Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво гнозно нещо е историята.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Какво гнозно нещо е историята.

    Имам предвид пълната липса на обективност и гнусното лицемерие на всички народи що се отнася до тяхната собствена история. Пиша това защото ми писна на всеки 10 мин. по новините да се повтаря фразата "терористичния акт срещу нашите воиници в Кербала". По логиката на тези думи всички български партизани, хайдути, четници (очевидно визирам различни периоди от BG историята) са си чиста проба терористи.

    #2
    Silent Storm

    Всъщност не бих се съгласил с последното. "Борците за свобода" в Ирак не са нищо друго освен фанатизирани ислямисти. Не искам да защитавам нашата или американската пропаганда или американските действия, но ми се струва че в яда си вземаш твърде реакционна позиция.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      E da ama po tazi logika хайдутите са"организирана престъпност намираща укритие в местности с многогодишна растителност и пресечен релеф"

      Comment


        #4
        Изпускаш нещо много важно - гледната точка.

        От нашата гледна точка, хайдутите са борци за свобода, а ония - фанатизирани ислямисти.

        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #5
          Re: хъм

          М`ма, всичко се решава от гледната точка.
          Но да не виним историята за това - ако под "история" имаш предвид именно професията и академичната дисциплина (а не някое друго от метафизичните й превъплъщения ), то не си прав - почти във всички случаи (или ако говорим за професията като цяло) историците са съвсем наясно с нещата и погледът им е много близо до точката на възможната (или допустимата) обективност - друг въпрос е, че това, което повечето от нас виждат като "история" всъщност е най-обикновена държавна пропаганда. Историята не е това, което се изучава в училище или пък витае по страниците на вестниците и телевизионните екрани. Историята предпочита прашни архиви и още по-забутани кабинети .

          Comment


            #6
            да, точно така е

            ДОбре знаем какво е историята като наука, дори съм участвал в олимпиада по история, но имам предвид това което се поднася на широката публика, и виждането на масите. В тази връзка трябва да кажа че на мирам "Под игото" за изключително отвратителна (от гледна точка съдържание) книга. А героите, особенно във финалната част, будят погнуса в мен.

            Comment


              #7
              За Вазов ето какво е писал колегата Парабелум

              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                Ок, но тогава бъди по-прецизен - напразно си набедил историята в названието на темата. Пиши си, че те дразни пропагандата, но имай предвид, че тя няма как да е различна - няма да изпълнява функциите си. Вярно че понякога се прекалява с нея (особено около големите войни, понякога във вреда на всички страни).
                А що се отнася до олимпиадите - това си е пак същото училище, но стъпка по-горе. А там няма да я срещнеш, освен в много редки случаи .

                Comment


                  #9
                  Re: да

                  Или ако съм се ровил в архиви Примерно аз писах за Методи Кусев, и се рових в архивите на ВМРО. А в друг случай беше голям кеф когато доказах на даскалката че Ботев не е патриот, направо се лагна, 20 мин. зацикли горката, при това използувах и негови стихове за да подкрепя тезта си.

                  Comment


                    #10
                    Е, тук малко попресили нещата, но общо взето си съвсем прав, че всичко зависи от гледната точка. За нас Бенковски, например, е борец за свобода, а за Турската държава и за почти всички българи от онова време - "комита", т.е. -терорист и бунтовник. /Нали знаете за плана да се запали Цариград едновременно на няколко места през същата тази пролет на 1876?/ А пък дядо Въльо - човекът, който го е предал може и да предизвиква чувство на погнуса у всички учители по история, но ако се замислиш, се оказва, че човекът просто е изпълнил гражданския си дълг, както се казва - само дето анонимността му не е била гарантирана........
                    "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                    Comment


                      #11
                      Хм, интересна тема ! Тук може да се спори до безкрайност и което е най-интересното и двата опонента ще бъдат прави в твърденията и тезите си.
                      Сега малко да дръпнем с 27 години напред след Априлий 1876-та. През 1903г, ВМОРО прави два терористични акта. Взривяването на Отоман банк и взривяването на кораб в Солунският залив. Според вас това терористични актове ли са?
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #12
                        Много от актовете на ВМРО са си чист тероризъм,от където и да ги погледнеш.Особено една серия от т.н. "магарешки атентати",масов терор за сплашване на населението и за предизвикване на реакция.Само че всичко оценяваме през гледната точка много ясно.

                        Comment


                          #13
                          Националното движение в периода между двете световни войни

                          Терористичният акт е формата на насилие ,използвана от много националноосвободителни движения в човешката история.Нали знаете,че "Войната е политика с други средства".Това важи и за тероризмът облечен в идеология.
                          ...
                          За Кербала...случи се защото деполитизираната ни армия изпълнява политически задачи!!!

                          Comment


                            #14
                            Истината е на върха на копието

                            barabanchik написа
                            За Кербала...случи се защото деполитизираната ни армия изпълнява политически задачи!!!
                            това беше добре казано!
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              #15
                              Да, сългасен съм, че това беше добре казано )въпреки трите удивителни накрая ).

                              Comment

                              Working...
                              X