Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Военен дневник" на Халдер

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Военен дневник" на Халдер

    Видях го да се продава на руски, но нещо не ми вдъхна довери като го разлистих и не го взех. Някой да го е чел и да знае дали си заслужава?
    http://thirdreich.boinaslava.net/

    #2
    "Военен дневник" на Халдер

    Мисля че Воланд или ам-гъл ми бяха говорили за него, май си заслужава
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      В България е излязла на руски последно една версия, силно орязана, само от 22.юни.1941 до края на 1942.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #4
        Да, (има и една пълна версия в Народна билблиотека - бях попаднал на нея, когато събирах материал за дипломната си работа).
        Струва си да се прочете, защото дава добра представа за развитето на събитията отвътре. А и въобще, за мисленето на немската военна школа...

        Comment


          #5
          На корицата на тази версия, която аз видях, пишеше че става въпрос за периода 1939-1945. Май ще трябва да се бръкна за нея. Благодаря за мненията.
          http://thirdreich.boinaslava.net/

          Comment


            #6
            Eizenherz, кое издателство, колко страници е колко пари и къде я видя?

            Тези книжарници "Книгомания" колко са общо на брой? Аз видях една на бул. "Васил Левски" и още една но не помня къде беше - някъде по пътя на тролей 8.

            Comment


              #7
              Eizenherz, кое издателство, колко страници е колко пари и къде я видя?

              Тези книжарници "Книгомания" колко са общо на брой? Аз видях една на бул. "Васил Левски" и още една но не помня къде беше - някъде по пътя на тролей 8.

              Comment


                #8
                привет

                "Военният дневник" на Халдер всъщност е базиран върху тетрадките, в които той си е водил записки. Тези тетрадки (написани на специфичен стенографски шрифт от края на по-миналия век) се съхраняват в САЩ (отнесени са като трофей от войната). През 50-те едно немско издателство се заема да ги подреди и издаде, като за целта си издейства разрешение да получи фотокопия от тези тетрадки (в действителност, най-вероятно само от част от тях). С помощта на самия Халдер (тъй като почти няма кой друг да ги разчете,а и към това време не са останали сепциалисти по въпросния стенографски шрифт) те възстановяват дневниците по фотокопията, като ги снабдяват с коментарни бележки (добавки от редактора и от самия Халдер, които разясняват текста). След това ги издават.
                У нас може да се намери руски превод, като в края на 50-те години е направен един цялостен превод (имаше го в НАродна библиотека - в три тома), а сега е направено ново издание - пак на руски, при това, от две различни издателства. Едното е издало първия том (издателство АСТ, с черни корици), който обхваща периода от август 1939 г. до октомври 1940 г., другото издание е на третия том и обхаваща 22 юни 1941 г. до май-юни 1942 г. и на друго издателство (книгата е с червени корици). Т.е., липсва ново издание на дневниците обхващащи периода от есента на 1940 г. до 22 юни 1941 г.
                Отделен е въпросът, че вероятно Халдер си е водил дневник и преди август 1939 г., но ако тези тетрадки съществуват не са били дадени фотокопия на въпросното немско издателство. Инак дневникът се прекъсва когато Халдер подава оставка от поста си.
                Самата цел на дневниците е да служат като средство за обощаване на опита от щабната работа, така че са прецизни и точни, и най-вече откровени.

                Comment


                  #9
                  Непременно трябва да споменем и аферата с фалшивите дневници на Хитлер - доста страшно щеше да е ако не бяха разкрили измамата и тези над 26 тома (може би км 28 а и повече) бяха приети като истински! Рзбира се измама от такъв мащаб едва ли би могла да се осъществи

                  Comment

                  Working...
                  X