е стръмничка и не я препоръчвам в кално време.
Хълмът Свети Никола прилича по-скоро на малко плато, извисяващо се над околните ерозирали долини. Веднага след като се изкачите се стига до малко бунгало, чието предназначение не ми стана много ясно. В близост до него има някаква руина (долната снимка), чието предназначение не ми стана много ясно.

http://img227.imageshack.us/img227/1668/img3674.jpg

Следвайки пътеката след около 100 - 150 m се стига до първата стена. От това, което е останало от нея може да се съди, че е била дебела около 1,5 m. Останки от стената на следващите две снимки.

http://img99.imageshack.us/img99/8194/img3676p.jpg

http://img687.imageshack.us/img687/369/img3675zc.jpg

Минавайки стената се усеща, че си вече във вътрешността на крепостта. Личат си останки от зидове.
От този момент гледката започва да се доминира от останките на църквата "Свети Никола". Не е много ясно, кога е строена църквата, но стенописите са датирани от XIII век. До XVIII век е била митрополитска църква за града, а се е предполага, че е била действаща до самият край на XIX век. Всъщност църквата е разрушена в последните 100 години. Храмът се намира на малко възвишение сред крепостта и вероятно някога се е извисявала над всичко останало. Сама по себе си църквата е доста впечатляваща руина.

http://img145.imageshack.us/img145/7383/img3685t.jpg

Около църквата си личат останките от всевъзможни постройки, включително и не малко водохранилище.

http://img143.imageshack.us/img143/2980/img3723k.jpg

http://img97.imageshack.us/img97/1015/img3694ez.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/2479/img3696i.jpg

В самия край на платото, на издатина в югозападния му край се намира цитаделата на крепостта. Не е много голяма (около 80 х 30 м.), но крепостните стени, които до голяма степен са се откъснали на големи парчета и са се разпилели в околностите са наистина впечатляващи. Руините са били проучвани наскоро и даже има някакъв скромен опит за възстановяването на някои от елементите на цитаделата.

http://img97.imageshack.us/img97/8171/img3697i.jpg
Отчупени парчета от крепостната стена

http://img15.imageshack.us/img15/8213/img3701k.jpg
Някакъв опит за възстановяване на входа към цитаделата.

http://img248.imageshack.us/img248/6663/img3700e.jpg
Огромното водохранилище на цитаделата.

http://img42.imageshack.us/img42/4994/img3706by.jpg
Дебелината (около 2 m.) на стените на цитаделата наистина впечатляват. Между другото цитаделата е опасана от три страни от около 100 - 150 метрова пропаст, но въпреки това е обградена от всякъде със стени.

В най-югозападният край на цитаделата има останки от доста голяма кула. Мястото е перфектно за наблюдение към долината водеща към Мелник.

http://img689.imageshack.us/img689/7017/img3710f.jpg

http://img94.imageshack.us/img94/4452/img3711q.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/7565/img3716z.jpg
Общ вид на останките от цитаделата.

В заключение мога да препоръчам на всеки да разгледа мелнишките укрепления. За съжаление ударението при развитието на туризма в района въобще не е на средновековната история на града. Да си говорим за някакви кой знае какви информационни табели около крепостта или някакво обезопасяване на руините е излишно. До колкото разбрах в местния музей няма нищо за крепостта, а цялото ударение е върху историята на града през Възраждането. Хубавото е, че много видими "разкопки" на иманяри не видях. Нямам идея дали някога се планира по-сериозна работа около тази крепост, както и по-пълното и проучване. В интернет кой знае колко информация за нея няма. За съжаление нямах много време, а спътниците ми и желание, за по-подробно обикаляне на крепостта. Предполагам е имало още какво да се види и снима. В североизточния край на хълма Свети Никола има останки от два манастира (Св. Богородица Спилеотиса и Свети Харалампий), за единия от които се твърди, че е представлявал самостоятелно укрепление. До там обаче не стигнах. Може би следващия път.

terzi
07-05-2010, 11:33
бих желал да ви запозная с две крепости които се намират над и до село венчан(провадиисо)

първата е на един хълм , точно над селото.
вмомента там е обрасло с трева която стига до коленете...не е много приятно да се върви в такава трева. освен иманярски истории горе не си личи археологическа дейност...само няколко издълбани в скалите кладенци( или нещо подобно за вода) и две "каменни" порти напомнят за крепоста. не знам защо е така, защото археолози не са дълбали или защото тревата е огромна по това време..или просто няма нищо.

