Съобщение

Collapse
No announcement yet.

900 дена под обсада!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    900 дена под обсада!

    НА 8 септември 1941 година 18-та армира на германския Вермахт завзема важно стратегическо положение.С този манйовър се затваря обсадния пръстен около Ленинград.На юг германски части се приближават до града.В този момент от Берлин идва заповед.СТОП!
    Ленинградската блокада е един от най-героичните моменти във ВСВ.А пак аз знам доста малко за това така че дайте да го поразнищим.Например чувл сам за Петергофски десант който е през октомври 1941, в него са участвали солдати от Балтийския флот така наречената Морска пехота- неуспешен Било е чисто самоубйство.
    Някой от вас ако знае някой дробности от този момент нека сподели да не се притеснява

    #2
    Аз засега само бих добавил, че това решение през 1941-ва само показва високата степен на идиотизъм по отношение на стратегическите решения, царяща във най-висшия немски команден ешелон. Тогава е било възможно заемането на града (щом са решели, че е толкова важна цел). Но се решава, че има и по-важни цели, а градът може да бъде изтощен. Е, както е могло да се очаква - опитът е неуспешен.

    Comment


      #3
      тука - http://www.boinaslava.net/forum/view...?p=87748#87748 - писах нещо в тая връзка
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Не смятам ,че идеята е да се изтощи Ленинград,просто на момента не е било необходимо да се щурмува града ,при което е щало да има доста жертви...ако се получи въобще.....и вместо да превземат града щели да бъдат отблъснати.....от Русия въобще
        С изпънати напред ръце пулсира в кръв едно сърце пулсира и крещи без глас България е жива в нас.
        На три морета граници ще бием България ще бъде земен рай ,победно знаме гордо ще развеем на хаоса ще сложим край.

        Comment


          #5
          Мисля че настъплението към града е спряно, защото Хитлер се упасявал да не даде много жертви и също така го било страх до колкото знам от дистанционите взривове (такива били използвани при защитата на Киев и на още няколко града) които руснаците използвали срещу германските войници. Пък и друга важна причина е че по принцип през цялата война Северният фронт играе второстепенна роля сравнение с другите два и Хитлер е вярвал че ще успее да превземе града чрез изтощителна обсада както при Севастопол. И в същото време обръща значително внимание на другите два фронта като те получават много повече боеприпаси, оръдия и жива сила сравнение с Група Армии "Север" и може би за това е спряно настъплението, и се решило града да се превземе чрез обсада, хем да превземе града, хем да не рискува живота на голяма част от войниците си.
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            #6
            Не смятам, че Хитлер се е грижил много-много за това да има по-малко жертви. Тактиката му е била по-скоро - "да изпълним поставените цели, независимо на каква цена!" Това с по-малкото жертви е приоритет на Съюзниците. Както каза Голъм - обсадата е просто една от огромните стратегически грешки на Хитлер, която се дължи на това, че той е просто един политик / и истински гении в това поприще/, но не разбира нищо от военни науки.
            "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

            Comment


              #7
              Съгласен съм с Рамблер - дистанционните фугаси, които руснаците използват много широко и далеч не само при отрбаната на градовете не спират никого (подобни мощни мини със закъснител се заравят по пътищата, във всички изоставени подходящи сгради (подходящи за разполагане на щаб или на стратегическо място) и това не прекъсва нито използването на пътищата, нито на сградите (след съответната работа на сапьорите в тях)), още повече, че тяхното действие се усеща след като събитията са приключили, а в подобна хипотетична ситуация немците биха могли просто да изоставят града (още повече, че Хитлер и без друго има идея да го изравни със земята).
              Още по-малко имат значение доводите за второстепенността на северното направление, защото на практика в оперативния план на кампанията не еизбрана главна цел, а си остава разчетворяването (межу трите главни териториални обекта (каквито принципно не би трябвало да се разглеждат като оперативна цел) и единствената смислена цел - унищожаването на РККА). Защото ако северният участък беше толкова второстепенен, тогава нямаше нужда да се привлича още една танкова група за него (което спомага след Смоленското сражение група армии "Център" да загуби каквито и да е оперативни офанзивни възможности).
              Въобще, характерно за Хитлер (и ОКВ) е, че колкото и да е авантюристичен и склонен към риск в политимески план, толкова е неспособен да разбере неизбежността на риска във военните операции. В резултат на това по негово указание и намеса постоянно се отвличат силите от важните направления, за да се постигне измамното чувство на сигурност (със съответните пагубни последствия).

