Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Списък ВАЖНИ книги за новата ни история

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Списък ВАЖНИ книги за новата ни история

    Моля за извинение, ако подобно нещо вече е направено тук. Но поне аз не можах да го намеря.
    Под "важни книги за новата ни история" имам предвид книги, посветени на военната ни история от Първата и Втората св. в., а защо не и промеждутъкът между тях.
    Смятам, че такъв списък е нужен. Защото тези теми бяха дълго време табу, повечето от тези книги излязоха през последните 10 години и много от тях, отпечатани в малък тираж, са изчерпани преди даже да чуем за тях. Ще започна с някои книги, ако смятате това начинание за необходимо, моля продължете списъка 8) /За някои книги ще кажа 1-2 думи, за други заглавието говори достатъчно/

    1. Българският червен кръст на Източния фронт 1941-1945, авт. д-р Спас Спасов-Разбойников, изд. Литературен форум, 1996

    2. Последните български рицари, авт. Стоян Стоянов, изд. Олимп, 2000 - спомени на офицер от Бронираната бригада. Преди войната, участие във войната, служба след войната, 320 стр., има снимки.

    3. Генерал-лейтенант Атанас Стефанов 1891-1944, личен архив, изд. Абагар, 2003, 360 стр.. Пълен личен архив на генерала - писма, речи, дневник, много снимки. Интересна книга!

    4. Из страниците на българската военна авиация, авт. Радул Милков, изд. ВИ, 2003, 114 стр., снимки. Спомените на един от първите ни пилоти, Радул Милков, за българската авиация в Балканската война!!!

    5. История на зенитната артилерия... и т.н. Архаично издание на Института за военна история /макар и печатано 1995/, посветено главно на годините на "светлото бъдеще", но съдържа и ценни данни за І и ІІ св. в. Май още го има в книжарницата на Военното издателство с/у 2 лева. 230 стр.

    6. Спомени летят... авт. Владимир Балан, изд. 1939, фотот. преизд. 1993 изд. Аргес. 200 стр., снимки. Книга, която трябва да прочете всеки българин. Спомените на героя от Първата световна, летецът Владимир Балан. Увлекателен стил и ценни факти. Книгата, която е запалила не един човек на тема авиация, книгата, от която /по собствените им признания/ преписват почти всички български авиоавтори, като опрат до І св. в.

    7. Ние бранихме тебе София - Стоян Стоянов - изтребителната отбрана на София 43-44 и войната с/у Германия. Супер популярна книга с много издания, но да я споменем все пак...

    8. Горещо небе... Огнено небе - двата тома спомени на летеца-изтребител Михаил Григоров, за въздушната война на България по време на Втората Световна - ВНИМАНИЕ!! - в тези два тома общо взето само имената са верни, при това не всички!!! Спомени за поначало истински събития, но извънредно изопачени!!!

    8. България, великите сили и балканските държави 1933-1939, авт. Людмил Спасов, София, 1993. Съдържа много ценни данни относно военните доставки за българската армия, от ЦВА.

    Поуморих се, стар човек съм вече Ако искате, продължете. Пък и аз скоро ще додам 2-3 книги.
    На нож!

    #2
    Междузвездни безумия...?? )))))

    Пих една кола, продължавам нататък

    9. Американският тероризъм над българите, авт. Румен Руменин, изд. Жар птица, 2004. Това е особен случай Това е добрата стара книга на Руменин "Летящи крепости над София". Преиздадена под редакторството на военния историк Любомир Величков. Книгата и преди си беше пълен и ценен източник на информация за въздушната война над София и въобще над България, но сега и още по-по-най! За съжаление идиотите-издатели на своя глава са подменили оригиналното заглавие с това провокативно-идиотско! Това става без съгласието, дори без занието на автор и редактор!!! Бях на представянето, книгите дойдоха там направо от печатницата и редакторът щеше да умре, като ги видя!!! Авторът не беше, болен бил на легло, не знам дали повече е станал, след като е видял заглавието. А на задната страница - изказване от Муньо Саксидиотски, квалифициран като "негово величество цар..." .. Идиоти

    10. 3-те тома на ген. Йордан Миранов. Посветени на българската авиация до 1945. Изключително подробна информация, събирана във Военния архив - Търново /имам само 2, при това съм ги дал назаем, така че нямам повече инфо за изд. и година/

    11. Автомобили, камиони и влекачи 1935-1945, авт. Калоян Матев, изд. Анжела, 2001. Всички МПС в българската армия от посочения период, с пълна техническа информация, архивни снимки на всички модели в България, цветни схеми... Изключителна книга!!!

