Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вашата военноисторическа колекция

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Вашата военноисторическа колекция

    тук предлагам всеки да си опише колекцията и да препоръча (или обратното) тази или онази книга, която има / е чел(а)

    мойта се понатрупа вече, макар че повечето са книги недостъпни в Б-я; освен това е твърде концентрирана върху определен период от историята, както ще се види (в произволна последователност):

    1. Achtung - Panzer! на небезизвестния генерал-полковник Heinz Guderian. Задължителната книжка за всеки, интересуващ се от танковете въобще. Книжката, от която започва всичко, така да се каже...

    2. Encyclopedia Of German Tanks Of World War Two: The Complete Illustrated Dictionary of German Battle Tanks,Armoured Cars, Self-Propelled Guns and Semi-Track - тази книга също е задължителна, но в Б-я не може да се намери. В нея са включени абсолютно всички бронирани машини (гъсенични, полугъсенични и автомобили), които са били на въоръжение във Вермахта през периода на ВСВ. Описанията им са съвсем кратки, но техническите данни ги смятам за най-точни.

    3. German Tanks of World War Two - книжката разглежда само танковете - от Pz I до Maus. Има си технически данни и история на създаването и развитието на всяка машина, както и обща бойна история, но фокусът и е върху по-малко известни факти и това я прави доста интересна и отличаваща се от масата.

    4. Handbook on German Military Forces - издание на американската армия от началото на '45г. Има информация за абсолютно всичко, що се касае до немската армия в края на ВСВ, от политическата мотивация на милицията, през тактическите построения, до полевите кухни на Вермахта и колко грама шоколад на ден е дажбата... много ценна книжка

    5. Tank Versus Tank: The Illustrated Story of Armored Battlefield Conflict in the Twentieth Century - разглежда танковите битки от ПСВ до наши дни, както и обяснява развитието на танковете и на ключовите им компоненти с времето. Пълна с илюстрацийки и възстановки на сраженията. В едно ревю някой беше споменал, че била пропита с британски шовинизъм - ами до някъде така е, но пък трудно ми е да ги виня

    6. Panzer Leader / Errinerungen eines Soldaten (имам английското издание) - автобиографията на Гудериан, фокусирана върху военната му кариера. Прекрасна книга! Генералът се оказва всъщност един много приятен, интелигентен и духовит човек, а книгата е безценен разказ от първо лице от самата кухня на Panzerwaffe, от човека, наричан с основание "Баща на Panzer-ите и на Blitzkrieg-a".

    7. Потерянье Победи / Verlorene Siege (имам руското издание) - "Загубени Победи" на Манщайн, неговата бойна автобиография. Историята на най-талантливия немски военачалник през ВСВ, също безценна като източник от първо лице.

    8. Бронираньй Кулак Вермахта / Panzerschlachten (имам руското издание) - "Танкови битки" на Мелентин, още една поглед върху историята на немските танкови войски от първо лице. Мелентин разказва за личния си опит в основните танкови сражения на Вермахта като дава ценна информация за всичките им аспекти.

    9. Hitler's Field Marshals - включва кратки биографии, фокусиращи се най-вече на военните кариери, на всички немски фелдмаршали от периода на ВСВ. Твърде интересен поглед в немския генерален щаб...

    10. History of the Second World War - на известния военен теоретик и историк B.H. Liddel-Hart. Цялостно последователно изследване на ВСВ от крайно аналитична гледна точка, а Лидъл-Харт е човека, който има какво да каже по въпроса, и да го подкрепи с необорими факти.

    11. Strategy - от същия автор. Крайно интересен труд! Анализ на военната стратегия през вековете, от древна гърция до след ВСВ, като са избрани определени сражения, които да илюстрират основната теза на автора - а тя е, че печелившата стратегия не се фокусира върху успешни бойни действия, а върху т.нар. "индиректен подход". Препоръчвам горещо!

    12. German Generals Talk - отново от горния чичко и отново крайно интересна книга! Сборник от негови интервюта с различни немски генерали, обобщени и подредени според изводите, които той е направил на тяхна база. Отново информация от първа ръка, селектирана професионално.