ето я едната порта . най доло си личи как е дълбано за "врата" или нещо от сорта(за жалост на снимката не си личи много)
http://img175.imageshack.us/img175/4656/picture366o.jpg (http://img175.imageshack.us/i/picture366o.jpg/)

това е от вътре
http://img189.imageshack.us/img189/9379/picture367s.jpg (http://img189.imageshack.us/i/picture367s.jpg/)

вървях, вървях минах цялото поле на хълма, но нищо не видях докато стигнах до другия край. забелязах още 1-2 такива, но нищо интересно

http://img26.imageshack.us/img26/2672/picture373k.jpg (http://img26.imageshack.us/i/picture373k.jpg/)

тръгнах да с еприбирам по заобиколния път и видях друга порта. на живо си личът всички вдлабнатини по камака
http://img63.imageshack.us/img63/1637/picture386s.jpg (http://img63.imageshack.us/i/picture386s.jpg/)

на път за другата крепост на село венчан , спрях да снимам хълма. целя има естествена преграда от скали като пръстен. няма нищо интересно там, но си заслужава разходката и гледката
http://img580.imageshack.us/img580/2137/picture398.jpg (http://img580.imageshack.us/i/picture398.jpg/)

terzi
07-05-2010, 12:06
следващата крепост е 1-2 км след селото( минава се рпез жп прелеза)
имало е разкопки, но преди 2-3 години.
личи си, че крепоста е от римско време(поне така мисля аз) и ако се разкрие напълно ще е много интересно...ето няколко снимки

веднага като навлезете в самата крепост ви прави впечатление една постройка..на която ясно си личат няколкото ъгъла които има.
http://img340.imageshack.us/img340/8013/picture408z.jpg (http://img340.imageshack.us/i/picture408z.jpg/)
http://img442.imageshack.us/img442/6312/picture410n.jpg (http://img442.imageshack.us/i/picture410n.jpg/)

направи ми впечатление , че камъните са били варосани(или каквото е) и отгоре, защо ли? и каква лие била тази сграда? :
http://img576.imageshack.us/img576/6011/picture413.jpg (http://img576.imageshack.us/i/picture413.jpg/)

много не си личи по снимките, но ако се разкрие ще е интересно
http://img188.imageshack.us/img188/796/picture418g.jpg (http://img188.imageshack.us/i/picture418g.jpg/)

http://img517.imageshack.us/img517/2512/picture422.jpg (http://img517.imageshack.us/i/picture422.jpg/)
http://img30.imageshack.us/img30/5248/picture420c.jpg (http://img30.imageshack.us/i/picture420c.jpg/)

канализация
http://img413.imageshack.us/img413/5259/picture425q.jpg (http://img413.imageshack.us/i/picture425q.jpg/)

местноста е просто прекрасна, няма да съжалявате
http://img204.imageshack.us/img204/3255/picture432u.jpg (http://img204.imageshack.us/i/picture432u.jpg/)
http://img683.imageshack.us/img683/6730/picture402j.jpg (http://img683.imageshack.us/i/picture402j.jpg/)

dibo
21-05-2010, 16:05
Царевец, или една българска история

http://www.dnevnik.bg/analizi/2010/05/20/903985_carevec_ili_edna_bulgarska_istoriia/

Stan
21-05-2010, 22:24
следващата крепост е 1-2 км след селото( минава се рпез жп прелеза)
имало е разкопки, но преди 2-3 години.
личи си, че крепоста е от римско време(поне така мисля аз) и ако се разкрие напълно ще е много интересно...ето няколко снимки

веднага като навлезете в самата крепост ви прави впечатление една постройка..на която ясно си личат няколкото ъгъла които има.
http://img340.imageshack.us/img340/8013/picture408z.jpg (http://img340.imageshack.us/i/picture408z.jpg/)
http://img442.imageshack.us/img442/6312/picture410n.jpg (http://img442.imageshack.us/i/picture410n.jpg/)

