PDA

Виж пълната версия : Vera Mutavchieva

ALCIVIAD
22-05-2004, 00:07
Istori4eski romani zasqga6ti vajni temi.interesuvat me drugi kato neq :?:

Parabellum
23-05-2004, 06:30
Какво по-точно те интересува? Исторически романи дал Господ! За мен най-добрият си остава "Кръстоносци" на Сенкевич.Вземи и го прочети-Класика в Жанра! :D

AzUrAL
23-05-2004, 23:19
Значи Кръстоносци е добра?Аз последния път като ходих до библютеката се позачудих за нея,но все пак избрах Младите Лъвове!Едно абсолютно задължително четиво от гения Ъруин Шоу.

п.п На Мутафчиева Алкивиад е много добра :)

Александър
23-05-2004, 23:32
Според мен все пак с "Огън и меч" е по-добра.......пак от Сенкевич
Мутафчиева също е добра ,но каде е Хенрих ....................

ALCIVIAD
24-05-2004, 15:01
zna4i me interesuvat pisateli koito izpolzvat dostoverni fakti.posledniqt roman koito 4etah be6e na Anton Don4ev "Skazanie za vremeto na Samuila".otli4en roman,no se razminavat malko istori4eskite fakti otnosno godini.

gollum
25-05-2004, 08:30
Историческите романи не случайно са романи, сиреч винаги се различават от историческите изследвания (къде повече, къде по-малко, но отликата им е вътрешно присъща). В най-добрият случай един исторически роман представлява алтернативна интерпретация (или възможност за синтетичен подход към историята) на исторически събития, но винаги с ясното съзнание, че става въпрос за субективна интерпретация. Често самите исторически изследвания са също далеч от обективността (която на практика не съществува, когато говорим за история), но те претендират за обективност (макар също да са лични аналитични интерпретации на набор от факти и артефакти), така че при тях това е малко по-неприятно.

Док Холидей
30-05-2004, 04:03
Според мен все пак с "Огън и меч" е по-добра.......пак от Сенкевич
Мутафчиева също е добра ,но каде е Хенрих ....................

Хенрик :)

И трите части на "С огън и меч" ли са добри или само първата? Щот сега се чудя дали да не си ги взема от Панаира на книгата.

ALCIVIAD
05-06-2004, 22:41
dnes si vzeh dvete 4asti na "potop" ot Senkevi4.4el li gi e nqkoi :?:

gollum
06-06-2004, 00:05
Да, аз съм ги чел, но много-много отдавна - трябва да съм бил 5-6 клас тогава. И съответно, почти нищо не си спомням, но тогава много ми харесаха.

Mehmed II fatih
15-06-2004, 01:34
Ашколсун на отговора "Исторически книги дал Господ бол! " да ама аз все още се въртя във кръг , сиреч препрочитам стари... :(

Araslan
07-07-2004, 23:08
"Vreme razdelno"!Nqmam pove4e komentar po temata za istori4eskite romani..

Parabellum
08-07-2004, 04:55
Та какво имаш в предвид като казваш "Време Разделно"? Обоснови се-харесва ли ти или не ти харесва този роман?

Araslan
09-07-2004, 01:38
Vreme razdelno" kakvo da si mislq.."..da ybie6 ba6ta si ne e mujka rabota.." nqmam dymi takava kniga nqma nito ot na6i nito ot 4yjdi avtiri prosto atmosfwrata..e vie si znaete...

Parabellum
09-07-2004, 03:46
Да убиеш баща си? Че то това става всеки ден ! Ако това ти е направило впечатление от цялата книга добре. Аз си мислех, че нещо друго ще коментираш.
Иначе книгата е правена по фалшификат, за да бъде оправдан Възродителният процес в България през 80-те години на Миналият век.

Araslan
09-07-2004, 08:11
dyma da ne 4yq protiv knigata!a az li4no sum protiv tozi "vuzroditelen proces" za6toto padame na nivoto na fesovete ama komynisti4eska rabota

Dragony
10-07-2004, 10:27
В по-невръстна възраст много се кефех на Вера Мутафчиева. Бях влюбен в романа и "Рицарят". После обаче порастнах и ми се отвориха очите. Освен емоционалната си стойност романите на Вера са доста слаби, особено откъм "историческия" елемент. Как ви звучи, например, че рижарите умират самотни в бронираните си черупки, и това към 1205 г ? :lol: :lol:

von Danitz
10-07-2004, 12:44
На Грейвс са много готини - Велизарий, Златното руно, Аз, Клавдий, Анри Троая сега поизлезоха но за Иван Грозни и Петър са доста съдържателтни, Толстой също има за Петър , но на мен не ми хареса.
И третата на Сенкевич, Пан Володьовски не е слаба ... А кво ще кажете за Шогун?
Вера Мутавчиева наистина не е добър писател, Фани попова-Мутафова, май също, талев май е най-силен, имам предвид Самуил, има доста яка завръзка... имаме и една Яна Язова, писала е за бенковски и за Александър Велики, ама то за него кой ли не е писал?
Ей щях да забравя Морис Дрюон и Гор Видал? И Леон Фойхтвангер, и Умберто Еко...

