Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България във Втората Световна Война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    България във Втората Световна Война

    Търсих някаква подобна тема и тъй като не намерих реших да открия такава. Ако има и аз не съм видял но ако няма то тук е мястото където да обсъдим българското участие във ВСВ. Ако искате мога да направя отделна тема за "войната" ни с Америка и бомбардировките.
    Интересува ме броят на ранените и загиналите през 44 - 45. Много отдавна четох за ок 34 000 но оттогава друга цифра не ми е попадала.

    #2




    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      Много съжалявам че не съм ги видял по-рано :cry:
      Друго не остава освен да изтрием темата

      Comment


        #4

        Реална ли е тази рисунка,тоест Българските царски войски имали ли са Юнкерс-87???
        "На рилеца герой
        титан калимански,
        герой от Булаир
        с гърди от желязо
        и воля от гранит."

        Comment


          #5
          Ами, ще да е реалистично. Съдейки по тези два сайта (връзките са отдолу), в българските ВВС е имало "Щуки", макар и да не се оказва в какво количество. При това - още от 37-ма.


          (тук има и снимки, който са достатъчно недвусмислени)


          (тук има малко информация, но е съвсем оскъдна)

          Comment


            #6
            След като България обявява война на Германия, българската армия получава задача да пресече отстъплението от Гърция на фашистките части от групата “Егея”. Българските войски участват в освобождаването на Южна Сърбия, Вардарска Македония и Косово. Бронираната бригада влиза в състава на Втора българска армия и атакува по направлението Пирот - Бяла паланка -­ Ниш. Още на 17 септември 1944 г. колона български танкове попадат на засада на шосето няколко километра преди Пирот. Германско оръдие унищожава 10 танка. При атаката загиват 41 броневаци. Месец по-късно бронираната бригада разбива 15-километрова колона на елитната Седма планинска СС дивизия “Принц Ойген”, която се изтегля от Ниш. На бойното поле остават убити над 1500 германски войници, а около две хиляди се предават на българите.Знамето на тази дивизия се пази като трофей във Военно историческия музей.

            Comment


              #7
              относно щуките в нашите военновъздушни сили ...
              Според "Съюзниците на Луфтвафе" на Ханс Вернер Нойлен през февруари/януари '44 получаваме 32 Ju87 D3/D5 ...
              а през септември същата година на първи орляк на втори щурмови полк е имал 29 Ju 87 D ... някъде се губят 3 самолета... не вярвам да са свалени но кой знае...

              Много хубава книжка между другото 8)
              "Благородството задлъжнява"

              Comment


                #8
                Тази тема съм я пропуснал нещо.
                Хайде и аз да се включа Първите Ю-87 от версията R пристигат у нас през август 43-та-12 броя. Втората партида 13 бр. от модела D-5 пристигат през януари 44-та, а третата партида от 19 машини от същият модел пристигат през май 44-та.
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  Ей мъничко камуфлажи на нашите щуки барабар с немските
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Тук сам събрал изжестна информация.http://www.boinaslava.net/forum/view...?p=91917#91917