направи ми впечатление , че камъните са били варосани(или каквото е) и отгоре, защо ли? и каква лие била тази сграда? :
http://img576.imageshack.us/img576/6011/picture413.jpg (http://img576.imageshack.us/i/picture413.jpg/)

много не си личи по снимките, но ако се разкрие ще е интересно
http://img188.imageshack.us/img188/796/picture418g.jpg (http://img188.imageshack.us/i/picture418g.jpg/)

http://img517.imageshack.us/img517/2512/picture422.jpg (http://img517.imageshack.us/i/picture422.jpg/)
http://img30.imageshack.us/img30/5248/picture420c.jpg (http://img30.imageshack.us/i/picture420c.jpg/)

канализация
http://img413.imageshack.us/img413/5259/picture425q.jpg (http://img413.imageshack.us/i/picture425q.jpg/)

Приятелю, това не е римска крепост, а един от най-големите старобългарски манастири - този при с. Равна, края на ІХ-Хв., а сградата, която си снимал е църквата и по-точно нейната апсида. Манастирът е копан преди около 20г. и както отлично се вижда от снимките с извинение за израза е напълно зае.ан. А мястото наистина е невероятно като природа. Съвсем на близо е и ЖП гарата, и пътят Шумен - Варна, така че фактът, че този толкова важен обект е в такова жалко състояние си е направо престъпление, при положение че може да се превърне в първокласен туристически обект. При това с много малко средства. За съжаление разкопките на манастира до момента не са цялостно публикувани.

terzi
22-05-2010, 10:31
мерси много за информацията и се извинявам за невежеството :hang:

Stan
22-05-2010, 13:20
мерси много за информацията и се извинявам за невежеството :hang:

Няма защо да се извиняваш, важното е че имаш желание да научиш нещо. Иначе поздравления за прекрасните снимки. Това е един позабравен, но много хубав район.:)

Изчезнал Безследно
30-08-2010, 23:42
Някой има ли представа къде се е намирала крепостта Стагнара?

dibo
06-09-2010, 16:29
В Странджа на Черноморския бряг. По турско време още е съществувало селище с такова име. За съжаление не мога да си намеря справочника за още данни.

Изчезнал Безследно
03-10-2010, 01:36
Доколкото знам е на юг от Ахтопол - да не е Синеморец или Силистар или Резово?

KIZIL DELI
03-10-2010, 09:54
Да не би да става въпрос за İğneada? Виж на картата от тома на Сустал.

Изчезнал Безследно
03-10-2010, 12:08
Да си жив и здрав, KIZIL DELI!
Май наистина е Staniara от картата.
Аз пък се надявах, че е в България...

snipeman
02-12-2010, 21:03
Наскоро се позаинтересувах от Аневско кале / Копсис и с изненада открих, че в околността освен крепостта на скалите има още няколко - византийска крепост в подножието (не "подакрополния" град), както и калета над Карлово и с. Сушица, както и в Мраченик. Някой може ли да ми даде някаква насока, къде мога да намеря повече информация за тези крепости?

dibo
03-12-2010, 01:27
Наскоро се позаинтересувах от Аневско кале / Копсис и с изненада открих, че в околността освен крепостта на скалите има още няколко - византийска крепост в подножието (не "подакрополния" град), както и калета над Карлово и с. Сушица, както и в Мраченик. Някой може ли да ми даде някаква насока, къде мога да намеря повече информация за тези крепости?

Карлово нямаше ли си исторически музей?
http://www.museumsbg.com/search/KarlovoHM-b.html
Пише, че има библиотека и отдел Археология - логично е да питаш там.

Иначе пробвай с това:

28. Мария Деянова. Археологически паметници и находки от околностите на град Карлово
http://www.knigabg.com/index.php?page=book&id=23076

P.S. Коричната цена май е 15 лв.