gollum
10-07-2004, 19:04
Е, Сенкевич си е Сенкевич - книгите му са хубави, особено прочетени на една определена възраст. Но пък за мен Мутафчиева също е доста добра - вярно, че романът й "Рицарят" е слабоват (но той не е нищо повече от така наречените "юношески четива". Но пък "Летопис на смутното време" е много добра книга и не бих имал някакви особени исторически забележки към нея.

ALCIVIAD
13-07-2004, 23:22
Вера Мутавчиева наистина не е добър писател, Фани попова-Мутафова, май също, , ? q se poqsni za6to.kakvo ne ti haresva? :mad: romanite na Vera Mutavchieva sa ne za vseki .v smisul ne na vseki 6te dopadne neiniq na4in na pisane

Паган
18-07-2004, 22:21
На мен силно впечатление ми направи "Глиненият ангел" на Петър Делян. Разкзва за смутното време, след смъртта на Симеон Велики и възкачването на престола на Петър I. Самата стуктура на разказа е подобна на тази на "Време разделно". Отново има "двойно" авторство, като от една страна разказва дякът Козма, а от друга са "поместени" скрижалите на намерения мъртъв колобър Стефан Българин. (тъй ли беше всъщност, вече не помня, чел съм я отдавна)
Страхотна книга, по моето скромно и силно субективно мнение!

Sa4mo
24-08-2004, 20:43
Съгласен съм с капитан фон Дениц(моля да ме извини ако грешно съм написал името :) )Повечето от авторите имат супер романи-Гор Видал със "Сътворението" и "Юлиан Отстъпник",Анри Троя- също,въпреки,че неговите са по-скоро романизирани биографии,но тези на Иван Грозни и Петър Първи ми харесаха много, а тази за "Екатерина Велика" не чак толкова.Алексей Толстой-Петър І-харесва ми,но трилогията му "Ходене по мъките" май е по-добра.Морис Дрюон-поредицата за френските крале беше готина.А защо не си спомним за Дядо Вазов-"Под Игото" според мен поне е страхотен роман,с удоволствие съм си го препрочитал няколко пъти!Не зам дали някой от вас е чел "Фаворитът"на един руски писател,на когото в момента не мога да си спомня името,но ще се сетя-книгата е в два тома и е за фаворита на Екатерина Велика,княз ПотЬомкин.На мен много ми хареса.Що се отнася до Антон Дончев-книгите му ме кефят."Време разделно" е силен не с факта на убииствата,а с подбудите които стоят зад тях.Но аз мисля ,че от неговите романи най-силно впечатление ми е направил "Сказание за хан Аспарух,княз Слав и Жреца Терес".Абе хубави исторически романи има много,може ли да ги изброи и даги изчете човек всичките! :) А сетих се и за Яна Язова-"Шипка" е готин роман.Ами тези на Стефан Дичев?

Sa4mo
24-08-2004, 21:14
Сетих се името на руския писател-Валентин Пикул.Има още един хубав роман ,който съм чел от него-"Крайцерите"-за руско-японската война.

BAGA_TUR
25-08-2004, 01:45
Крайцерът "Юлисис" (Одисей) - библиотека "ОКЕАН".
:tup: :tup: :tup:

d`za
26-08-2004, 11:55
На мен лично Мутафчиева и Мутафова са едни от любимите ми писатели /заедно с Талев/. Но аз не търся само изчистените исторически факти. Относно Сказанието за Самуил - имам го, но имам и трите тома на Талев за същия владетел и определно ги смятам за по-добри. По принцип не харесвам Антон Дончев.
Искам да чуя мнението ви за четирилогията на Мутафова - "Солунския чудотворец", "Дъщерята на Калояна", "ИВан Асен ІІ", "Последния асеновец /боянския майстор/". За мен това са четири невероятни книги, но държа да чуя и мнението на някой по строг критик, защото аз винаги търся положителните страни на книгите и понякога не забелязвам отрицателните.

d`za
26-08-2004, 12:01
А, забравих. "Аз, Клавдий" я четох в шести клас, защото много уважавах учителя си по история и той я препоръча. Спомням си, че ми нареса много, но сега почти не си спомням подробностите. Фон Данитц, "Велизарий" от същия калибър ли е или не толкова хубава? Трябва да си ги потърся и двете.

