Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВМОРО

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ВМОРО

    Днес се навършват 110 години от основаването на Вътрешната Македоно-Одринска Революционна Организация.За едни хора Майка Закрилница за други терористична Организация.Според вас къде е Истината?
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    #2
    110 ВМОРО

    Хъм, според мен истината както винаги е по средата. Докато тя има реално поле за дейност и надежда, че целта й може да бъде постигната, действията й по-скоро попадат в първата категория. Нещата започват да се изменят от момента, в който става ясно, че въпросната цел е недостижима с избраните средства (а може би и по-принцип - в този период), а естествената й членска маса (или човешки потенциал) се губи. Както е известно - ако прогониш групичка професионални революционери (а общо взето това си е друг начин да назовеш обучени терористи ) от родната им среда и ги хвърлиш в среда със съвсем различни условия (а точно такава се оказва бленуваната свободна България), към това добавиш разочарованието от невъзможността целта да бъде постигната - не е много чудно, че в крайна сметка ще се получи група озлобени и маргинализирани типове, готови да повярват, че какави ли не акция е в подкрепа на изгубената им мисия. Особено ако е подкрепена с достатъчно финанси. Да не говорим, че всяка организация от този тип минава презпериод, когато смята, че никое занятие не е недостойно стига да спомага за набирането на средства за "святата" цел.
    В моето виждане така се стига до момента, в който всяко политическо убийство в България се извършва от членове на тази организация, при това директно по поръчка или омотано в някакви мъгливи революционни оправадания.
    Общо взето, цялата история е много тъжна и трагична, и достатъчно показателна (защото не се е случилба само там и тогава, а се случва и ще се повтаря).

    Comment


      #3
      хъм

      Предлагам да се придържаме към принципите на т.н.цивилизовани народи/ бивши и настоящи Велики сили/:

      Ако организацията е наша ,значи е добра и справедлива,ако е чужда и против нашите интереси,значи е терористична.

      А иначе ,годишнината е добър повод да почетем героите на ВМОРО/ВМРО/!!!

      Comment


        #4
        Поне за мен ВМОРО или ВМРО играе ролята на майка закрилница защото в момента се сещам за един скорошен техен акт, когато в Македония една наша съгражданка беше държана в ареста и беше малтертирана (за това че била българка) и после същата тази гражданка се мъчеше чрез нашето правителство да си търси правата но не получи никакъв отговор докато не се намеси ВМРО.Но все пак си мисля че gollum е прав, защото истината винаги или почти винаги е по средата.
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #5
          Жалкото е че много пъти ВМОРО и ВМРО са били "врагове", не просто "опоненти" и често повече са вредили отколкото помагали.
          Но без тях сме за никъде.
          "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

          И други затворници
          нека четат пред вратите
          нашата памет остъклена
          с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


          Comment


            #6
            Незнам само какво общо има днешната организация ВМРО с някогашната, освен че използва нейното име.

            Сега си спомних, че по повод 110 годишнината им заедно с една друга организация, в която аз участвах, направихме шествие в центъра на София. Размахвахме запалени факли и крещяхме лозунги от сорта на "Мизия, Тракия, Македония!", "Сърбите по пет на нож, граница с Хърватско!", "Гърците по пет на нож, всичките в морето!" и тн. в същия дух (организацията беше тяхна). На мен ми приличаше повече на бунт, липсваха само вили и лопати вдигнати във въздуха - беше много забавно. После Каракачанов държа кратка реч в клиширан стил пред паметника на Даме Груев и накрая с младежкия клуб на ВМРО отидохме в тяхната сграда и пихме до след полунощ. Основните теми, които се разискваха бяха за кастриране на кучета и цигани.
            (\_/)
            (°_°)
            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

            Comment


              #7
              Warlord написа
              Незнам само какво общо има днешната организация ВМРО с някогашната, освен че използва нейното име.
              Именно! На практика разцеплението между различните ВМРО-та е толкова голямо, че оправия няма. За Каракачанов други да говорят. От друга страна македонците за пореден път доказват сами че са от Малка България, само като погледнеш как се цепят... :shrug:
              Проблемът на форума :damnyou:

              "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
              Паисий Хилендарски

              Comment


                #8
                ВМОК - история и действия

                Здравейте - интересува ме следното - създаването на Върховния Македоно Одрински Комитет, участието на български военни чинове в него (кой , кога , като какъв), обучение, въоръжение, разузнавателна дейност, Конгреси, ръководни органи, бойни действия на четите, разпускане, евентуално биографии на хора, които са минали през него..
                има ли нещо общо и какво със седма рилска дивизия.. абе колкото се може повече. благодаря

                Comment


                  #9
                  Потърсих в Уикипедия и намерих информация за ВМОК. Ето я: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%9C%D0%9E%D0%9A. Дано ти е полезна.

                  Comment


                    #10
                    Скромни искания....
                    Прочети първо събраното тук:
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      #11

                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #12
                        Хехе мерси. Всъщност аз пиша във Уикипедия и исках да намеря по-подробна и по-систематизирана информация. ВМОК е една от най-митологизираните организации в нашата история - но на практика не успях да открия нищо систематизирано - само споменавания.

                        всичките други източници ги знам, просто се надявах да има нещо събрано на едно място.. мерси за усилията
                        Last edited by komitata; 13-03-2006, 20:40. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                        Comment


                          #13
                          В българския нет няма да откриеш нищо, защото българинът е тарикат и предимно иска да взима от интернет, а не да създава.
                          Иначе напоследък има няколко енциклопедии на тема ВМРО, които ще ти свършат работа:
                          НИКОЛОВ, Борис. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители. (1893–1934). С., Звезди, 2001
                          и
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            #14
                            погледни и тука : http://www.angelfire.com/super2/vmro...ija/index.html

                            Comment


                              #15
                              Оо мерси за енциклопедията. Вчера ходих в книжарницата на ВМРО на Вашингтон, там няма абсолютно нищо.. Ще трябва да се бръкна за тая скъпата книжка..

                              Comment

                              Working...
                              X