KIZIL DELI
04-12-2010, 13:47
Аз бих добавил и П. Мутафчиев с неговите Стари градища и друмове из долините на Тополница и Стряма, което е едно от фундаменталните изследвания за района. Разбира се с някои ъпдейти, писано е преди сума години.

dibo
07-01-2011, 00:54
Нова книга:

http://i2.helikon.bg/483/155507z.jpg

Замъкът в Европа и България през Средните векове
Стоян Попов/Колхида
Година на издаване: 2011
Брой на страници: 160

В книгата на базата на публикации и лични наблюдения са събрани, систематизирани и обобщени данните за възникването и развитието, архитектурния облик и военно-административните и резиденциални функции на градските замъци от днешните български земи през ХІІ – ХІV в. Те са представени на фона на своите чужди събратя като са разгледани причините за възникването и залеза и е проследено накратко развитието на замъците в западните, централните и източните предели на Европейския континент. Обърнато е внимание на терминологията, древна и съвременна, обозначаваща замъка. Направен е опит за даване на по-точни определения на замък, крепост, дворец и цитадела. Предложена е условна класификация на българските средновековни замъци от ХІІ – ХІV век. Очертани са и предполагаемите причини за тяхното възникване на българска територия.
Книгата е насочена към широка аудитория, състояща се както от учени – историци, археолози, културолози и архитекти, така и към любители на историята на Европейското средновековие, средновековната архитектура и археология, а също и средновековното военно дело в аспекта на отбранителната архитектура.

dibo
02-03-2011, 21:27
ПОЖАРЪТ ВЪВ ВАРНА ПО ВРЕМЕ НА КРИМСКАТА ВОЙНА

Интересна статия за съдбата на Варненската крепост през 19 и 20 век.

http://liternet.bg/publish10/aangelov/pozharyt.htm

dibo
23-03-2012, 16:29
Още една нова книга:
Дисертации, том 5 – Извънстоличните каменни крепости на Първото български царство (IX - началото на XI век. )
Автор: Деян Рабовянов
Издателство: Национален археологически институт и музей - БАН
ISBN: 9789549472127
първо издание, 2012 год.
меки корици, 308 стр.
Цена: 10,00 лв

http://knigabg.com/index.php?page=book&id=28034

Stan
23-03-2012, 16:39
Което ми напомня за една друга книга, може и да е спомената тук, но не ми се търси

Динчев, В. – Ранновизантийските крепости в България и съседните земи (в диоцезите Thracia и Dacia), С. 2006 (част от поредицата Разкопки и проучвания, т. 35)

1951
30-07-2012, 13:19
Има ли някой представя защо преди век са рисували крепостните стени на Сердика много отвъд това, което се дава днес? Ето на скиците долу е показано, че северната стена на Сердика е стигала някъде между Централна гара и Лъвов мост.
1826818269

Почива ли това на някаква реална археология или са просто романтични представи за нещата.

dibo
30-07-2012, 16:01
Аз имам. Това са така наречените Сердика I и II. В твоя случай - това е т.нар. Аврелианова крепостна стена. Виж: http://zheleva-martins.com/2010/09/17/честит-празник-софия-2/

1951
30-07-2012, 17:02
Пак ми се губи нещо.
Тези предположения от сайта подкрепени ли са с реални разкопки на тези стени или не?
Точно където рисуват стената на бул. Мария Луиза копаха много, много здраво за метрото. Включително и разровиха всичко около Лъвов мост. Аз лично нямам спомен да са обявили, че са намерили нещо съществено.

dibo
30-07-2012, 17:42
Пак ми се губи нещо.
Тези предположения от сайта подкрепени ли са с реални разкопки на тези стени или не?
Точно където рисуват стената на бул. Мария Луиза копаха много, много здраво за метрото. Включително и разровиха всичко около Лъвов мост. Аз лично нямам спомен да са обявили, че са намерили нещо съществено.

Защо предположения?! Тези стени са съществували над земята допреди век и половина, преди голямото разрастване на София като столичен град. Научна литература, ако искаш, има по въпроса за стените бол от десетилетия насам.
Сега - разкопки в съвременния гъстонаселен град са възможни, само когато даден доставчик на комунални услуги или инвеститор-строител намери нещо и си признае публично, както е длъжен по закон за това, за да могат археолозите да направят своите т.нар. "спасителни" работи. Това обаче означава спиране на строителните дейности, закъснения в сроковете, загуби и прочее. Както можеш да се сетиш, повсеместна практика из нашите земи е другото - потулване на случая, намереното се заличава/унищожава и всичко е наред и всички са доволни.
В края на краищата с мълчаливото съгласие на всички държавни институции, Софийският метрополитен унищожи голяма част от антична Сердика, точно под прозорците на МС и Президенството, така че и да са намерили нещо около Лъвов мост, то най-вероятно е споделило същата съдба.