              Comment


                #8
                Блокадата на Ленинград

                Баба ми, лека й пръст, и майка ми преживяват ужаса на блокадата. Имам в главата десетки спомени от тях. За глада, изтощението, бялата смърт, канибализма, за героизма, саможертвата и твърдостта на руския характер.
                Май е време да излязат на бял свят и то в направен документален филм от нас - Кирмец.

                Жалко, че не получихме никаква организационна подкрепа от Руското посолство. Не им искаме пари, а само официално разрешение за снимане.

                Но ние сме решени, ще го направим!

                Comment


                  #9
                  Доколкото ми е известно отбраната на Ленинград е била на ръба на рухването! Само, като че ли прибързаноста на ОКВ и Хитлер да изтегли танковите части в посока Москва е помогнало да предотврати навлизането на германците в града.
                  Това обаче има много негативни за Германия последици! Най вече, че сковава достатъчно големи сили, които дълго време - три години, да обсаждат града и да търпят загуби. Негативен е и политическия ефект на запазване на града на революцията и доказване съпротивителните възможности на Съветския съюз и народа му.
                  Ако Ленинград беше превзет, ситуацията около Москва щеше да е далеч по-благоприятна за германците и вероятно те нямаше така катастрофално да загубят битката за Москва! Но това са фантастики - кое-как щяло да стане! А е станало това което знаем, за всички огромни усилия, страдания и лишения, които са преживели жителите и защитниците на Ленинград, както и нападателите, които също са били подложени на всякакви лишеня и страдания!
                  Имам едно питане към по-запознати с темата!?!
                  Наскоро гледах някакъв документален филм за обсадата, мисля по Дискавъри! Там след като обсадата е пробита и града е освободен, беше дадена една много грозна картина на публична екзекуция - обесване, на германски офицери, пленени от различни части при разкъсване на обсадата! Тези публични екзекуции са правени на много други места и ако това са военни престъпници извършвали зверства и терор на населението, е донякъде оправдано. Но когато става дума за командири и офицери от бойни подразделения, участвали в обсадата на града, ми се струва неоправдано! Има ли някакви данни, кои са тия офицери и дали са извършвали някакви военни престъпления, или просто са били необходими за пропагандни и други нужди на руснаците!

                  От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                  Comment


                    #10
                    Блокадата на Ленинград

                    Колеги съфорумци,

                    Постойте няколко дена гладни с по 200-300 грама хляб на ден, замръзнали, отчаяни, обезверени, мислете си, че ви се случва всичко това заради някого. Тогава по собствените си реакции, ще разберете, как са се чувствали руснаците.

                    Давам ви само един малък пример: историята е за кратък дневник на едно момиче, само на 14 години, когато умира, Таня Савичева:

                    - Женя умря на 28 дек в 12.30 часа сутринта 1941 г
                    - Баба умря на 25 януари в 3 ч. през деня на 1942 г
                    - Л¸ка умря на 17 март в 5 часа сутринта.
                    - Чичо Вася умря на 13 април в 2 часа в полунощ
                    - Чичо Л¸ша умря на 10 май в 4 часа през деня.
                    - Мама умря на 13 май 7.30 сутринта.

                    Савичеви умряха.
                    Умряха всички.
                    Останаха сама, аз, Таня.

                    За какви офицери ми говорите след такава трагедия!

                    Comment


                      #11
                      Операция Овърлорд написа Виж мнение
                      Баба ми, лека й пръст, и майка ми преживяват ужаса на блокадата.
                      Поклон пред паметта им. Моята баба също преживя обсадата, лека й пръст. Та представете си, как студент втори курс медицина чака на студа на опашка за упометатия хляб с трици, а тази опашка бива разстрелвана с далекобойни оръдия.
                      Но благодарение на такива хора войната беше спечелена и мракобесният нацизъм - унищожен.
                      sigpic

                      Comment


                        #12
                        Имам усещането, че интересната тема отива в някакво неконтролирано напралвние, както често се получава, когато нещата опрат до това кой колко немци или руснаци е избесил или разстрелял и да ли е имал основание и право да постъпи така. Много добре знаем, че след не повече от 10 мнения в същия дух модераторите ще заключат темата.
                        От друга страна подобни ултра-манипулирани лозунги като дневника на 14-годишната Таня или не биха довели до нищо градивно, а по-скоро биха излишно повишили градуса на напрежение между подръжниците на двете страни. Предлагам да обърнем по-голямо внимание на фактите около обсадата, да ги анализираме. Овърлорд, каза, че имаш много неща за разказване от спомените на баба ти, която е била в Ленинград тогава- мисля, че би било интересно на всички да ги чуем.
                        GOTT MIT UNS!