    13. Сталинград, Ел Аламейн, Курск - продължението на "Източният Поход на Вермахта", който така и не намерих. Четох я отдавна, но доколкото си спомням беше доста интересна, а и е може би единствената на български по тази тема. Подзаглавието й е "Провалът на германската офанзивна стратегия 1942-43г." и съвсем точно описва фокуса на книгата. Има дребни фактологически грешки около бойната техника, спомената тук и там. Струва ми се че Парабелум познава автора - Филип Узунов

    14. Battle Tanks of World War II - това пък ми е първата книжка на тая тема. Тъничка е и в джобен формат, но ми отвори очите за тази толкова завладяваща материя Фокусира се върху основните немски танкове, като също са разгледани Т-34, М4 Шърман, Чърчил, Кромуел и КВ. Приятна книжка, но сравнително бедна (освен за начинаещия).

    15. War on the Eastern Front - тази книга разглежда войната на източния фронт изцяло от немска гледна точка. Авторът си го казва още в увода, а и веднага си личи. Иначе разглежда основните фактори, играещи роля в бойното ежедневие на немския войник в Русия, от природните условия до тактическото взаимодействие с щурмовата артилерия. Общо взето интересна книга, макар че трябва да не се забравя пристрастието на автора.

    16. How to Draw Anime - тази книжка разглежда техническите аспекти на приложението на.... ъъм нещо май обърках тука

    16. Panzer Aces - а, това звучи по-добре Тази книжка е супер-пропагандна. Буквално възпява подвизите на немските танкови асове и е написана в един такъв динамичен и драматичен стил, че просто няма как да не я заобичаш. Не че това ми е най-надеждния източник на исторически факти, но е увлекателна

    17. Бронетанкова Техника 1935 - 1945 - задължителна не само за интересуващите се от българските бронирани войски, но и въобще от българската армия (все пак последните са органична част от нея...). Разглежда създаването и развитието на българските бронирани части през споменатия период. Не е твърде дебела, но пък информацията, събрана в нея не мисля че може да се намери другаде

    18. Автомобили, Камиони и Влекачи 1935 - 1945 - продължението на горната книжка, само че за транспортната техника, както си казва заглавието.

    19. Blitzkrieg - From the rise of Hitler, to the fall of Dunkirk - описва и анализира накратко възкачването на нацистите и Хитлер в Германия, но основната част е посветена за развитието на понятието "Блицкриг" и доста компетентен анализ на всички аспекти като при това е написана доста увлекателно.

    20. Panzer Truppen - The Complete Guide to the Creation & Combat Employment of Germany's Tank Force ¥ 1943-1945/Formations ¥ Organizations ¥ Tactics Combat Reports ¥ Unit Strengths ¥ Statistics - Първоизточникът за немските бронирани части от ВСВ. То заглавието си го казва всичкото. Цялата книга е само и единствено съставена от архивни документи, статистики, доклади и карти.

    21. A Genius for War: The German Army and General Staff, 1807-1945 - страшно интересна книга, която изследва въпроса за изключителната ефективност на немската армия през разглеждания период и защитава неопровержимо тезата, че единствената причина за това е уникалната институция на немския Генерален Щаб.

    22. History of the German General Staff - история на първите наченки, появяването и развитието на немския ген. щаб до края на ВСВ. Това е едно от основните изследвания по въпроса.

    23. German Artillery of World War Two - справочник с кратка история, описание и характеристики на всичко, що е произведено като артилерия от немците през ВСВ (без танковите и корабните оръдия)

    24. Tank - "културна история" на танка - изследване на "образа" на танка в масовото съзнание през изминалия век.

    останалите по-накратко:

    25 - Panzerkampfwagen IV Ausf A to J In Detail

    26 - Combat Legend - FW-190

    27 - M4 (76mm) Sherman Medium Tank 1943-65

    28 - Bagration 1944 - стотина страници, разглежда операция Багратион отвсякъде, доколкото позволява обема.

    29 - Images of Kursk - разказва за операция Цитадела от двете страни, съпътствано с много снимков материал.