VeskoD
23-02-2013, 20:51
странно защо тази тема е замряла...аз също съм разсъждавал над идеята да се възстанови някоя крепост. Нямам представа обаче дали това е възможно, от гледна точка на реставрация по автентичните размери, а и вероятно би струвало скъпо...но определено би си заслужавало. Особено за Царевец, Мадара, Калиакра...

Thorn
23-02-2013, 20:52
Ми те и трите са "реставрирани".

VeskoD
23-02-2013, 22:10
:) не, не....имам предвид пълна реставрация, а не маркиране на основите и издигане на част от предната стена...ходил съм в Толедо и гледката е невероятна, разположението на крепостта поразително напомня това на Царевец...разбира се не бива да ги сравняваме двете...

albireo
24-02-2013, 01:26
Alkazar не е реставриран, останал си е така както е бил. Така е и с по-голямата част на Толедо. На катедралата например, по стените се пазят окачените окови на каторжниците освободени по случай окончателното изгонване на маврите от полуострова.

Stan
24-02-2013, 15:55
По-точно имаш предвид не реставрирани, а новоизградени съобразно това как някой си мисли че са изглеждали.А не е ли по-добре да се съхрани малкото останало в автентичен вид, вместо скъпо струващи бутафории?

VeskoD
24-02-2013, 16:26
именно albireo, затова казах че няма смисъл да правим сравнение...но би било доста по-въздействащо ако се възстановят действителните размери на Царевец например. Разбира се, с условието че е възможно такова нещо...не съм архитект-археолог, затова отново реших да постна в тази тема с идеята ако някой е по-наясно с този процес да се изкаже. Така и отговарям на Stan, в никакъв случай бутафории, а възстановяване на автентичните размери, по вече съществуващите останки..

albireo
24-02-2013, 17:37
Така и отговарям на Stan, в никакъв случай бутафории, а възстановяване на автентичните размери, по вече съществуващите останки..
И тъй като 'автентичните размери' никога няма да са достатъчно категорично ясни, в крайна сметка ще се стигне до някакви авторови интерпретации т.е. бутафории и исторически кич. Подобно на куп други места по света, като е почне от Евънс и Кносос.

KIZIL DELI
24-02-2013, 20:00
VeskoD, можеш да се разходиш до Овчарикон, за да видиш как се вадят камъни от едно място и се редят на друго (където овчарчето мисли, че трява да са били или пък когато той или друг археолог не е наоколо, където бай Мустафа реши). Сложна е тая работа с граденето, защото включва голяма доза авторска интерпретация, а веднъж построено ли е няма как да се върне работата. Ако си говорим за туристически Диснилендове, които ще се изграждат от кота 0 не виждам каква би била разликата (при положение, че някой има мерак да даде толкова пари) бутафорията да се направи близо до, а не върху оригиналния обект. Изобщо не можем да знаем след 100 или 200 години какви ще са възможностите на археологията. Едно е сигурно - веднъж опрапасти ли се обекта вече е свършено с него :)

VeskoD
25-02-2013, 00:27
Deli, този форум е исторически, а аз разсъждавайки логически, стигам до извода че няма как подобни крепости да не са били правени по конкретни планове и използването на чужди архитекти изграждали подобни постройки. В този ред на мисли съвсем не говоря за авторска интерпретация. Не съм запознат толкова добре , но предполагам че има хора които се интересуват точно от това - изграждане на крепости от Средновековието, а защо да няма такива и тук в този форум.

1951
25-02-2013, 00:39
Ако говорим за Царевец и неговото възстановяване, то веднага да питаме, а кой Царевец ще възстановим всъщност?
Царевец от бронзовата или желязната епоха? Тракийският Царевец? Византийският Царевец? Царевец от ПБЦ, Царевец от началото на 13 или края на 14 век? Османският Царевец?
През този хълм е минал толкова народ, който е оставил толкова неща след себе си, че ако се възстанови крепостта в един вид ще е чисто престъпление към цялата останала история там. И без това и сега на хълма има прекалено много бутафория, да не говорим за т.нар. "патриаршески дворец" и "стенописите" вътре.