                        Comment


                          #13
                          Божилов написа
                          Видните форумни бърсачи пак ми изтриха поста.Това сигурно е Голъмчо,щото нещо не му е харесала тезата ми.
                          Аз току-що влизам във форума (имам си и други, доста по-интересни занимания), така че не съм имал възможността да модерирам каквото и да е от вчера следобед. Но, честно казано, веднага бих изтрил постове, които избиват на политика от принципни съображения - те нямат място там, където се обсъжда история. Но някои хора така и не могат да го разберат .
                          Виж, с тезите, с които не съм съгласен аз споря, а не трия. Това все си мисля, че е очевидно за хората, които що-годе ме познават или поне с които съм разменял някоя приказка в този форум. А на тези, които не ме познават, бих им препоръчал да не се обръщат така фамилиарно към мен - това не говори добре за възпитанието им.
                          Толкова по отклонението: предлагам на когото му се пише за история - да прави това. За политика има достатъчно други форуми. Политиканстващите да си знаят, че бан ги чака. И напомням, че има форумен правилник. В конкретния случай са нарушени точки 1.2, 1.5, 1.7, 2.6.2 и 2.6.7. И това само в два поста! Не съм ги санкционирал аз просто защото не съм имал време, но се е намерил модератор, който да свърши това и му благодаря.


                          За темата: имаме конкретно историческо събитие с неговите ясни параметри. В темата за него може да има факти, може да има анализ и реконструкция, могат да намерят място и всички пропагандни материали и документи от събитието: това са все исторически извори. Естествено, трябва ясно да се посочва кое какво е. Но ако ще се слагат морални оценки, то те трябва да идват накрая и съвсем ясно да са отделени от историческата част на даден пост.
                          Мога да предложа и съвсем простичко правило, с което да проверявате дали има смисъл да пишете в темата. Ако първият подтик да напишете нещо е резултат от "праведен гняв", то това е сигурен признак, че ще изръсите нещо политическо, което едва ли има нещо общо с обекта на дискусията. Ако в поста си пишете за този или онзи диктатор или идеология и подкрепяте думите си с цитати от хора, анахронични на историческото събитие, почти сигурно е, че излагате политическите си пристрастия, т.е. нещо, което няма нищо общо с историята на събитието, а дори и с лична морална оценка за него (или за някои от участниците). Бих добавил, че ще модерирам и мненията, които съдържат само морална оценка, без историческа част. Последната се разрешава само като изключение и трябва да се "заслужи" чрез историческо изложение. Накратко: ако пишете, ръководени от моралното си чувство, доста вероятно е да нарушите форумния правилник, което ще има съответните последици, когато някой модератор влезе в темата.
                          Това важи за всеки един исторически раздел на форума, далеч не само за този.

                          ПП Още поне три поста са за модерация, но изгубих достатъчно време с този досаден случай. Предлагам на авторите им сами да се погрижат да ги приведат в съответствие с форума.
                          Last edited by gollum; 28-12-2010, 10:14.

                          Comment


                            #14
                            Блокадата на Ленинград

                            Овърлорд, каза, че имаш много неща за разказване от спомените на баба ти, която е била в Ленинград тогава- мисля, че би било интересно на всички да ги чуем.
                            ==============

                            Спомените ще възкръснат в документален филм, който планираме да заснемем евентуално идващото лято. Наистина има много за разказване!
                            Относно дневника на момичето, не мисля, че съм го използвал манипулативно, опитах се само с една малка част, да ви покажа за трагедията на тези хора.

                            Съжалявам за емоционалните коментари, но те са плод на лична семейна драма!
                            Attached Files

                            Comment


                              #15
                              Идеята за нов филм е чудесна! Моите поздравления! Дано този да е не по-малко интересен от Нормандския!

                              Що се отнася до дневника, нали се сещаш, че автаентичността му е трудно доказуема, а това, че навремето беше едно от първите неща, които ни караха да учим наизуст във втори клас беше точно този дневник.
                              От това лично за себе си си правя извода, че подобен материал е с целенасочено пропагандна идея, а дали наистина е имало 14-годишна Таня, която да е написала точно това можем само да гадаем. Предполагам истината е някаъде по средата: дневникът е бил силно украсен и му е била придадена максимално драматична окраска, след което е пуснат в обръщение за целите на пропагандата. Това са само догадки от моя страна, разбирасе и никой не искам да ангажирам с тях.

                              При всички положения изглежда подозрително това в една тетрадка да си записваш датите и дните на настъпване на смърт на роднините си? А пък и после това да се нарече дневник- не ми изглежда нормално, но както и да е.

                              Между другото, прочтох статията Leningrad Siege в Уикипедия: доста интересно и скопосно е написана.
                              GOTT MIT UNS!

                              Comment

                              Working...
                              X