Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космическата надпревара - новини и анализи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Космическата надпревара - новини и анализи

    Темата стана пак модерна покрай кацането на сондата Спирит на Марс в началото на годината. Американците изглежда силно се въодушевиха (още повече, че европейската сонда Бийгъл не даде сигнал от Марс) и Буш обяви, че ще има нова програма за Луната - изграждане на постоянна база и за Марс - изпращане на човек... Путин пък обяви, че няма да даде космоса на амитата. дали пък няма да има нова надпревара при това с два нови силни играча - Китай и Европейския съюз? какво ще кажете, аз лично съм за надпреварата и пълното колонизиране на космоса

    Imperial : темата се експроприира в Името на Народа. :imperial:
    Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
    каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
    каквито са мислите ти,такива са делата ти,
    каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

    #2
    Опа, колонизацията се отлага...и със Спирит загубиха връзка. свинщина. големи надежди имах за тази малка сондичка. приемам го като личен неуспех. все пак като част от човечеството, хехе, всеки провал на науката го възприемам като мой провал (особено в космическата сфера )
    Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
    каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
    каквито са мислите ти,такива са делата ти,
    каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

    Comment


      #3
      Спирит свърши доста от нещата, които трябваше, най-много ме е яд, че нямам 20 милиона долара да им ги дам на НАСА и да ме вземат като космически турист на някоя совалка....ако ще използват и занапред совалки , де.
      "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

      Comment


        #4
        Последни развития


        Спирит отново комуникира:
        10 сутринта, източноамериканско време, 23 Януари 2004:

        Марсоходът "Spirit" на NASA рано тази сутрин комуникира с наземния контролен персонал, като изпрати данни и възроди надеждите за възобновяване на нормалната си работа.

        пълен текст (английски) тук


        Международна съвместна дейност на Марс
        16 Януари 2004

        Днес космическата сонда "Mars Express" на Европейската Космическа Агенция прелита почти точно над американския марсоход на височина около 300км. Двата изследователя ще направят замервания едновременно, с цел да се получи цялостна картина на атмосферната динамика.

        пълен текст (английски) тук




        Вода на Марс
        23 Януари 2004

        Измерванията на Европейската орбитална сонда "Mars Express" сочат наличието на вода на Марс във вид на лед на полярните шапки.

        пълен текст (английски) тук
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #5
          изображения от Mars Express:

          ESA PR 05-2004. ESA's Mars Express, successfully inserted into orbit around Mars on 25 December 2003, is about to reach its final operating orbit. The first scientific results already look very promising, as this first close-up image shows.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #6
            Ех... Разглеждайки тези материали се чувствам като в някоя от ранните повести на Стругацки...

            Comment


              #7


              ако не си следил нещата напоследък, наистина може да ти дойде множко

              сега ще търся и за японската орбитална сонда, която трябва да пристигне там всеки момент.

              с втория американски марсоход, на и около Марс наистина става доста пренаселено


              П.С.

              Ба, сега прочетох че японската сонда на 9ти декември е отписана поради невъзвратими повреди :-|
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                Е, всичко това е много хубаво, пък и знам, че научната стойност на предаваните данни е огромна, но все пак предпочитам управляемите полети с човек на борда. Кога ли ще се случи това - полет до Марс? И поради тези причини се унесох в спомени от повестите на Стругацки - там го има онзи дух...

                Comment


                  #9
                  По принцип е възможно до 15тина години, но всичко зависи от парите и желанието

                  А тези, които плачат за гладните деца в Сомалия, да не чукат на вратите на NASA и ESA, ами на Пентагона. :evil:
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    Ах, експроприатори такива...ами ако не искам да си дам нивичката на ТКЗС-то :twisted: :twisted: :twisted:
                    но, по темата, направо съм развълнувам откак Opportunity кацна на Марс преди около 2 часа :tup: чакаме снимкииии. а това за леда на Марс е инфо, която от доста време ме вълнува. доста странно, всичко това ми напомня за "Зов за завръщане". помните, нали?
                    А, Рамблър, че то това с 20-те милиона не го ли организираха руснаците, бре:? не че е важно, важното е, че нямаме толкова пари иначе без съмнение, веднага бих ги дал
                    Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                    каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                    каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                    каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                    Comment


                      #11
                      Йооо, какво става, само аз ли си помечатавам - лед на Марс, това не ви ли екситира, така да се каже :-o :-o :-o това не ви ли погъделичква мечтателските мозъчни пипалца...а сега МарсЕкспрес търси цели подземни водни басейни. ами че мен това много по-живо ме човърка от разни там израело-палестински, иракски, афганистански и прочее кризи...ех, сега да са хора амитата и военният си бюджет да го прехвърлят на НАСА (пък ако ще да е да строи ядрена база на Марс, все пак нали ще е на Марс - да бе знам, че то си има конвенции за ядреното оръжие и космоса, ама кой ти спазва) или пък сега Опъртюнити както си се щурка по Марс и хоп пирамидка или скелет на динозавър :lol:
                      Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                      каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                      каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                      каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                      Comment


                        #12
                        Екситира ни, как да не ни екситира, няма ден да не посетим
                        www.nasa.gov и да не разгледаме най-новите снимки от Марс, даже съветваме тези, които още не са го направили, да го направят, защото наистина ще се дазират* и амазират**


                        _____
                        * dazed
                        ** amazed
                        "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                        Comment


                          #13
                          хехе, ама как само звучи това M2K4 малко като: "От създадетелите на ID4" или пък "от продуцентите на проблем Y2K" :lol:
                          ама на Марс Експрес са им по-гот снимките пък, даже една съм я сложил на десктоп тук в работата. ми тя и Магратея изглеждаше като мъртва планета, ама всички знаят какво се криеше под повърхността
                          Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                          каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                          каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                          каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                          Comment


                            #14
                            хайде пилигрими към новия свят
                            ето това тук е да кажем част от концентричните кръгове на урбанизираната среда на м-инките (марс-инките имам предвид)
                            Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                            каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                            каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                            каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                            Comment


                              #15
                              И най-много от всичко ме е яд, че не съм се родил след стотина години, когато вероятно ще бъдат изучени и открити още толкова много неща за хората и Вселената.......това е все едно да четеш Властелина на Пръстените за първи път и някое гадно копеле да ти е откраднало последните стотина страници.
                              "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                              Comment

                              Working...
                              X