Stan
25-02-2013, 11:03
Въпросът с възстановката освен технически и финансов е и визуален. Да вземем случая с Царевец. Ние не разполагаме със сигурни данни нито колко точно високи са били стените, нито как точно са били оформени зъберите, а кулите още по-малко. Тук аналогии с подобни обекти не е редно да се правят, тъй като всеки район и период си има специфики. Не може да вземем една добре запазена крепост от 14 в. примерно от Западна Европа или Сърбия, пък дори и от българските земи и да я копипейстнем. Подобно нещо се е случило с т.нар. Балдуинова кула, която е копие на кулата от Червен (която е най-близка по време и разстояние). От далеч, особено в мъгливо време, "Балдуиновата кула" романтично стърчи, обаче това не е "възтановка", а си е направо съвременен строеж, който дори не е на мястото където действително е кула. Никой не може да каже как е изглеждала оригиналната кула на това място през 14 в. Подобни възстановки направо унищожават дадено историческо място като историческо място и го превръщат в място за снимки.
1951 много правилно отбелязва, че подобни обекти съществували векове наред, носят белезите на различни епохи. Дори през 13-14 в. строителството през различните моменти се е различавало - и като планове и като техника.

Друг подобен пример за окепазен обект са части от Плиска. Източната порта, която е била главната и в момента е такава към обекта, е възтановена като фланкирана от две правоъгълни кули. На времето, още преди да се предприемат възстановките, се е водил спор дали това са две самостоятелни кули или една кула-порта. Надделяло е първото мнение и така е възтановена, към настоящият момент вече е утвърдено мнението, че това всъщност е била една кула-порта. Обаче обектът вече е окепазен. Заставайки пред Източната порта на Плиска, ти я виждаш не такава каквато я направил Омуртаг и каквато са я виждали Борис, Симеон или Петър, а една съвременна недостоверна възстановка. За Голямата базилика да не говорим, там мощните възстановки напълно са убили автентичността, ако искаш да видиш някой камък от времето на Борис, трябва да забиеш поглед в земята и да търсиш най-долният ред камъни.
Вместо да се охвърят огромни средства за подобни бутафории, които освен всичко унищожават обектите, е по-добре да се дадат са консервация, социализация и подръжка на автентичните останки. А за визуализиране си има планове, графични възстановки и т.н.

KIZIL DELI
25-02-2013, 11:45
няма как подобни крепости да не са били правени по конкретни планове и използването на чужди архитекти изграждали подобни постройки. В този ред на мисли съвсем не говоря за авторска интерпретация.

Да де, то ясно, че всяка крепост е правена по някакъв план, но въпросът е ние днес разполагаме ли с достатъчно, а и качествена информация, за да гарантираме, че се доближава много плътно до оригинала? Мисля, че можеш и сам да си отговориш на този въпрос. Колкото до чуждите архитекти, хм, по-скоро съм скептичен. Та в този ред на мисли всяка пълна възстановка е модерна авторова интерпретация. Отчитайки досегашната традиция в това отношение по нас вярвам, че е по-добре е хич нищо да не се прави в това отношение (за да не правим глупости и опропастяваме обекти), а действително парите да се насочат към консервация. В днешно време визуализация на обекта (така както някой си го представя) може да се направи всякаква (за да не ходи туристът да гледа един ред камъни, които нищо не му говорят), но строежът отгоре е (поне според мен) много лоша идея. Това е все едно да имаш една селищна могила и да хванеш и да я разкопаеш цялата, т.е. малко в стил след мен и потоп. И пак да кажа, дали ще се строи от един ред камъни или на голо поле от финансова гледна точка не виждам особена разлика. Като толкова иска някой да строи крепост нека строи (лошо няма), ако иска нека даже да я кръсти реплика, но да не е върху оригиналните основи. На масовия турист така или иначе му е все тая в кой точно Дисниленд го водят и с добра реклама, дори бизнесът не би страдал толкова от липсата на "оригиналност". И накрая това е приложимо при сравнително "прости" обекти, т.е. такива, които не покриват дълги периоди и съответно 1000 модификации (казаното от Стан обаче показва колко е плъзгаво дори и това). Спомена се също и Царевец (емблема на проблемите на тази политика), напоследък чета по форумите мераци да се възобновят стените на Небет тепе в Пловдив. Е хубаво де, ама стените от кой точно период, а и кой точно рече и отсече, че е по-важно да направим възстановка на този, а не на онзи период? В крайна сметка винаги трябва да внимаваме най-вече за това, че веднъж направи ли се възстановка върху руините то тя е почти за винаги, т.е. връщане назад почти няма. Така, че много внимателно с тези работи, за да не правим мито-история чрез възстановка. Никой не харесва Царевец в този си вид, но има добър шанс да стои така още 200 г. поне, да не е и повече. Тези неща са културно-историческо наследство на българските земи, чиято стойност е непреходна. Струва ли си риска да се окепази и разруши завинаги (примери вече имаме), заради 50 хотела и 100 кебапчийници, сиреч работни места и приходи в хазната през 21 век? Моят отговор по този въпрос е еднозначен! Пак да кажа, който иска да стимулира туризма днес (било държавата, било бизнеса), ако обича да налее пари в консервация и да си прави реклама каквато си реши - било електронни визуализации, било макети, пък най-паче кат има толкова мерак и пари да си спретне една реплика (както му харесва и си мисли, че би трябвало да е), но нека не е върху оригиналния обект, който е непреходно богатство на всички ни и не си струва риска да бъде затрито заради нечии мераци и визия през 21 в. Кой може да гарантира, че през 22 в. туризмът ще е приоритет на тази страна изобщо? А пред 23 в. и така до безкрай :)