                    Comment


                      #11
                      Отечествената война на България се дели на два периода.Първия период обхваща действията в Сърбия и Македония, а вторият - в Унгария и Австрия.
                      По времв на тези действия БА е в оперативно подчинение на командващия 3-и украински фронт, маршал на Съветския съюз Ф.И.Толбухин.
                      I.Нишката операция.
                      За осигуряване на пътищата за отегляне на групировката си от Гърция към Белград фашисткото командуване отдели значителни сили, които насочи към българската граница.За преграждане на софйско-нишкото оперативно направление на рубежа Княжевац, Бела паланка, Гърделица то изгради отбрана с част от силите на 7-а SS планинска дивизия "Принц Ойген", един сборен полк и немското бойно училище в Ниш.Дълбочината на немската отбрана достигаше до 40 км., като бяха изградени три позиции.
                      За настъпление по нишкото направление Главното командъване на БНА насочи 2-ра армия под командуването на генерал Кирил Станчев и помщник-командир полковник Боян Българанов.На армията беше поставена задача да овладее Ниш и бярзо да излезе в долината на р.Морава, като прекъсне пътя за Белград.В своя състав армията имаше пет пехотни дивизии, една бронирана бригада и една кавалерийска дивизия.
                      Съотношението на силите беше в полза на 2-ра БА.Немците обаче имат повече автоматично оръжие и голям боен опит (7-а SS дивизия беше воювала на източния фронт).
                      Планът за водене на бойни действия, разработен от командуването на 2-ра БА, беше да се нанесат един фронтален и два флангови удара.Главния удар да се нанесе на левия фланг със силите на 4-а и 12-а пехотна дивизия в направление Модра стена-Лесковац-Ниш и спомагателния - на десния фланг с 9-а пехотна дивизия в направление Пайеж-Свърлиг-Ниш.Във втори ешалон бе оставена Бронираната бригада, а в резерв - 2-ра кавалерийска дивизия.
                      На 8 октомври 1944 г. сутринта след 30-минутна артилерийска подготовка войските на 2-ра армия преминават стремително в настъпление по целия фронт.Започва Нишката настъпателна операция.
                      След успешните боеве в приграничната полоса 2-ра армия успешно настъпва към Ниш и долината на р.Морава.На 10 октомври следобед армията въвежда в боя Бронираната бригада.Съвместно с 12-а пехотна дивизия тя овладява Лесковац и настъпва на север по долината на р.Морава.В същото време 6-а пехотна дивизия овладява Беле паланка.
                      На 12 и 13 октомври бойните действия продължават при изключително тежки атмосферни и теренни условия.След упорити боеве Бронираната бригада успява да ражгроми противника на левия фланг и бързо да се спусне по долината на Южна Морава, като прекъсва шосето Ниш-Прокупле.По същото време 9-а пехотна дивизия освобождава Свърлинг и установява контакт с войските на 3-и украински фронт.Към 16.00 часа на 14 октомври българските войни съвместно с бойците от 22-ра югославска дивизия освобождават Ниш.Същия ден българските танкисти записват нова светла страница в своя героичен летопис.Към 10.00 часа съвместно с извиканата по радиото съветска авиация те разгромяват напълно частите на елитната 7-а SS планинска дивизия "Принц Ойген".

                      Comment


                        #12
                        Някой може ли да ми каже какъв е този самолет,въждам че е с български означения,но не знам какъв е?

                        А Парабелум моля те оправи снимката която си прикачил,защото аз лично не я виждам...
                        "На рилеца герой
                        титан калимански,
                        герой от Булаир
                        с гърди от желязо
                        и воля от гранит."

                        Comment


                          #13
                          Доколкото мога да преценя българският самолет е Ме-109, но не знам коя модификация - другите два са "Лайтнинги".

                          Comment


                            #14
                            Не е Месер това :twisted: Това е АВИА Б-135.Ама това не е реална рисунка(т.е. изобразеното никога не се е случвало).Тези машни са се използвали като учебни в Долна Митрополия и само веднъж излитат на прехват срещу Б-24.Тъй като имат само 2х7,62 картечници не постигат никакъв резултат
                            С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                            Comment


                              #15
                              Интересна статия на Майкъл Крайтън

                              Всъщност историята има много странир някои недоизказани Например, чувал съм, че всъщност сме разбили не точно елитната дивизия Принц Ойген. А по-скоро обоза, снабдителната част на дивизията, плюс разнородни войски, чиновници, складове и какво ли още не, които са потеглили от скопско май беше в посока Германия. То е било 10 километра колона по пътя - унищожени коли и камиони.
                              Колкото до знамето на във Военно-историческия - то беше изложено в Националния исторически по едно време. И един историк обясняваше, че е напълно истинско и т.н., само дето ни е подарено от СССР след войната, като трофей за участието ни.
                              А за поражението на танковата ни колона - доколкото знам, проблемът си е силно нашенски... Германците правят една непретенциозна противотанкова засада по скалите на едно дефиле, през което минавал пътя. Нашите настъпват с ужасна координация, разузнаването гледа от далече вместо да провери лично маршрута... Накратко, разказват, че нашата колона навлиза в теснината, където са невъзможни каквито и да било маневри, а германците методично очукват първата и последната бойна кола, а после и тези блокирани по средата. Нещо такова...
                              На нож!

                              Comment

                              Working...
                              X