    30 - Uniforms of World War II - колекция от илюстрации на различни униформи на повечето страни, участнички във ВСВ.

    31 - Der Krieg Der Panzerschiffe - за бронираните кораби през втората половина на 19в и началото на 20в.

    32 - СС - Инструмент Терора - без коментар

    33 - Въздушните Асове на България - невероятно патетична книжка

    34 - Небето над Райха 1939-1945

    35 - The Fall of Berlin - от Antony Beevor, автор на световноизвестната "Сталинград". Книгата е мащабен разказ за събитията около Берлин януари-май с много детайли както за върховното немско и съветско командвания, така и за обикновените немски жители.

    36 - Dresden 1945 - The Devil's Tinderbox - за запалителните терористични бомбардировки на града на 13ти февруари 1945.

    37 - The Kaiser's Warlords - German Commanders of World War I - кратък, но интересен поглед върху най-важните немски военачалници от ПСВ.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    Вашата военноисторическа колекция

    Шефе, кое издателство е номер 4 Handbook on German Military Forces, да взема да я потърся?

    Така, при мен са доста книжки, а съществува и проблема, че една част от колекцията е в Бг, а друга е разпиляна по кашони и тавани Значи тези, които са пред мен на рафта:

    1,6,7,10 от списъка на Империал

    1. Most Secret War - R.V. Jones - спомени на ръководителя на Scientific Intelligence на британците от ВСВ. Определено се препоръчва.

    2. The Navy at War - Stephen Roskill - той е написал и официалната история на британската флота за ВСВ. Това е съкратена версия. Също се препоръчва.

    3. The Generalship of Alexander the Great - J.F.C. Fuller - името на автора е бая известно

    4. The Crusades - Robert Payne - също интересно, пълна история на кръстоносците, но написана супер увлекателно.

    5. Waterloo - Christofer Hibbert - една от мисля трите мои книжки с това име. Не е лоша, изобилства със спомени на участници

    6. Julius Caesar: Man, Soldier & Tyrant - J.F.C Fuller - пак на Фулер и пак си заслужава

    7. Knights of the Black Cross - Bryan Perrett - история конкретно на Панцервафе-то

    8. Galipoli - Alan Moorehead - добре написана, а освен това става дума за съседския двор, та интереса е двоен

    9. The Napoleonic Wars - речник с всички възможни факти, личности и битки

    10. The Battle of the Bulge - John Toland - написана е предимно от гледната точка на простите войници. Дава представа предимно за субективните изживявания.

    11. The Great Boer War - Byron Farwell

    12. Dictionary of Military Biography - супер интересно, горещо се препоръчва. Съдържа кратките биографии на около 200 военни командири от 1000ната година до днес.

    13. Endstation Moskau 1941-1942 - Heinrich Haape - и това е много добро. Спомените на един батальонен лекар за пътя до Москва и назад.

    14. Der Untergang der Heeresgruppe Rommel - Mc Kee - сигурно я има и на английски предвид името на автора Пак са предимно спомени на войници от Нормандия.

    15./16. The Crecy War / The Agincourt War - Alfred H. Burns - история в съответно два тома на стогодишната война

    17. Winston Churchill - henry Pelling
    18. Hitler - John Toland - биографии (то е ясно де :lol: ) Бая пълнички при това.

    19. The Struggle for Europe - Chrester Wilmot - атворът е бил кореспондент на ББС и перфектно квалифициран да даде общ стратегически обзор на Запдния фронт

    20. A Guide of the Battlefields of Europe - сборник на повечето бойни полета с кратки описания на битките. Ако някой му се посещават такива местенца е доста полезно ( за България има само 2 битки - Плевен и Шипка )

    21. An Alle Woelfe: Angriff - кратички описания на кариерите на повечето подводни асове

    22. Stalingrad - Antony Beever

    23. The Great Siege: Malta 1565

    24. Marlborough- Correlli Barnett
    25. Bonaparte - на същия автор - за Марлборо е доста добре написана, за Бонапарт малко на моменти дразни, защото автора като че ли се опитва твърде пресилено да изкара някои операции на Наполеон прекалено опортюнистични. Разбира се има малко истина в това, но той в желанието си да го развеличае попрекалява малко.