moriacastle
21-05-2013, 15:17

19740
Има и книга "Каменни щитове", на Борис Чолпанов, Военно издателствол С., 1989

1951
04-06-2013, 13:51
Дебилизъм...

Разрушена е част от стената на крепостта “Баба Вида”
Автор: Николаос-Теодорос Цитиридис Публикувана на 4 юни 2013 в 12:36

Част от стена на крепостта “Баба Вида” е разрушена от неизвестен извършител миналия петък. В опит да проникне в крепостта извършителят е разрушил около един квадратен метър от стената.

Директорът на Историческия музей във Видин Фионера Филиповато коментира, че не са ясни мотивите на извършителя да влезе в историческата крепост, но според нея не става въпрос за човек с познания за историческите ценности. Дупката е направена от вътрешната стена на външната крепостна стена. Според директора на музея мястото е избрано, защото там имало корабче, което е било задигнато. “Предполагаме, че точно това корабче те са го взели за някакъв иманярски символ и затова там са копали”, допълва Филипова.

Засега не е ясно как е проникнато в крепостта, тъй като входната врата е намерена от заключена.

Полицията във Видин разследва случая.

http://offnews.bg/index.php/202781/neizvesten-sabori-chast-ot-stena-na-krepostta-baba-vida

Между другото, преди две седмици за първи път влязох в замъка и честно казано останах много разочарован от начина по който се "експлоатира"...

Thorn
04-06-2013, 14:58
Ако в България имаше достатъчно пари и мераклии, спокойно може да се спретне един Гиделон (http://www.guedelon.fr/)

dibo
04-06-2013, 17:44
Ако в България имаше достатъчно пари и мераклии, спокойно може да се спретне един Гиделон (http://www.guedelon.fr/)

Не става. Възможностите и акъла ни у наше село стигат за това:
http://www.youtube.com/watch?v=WdsewmN8YUE

1951
26-08-2013, 14:33
Не знам дали точно тук е мястото, но...

Уникални фотографии от строежа на Съдебната палата в София. На доста снимки се вижда, че основите са изкопани директно през останки от стени, кули, сгради и бог знае какво още:
http://koichev.wordpress.com/%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%B6%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0%D1%82%D 0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F/

KIZIL DELI
26-08-2013, 16:55
Не знам дали точно тук е мястото, но...

Уникални фотографии от строежа на Съдебната палата в София. На доста снимки се вижда, че основите са изкопани директно през останки от стени, кули, сгради и бог знае какво още:
http://koichev.wordpress.com/%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%B6%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0%D1%82%D 0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F/

Благодарско!:beer2::beer2::beer2:

VeskoD
09-09-2013, 23:30
това за Гиделон ме впечатли ! не видях повече от 30 човека на обекта....има ли ентусиасти да вдигнем отново Урвич ? :)

1951
12-09-2013, 22:08
това за Гиделон ме впечатли ! не видях повече от 30 човека на обекта....има ли ентусиасти да вдигнем отново Урвич ? :)

Има, макар и Урвич да не е най-добрата идея.

