Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ордени от Първата Световна Война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ордени от Първата Световна Война

    Прадядо ми е бил полковник през ПСВ(ако някой се интересува, мога да кача негови снимки, както и други военни снимки от онова време). От него са ми останали 4 ордена. Та, реших да се похваля с тях , а и ще е чудесно ако специалистите тук ми кажат нещо за историята на тези ордени, както и каква е паричната им стойност. Не че искам да ги продавам - за мен те са безценни - просто ми трябва малко информация.

    Ордените от ляво на дясно: За Храброст(?ст.), За Храброст - войнишки(2ст.), За Военна Заслуга (4ст.), За Военна Заслуга - с венец(3ст.):



    А това са кутийте им:


    Всеки проблем има цивилизовано разрешение.

    #2
    Ордени от Първата Световна Война

    Поздравления! Много хубави ордени! За съжаление не мога да ти дам много информация, войнишкият за храброст върви по десетина лева, другите не знам, но са със сигурност много по-скъпи.
    А, също така, сигурен съм, че на левите два ордена лентичките са разменени. Войнишкият за храброст е със синя лента, а другия е с червена /който сега е със синята/.
    Още веднъж поздравления за хубавите ордени с история. Много е добре, че са със кутии, обикновено кутиите са унищожени или загубени.
    Между другото, четвъртата кутия от какво е? Доколкото знам, войнишкият орден за храброст е идвал в пликче, не в кутия, пък и тази изглежда твърде внушителна, за да е от него... Е, може и да греша
    На нож!

    Comment


      #3
      Още едно откритие...

      Прати ми снимките на durendal@abv.bg за да ги кача на форума. Понеже живея в САЩ тук не мога да видя снимките които си качил. Определено се интересувам. Ако имаш снимки на прадядо си по фронтовете прати ми ги. Те ще са за нашата галерия
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #4
        Браво браво ама айде качвай вече снимките де ни са стискай и ний да оплакнем учо как сърбите са ни млатили защото сме нахлу в родината им :twisted:
        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

        Comment


          #5
          Извинявам се за отсъствието, но компютъра пак се скапа точно когато не трябва :evil: . Капитане, благодаря за информацията, много ми помогна. Parabellum, сега ще ти пратя тези снимки, които съм качил тук. Останалите снимки ще кача до 1-2 седмици, когато имам достъп до скенер.
          От какво е втората кутийка незная, но предполагам, че е от друг орден на прадядо ми, който не е при мен. Мисля така, защото той е имал още много ордени (поне 10) ...но явно сред познатите му е имало "колекционери". За лентите и аз съм склонен да мисля, че са разменени, тъй като съм виждал Орден за Храброст 2-ра ст. с червена лента. А като казах ленти, ако някой има лента за орден за Военна Заслуга 4-а степен (мисля, че е светло синя), да каже. Бих искал да я купя. Толкова за сега. Скоро ще кача и снимките.

          П.П.: Parabellum, за коя галерия говориш? :?

          Всеки проблем има цивилизовано разрешение.

          Comment


            #6
            бъдеща галерия
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #7
              И аз мисля че ако направим една галерия на форумистите тук ще е доста интересно. Повечето хора със сигурност има интересни неща за показване: кой ордени, кой моделчета, кой хладни оръжия. Ще е от полза да има един специален раздел Галерия, в койато да само снимки с кратък коментар под тях.

              Comment


                #8




                Качих снимките и започвам да давам обяснения.
                От ляво на дясно.
                "За Храбрость" 4 Степен 2 Клас
                "За Храбрость"-войнишки интересно ми е да разбера, защо с него е награден офицер.По принцип с тези ордени са награждавани само войниците.
                "За Заслуга" 4 степен
                "За Заслуга" 1 степен. Отначало си помислих, че е трета степен, но лентата недвусмислено показва, че се носи на шията. А там стои първа степен
                Въпросът ми е следният къде е трета степен, защото имаш кутийка за нея. И къде е кутийката на първа степен.
                За цена в момента не мога да ти кажа, но като се върнад ругата седмица в България ще ти кажа как вървят тези ордени. Един съвет.Избий си от главата мислите да ги продаваш. Ще вземеш някой друг лев и ще го похарчиш. Не си бос, не си гладен и не си жадан-така предполагам. Запази тези светини
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  Странно.
                  Войнишкия "За храброст" на прадядо ми беше със синя лента точно като на 4та степен 2ри клас... :?

