Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Документалните филми по Discovery channel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Документалните филми по Discovery channel

    Какво мислите за документалните филми засягащи Втората световна. До колко безпристрастно се отразяват събитията ? Понякога ми се струва, че доста избирателно показват нещата дори ветераните, който участват често говорят еднакво :|
    Ruhm und Ehre der Waffen SS

    #2
    Документалните филми по Discovery channel

    Едва ли всичко е така както го представят, нека не забравяме, че кадрите са донякъде пропаганда - всеки е снимал само това, което иска да покаже. А и превода понякога е доста лош, но като цяло е интересно да се гледат - аз лично го правя.
    Dulce et decorum est pro patria mori

    ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
    СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
    НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
    СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

    Comment


      #3
      Да ви кажа чесно си мисля, че наистина някои работи ги преувеличават.Пък и превода не винаги е на ниво.Абе правят шмекери с цел пропаганда против нацизма т.е. налагат си твърдо тяхното мнение.И наистина итервютата с ветераните са малко еднообразни.Но аз продължавам да ги гледам до колкото свободното ми време позволява, защото малко или много пак ми е интересно. 8)
      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

      Comment


        #4
        Обичам да гледам филмите на Дискавъри, защото ми предоставят рядката възможност да видя главните герои на историята, от която се интересувам, "живи". Понякога показват наистина страхотни кадри. Чудя се няма ли някъде из мрежата такива документални филми, за да си ги дръпна? Иначе относно информацията смятам, че вече съм достатъчно грамотен, за да отсея пропагандната плява.
        http://thirdreich.boinaslava.net/

        Comment


          #5
          Естествено и аз ги следя, всяко едно сам го гледал поне по 10 пъти :tup: но наистина все пак програмата е Британска и много често единствената цел е "поучителна" да покажат колко лоши са били нацистите и колко добрички те освободителите. Доста цинично като се има предвид какво става днес, а през всичките години след ВС. Все пак си остават най-интересните документални филми който могат да се видят по телевизията. Американските и Руските отвсякъде има се вижда пропагандата много често са просто комични.

          А за превода българските субтитри хубаво е че ги има макар, че много често са извън синхрон :roll: най-добре е да си слушаш превода на Руски или Английски
          Ruhm und Ehre der Waffen SS

          Comment


            #6
            да

            Гледам тези английски филми с удоволствие, но бих се съгласил, че показват нещата едностранчиво, но не бих се съгласил, че пропагандират срещу идеологията или политиката нито на Германия, нито на СССР.
            Не съм гледал много съветски документални филми, но има ли, сред вас такива които биха казали, че са безпристрастни?! Но на съвременни руски, а също така и на френски съм се нагледал и бих казал, че те са най-добрите...
            "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

            И други затворници
            нека четат пред вратите
            нашата памет остъклена
            с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


            Comment


              #7
              Кадрите са документални и си заслужава да се гледат, защото показват много точно бойна техника, хора, униформи, въобще всичко.
              Понякога, обаче един кадър се повтаря по няколко пъти в различни филми - кадрите за КВ-1. Какво да се прави, като англичаните имат само един.
              Дали самите кадри са от въпросния период и въпросната битка... нека специалистите си кажат думата.

              Усеща се тенденциозността на коментара и самите снимки. Така е, който плаща, той поръчва и музиката.

              Преводът е ужасен - има толкова много неточности - веднъж си спомням, че имаше нещо от сорта 200мм оръдие на самолет. Преводачите трябва да внимават повече.
              Общо взето си заслужава човек да отделя по един час и да гледа Battlefield.
              scharfschutze ®
              _______________________________________
              Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

              Comment


                #8
                Така е.

                Имаше едно предаване за Курск струва ми се, ами там видях и Т-34/85, и Кралски Тигри... не го издържах да не говорим че тия кадри в един момент ги научаваш наизуст
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #9
                  A, vinagi moje da se "iztarvat" da kajat neshto novo i interesno... Az sledya neshtata po antichna i po srednovekovna istoriya, po arheoastronomiya, po arheologiya...
                  Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                  Comment


                    #10
                    Аз ги гледам основно заради архивните кадри, който не бих могъл да видя никъде другаде - позволяват ми да навляза в атмосферата на онези времена (подобен ефект има и четенето на мемоари и първични документи). При всички случаи има пропаганда и индивидуален поглед, но това е част от историята, нали?

                    Comment


                      #11
                      мнение

                      Някой записва ли филмите за ВСВ?
                      scharfschutze ®
                      _______________________________________
                      Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

                      Comment


                        #12
                        аз в момента тегля една британска документална поредица от преди 20-30 години - The World at War. Интересна е, макар че разкзва нещата изцяло от британска гледна точка, но това е нормално Общо е ок. 24 серии. При следващото си идване в Б-я ще го донеса
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          #13
                          Добре, ще ти напомня да не я забравиш. :lol:
                          scharfschutze ®
                          _______________________________________
                          Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

                          Comment


                            #14
                            А какво ще кажете за филми като "Векът на Хората" и "Нашето Столетие" (А също така къде в net-а могат да се гледат док. филми и има ли ги някъде преведени и ако не на къви езици са)?
                            "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

                            И други затворници
                            нека четат пред вратите
                            нашата памет остъклена
                            с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


                            Comment


                              #15
                              Кадрите наистина в много случаи нямат нищо общо с въпросната битка или кампания, а служат само за фон и създаване на "атмосфера." Независимо от това, обаче, може да се видят някои наистина уникални неща / например - единствените кадри на които присъства Канарис/ , а имат и още много интересни предавания - Extreme Engeneering, Hitler's Henchmen- и затова почти всяка вечер гледам Дискавъри, а не БТВ - една телевизия за хора с коефициент на интелигентност под средното равнище.
                              "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                              Comment

                              Working...
                              X