Факт си е, че ако има разтропани хора със свободно време да се хванат да спечелят два - три европроекта и нещата ще тръгнат! Няколко декара пущинка до София, пари и ентусиазъм....

1951
12-09-2013, 22:13
ПП
За европроектите не се шегувам. Белчин е европроект на стойност 6 млн. лева.

KIZIL DELI
16-09-2013, 12:58
Виртуален тур из Асеновата крепост, пресни и хубави снимки, бравос!
http://87.252.180.153/360/citadel/index.html
http://tic.assenovgrad.com/

VeskoD
18-09-2013, 23:17
Урвич е сравнително малка крепост и е подходяща за едно такова начинание без помощ от държавата, без европари, просто гол ентусиазъм. Едно добро начало. Но..е прекалено идеалистично за да се случи тук :) колкото до Белчин...не е случайно това проектче, в близост до хотелчето на един бивш държавен глава...е случи се римски гарнизон.. такъв е късмета :)

1951
19-09-2013, 02:35
С гол ентусиазъм, освен да направиш на жена си близнаци, друго не можеш да сториш.
Още по-малко да се вдигне крепост. За това ще трябват бая, бая пари. Освен всичко друго Урвич е частен имот.

Иначе, миналата неделя ходих до Белчин.
Да бутафория е, да на места са преиграли, да цялата история е малко по-комерс, отколкото ми изнася, но като цяло народа му се радва и то много. Беше си стандартен неделен ден, а в района щъкаха около 1000 човека, а селото бе превзето от коли, основно със софийски номера. Народът явно иска такива атракции, а около София (като изключим Перник и то с уговорки) подобни неща няма. Пазарна ниша има, както се казва.

ПП
Снимки няма, защото да се таковам в главата проста, си забравих мемори картата у нас. Със смартофона снимах само макета на крепостта.

21015

dibo
19-09-2013, 12:31
Макет на Дуросторум - Дръстър (Силистра):

http://btvnews.bg/article/bulgaria/regionalni-novini/maket-na-krepostta-zdurostorum-drastar-e-izlozhen-v-istoricheskiya-muzei-v-silistra.html

VeskoD
19-09-2013, 22:34
Урвич частен имот ?!..хоохоо...май го бъркаш с подобието на крепост частна вила в близост, наречена със същото име....хубаво изказване , май си бил на 3 ракии....

1951
19-09-2013, 23:47
Урвич частен имот ?!..хоохоо...май го бъркаш с подобието на крепост частна вила в близост, наречена със същото име....хубаво изказване , май си бил на 3 ракии....

Ракия не пия.
Част от земята на която е крепостта е собственост на този, който някога си е вдигнал там артистичната къщичка, той пък я е препродал някога си заедно с къщата. А тя самата, според някои мнения, е вдигната върху останки на наблюдателна кула.

dibo
30-09-2013, 10:43
Крепостта Кракра, Перник....21123

dibo
25-04-2014, 11:25
Филмче и 3D модел на Антична Сердика:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=f5B-Qu9PqLM

boilad
08-07-2014, 16:43
Парите преди всичко!

http://www.webcafe.bg/id_108620432_Poludreven_i_vechen_

Gaden Gogi
08-07-2014, 17:26
Парите преди всичко!

http://www.webcafe.bg/id_108620432_Poludreven_i_vechen_
Палячовщина, друг въпрос че там има нужда малко от чистене и пазене...ама кула? Като искат туристи да бяха спретнали търговстака улица до пощата, преди години ми беше любимо място, но последният път като го видях...пфу
говоря за разкопките в дупката срещу Тримонциум, там може да се спретне прекрасна "древна" търговска улица със сувенири, нещо в стил древен Етър, и паркинг като слунце има, разтоварваш туристите, вземаш парите, и ги натоварваш обратно.Но да си тъп е прокоба, мъчи те лакомия но не можеш да измислиш изобретателен начин да краднеш.