    12. Бронетанкова техника - същото, но за танковете ни.

    13. Един от Първа дивизия, авт. Георги Ст. Георгиев, изд. ВИ, 1992, 310 стр. Спомените на един Патриот за участието му в Първата световна. По мое мнение, не бива да се пропуска!!
    На нож!

    Comment


      #3
      Може ли да добавя няколко книги които са от различен период

      Спомени от княжеското време - Добри Ганчев
      Дните на Димитров (в два тома) - Неделчо Ганчовски - книгата споменава за важни неща макар и бегло по разбираеми причини

      Корона от тръни - Стефан Груев

      Строителите на съвременна България - Симеон Радев - няма нужда от коментар

      Българският Великден или страстите български - Тончо Жечев - мисля че също няма нужда от коментар

      Възмездието - Иван Пауновски (книга за заседанията на Народния съд)

      Дневникът на Богдан Филов

      това е за което се сещам иначе списъкът е дълъг

      Comment


        #4
        "Спомени на летеца" мемоарите на Тодор Розев изтребител от 3/6 изтребителен орляк. изд.1992-ра

        "Военната икономика на България 1919-1945" Людмил Петров С.99-та

        "Ръчното огнестрелно оръжие от Руското-турската Война" Иван Нурков-2001г-фактически това е човекът, който ми предостави все още непубликуваният си ръкопис за да направя моята дипломна работа, която в последствие стана основата на сайта ми "Манлихер".Въпреки, че бях натискан да си издам дипломната работа, аз нарочно я забавих за да излезе първа книгата на Иван Нурков. След като тя излезе, аз сигурно догодина ще издам и моят труд, който доста се различава от оригинала!
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Parabellum :tup: :tup: :tup:

          Comment


            #6
            Поради това, че копирането на наши материали и кражбата им от други сайтове започва да взема застрашителни размери в главата ми се оформя идеята нашите сайтове да бъдат издадени на книги. Време е да запушим устата на другите!
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              Това ще стане на първо трябва да помислим дали ще има възвръщаемост на средствата които ще вложим в това наячинание. Преди известно време видях вдно сайтчекопирани биографии взети от сайта за третия райх и казах на Imperial както и направих тема затова.

              Comment


                #8
                На първо време не ни трябва възвращаемост на средствата.Ако още в началото започнем да мислим за печалба нищо няма да се получи.Аз видях постинга ти и писах в техният форум!
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  Констанца

                  В момента спрямо онзи сайт предприемаме поред възможните действия. Ще видим какво ще се получи и съобразно това можем да действаме за в бъдеще.
                  Що се отнася до издаването в книжно тяло: идеята е добра (може би по-скоро под формата на списание), но твърде скъпа, боя се. Трябва внимателно да се прецени какви средства ще са нужни. По-лошото е, че и тази форма на материалите не ги спасява от нарушаване на авторските права.

                  Comment


                    #10
                    gollum написа
                    Що се отнася до издаването в книжно тяло: идеята е добра (може би по-скоро под формата на списание), но твърде скъпа, боя се. Трябва внимателно да се прецени какви средства ще са нужни. По-лошото е, че и тази форма на материалите не ги спасява от нарушаване на авторските права.
                    И аз това имах предвид Parabellum - вероятно не съм се изразил правилно - трябва да се преценят средства но това ще стане едва когато се съберем сериозно и реално на една маса - виртуално такива сериозни въпроси не можем да обсъждаме... ще ни трябват малко над 5000 мнения само за първия брой :lol: а за концепцията не искам и да мисля

                    Comment

                    Working...
                    X