Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната за независимост на САЩ и Френската помощ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Войната за независимост на САЩ и Френската помощ

    чета едни интересни дискусии и оставам с впечатлението, че френската помощ е била доста солидна - например всичката артилерия . Почти нищо не знам за тая война, така че ако има някой сведущ моля да поразясни
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    Да така е. Даже има теория, че ако Франция не е била дала такава помощ, нямало е да се стигне до Революцията от 1789.
    Темата е дълга и интересна, макар аз да не я харесвам
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Аз пък смятам, че ако Франция не беше дала тази помощ самото спечелване на войната от американците би било доста под въпрос, като се има пред вид, колко са ги мачкали англичаните. Още една причина да мразим французите - помогнали са за създаването на САЩ.
      "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

      Comment


        #4
        Помощта е огромна. Целта е ясна- удар по Британската империя. Разходите за помощта огромни и това допълнително напряга финасите на Франция. Удара по британския престиж обаче е тежък. Знам, че и френски флот помага, помощ има и от Бурбонска Испания. Самата американска армия е била една сбирщина. Маркиз дьо Лафонтен и фон Щойбен я превръщат в модерна за времето и бойна единица и благодарение на тях се печели войната.

        Comment


          #5
          Лафайет не
          Маркиз дьо Лафонтен
          , нали ? Оня беше с притчите за лисицата, та като казвам лисицата...
          Има един прекрасен роман от Лудвиг Фойхвангер "Лисици в лозето", по време на войната за независимост, действието се развива във Версай, невероятно ерудирани хора, но страшно повърхностни и ценични, сред тях Франклин, напорист, малко фанатичен.
          Чрез дамите, естествено се урежда всичко, включително и помощта за "диваците". Краля е против, за него това е богохулство, да помага на бунтовници, срещу братовчед си...
          Естествено това е роман!

          Comment


            #6
            rambler написа
            Аз пък смятам, че ако Франция не беше дала тази помощ самото спечелване на войната от американците би било доста под въпрос, като се има пред вид, колко са ги мачкали англичаните. Още една причина да мразим французите - помогнали са за създаването на САЩ.
            Абсолютно съм съгласен :tup:
            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

            Comment


              #7
              Лафайет не Цитат:
              Маркиз дьо Лафонтен
              , нали ? Оня беше с притчите за лисицата, та като казвам лисицата...
              Има един прекрасен роман от Лудвиг Фойхвангер "Лисици в лозето",
              Лион Фойхтвангер. Май сме квит.

              Comment

              Working...
              X