Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката за Крит

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Битката за Крит

    В крайна сметка кой излиза победител от нея или важи 29 закон на Мърфи за войната - "Когато и двете страни са убедени, че скоро ще загубят сражението, то най-често и двете са прави. "?
    Защто точно Крит е кулминацията на "Марита" или само на мен така ми се струва?

    #2
    za protokola, kazva se Merkurius operaciikata...be ti kvo para6utno 4ete6, Market, Kreta¿¿¿¿

    Comment


      #3
      ---

      von Danitz написа
      ¿¿¿¿
      уаа, този знак как го изкара???
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Re: ---

        Нещо съм се вманиачил сега на тая тема - насвалих десетки страници за Маркет Гардън не знам кога ще ги чета... Всъщност знам. Ако не ме мързи може и да преведа нещо по-интересно.

        Comment


          #5
          Е, Критската операцийка без съменние е голяма тактическа победа за Вермахта, но в никакъв случай не е кулуминацията на "Марита". Но всяка спечелена битка е безсмилена, ако не води до някакво подобрение в цялостната позиция или ситуация (именно в това е и смисълът на оперативното изкуство - правилно съчетание на битките, така че да водят до конкретна цел, а да не се превръщат в самоцел (още повече - спечелването им, каквато е тенденцията сред тактическите/оперативните командващи на локално ниво)). В този смисъл, Критската операция води до определено подобрене, което обаче не е използвано. А като се имат предвид психологическите последици от нея, то може да се заключи, че в стратегически план операцията е по-скоро безсмислена и в този смисъл - неудачна за Вермахта.

          Comment


            #6
            10-ТЕ ЗАПОВЕДИ НА НЕМСКИЯ ПАРАШУТИСТ

            Това е извадка от немски устав на въздушнодесантните войски, открит у пленен немски парашутист в Гърция. Пропагандният елемент е неизбежен, но при все това е любопитен документ, даващ идея за духа култивиран у парашутиста, както и за духа на времето в който е създаден този писмен документ. Пускам го в темата за десанта на о. Крит, поради ключовата роля в операцията изиграна от въздушните десантчици.

            10-ТЕ ЗАПОВЕДИ НА НЕМСКИЯ ПАРАШУТИСТ

            1. Ти си елитът на немската армия. За теб боят трябва да се печели. Длъжен си да се стремиш към това и да се обучаваш да превъзмогваш всяко изпитание.
            2. Култивирай истинско другарство. Заедно със своите другари ти ще спечелиш победа или ще умреш.
            3. Не празнослови и бъди неподкупен. Мъжете действат, жените празнословят. Празнословието ще те отведе до гроба.
            4. Спокойствието и вниманието, енергията и отдадеността, доблестта и настъпателният фататичен дух ще ти донесат надмощие в атаката.
            5. В стълкновение с противника, боеприпасите са най-ценната вещ. Този, който стреля безполезно е човек без мозък. Той е слаб и не заслужава да се нарича парашутист.
            6. Никога не се предавай. Твоята чест е в победата или смъртта.
            7. Само с добро оръжие можеш да имаш успех. Грижи се за него на принципа: първо оръжието – после аз.
            8. Длъжен си да схванеш пълния смисъл на операцията и в случай при който командирът падне, трябва да изпълниш неговите функции хладнокръвно и внимателно.
            9. Бори се благородно срещу честен противник. Неспазването на военните правила не заслужава пощада.
            10. С насочен напред поглед, бърз като хрътка, твърд като стомана на Круп, ти ще бъдеш въплъщение на немския войн.
            Last edited by Panzerjaeger; 20-10-2008, 18:14.
            Comment is free, but facts are sacred.

            Comment

            Working...
            X