    Тези са една поредичка книжки, малко "научнопопулярни", голям формат с много картинки и повръхностно описание. Но не са лоши де (взех ги всичките накуп с намаление)
    26. Der Zweite Weltkrieg in Europa
    27. Die Napoleonische Kriege
    28. Die Panzerschiffe
    29. Der amerikanische Buergerkrieg
    30. Die Kriege der Griechischen Antike
    31. Die Kriege der Roemer
    32. Die Kriege im 18. Jahrhundert

    33. Verbrannte Erde - Paul Carell - описва доста подробно източния фронт 43 - 44г. На моменти му се струва на човек, че автора като чуе думите "немски войник" застава мирно и отдава чест

    34. Vom Kriege - Clausewitz - класика
    35. the Art of War - Sun tzu - пак такова

    36. The Destruction of Lord Raglan - Кримската война

    37. The Frigates

    38. Armada! - малко книжле за испанската армада. Малко тъничко, но става.

    39. Rommel: the Trail of the Fox - David Irving - мда, доста е добро

    40. One of our Submarines - Edward Young - спомени на един британски капитан на подводница

    41. The Military Experience in the Age of Reason - както казва името

    42. The miracle of Dunkirk

    43. Nelson: the Essential Hero

    44. Battle of Britain

    ааа, писна ми, стига толкова бах

    ПС: добре че забелязах едно много интересно History of Warfare - Field-Marshall Montgomery - същия, за който се сещате Препоръчка задължително. Има сигурно още важни нещица, но вече зацепих и не ми се търси
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #3
      Handbook on German Military Forces e издание на US War Department

      от тия за Panzerschiffe имам и аз една, взех си я да си опреснявам немския ама още не съм я чел сериозно...
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        А кои книги са преведени (ако от посочените от вас няма има ли други?) и къде могат да се намерят?!
        "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

        И други затворници
        нека четат пред вратите
        нашата памет остъклена
        с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


        Comment


          #5
          в интерес на истината от моя списък няма преведени (освен ако има някакво българско издание на воениздат или нещо от сорта примерно на Внимание - Танкове!, но поне аз не знам за такова...)

          но от друга страна не съм много запознат с българския пазар, мисля Голъм или Воланд ще знаят по-добре, те често проверяват какво излиза...


          добавих си в списъка разни неща дето пропуснах
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #6
            Ох,моите книги са доста.Ако почна да изреждам заглавия няма да ми стигне времето. Като куриоз ще спомена че всичката моя специализирана литература тежи около 500 кг
            Та значи в момента тук в САЩ разполагам с това:

            The Compliete Encyclopedia of World Aircraft-Това издание претендира да е най-пълната енциклопедия от 1903 до 2003 година.Съдържа снимките и тт.данните на повече от 3500 летателни апарата.

            The Encyclopedia 20th centeury air Warfare-Още една книжка за самолети разгледани са по периоди от 1914 до 2003.Общо взето слаба

            Все пистолеты мира-Руско издание за късото огнестрелно оръжие.Много добро.

            Солдаты разрушения.Интересно книжле за СС войските.Разгледани са всичките СС дивизии на вермахта,както и тяхното въоръжение,структура и състав

            Военная История России-Много интересна книга.Издания на Московската Акадамеия на науките.Разгледани са всички войни които води Руската държава от 9 век до 1917г.Невероятна книга

