Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Дойран 1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Битката при Дойран 1918

    Смятам , че всички знаете как е протекла тази битка. По интересното е , че във всяка военна академия по света този бой ( по - скоро клане ) се изучава от бъдещите офицери. През 2000 - 2001 година по време на войната в Сърбия, американците искат да направят постановка на битката с тяхни войници. Един американски офицер се е пошегувал, че защитници не е трябвало да са български военни части защото са си взели поука и сега са щели да превземат Солун - това в кръга на шегата Някой има ли данни за пресъздаването на битката някъде по света и през коя година?

    Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!

    #2
    Битката при Дойран 1918

    Това за Солун сигурно е някаква шега,защото 9 дивизия не е имала такава задача .
    Това е класически случай на отбранителна операция,за чиито успех наред с героизма на войските,огромно значение има отличното обезпечаване на позициите в инженерно отношение.Това дава възможност да бъде удържан натискът на превъзхождащия противник..,при това принуждавайки го да търпи огромни загуби.

    А съвременното пресъздаване изисква поне 6 разчетни дивизии и едва ли някой би седнал да го прави,а и какъв смисъл има?

    Comment


      #3
      Хммммм. За какво им е на Американците такова нещо?
      Канцлер на хазната

      Comment


        #4
        Няма ли са разбира се, те от година и полвина са водили позиционна война.
        Не знам за какво им е , предполагам ще се получи добро зрелище и офицерите ще видят нещата на живо.

        Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!

        Comment


          #5
          Битката при Дойран е много интересна, защото нашите позиции са били доста добре изработени от фортификационна гледна точка. Предните линии са били простреляни от артилерията ни и когато те са били превземани от англичаните, нашите оръдия са започвали да стрелят по вече завзетите позиции. Противникът се е обръщал в панически бяг. 9-та Плевенска дивизия е нанесла огромни щети на врага. След ПСВ се забранява даже съществуването на 9-та дивизия.
          Ген. Владимир Вазов е бил в основата на всичко и наистина си е разбирал от работата. В негова чест знамената в Англия се свалят на половина на един военен парад след ПСВ.
          Не съм съгласен с мнението, че американците са искали да видят същия сценарий по време на войната в Сърбия. Плановете по онова време бяха за нанасяне на удари по възлови обекти, а не самото завладяване на страната. Спомнете си колко мостове, шлюзове, електроцентрали, Китайското посолство (:-))и др. бяха поразени.
          Съществуват компютърни програми, които симулират всякакви бойни действия. На тях се проиграват всякакви сценарии...
          За момента воденето на позиционна война, при съвременните бойни средства е немислимо. Пък и няма смисъл от подобно нещо.
          scharfschutze ®
          _______________________________________
          Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

          Comment


            #6
            Мм не става дума за реално изпълнение на такъв сценарии, просто това е било предвидено като представление и военно учение след края на войната. Не става дума за истински бой , маи грешно съм се изразил по - горе.

            Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!

            Comment


              #7
              Или аз грешно съм разбрал...
              scharfschutze ®
              _______________________________________
              Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

              Comment


                #8
                napalno viarno e !!!
                imalo e ideia za vazstanovka na sabitiata ot esenta na 1918 ,
                no narastva6tata kriza v Kosovo predotvratiava tozi proekt.
                a eventualniat udar v napravlenie Solun e bil v zada4a na 11-Makedonska divizia /zaema6ta pozicii po biloto na Belasica/
                tuk se povtaria gre6kata ot '13-ta godina , kogato uspe6niat razgrom na garcite v Kresnenskoto defile , ne e izpolzvan ot "vcepenoto" ot poiavata na rumanci severno ot Sofia , komanduvane.
                prosto v 18-ta kabinetat o4akva svoia i na voinata , krai
                mislia 4e saiuznicite niama6e da nastapiat v dolinata na Struma , imaiki po desnia si flang 3 balgarski divizii , o6te pove4e sled neveroiatnite zagubi v jiva sila i vaorajenie v poslednite boeve

                Comment


                  #9
                  :lol: :lol: :lol:
                  Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                  Comment


                    #10
                    Пенев и аз имам същата информация , четох го това в една книжка : "Национално обединителни воини 1912-1913, 1915-1918" или нещо такова беше, и ти ли там си го чел?

                    Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!

                    Comment


                      #11
                      Kilroy, а попадал ли си на материали по този въпрос в мрежата?
                      Дай линк, та да прочета и аз.
                      scharfschutze ®
                      _______________________________________
                      Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

                      Comment


                        #12

                        Това е много кратко , ще сканирам от книгата по подробно описание.

                        Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!

                        Comment


                          #13
                          Не, Kilroy. Имах предвид за намерението на американците, а не за самата битка. Прадядо ми е участвал при Дойран, Одрин, Люлебургас. Наистина голяма касапница е било през '18г. Плевенчани са станали почти световно известни. :-))
                          Статията, която ми посочи не е нищо особено. Прав си.
                          Сканирането е добра идея, но да не се разсърдят авторите на книгата, че си я сканирал. Нарушават се авторските им права, все пак.
                          По-добре ми я изпрати на пощата, а не я публикувай на някой сайт.
                          Успехи!
                          scharfschutze ®
                          _______________________________________
                          Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

                          Comment


                            #14
                            za kilroy :
                            4el sam tazi knijka - na B.Dimitrov
                            no tia izleze neotdavna...
                            Georgi Markov pi6e v taia sfera
                            a i v "Istori4eski sbornik" i "Voenno----//---- sbornik" ima goliama informacia
                            neznam dali tezi spisania o6te se izdavat...
                            ne moga da razbera tova " :lol: :lol: :lol: " na toshiro!!!!!!!!!!!!!

                            Comment


                              #15
                              Има една книга "Дойранската епопея" в нея е описано всичко от завземането на Дойран от нашите войски през 1915 до отстъплението през1918.В нея също така има и доста снимков материал.
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment

                              Working...
                              X