Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Операция "Тайфун"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Операция "Тайфун"

    Виждам, че никой не събира смелост да направи тема за сражението при Москва. За това мисля аз да взема инициативата.
    1. Какви сили влагат двете страни в битката?
    2. На какво се дължи германския неуспех?
    3. Каква е роята на Жуков?
    4. Какви са последиците от германското поражение?
    5. Можело ли е то да се избегне? Т.е. имала ли е битката за Москва алтернатива?
    6. Какви са последиците от него? Както преките така и тези засягащи цялостния ход на Войната.
    7. Не е ли битката при Москва колуминационната точка на стратегическия провал на Райха?

    Тези, а и предполагам още други въпрси, очакват отговор. Отговор, който ви предизвиквам, да изнамерите. Нека се спрем и да разгледаме колкото се може по-подробно този, според мен, преломен момент във Войната. Нека погледнем не само чисто военния ход на събитията, но и стратегическите предпоставки, които оказват значително въздействие върху хода на битката. И така... На работа! :tup:
    "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

    #2
    gollum не е видял тая тема май.
    Мен също много ме интересува темата но не мога да кажа кой знае какво за да отговоря изчерпателно на въпросите.

    Comment


      #3
      в момента нашите търсения са концентрирани около периода непосредствено преди 22.06.41 някой ден ще обърнем внимание и на този както подобава
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Значи самата операция "Таифун" трае кратко някъде около 2 месеца и пет,шест дена.От 30 септември до 5 декември 1941.Последвалото контра настъпление на съветските вийски при Москва е от декември 1941 до април 1942.-някъде около 4 месеца.
        За Отбраната на Москва знам че има три фронта Западен-командван от ген.полковник Конев:Резервен-маршал на съв.съюз. С.М.Будъони:Брянски фронт-ген.лейтенант А.И.Еръоменко.Численост на трите фронта 800 хил.души:782-танка:6808 -оръдия и минохвъргачки:545-самолета.По късно Западния и резервния фронт се обединяват само в Западен.За самото контра настъпление се образуватн нови фронтове.Северозападен,Калилински и югозападен фронт.

        Comment


          #5
          Хъм, изложените от теб данни за числеността на съветските сили нещо ме съмняват. В крайна сметка, само при Вязма и Брянск (общо взето за първите две седмици на октомври) група армии "Център" пленява и унищожава 673 000 души, 1 277 танка, 4300 оръдия и 1000 ПТ и зенитни оръдия(т.е., няма как да са имали 800 000 души и 782 танка - впрочем, ако си взимал тези данни от официални съветски източници няма нищо чудно - те определено не са достоверни когато посочват числеността на собстевните си или на германските сили).
          Инак трябва да се обърне внимание на операцията, но за целта трябва да се направи и сериозен анализ на източниците. А за това трябва време (уви, точно то ми е много кът в момента).

          Comment


            #6
            Да, данните наистина са от официални съветски източници.Не съм си ги измислил

            Comment


              #7
              Не съм и предполагал, че си си ги измислил - просто към официалните съветски данни трябва твърде внимателно да се подхожда. Т.е., ще трябва да направим едно обстойно сравнение и анализ на достъпните източници, преди да можем да си сътавим що-годе реална картина на нещата. А това ще отнеме време...

              Comment


                #8
                Ми то не се знае доколко и германците казват истината...
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #9
                  Знае се. Източниците им са сверявани от всички по няколко пъти. Освен това са страшно педантични при изготвянето на всякакви документи и архиви.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    МОСКОВСКАЯ СТРАТЕГИЧЕСКАЯ ОБОРОНИТЕЛЬНАЯ ОПЕРАЦИЯ
                    30 сентября - 5 декабря 1941 г.

                    Проводилась войсками Западного, Резервного, Брянского и Калининского фронтов. В ходе боевых действий в состав советских войск дополнительно были введены: управление Калининского фронта, управления 1-й ударной, 5-й, 10-й и 16-й армий, 34 дивизии и 40 бригад. В рамках данной операции проведены: Орловско-Брянская, Вяземская, Можайско-Малоярославецкая, Калининская, Тульская, Клинско-Солнечногорская и Наро-Фоминская фронтовые оборонительные операции.

                    Продолжительность - 67 суток. Ширина фронта боевых действий - 700-1110 км. Глубина отхода советских войск - 250-300 км. Операция положила начало битве за Москву и явилась ее первым этапом.

                    Боевой состав, численность войск и людские потери

                    Наименование объединений и сроки их участия в операции Боевой состав и численность войск к началу операции Людские потери в операции (чел.)
                    Количество соединений Численность войск Безвозвратные потери Санитарные потери Всего потери Среднесуточные потери
                    Западный фронт (2.10-5.12.41 г.) сд - 31, мсд-2, кд-3, сбр - 1, тбр-4, УР-2. 558000 254726 55514 310240 4700
                    Резервный фронт (2.10-12.10.41 г.) сд-28, кд - 2, тбр-5 448000 127566 61195 188761 15730
                    Брянский фронт (30.9-10.11.41 г.) сд - 25, кд - 4, тд - 1, тбр - 4. 244000 103378 6537 109915 2617
                    Калининский фронт (20.10-5.12.41 г.) - - 28668 20695 49363 1050
                    Итого Дивизий - 96, бригад - 14, УР-2 1250000 514338
                    41,1% 143941 658279 9825


                    Результаты операции. В ходе ожесточенных сражений на дальних и ближних подступах к Москве советские войска остановили продвижение главной немецкой группировки - группы армий “Центр” и нанесли ей тяжелое поражение. Были подготовлены условия для перехода в контрнаступление и разгрома врага под Москвой.
                    "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                    Comment


                      #11
                      По некоторым Западным источникам, всего в ходе битвы за Москву (1941-1942 г):
                      Потери Коммунистов 2.3 миллиона человек. Немцев 280 тысяч...
                      "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                      Comment


                        #12
                        Кривошеев! :rock:

                        Comment


                          #13
                          :o Болгарский юмор? Непереводимая игра слов?...
                          "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                          Comment


                            #14
                            Генерал Кривошеев, участник във ВСВ, началник на историческия институт към руската армия, автор на най-пълните "безпристрастни" изследвания относно съветските военни човешките загуби по време на ВСВ, успял да докара съотношението немските към съветски загубите до 1:1,1.
                            За негово голямо съжаление все по-често доказват, че несъзнателно или съзнателно е грешил.

                            Comment


                              #15
                              Смотря как считать
                              Я не сомневаюсь, что и в его расчетах есть доля истины.
                              Например есть интересная ссылка http://samgtu.ru/~fedosov/history/war_stat.htm#ussr
                              Я не претендую на то, что цифры указанные там устроят тебя.
                              Но если ты сомневаешся в этих цифрах, то пожалуйста обосновывай сво¸ мнение. Я выше уже обосновывал СВО¨ мнение по поводу правдивости или не правдивости цифр на которые стараюсь опираться.
                              (Только ссылки на "записки" перебежчиков и дессидентов не считаються.
                              По ним вс¸ понятно, чем выше они назовут потери Советов, тем в большем поч¸те они будут...)
                              Матросов, когда ты настойчиво стоял на том, что коммуняки захватили восточную Польшу ( ), я думал, что просто ты как-то связан по жизни с этим вопросом. Но видя, что ты категорически ненавидишь вс¸ Советское, хочу тебя предупредить, что оголтелый антикоммунизм - это такой-же нехороший диагноз, как и вера в то, что при коммунистах вс¸ было справедливо и хорошо.
                              Успеха!
                              "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                              Comment

                              Working...
                              X