            Византийските Василевси-интересен сбърник,който проследява всички императори на Византия от Константин Велики до Константин Драгаш.
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              аа, ше пишеш, ше пишеш, няма да бягаш! Почни лека полека, ще си го напълниш постепенно таман ще си направиш пълен списък
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                Брей, ма много четете бе! Това не води до добро :lol:
                Неколко екземпляра от моите:
                Zwei Wege nach Moskau: vom Hitler-Stalin Pakt zum Unternehmen "Barbarossa" - заглавието говори само за себе си;
                Сталинград: событие, воздействие, символ - уникално руско-германско издание, публикувано на двата езика в средата на 90-те години;
                Faschismus an der Macht: Berichte, Bilder, Dokumente - ако пренебрегнеш поръчковия увод, получаваш много автентични сведения за нещата в Германия през 1933-1939;
                Neue Forschungen zum Zweiten Weltkrieg: Literaturberichte und Bibliographien - изключително облекчава работата, когато трябва да намериш нещо конкретно;
                Die Blauhelme: im Einsatz fuer den Frieden - луксозно, но и съдържателно издание, обобщило всички конфликти, в които са се намесвали "сините каски" на ООН.
                И да не забравя - огромно количество от следните списания: Militaergeschichte, Vortraege zur Militaergeschichte, Militaergeschichtliche Beitraege, Militaergeschichtliches Beiheft, Militaergeschichtliche Mitteilungen, пазарувани по битаци и разпродажби из Немско.
                До 1/2 тон още не съм ги докарал, ама както е тръгнало....А и на 24 того пак ще фърча до Дойчланда
                Si vis pacem - para bellum!

                Comment


                  #9
                  Това е съвместната библиотека на Голъм и месир Воланд:
                  от издателство "ВОЕННО-ИСТОРИЧЕСКАЯ БИБЛИОТЕКА"
                  Спокойно може да се каже, че това е издателството на ИГШ - нашия "огледален образ" в Русия (www.igstab.com). Общо взето, коментарите на членовете на ИГШ (особено тези на Переслегин) често са не по-малко ценни от книгата.

                  1. С. Переслегин "Тихоокеанская Премьера" - изключително интересна книжка, за войната между САЩ и Япония.

                  2. Б. Литъл-Харт "Вторая Мировая Война"
                  "Первый Блицкриг" (това е преиздание на книгата на Б. Такман "Августовските Оръдия") с коментари от ИГШ.

                  3. Ф. Мелентин "Танковые сражения"

                  4. М. Галактионов "Париж, 1914" за темповете на операциите, писана 30те години на ХХ век.

                  5. М. Футида, М. Окумия "Сражение у атолла Мидуей"

                  6. А. Широкорад "Бог войны Третьего Райха" - за немската артилерия.

                  7. Н. Полмар "Авианосцы"

                  следва трилогията на Н. Попел:
                  8. "В тяжелую пору"
                  9. "Танки повернули на запад"
                  10. "Впереди Берлин"
                  Трилогията е доста интересна и си струва да се прочете. Ако човек се абстрахира от пропагандата, се получава изключително интересно четиво, казващо много повече за слабите и силните страни на съветската армия.

                  11. К. Дьониц "Немецкие подводные лодки: 1939-1945 г."

                  12. Т. Тулейя, Д. Уудуърд "Сумерки морских богов"

                  13. В. Бешанов "Танковый погром 1941 года" - едно от обясненията за изчезването на съветските танкови армии. За съжаление, на моменти Бешанов изпада в типичното за руснаците преклонение пред техниката.

                  14. Б. Шапталов "Испытание войной" - една от най-добрите руски книжки за войната.

                  15. Ф. Елисеев "С Кориловским конным"

                  16. Дж. Патън "Война, какой я ее знал"

                  17. К. Королев "Войны античного мира: Македонский гамбит"

                  18. К. Макси "Вторжение, которого не было"

                  библиотека "МИР В ВОЙНАХ"

                  19. и 20. Х. Хот "Танковые операции"; във втората половина на книгата най-неочаквано се появява необявената на корицата книга на Х. Гудериан "Танки - вперед".

                  21. Ото Скорцени "Диверсия - мое ремесло"

                  22. У. Ширер "Крах нацисткой империи" - този е бил пряк свидетел на събитията, американски журналист в Германия. На моменти няма и следа от обективност, но книгата не е лоша.

                  23. Х. Гудериан "Воспоминания Солдата"

                  24. Б. Соколов "Михаил Тухачевский: жизнь и смерть красного маршала"

                  25. Ф. Мелентин "Бронированный кулак Вермахта"

                  26. Д. Айзенхауер "Крестовый поход в Европу" - американци, какво да ги правиш ...

