Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пропагандата - ефективно оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пропагандата - ефективно оръжие

    Пропагандата се оказва доста мощно "оръжие" във войните на миналия век. Предназначението на чисто военните средства (оръжия) е да доведат до успешен край един конфликт. Но пропагандата май се оказва с точно обратния ефект - благодарение на нея продължителността на конфликтите се увеличава, а характера им става тотален.

    Та, тъй - какво мислите за качеството на пропагандата (и делът и в усилията) на всяка от страните във ВВ2?

    Аз сега се сещам за Германия - Гьобелс явно си върши перфектно работата. Показателно е, че, например, сред немските военнопленници, пленени от съюзниците на западния фронт в края на 1944 началото на 1945 г. огромен процент (някъде в порядък на 50-80%) все още вярват в крайната победа на Райха или примерно в секретното оръжие, с чиято помощ ще победят.

    #2
    Пропагандата - ефективно оръжие

    Propagandata w germania naistina si wyrshi rabotata perfektno. Hitler dylji mnogo na neia, zastoto tia go pazi jiv. Populiarnostta mu sred obiknovenoto naselenie i redovite woinici e tolkova goliama, che mnogo ot zagovornicite, celiasti premahwaneto mu, se razkolebavat pri misylta, che ste triabva da likvidirat narodnia liubimec.

    Goebbels nastoiwa w Germania da se wywede proizwodstwoto na ewtini radiopriemnici, koito da sa dostypni za wsiako domakinstwo, za da moje wsiaka rech na wyrhushkata da dostiga do ushite na obiknovenia germanec

    Za propagandata na ostanalite strani ne znam mnogo i ste se radwam da naucha ot was.
    http://thirdreich.boinaslava.net/

    Comment


      #3
      Преди време попаднах на сайт (за съжаление изгубих адреса) за американската пропаганда по време на ВСВ. И останах потресен: значителна част от нагледните средства в пропагандния арсенал на Щатите са почти напълно идентични със съветските (за които все пак знам малко повече) - същите озъбени дегенеративни физиономии на нацистките лидери и редовиесесовци , същите широкоплещести наши бойци с одухотворени лица ...
      Обаче най-много се смях на един плакат, призоваващ населението в САЩ да пести бензин и янките да се возят по неколцина в една кола. На плаката е изобразен охранен шкембелия с дебела пура в уста, разположил се в огромна лимузина, а на задната седалка се вижда неясен силует с нацистки символи и отличителни знаци. Надписът, с огромни червени букви, гласи: "Който шофира сам - вози Хитлер!"
      Si vis pacem - para bellum!

      Comment


        #4
        Преди известно време се интересувах доста от пропагандните плакати на основните враждуващи страни. Интересно е да се видят основните моменти на които набляга всеки

        САЩ - именно на икономическия и информационния момент. Има доста плакати които призовават към мълчание и внимание да не се издаде важна информация (граничещо с параноя според мен..) както и плакати именно за пестене на бензин и всякакви други ресурси, както и за рециклиране...както и плакати за самите индустриални работници, които ако се замислиш имат много по-голямо значение за амер. участие във войната отколкото самите им войници....а на последните е отделена малка част от общото количество плакати

        Германия - ами плакатите от началото (т.е. идването на Хитлер на власт) са ясни - първо "Хитлер ще ви освободи, обогати, гласувайте за Хитлер, бъдещето ви е в Хитлер" и тн. После вече почти всичко е пропаганда за Вермахта и СС - представящи наште войници като свръххора (ама и това си е нацистката идеология) като трябва да се отбележи уникалния момент с немската войнишка каска, която по принцип засенчва очите, но това е засилено в голяма степен за да се получи страшния ефект на нито един войник да не му се виждат очите. Замислете се само

        СССР - еми ясно, почти всичко е "Бей нацистких звера" като повсеместно са изрисувани едни млади такива войничета...ако немския плакат рисува едни да речем 22-25 годишни здрави и сериозни, буквално изглеждащи методични хора, то руския рисува 18г весели, надъхани и вярващи в родината момчета И разбира се има и плакати за "спаси матушка" от звяра и тн и тн. А, интересен момент е плаката "На запад!" , обичам да натъртвам на факта че казва именно "На запад!" а не "Към Германия!"

        Тоя преглед се основава разбира се на това което аз съм видял, не претендирам за никаква изчерпателност
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #5
          ето няколко сайта с пропагадни постери - американски, немски, руски - повечето са много смешни и ужасно приличат на плакатите от преди 15 години по софийските улици - соц. реализъм в действие





          а пък този сайт е истинска съкровищница на нацистката пропаганда 1933-45

          A large collection of English translations and original illustrations of Nazi propaganda material from 1933-1945.


          Сгранно е колко малко развитие всъщност е претърпяла пропагандата по отношение на методите....разгледайте внимателно сайта е ще се убедите.
          Интересно как биха използвали нацистите телевизията - може би нещо
          в стил CNN
          "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

          Comment


            #6
            Добре казано, Rambler.
            Уви, от както се е видяла ефективността на пропагандата като информационно оръжие (не знам точно за кога да отнеса този момент, но може би, като резултат от ВВ1) дела й във всеки конфликт става все по-голям, а средствата й по-ефективни и рафинирани (то си е неизбежно с този технологичен прогрес). Средствата за масова информация само засилват ефекта на пропагандата.
            Пропагандата от една страна, прави невъзможно нормалното приключване на един конфликт (взаимно съгласие, постигане на някаква договореност основана на взаимен компромис), а от друга - унищожава или по-точно обезобразява информациония образ на врага.

            Comment


              #7
              Като стана въпрос за телевизия, в Германия по време на войната е имало телевизионна програма в Берлин, но е била кратка и май само за елита.

              Много ми се ще да изгледам нещо от тогава. Сигурно е било голяма веселба. :lol:
              http://thirdreich.boinaslava.net/

              Comment


                #8
                Да, имало е телевизия още от 1935, и някъде четох, че за Олимпиадата през 1936 били създадени специални TV зали, за да може повече хора да гледат предаванията. През войната е имало около 500 телевизора, така че пропагандната стойност на предаванията не е била много голяма.
                В болниците обаче е имало TV зали за ранените войници - не ви ли хрумват някои интересни мисли за отношението към войниците в Германия и СССР :cry: ?
                [/img]
                "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                Comment


                  #9
                  Да, хрумват ми - в Германия се грижат за индоктринирането и на ранените войници (при това с "рафинирани" средства), докато в СССР важно този процес е важен предимно сред елита и гражданското население (доколкото може да се нарече така през войната) - влезеш ли в редовете на армията за теб се грижи полит-офицерът или НКВД, а ранят ли те - е има ли смисъл да се хабят средства . Доклкото знам обаче (вече по-сериозно) и сред руската армия и сред ранените се е водила пропагандна работа (макар естествено не с чрез ТВ) предимно чрез представлрения, военни вестници и разяснителни беседи.

                  А представяте ли си какво значение има телевизията днес като пропагандно средство?

                  Comment


                    #10
                    Мисля, че само можем да бъдем доволни, че по време на ВСВ, информационната технология не е била на такова ниво, както сега. Представяте ли си до какво ниво би стигнала лумпенизацията сред хората. Мен лично ме е страх дори да си помисля
                    Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                    Comment


                      #11
                      Ами огледаи се и ще видиш
                      "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                      Comment


                        #12
                        :tup: :tup: :tup: :tup:
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment

                        Working...
                        X