Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Цар Плъх"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Цар Плъх"

    Не е книга за военни действия, но пък е книга за военнопленнически лагер. Та затова си позволих да го пусна този топик. е, какво ще кажете за книгата? Аз подходих към нея с много предразсъдъци (твърде много хора ми я похвалиха), но въпреки това се оказа страхотна...наистина една от най-добрите книги, които съм чел. Някой чел ли е Шогун? да се захвана ли и с него? малко е пълничък та за това питам
    Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
    каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
    каквито са мислите ти,такива са делата ти,
    каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

    #2
    "Цар Плъх"

    Честно казано и аз не съм чел "Шогун", така че бих попитал същото (не че като намеря време няма тъй или инак да се заема с него, де).
    "Цар Плъх" е добра книга, макар че много от несгодите на военноплениците в действителност произтичат не толкова от "жестокостта" присъща на япноците, колкото от определени културни разлики .

    Comment


      #3
      "Цар плъх" е страхотна книга. Е, може би донякъде пропаганда, но то какво ли не е пропаганда. "Шогун" не ми харесва много, доста е разводнена.
      "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

      Comment


        #4
        Аха, добре, де все пак, ако намеря време може да се захвана и с Шогун-а и Туранага то имаше май някакъв сериал едно време за това, ама на, малък бях та не го гледах 8)
        е, може и да е леко пропагандна книгата, но то и хобита и Властелина пропагандират тоталната необходимост на полуръстовете за спасяването на "човечеството", "елфчеството". "ентството" и т.н. но не дразни, не поучава, а и тежките моменти са написани така, че да се приемат като за нещо нормално в лагера без да се драматизира излишно, въобще добър стил според мен...
        а за културните разлики...спомням си още за онзи японец, който много обича кучетата, водел си ги по 10 на каишка и когато едно от тях се запънало той го убил, а след това плакал...абе един приятел учи архитектура в Япония, та май наистина са способни да направят подобни изпълнения японците, понякога ми се струва, че има огромни, направо непреодолими разлики между отделните раси...
        Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
        каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
        каквито са мислите ти,такива са делата ти,
        каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

        Comment


          #5
          Това за расите ми хареса.
          Не искам да кажа, че една раса е по-добра от друга във всички отношения, но пък всяка раса си има силните и слабите страни, преимуществата и недостатъците си, формирали се естествено по пътя на еволюционния процес и дължащи се на различната среда на обитаване. Така че, расите определено притежават коренно различни характеристики, не толкова на физическо, колкото на психологическо ниво, в което няма нищо лошо. Странно е защо това доста се премълчава.
          "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

          Comment


            #6
            Ами предполагам, че се премълчава защото търсим унитарното мегаобщество, а пък и може би защото се предполага, че все пак всички сме еднакви просто сме расли в различни саксии, поливани сме с вода с различен химичен състав и са ни наторявали коренчета с различна тор...тук пак онзи вечен въпрос "битът ли създава съзнанието или съзнанието бита"???
            Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
            каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
            каквито са мислите ти,такива са делата ти,
            каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

            Comment


              #7
              Сега остава да изчакаме Рамблер да се появи и да размаха обвиненията в "исторически материализъм" .

              Comment


                #8
                Вие сте завършени марксисти!!!!!!!!

                Тази тема за бита и съзнанието е предъвквана хиляди пъти, но аз съм по -склонен да мисля, че бита и съзнанието са просто една взаимозависеща съвкупност и се определят взаимно и постоянно, както във времето, така и в пространството!

                :lol: :lol:
                "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                Comment


                  #9
                  А ти си един завършен синтетик-холист . Това определение е добро, но едва ли ще върши работа ако се опиташ да се позаровиш в нещата.

                  Comment


                    #10
                    Холист винаги ми е звучало като производно от алкохолик Пък и това синтетик отпред

                    То човек ако се поразрови в нещата, всяко определение би звучало глупаво и непълно. Така че, по добре да не се заравяме, ами да измисляме нови и нови определения, все някое ще съвпадне / с вероятност 1 към 100000000/ със съществуващата реалност, мамка й.
                    "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                    Comment


                      #11
                      В известен смисъл си приличат двете книги (е, авторът си е същият ). И двете са леко описателни на моменти, но "Цар Плъх" е доста по-добре написан според мен. А колкото до "Шогун" - чел съм го много отдавна и доста съм го позабравил, за съжаление. Ако го прочета сега, струва ми се, че няма да ми хареса много.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #12
                        е, Воланд, ама ти си старичък вече сигурно заради това :twisted: то и мен сега ако ме накараш да прочета нещо на Паоло Коелю, едва ли ще ми хареса, но преди се кефех....
                        е, че какво толкова лоше да си Марксист, бе Рамблър...нали го избраха за най-влиятелната личност на миналия век, мисля, че това е доста показателно и напълно заслужено...но аз определено не съм марксист, а да не говорим за ленинист. самата идея за колективността просто ме плаши и потиска...
                        а бита и съзнанието...ами тъй де, то това си е направо едно и също нещо както вече съм казвал, много е трудно да кажеш къде започва едното и свършва другото, направо е нвъзможно....
                        Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                        каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                        каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                        каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                        Comment


                          #13
                          Ми аз съм чел всичко, което съм видял на български на Двеймс Клавел. И всичко е страхотно (сигурно защото съм му фен :twisted: ). "Цар плъх" си е стойностна книга и към предговора на едно от изданията четох, че военопленници от Чанги определят описаните неща като напълно реалистични и без художествени украси (за пропагандата не говоря). "Вихрушка" на Клавел за мен е най-готината му книга. Разказва се за революцията в Иран през 1978-79г. Пак има доста реалистични исторически картини за модерните днес "тероризъм, фундаментализъм фанатизъм" и други -изми определени като неприемливи за днешната цивилизация (ако някой може да каже какво е това цивилизация и има ли почва в съвременното глобално общество :roll: ). Ако някой има време препоръчвам книгата... само дето е малко голяма - около 1600 стр. :twisted: :twisted:
                          “Никога не е имало война, която по-лесно би могла да бъде
                          предотвратена от тази, която току-що бе доразрушила
                          всичко, останало от света при предишната битка.”
                          Сър Уинстън Чърчил
                          март 1948г.

                          Comment


                            #14
                            Джеймс Клавел е името на автора (вие си го знаете ) ама аз да се поправя и да се извиня. :?
                            “Никога не е имало война, която по-лесно би могла да бъде
                            предотвратена от тази, която току-що бе доразрушила
                            всичко, останало от света при предишната битка.”
                            Сър Уинстън Чърчил
                            март 1948г.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by "Novobranec"

                              Ако някой има време препоръчвам книгата... само дето е малко голяма - около 1600 стр. :twisted: :twisted:
                              Хихи, абе той явно, че е качествен автор, ама защо пише толкова дълги книги, бе, той да не живее в късния ренесанс, на какво прилича това, аз си имам и други забавления :twisted: знаеш ли откъде мога да я намеря..
                              Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                              каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                              каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                              каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                              Comment

                              Working...
                              X