                  27. К. Макси "Гудериан"

                  28. В. Кайтел "Размышления перед казнью"

                  следват четири книги на руския писател Анаталоий Уткин:
                  29. "Забытая трагедия: Россия в Первой Мировой Войне"
                  30. "Россия над бездной: 1918 г. - декабрь 1941 г."
                  31. "Сорок второй год"
                  32. "Черчилль - победитель двух войн"

                  33. С. Митчем "Фельдмаршалы Гитлера и их битвы"

                  34. В. Телицин "Отто Скорцени или коммандос - опасное ремесло"

                  35. Ч. Нимиц, Е Потър "Война на море 1939-1945 г."

                  36. Г. Гротов "Герман Геринг - маршал Рейха"


                  издателство "Олма прес"

                  37. и 38. Г.К. Жуков "Воспоминания и Размышления" в два тома.

                  39. К. Рокосовски "Солдатский долг" - ето това наистина си струва да се прочете, изключително добре написани спомени на един знаещ и опитен руски генерал.

                  други книги:

                  40. и 41 Г.-А. Якобсен "1939-1945 Вторая Мировая Война" и А. Тейлър "Вторая Мировая Война"

                  две издания на една и съща книга, с малки разлики:
                  42. К. фон Клаузевиц"Теория на голямата война"
                  43. К. фон Клаузевиц"За войната"

                  44. Н. Яковлев "Пърл Харбър"

                  45. В. Бешанов "год 1942 'учебный'" - определно си струва да се прочете, дава доста добри обяснения за пораженията на съветската армия през 1942 година.

                  46. справочник "Боевые корабли Второй Мировой Войны" - много добър справочник

                  47. "Всемирная история артилерии" на издателство "ВЕЧЕ", 2002 г. - не си струва много-много, ако човек знае нещо по въпроса. Добра е за начинаещи, но данните й са много разхвърляни и несистематизирани.

                  48. и 49. "Советско-финландская война" в два тома - съвместен проект на руснаци и финландци, много подробен, много качествена историческа литература.

                  50. А. Палмър "Бисмарк"

                  51. и 52. Ото фон Бисмарк "Спомени" в два тома

                  толкоз от днес, ще следва продължение, списъкът е голям. Това дотук е малка част от него, започнах от по-съвремените издания.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #10
                    литература

                    messire Woland, "Теория на голямата война" и "За войната" на Клаузевиц чел ли си ги и двете? Защото аз имам намерение да си взема едната от тях, но все още се чудя коя. Какво е твоето мнение?
                    Dulce et decorum est pro patria mori

                    ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
                    СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
                    НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
                    СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

                    Comment


                      #11
                      като стана дума за Клаузевиц, заслужава ли си да се чете?..
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        #12
                        За двете книги - няма голяма разлика, но "Теория на голямата война" е оформена май малко по-добре.
                        За съдържанието - не съм я изчитал докрая, много е специфична. А и някои положения са малко поостаряли, за разлика от тези в книгата на Сун Дзъ. Не е лоша и си струва да се прочете, ако можеш да отделиш толкова време.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #13
                          Клаузевиц

                          Бях почнал да чета Клаузевиц на руски, но нервите ми не издържаха и се отказах, та затова искам да си взема българския превод.

                          Вярно, че теориите, които разглежда Клаузевиц са остарели (дори и в навечериетто на ВСВ), но все пак е интересно да се види начина на разсъждение по него време.
                          Dulce et decorum est pro patria mori

                          ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
                          СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
                          НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
                          СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

                          Comment


                            #14
                            Ценността на Клаузевиц не в конкретиката, която естествено вече звучи архаично, а в парадигмите му, които си остават непреходни
                            Si vis pacem - para bellum!

                            Comment


                              #15
                              вчера си взех нова книжка - The Fall of Berlin. Писана е от автора на "Сталинград", която е преведена на 22 езика и е печелила сума награди. Само кога ще имам време да я чета....
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment

                              Working...
                              X