Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Операция Маркет Гардън

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Операция Маркет Гардън

    Ще може ли някой да напише малко за тази операция? Нещата които ме интересуват конкретно са
    - кога точно е извършена
    - кой я замисля
    - къде се провежда
    - с какви средства
    - как протича - какъв е планът - какво трябва да се постигне и постига ли се?
    - кой я командва?
    - защо навсякъде има снимки на някакъв огромен мост??
    - Кои са командващите от страна на съюзниците и германците?

    Май е това засега...
    Благодаря предварително

    #2
    Мамка му пак ми се прееба поста, но нищо...

    Операция "Маркет-Гардън" започва на 17 септември 1944 в Холандия. Операцията под командването на фелдмаршал Бърнард Монгомери има за цел превземането на три важни моста: в Айндховен, Наймеген и Арнем. За целта са изпратени три въздушно-десантни дивизии: 101-а и 82-а американски и 1-а британска. Моста в Айндховен бил взривен от немците, но инженерите на 101-а дивизия го въстановили за полувин ден, моста при Наймеген също бил превзет, но 82-а загубила повече от полувината си войници, а моста при Арнем не, защото британските танкове немогли да се присъединят към десантчиците. На 21 септември 30 корпус на британската армия настъпва в района на Наймеген, а 1-ва десантна дивизия отстъпва при Арнем, на помощ са изпратени поляците, но те се приземяват твърде далеч. На 24-и 30 корпус стига р. Рейн и я форсира западно от Арнем. На 25-и се взима решение да се евакуиран британците от Арнем, те прекосяват реката на малки лодчици... Равносметката е: от 10 000 успешно приземили се десантчици повече от 1000 загиват, 6400 са пленени и само 2400 се измъкват.


    повече на: http://militera.lib.ru/science/gavin/04.html
    "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

    И други затворници
    нека четат пред вратите
    нашата памет остъклена
    с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


    Comment


      #3
      Благодаря Гудериан

      Между другото 82 и 101 въздушно десантни са доста известни нали? Май бяха участвали в "Овърлорд" и бяха дали доста жертви (или това е продукт на пропагандата) В общи линии като ми кажат американски въздушно-десантни дивизии се сещам за 82 и 101

      Comment


        #4
        Мога да препоръчам "A Bridge too far" на Корнелиус Райън.
        Спомените на Айзенхауер.
        Преполагам и на Монтгомъри, но не съм ги чел.
        Може и Омар Брадли и Патън, като алтернативен план за операция.

        Comment


          #5
          Това http://home.wanadoo.nl/cclinks/abtf/situat~1.html
          сигурно е някакъв откъс от "A bridge too far" А спъмените на Монтгомъри виконт Аламейнски ги има в "Книгомания".

          Comment


            #6
            А на руски ли са?
            "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

            И други затворници
            нека четат пред вратите
            нашата памет остъклена
            с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


            Comment


              #7
              Да. Струват около 8 лева и ги има в "Книгомания"-та на "Васил Левски"

              Comment


                #8
                Айде навих се най-накрая да превеждам за Маркет Гардъна и някоя друга биография

                Comment


                  #9
                  Че то даже имаше и игрален филм за тази опреация.Не беше лош
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Някой има ли малко повече инфо за ролята на полските части в операцията?
                    Истината е някъде там - реплика на очния ми лекар.

                    Comment


                      #11
                      Първа самостоятелна парашутна биргада с командир генерал-майор Станислав Сосабовски. 23% загуби в операцията, около 400 души, остатъците са прикрепени към първа полска бронирана и воюват в Германия, разпуснати са 47 година. Искали са да ги хвърлят във варшава за вастанието, монти ги пуска на майната си. Обявили са дори гладна стачка ама на...


                      а повече за самата им операция тук



                      ето и негова снимка

                      Comment


                        #12
                        valsodar трябваше да погледнеш че по-надолу има тема направена специално за тази операция. Казвам го не за друго а за да може цялата информация за определено нещо да е на едно място.

                        Comment


                          #13
                          Erich Von Manstein написа
                          valsodar трябваше да погледнеш че по-надолу има тема направена специално за тази операция. Казвам го не за друго а за да може цялата информация за определено нещо да е на едно място.
                          Напълно съм съгласен!
                          Ако модераторите имат тази възможност, то нека я използват.
                          Истината е някъде там - реплика на очния ми лекар.

                          Comment


                            #14
                            Ако модераторите могат, то нека я преместят!

                            von Danitz написа
                            Първа самостоятелна парашутна биргада с командир генерал-майор Станислав Сосабовски. 23% загуби в операцията, около 400 души, остатъците са прикрепени към първа полска бронирана и воюват в Германия, разпуснати са 47 година. Искали са да ги хвърлят във варшава за вастанието, монти ги пуска на майната си. Обявили са дори гладна стачка ама на...


                            а повече за самата им операция тук



                            ето и негова снимка
                            Някъде гледах негов паметник, но не беше ли в Полша?
                            Сосабовски доколкото знам им е национален герой.
                            За поляците помня, че една част са се заселили в Англия, а на посмелите да се върнат в Полша са им разказали играта из лагерите.

                            Интересно ми е, ако някой знае да каже как са успели англичаните да наберат поляци за подобни големи формирования?
                            Доколкото знам е имало и полска танкова част взела активно участие във Франция и Ардените??!

                            В Италия са се сражавали също немалко поляци, само за Африканската кампания не съм сигурен.

                            "Пустинни плъхове", май бе част съставена само от англичани?
                            Истината е някъде там - реплика на очния ми лекар.

                            Comment


                              #15
                              Около 24000 полски войници и офицери пристигат в Англия 40-та година.
                              Чудя се как толкоз народ е стигнал от окупирана Полша ( още повече, че полската армия след капитулацията е била интернирана или в немски или в руски лагери ) е стигнал, първо до Франция, а през Дюнкерк и до Англия?
                              Истината е някъде там - реплика на очния ми лекар.

                              Comment

                              Working...
                              X