Sa4mo
26-08-2004, 14:06
Зсравейте!Д`за,романите на Мутафова наистина като книги ,на мен много михаресаха когато ги четох,и сеге отвреме на време чета някой от тях.Ако ти харесват има един хубав сборник с раскази от същата авторка ,казва се "Седмият грях"-прочети го ,ако разбира се не си го направил до сега.Що се отнася до "Велизарии"-също е много интересна книга,но лично на мен "Аз Клавдий" по си ми харесва.

Parabellum
27-08-2004, 00:56
Я, Секретарката ми се появи :) .Здравейте Лейди как сте?

:)

Относно четирилогията за Асеневци, това са книги които са добра основа ако някой тръгне да се занимава с История от малък. Четат се лесно.
"Седмият Грях" е хубав сборник с исторически разкази.
На всички препоръчвам "И се възвисиха Асеневци" на Слав Хр. Караславов. Отаначало книгата тръгва трудно, но после става хубава.

Док Холидей
27-08-2004, 11:15
Като говорите за Грейвз не забравяйте и "Златното руно".

d`za, според мен не е трябвало да четеш "Аз, Клавдий" в шести клас. Доста е рано за такава книга. Човек си разваля удоволствието и си съставя грешно мнение за една книга ако не я прочете в подходящия момент или дори и малко по-късно.

Така си мисля аз.

d`za
30-08-2004, 11:39
Я, Секретарката ми се появи :) .Здравейте Лейди как сте?

:)

Относно четирилогията за Асеневци, това са книги които са добра основа ако някой тръгне да се занимава с История от малък. Четат се лесно.
"Седмият Грях" е хубав сборник с исторически разкази.
На всички препоръчвам "И се възвисиха Асеневци" на Слав Хр. Караславов. Отаначало книгата тръгва трудно, но после става хубава.

Как няма да се появя! Почне ли да се говори за книги /особено за такива, които съм чела/ няма начин да не изникна от някъде :).
Относно "И се възвисих Асеневци", щом казваш, ще я прочета. Имам я вкъщи и винаги като я почна, не мога да изкарам повече от 50 страници. По принцип трудното начало не ми пречи, особено като са ми препоръчали книгата, така че ще я прочета в най-скоро време. За "Седмия грях" ще е малко по-трудно да си я намеря. В нашата скапана градска библиотека, няма нищо свястно на историческа тематика. А доколкото знам в Пловив не дават да се изнася книга от библиотеката, ако не си роден там /в Пловдив де, не в библиотеката.../

d`za
30-08-2004, 11:48
Като говорите за Грейвз не забравяйте и "Златното руно".

d`za, според мен не е трябвало да четеш "Аз, Клавдий" в шести клас. Доста е рано за такава книга. Човек си разваля удоволствието и си съставя грешно мнение за една книга ако не я прочете в подходящия момент или дори и малко по-късно.

Така си мисля аз.

Може и да си прав, но тогава ми хареса и точно затова смятам да я прочета пак. Освен това си има и добри страни да четеш такива книги по-малък. Например като си прочел "Аз, Клавдий" в шести клас, а "Тримата мускетари" в седми клас вече си чел по два пъти всички части, някак си по-късно е много трудно някоя книга да те изплаши с големината си :)

Araslan
31-08-2004, 01:20
Абе за сега съм чел само 80 странички от тази кака и вече съм предубеден :D А между другото някой чел ли е "Рали" :?:

Док Холидей
31-08-2004, 11:39
Това не беше ли от Стефан Дичев?

Araslan
31-08-2004, 14:51
Ми мисля че да но не съм особено сигурен чел съм е като малък а сега не мога да си е изрова от библиотеката...Оф у нас и долу в гаража имам толкова книжлета че не знам дори какво имам и какво не...

Sa4mo
31-08-2004, 15:21
Здравейте! :) Точно така,романа е на Стефан Дичев.В интерес на истината,този роман е за юноши-по определението на самия автор.По него имаше направен даже и български филм,който съм гледал и хич не е лош.Ама е правен много отдавна.Ако някой реши,може да прочете романите на Димитър Мантов.Писал е за Хан Крум,Калоян и Иван -АсенІІ.Романа за Калоян(така се казва и самата книга) е много интересен,добре са описани битките при Варна и Одрин.А Слав Христов Караславов има още един много хубав роман-"Солунските братя",за Кирил и Методий и написването на българската азбука.Но, самия роман е доста дебел и се чете по трудно.