                  Comment


                    #10
                    Забравих да спомена. Всички ордени "За Храбрость" са със синя лента ,т.нар. "Синьо моаре"-ударението на "Е"-то .
                    На този орден лентата му явно е била сменена
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #11
                      Аз притежавам "За храбтость", явно войнишки... но за съжаление единия меч е счупен. В мен е и счипената частица, но искам да попитам дали може да се поправи: да се залепи някак или запои? :?
                      "На рилеца герой
                      титан калимански,
                      герой от Булаир
                      с гърди от желязо
                      и воля от гранит."

                      Comment


                        #12
                        По принцип съм чувал, че може да се запои - не знам къде, сигурно някой златар?
                        Обаче не мисля, че има много смисъл. По-скоро една мъъъъъничка капчица от моменталните лепила, тия дето хващатведнага и държат здраво. Това го правят хората по света. Хем е здраво, хем не се поврежда повърхността на медала /при запояване ще се наруши малко или повече патината/
                        На нож!

                        Comment


                          #13
                          Parabellum написа
                          Качих снимките и започвам да давам обяснения.
                          От ляво на дясно.
                          "За Храбрость" 4 Степен 2 Клас
                          "За Храбрость"-войнишки интересно ми е да разбера, защо с него е награден офицер.По принцип с тези ордени са награждавани само войниците.
                          "За Заслуга" 4 степен
                          "За Заслуга" 1 степен. Отначало си помислих, че е трета степен, но лентата недвусмислено показва, че се носи на шията. А там стои първа степен
                          Въпросът ми е следният къде е трета степен, защото имаш кутийка за нея. И къде е кутийката на първа степен.
                          За цена в момента не мога да ти кажа, но като се върнад ругата седмица в България ще ти кажа как вървят тези ордени. Един съвет.Избий си от главата мислите да ги продаваш. Ще вземеш някой друг лев и ще го похарчиш. Не си бос, не си гладен и не си жадан-така предполагам. Запази тези светини
                          Мисля да продам два-три за да си купя оная книжка - Българските ордени ли беше. :lol: :lol: Ха-ха-ха. Шегувам се, разбира се. Както казах те са безценни за мен.
                          Иначе много ти благадаря за информацията. Незнаех, че това е орден за Заслуга 1ва степен, но много се радвам че е така. А това че кутийката е друга потвърждава думите ми - имало е още много ордени, но те са или продадени, или откраднати, или иззети от Държавна Сигурност. Кой знае какво е станало преди толкова години? За това са се объркали кутийте и лентите. А между другото, знаеш ли от какъв орден е малката червена кутия?

                          Всеки проблем има цивилизовано разрешение.

                          Comment


                            #14
                            Уважаеми Хурса ! Намерих информация за представените на снимките ордени и се опитвам да я пусна
                            полковник

                            Comment


                              #15


                              По реда на снимките.
                              1. Кръст "За Храброст" 4 степен, ²² клас. Емисията е с по-малки букви и думата БЪЛГАРИЯ е изписана с ...р²я. Лентата е триъгълна синя. Тази, с която е на снимката по всяка вероятност са насложени две ленти. Неговата, отдолу и тази на следващия знак, отгоре. Кутията е оритгинална за 4 тата степен. Цената , чисто условно е 180-200 лв. Виждал съм и по- ниски цени по борсите.
                              2. Войнишки знак на ордена "За Храброст", ²²² степен. Лентата е синята лента на ордена "За Храброст", но хоризонтална (горната лента на първия орден. Тази червена триъгълна лента, с която е на снимката вероятно е от ордена "За Заслуга", Фердинандова емисия. Това предположение се подкрепя и с последната кутия от тези на снимката, която е от такъв орден. Цената е до 10 лв. Тя обаче въобще не отговаря на героизма скрит зад тези знаци давани на обикновенните български войници за проявено геройство на бойното поле.
                              полковник

                              Comment

                              Working...
                              X