Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Справедлив ли е според вас Нюрнбергският процес?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Справедлив ли е според вас Нюрнбергският процес?

    Справедливи ли са според вас присъдите от Нюрнбергския процес?
    Имате ли някакви "възражения"?

    Ще ви ги припомня


    Чрез обесване

    Мартин Борман (задочно)
    Ханс Франк
    Вилхелм Фрик
    Алфред Йодл
    Ернст Калтенбрунер
    Херман Гьоринг
    Вилхелм Кайтел
    Йоахим фон Рибентроп
    Алфред Розенберг
    Франц Заукел
    Артур Цайс-Инкварт
    Юлиус Щрайхер


    Доживотен затвор

    Валтер Функ
    Рудолф Хес
    Ерих Рьодер


    Карл Дьониц (10 години)
    Константин фон Нойрат (15 години)
    Балдур фон Ширах (20 години)
    Алберт Шпеер (20 години)

    Освободени
    Ханс Фритче
    Франц фон Папен
    Ялмар Шахт

    #2
    Справедлив ли е според вас Нюрнбергският процес?

    не е справедлив. Много истински нацистки животни се отървават. Престъпленията на съюзниците пък съвсем не са разглеждани.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      При условие че Хитлер Гьобелс и Химлер се самоубиват Хайдрих е убит отдавна а Гьоринг им свива гнусен номер като се самубива в нощта преди екзекуцията кого всъщност наказват те? Рибентроп Розенберг и Рьодер/Редер. Другото което не мога да разбера е как така пускат Шахт пък Дьониц е осъден на 10 години?

      Или пък поведението на ген.-майор И. Т. Никитченко който не признава помилването на Шахт Фритче и Папен. Това не мога да го коментирам.

      Comment


        #4
        Е, хъм, кажи-речи всички осъдени са осъдени за нещо, т.е., заслужено.
        Друг е въпросът, че на смислеността (или справедливостта) на съда се отразява фактът, че са разглеждани само престъпленията извършени от победените, което за мен го прави несправедлив. Не толкова издадените присъди, колкото липсата на други присъди е проблем. Друг е въпросът доколко е издържан от юридическа гледна точка - не съм специалист, но ми се струва, че не е.

        Comment


          #5
          Личното ми мнение е, че процесът е несправедлив не само защото не са разгледани престъпленията на съюзниците , но и заради осъждането на различни и то не малки срокове затвор на военни като Манщайн, Гудериан, Мантойфел и т.н. Задавам си въпроса - те са военни - изпълняват заповеди и издават заповеди. Но войната има свои собствени закони и не може да се сравнява с нищо друго. Както са казали французите a la guerre comme a la guerrе (съжалявам че не съм сложил ударенията). Войната е особен тип престъпление а аз не я смятам за престъпление. Не можеш да осъдиш войник, че убива войник - това е професия и задължение. (От друга страна така биха се оправдали хора от ранга на Кайтел и Дьониц.)
          По тази логика и Жуков е военнопрестъпник и Монтгомъри и т.н.


          Ако някой има записи от процеса може ли да каже откъде го е изтеглил?

          Comment


            #6
            Е, не си съвсем прав - военните са осъдени заради престъпления срещу цивилни - да речем, Манщайн е осъден заради използването на стратегическият принцип на "изгорената земя", доколкото си спомням. Също важи и за останалите. Мантойфел после го осъждат (вече германски съд) заради разстрела на един дезертьор. И т.н. Вярно е, че и някои от съюзническите военначалници могат да бъдат осъждани по същия начин.
            Инак военни могат да бъдат съдени, защото никой не признава (особено в световните войни) особеният характер на военната реалност (както е признат според Сун Дзъ, да речем). НЕ би трябвало да бъдат съдени заради действия насочени срещу противникови военнослужещи, но определено могат да бъдат съдени за действия насочени срещу гражданското насаление по един или друг начин. И в този случай не би трябвало "изпълнявах заповед" да ги освобождава от отговорност, особено висшите офицери, особено в немската армия.

            Comment


              #7
              четиво

              Като цяло смятам, че е справедлив. Но мисля, че ако е бил организиран на по-широки основи, а не само като дело на победителите, щеше да има по-добри резултати. Освен това не съм убеден в невинността на Папен и Шахт.
              http://thirdreich.boinaslava.net/

              Comment


                #8
                Според мен именно Шахт и Папен са виновни - единият заради финансирането и падмазването при кампанията на Хитлер а другия защото с негова помощ Хитлер идва на власт. Нали именно Папен изпълнява "завета" на Хинденбург.

                Comment


                  #9
                  хе, финансирането идва от индустриалците.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    Ще се присъединя към Manstein (отклонявайки се до известна степен от темата защото тук говорим за много по висши военни и политици) с цитат който много ми допада от уводната страница на един от най-любимите ми сайтове http://www.panzerace.net

                    "This site is dedicated to this matchless warrior, who like many others in the Waffen-SS has been posthumously tarred with the sweeping brush wielded at the Nürnberg courts. It is part of an attempt not to whitewash the wartime record of the Waffen-SS nor rehabilitate the ideology on which it was founded, but to bring the contemporary historical record in line with the facts. Michael Wittmann, like the vast majority of his compatriots in the Waffen-SS, had nothing to do with war crimes or atrocities: he was simply a soldier like any other - Ein Soldat wie die Anderen auch..."

                    Ruhm und Ehre der Waffen SS

                    Comment


                      #11
                      Waffen-SS минават през много върло нацистко промиване на мозъка и са най-върлите нацисти сред войската.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        #12
                        Докато Американците и Руснаците са били като извадени от "Редник Райан" / "Звезда"

                        Нюрнбергския съд е справедлив и легитимен колкото и този в Хага.
                        Ruhm und Ehre der Waffen SS

                        Comment


                          #13
                          Да но Шахт е диригента - освен това лично неговото държане е доста дразнещо - цитирам от "Нито давност нито забрава":
                          "В последната си дума подсъдимият Шахт скромно нарече престъпленията си политическа грешка която според него се изразявала в това че доста късно е разбрал силата на престъпната натура на Хитлер".
                          За да посмекчим малко комунистическите добавки дрънканици и излишни коментари предлагам да махним от тези няколко реда думата
                          "скромно" и да заместим "престъпления" с "действия"

                          Comment


                            #14
                            Michael Wittmann написа
                            Докато Американците и Руснаците са били като извадени от "Редник Райан" / "Звезда"
                            А вие защо биете негрите?
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              #15
                              Под военни престъпления аз разбирам убиването и насилието въобще над цивилни граждани затова спокойно поставям наред с концлагерите извършеното от американците на 6 и 9 август 1945. (Това е само лирическо отклонение)

                              Comment

                              Working...
                              X