Araslan
31-08-2004, 23:20
Абе у нас по 1 време се подвизаваха трите части на Самуил и смятам да ги попрегледам ако ги намеря.Някой ако е чел книгата да даде мнение ако обича ;)

von Danitz
01-09-2004, 00:26
Талев, любовта е водещото чувство, горките пленнички, веднага левент-нашенски им се мята, нещо като плажа в Бургас...

evergreen
01-09-2004, 06:35
Сенкевич е връх в създаването на художествен исторически роман.
Дядо Вазов с 'Под игото",Захари Стоянов и Димитър Талев са моите фаворити в родната историческа проза.
Струва ми се,че леко пренебрегвате "големия брат" :)
В руската класика има супер творби-любима там ми е "Тихия Дон".Изключително обемна и по съдържание.Направо епос със своя обхват,съдържателност и драма.Прелива от история в натюр.Това е книгата,даваща учудващо много информация за Октомврийската революция и контрареволюцията.Толкова е добра,че е пробила през жестоката цензура.Ако я четете,спестете си уводните обяснения в началото(не са на Шолохов,а на комунистическата критика),които ви "поясняват,защо авторът е подведен на места...".По-ново издание не съм виждал.
"Архипелаг ГУЛАГ" на Александър Солженицин е впечатлителна книга.Чете се бавно,тежка(буквално и преносно),изискваща време и отдаване.

Sa4mo
01-09-2004, 22:04
Браво Евъргриин!"Тихият Дон " наистина е велика книга!Когато я прочетох за първи път не можех да повярвам ,че книгата е написана по времето на комунизма-Шолохов направо си симпатизира на казаците,без да се интересува дали са бели или червени.Като заговори за руската класика,бих искал да обърна внимание на един роман написан от Василий Шукшин-"Дойдох свобода да ви дам"-за възстанието на Стенка Разин-много е интересен и в него има много неизвестни факти за историята на Русия от този период.А ако се интересуваш от Солженицин прочети "Ракова болница"-темата е подобна,но е описана по-художествено.Според мен като художествена стойност тя е по-добра от "Архипелага".

Araslan
01-09-2004, 23:19
Някой да ми препоръча СЕРИОЗЕН български исторически роман(по възможност за средновековието) :?:

Док Холидей
02-09-2004, 09:36
Чел ли си историко-философските романи на Емилиян Станев?

__________________________________________________ __________

И една поправка - толкова време седи темата с грешно заглавие - името на авторката е Вера Мутафчиева а не Мутавчиева.

dibo
03-09-2004, 11:07
Моят лична класация на български автори на исторически романи:

1. Свобода Бъчварова - нейната поредица "Земя за прицел" е може би най-доброто, която някога съм чел.
2. Антон Дончев - "Време разделно", "Сказание за хан Аспарух, княз Слав и жреца Терес" и т.н. - за разлика от някои наши "класици", неговите книги са и исторически точни, доколкото може да има такива за нашата почти неизвестна история.
3. Димитър Талев - "Железният светилник" - "Гласовете Ви чувам".

Mehmed II fatih
14-09-2004, 14:05
Абе забравих да благодаря на ALCIVIAD че от него започна всичко :) че той ми даде първата книга на Мутафчиева а тя беше " Случаят Джем " та от там започнах да се интересувам от осмаската история,също така и на Parabelum за " История на Османската империя " на Ахмед Садулов. Обаче ALCIVIAD е виновникът за всичко останало :) Дааа... Иво, Джем си беше велика книга от бг. автор също и " Летописи на смутното време" пак много яка книга 8) . Не съм чел много исторически книги от бг писатели но има добри автори.

Тук на снимката сме: аз със дънкената риза, ALCIVIAD със синята фанелка, SHAKSPIRE със блузата на черно-бели раета и още един наш приятел от Провадия
снимката е от преди 3-4 години
Ех...какво време беше...

ALCIVIAD
19-09-2004, 16:24
Чел ли си историко-философските романи на Емилиян Станев?

__________________________________________________ __________

И една поправка - толкова време седи темата с грешно заглавие - името на авторката е Вера Мутафчиева а не Мутавчиева. Na drago surze bih popravil zaglavieto i to na kiriliza ,no ne znam kak

Док Холидей
19-09-2004, 19:39
Отиваш на първа страница на поста с който стартираш темата и вдясно горе ще видиш "Промeни". Натискаш и кирилизираш заглавието на темата както и поправяш на Мутафчиева. :)